Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2010 р. справа № 2а-25413/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14:55
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Чучко В.М.
при секретаріБолхова А.В.
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М. при секретарі Болховій А.В., за участю представників: позивача Тимощук Н.І. (довіреність від 01.04.2010 року № 03-134), відповідача Черніченко О.О. (довіреність від 19.11.2010 року № 2398), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Відділу Держкомзему у місті Єнакієве Донецької області про скасування припису від 17.09.2010 року № 000073,
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» (далі КП «Компанія «Вода Донбасу», Компанія, позивач) звернувся до суду з позовом до Відділу Держкомзему у місті Єнакієве Донецької області (далі Відділ Держкомзему у м. Єнакієве, відповідач) про скасування припису від 17.09.2010 року № 000073 про усунення виявленого порушення земельного законодавства України у 30 денний термін. У відповідності до спірного припису позивач зобовязаний усунути виявлені порушення норм діючого земельного законодавства, зокрема використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів та їх без державної реєстрації.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем безпідставно встановлено в акті перевірки від 17.09.2010 року, що у КП «Компанія «Вода Донбасу» відсутні правовстановлюючі документи на право постійного користування земельною ділянкою, розташованої на землях Єнакієвської міської ради площею 0,0924 га, чим порушено ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України. З таким висновком позивач не згоден з посиланням на наявність Державного акту на право постійного користування зазначеною земельною ділянкою від 22.03.2000 року № 319. Державний акт виданий на імя Державного виробничого обєднання по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчормет», яке наказом Міністерства промисловості України від 01.08.1996 року № 142 перейменоване в Державне виробниче підприємство по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчормет» (далі ДВП «Укрпромводчормет») та рішенням від 23.03.2007 року №5/8-181 «Про внесення змін у рішення обласної ради від 28.12.2004 № 4/24-557» ДВП «Укрпромводчормет» перетворено в комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу». У звязку тим, що згідно до п. 1.2 Статуту КП «Компанія «Вода Донбасу» є правонаступником прав та обовязків ДВП «Укрпромводчормет», у тому числі за всіма отриманими ліцензіями, дозволами та іншими нормативними документами, які мають юридичну силу до їх переоформлення, позивач вважає припис від 17.09.2010 року № 000073 як такий, що складений неправомірно. Крім того, позивач зазначає, що згідно Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12 грудня 2003 року № 312 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2003 року за № 1223/8544(далі Порядок № 312) представнику юридичної особи надається право лише підписувати акт перевірки, тоді як припис вручається тільки керівнику юридичної особи, а Єнакіївське регіональне виробниче управління КП «Компанія «Вода Донбасу» є відокремленим підрозділом.
Отже, на думку позивача відповідачем встановлені неіснуючі порушення чинного законодавства, крім того, проведення перевірки здійснено з порушенням чинного законодавства, а тому позивач у судовому порядку просить скасувати припис Відділу Держкомзему в м. Єнакієве Донецької області від 17.09.2010 року №000073.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позовні вимоги повністю.
Представником відповідача позовні вимоги не визнані, зазначив про безпідставність заявлених позовних вимог, просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, КП «Компанія «Вода Донбасу», код за ЄДРПОУ 00191678, створений відповідно до рішення Донецької обласної ради від 28.12.2004 № 4/24-557 (із змінами від 23.03.2007 року № 5/8-181) шляхом перетворення Державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчормет» (згідно статуту КП «Компанія «Вода Донбасу»).
КП «Компанія «Вода Донбасу» зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 03.09.2007 року та перереєстроване 13.05.2010 року за № 12661070032026990 згідно свідоцтва про державну реєстрацію АОО № 737046, про що свідчить Довідка серії АБ № 218088 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Виходячи зі статуту, КП «Компанія «Вода Донбасу» є правонаступником прав та обовязків Державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчормет» та Комунального підприємства «Донецькоблводоканал», у тому числі за раніше укладеними договорами, всіма отриманими ліцензіями, дозволами та іншими нормативними документами, які мають юридичну силу до їх переоформлення на Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу».
17 вересня 2010 року Відділом Держкомзему проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства Єнакіївського регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу», який є відокремленим підрозділом КП «Компанія «Вода Донбасу», за результатами якої складений акт.
Із наведеного акту перевірки вбачається, що державним інспектором сектору державної інспекції з контролю за використанням та охоронною земель відділу Держкомзему у м. Єнакієве Донецької області в присутності начальника відділу Держкомзему у м. Єнакієве та головного спеціаліста юрисконсульта відділу Держкомзему у м. Єнакієве проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства Єнкієвським регіональним виробничим управлінням КП «Компанія «Вода Донбасу». За результатами перевірки встановлено, що Компанією використовується земельна ділянка площею 0,0924 гектарів під розміщення і обслуговування будинку закритого розподільчого устрою 6 кв ПС «Стандартна 110/6а» із земель Єнакієвскої міської ради без правовстановлюючих документів, без державної реєстрації, чим порушено статті 125, 126 Земельного кодексу України.
На підставі зазначеного вище акту перевірки відповідачем складений Припис від 17 вересня 2010 року № 000073, яким позивач зобовязаний усунути виявлене правопорушення земельного законодавства України щодо отримання правовстановлюючих документів та повідомити про виконання припису до 16 жовтня 2010 року.
З наявних у справі матеріалів слідує, що на території Єнакіївської міської ради Донецької області позивачем використовується земельна ділянка загальною площею 0,0924 гектарів для розміщення і обслуговування будинку закритого розподільчого устрою 6 кв ПС «Стандартна 10/6а» із земель Єнакіївської земельної ради.
У відповідності до Державного акту на право постійного користування землею від 22 березня 2000 року серії І-ДН № 007458, Рішенням Єнакіївської міської ради Донецької області від 24 листопада 2000 року № 691/2 Єнакіївському виробничому підприємству по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчормет» надано у постійне користування 0,0924 гектарів землі для розміщення і обслуговування будинку закритого розподільчого устрою 6 кв ПС «Стандартна 10/6а» із земель Єнакіївської земельної ради. Акт зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 319. Відповідно до Плану зовнішніх меж землекористування земельна ділянка площею 0,0924 гектарів зазначена за літерами від А до Б як ділянка, що належить до земель Єнакіївської міської ради.
Відповідач, Відділ Держкомзему у м. Єнакієве Донецької області згідно Положення про відділ (нова редакція), затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 08.01.2010 року № 7, зареєстрованого у Єнакіївській міській раді Донецької області 12.03.2010 року за № 12681050003005435 є територіальним органом Держкомзему. Одним із покладених на нього завдань є здійснення державного контролю за використанням та охороно земель відповідно до Закону України «Про державний контроль за використанням та охоронною земель» та інших законів.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Земельним кодексом України, Законом України від 19 червня 2003 року № 963-IV«Про державний контроль за використанням та охороною земель» (далі Закон України № 963-IV), Порядком планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12 грудня 2003 року № 312 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2003 року за № 1223/8544(далі Порядок № 312), іншими нормативно-правовими актами України.
Згідно із статтею 9 Закону України № 963-IVдержавний контроль за використанням та охороною земель у системі центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює Державна інспекція з контролю за використанням та охороною земель і її територіальні органи.
Відповідно пункту 3 Порядку № 312, Держземінспекція та її територіальні органи проводять планові, позапланові та оперативні перевірки.
Пунктом 3.1 Порядку № 312 встановлено, що планові перевірки проводяться у відповідності до квартальних планів робіт, затверджених керівником Держземінспекції або її територіальних органів.
Державний інспектор, керуючись пунктом 4.2 Порядку № 312, при проведенні перевірки: установлює особу, яка є власником земельної ділянки чи землекористувачем; при встановленні факту зміни власника чи користувача об'єкта нерухомості уживає заходів для з'ясування особи фактичного власника чи користувача; установлює правомірність використання земельних ділянок іншими землекористувачами, яким вони не надані у власність чи користування; перевіряє наявність документів, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою; перевіряє дотримання режиму використання земельної ділянки відповідно до цільового призначення; уточнює відповідність місця розташування та меж земельної ділянки, мір ліній, визначених у документах, які посвідчують право користування земельною ділянкою, фактичним мірам ліній на місцевості.
Пунктом 3 Порядку № 312 передбачається, що Держземінспекція та її територіальний орган не пізніше десяти днів до початку проведення перевірки надсилають письмово (з повідомленням) органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичній чи фізичній особі, яких планується перевірити, повідомлення про проведення перевірки.
Як слідує з пояснень представника відповідача та матеріалів справи, згідно з Планом заходів відділу Держкомзему у м. Єнакієве та м. Дебальцеве у Донецькій області щодо забезпечення державного контролю за використанням і охоронною земель на 3 квартал 2010 року, КП «Компанія «Вода Донбасу» включене до списку субєктів господарювання, які здійснюють діяльність повязану із забезпеченням життєдіяльності населених пунктів (енерго-, тепло-, газо- та водопостачання тощо) для проведення перевірки додержання вимог земельного законодавства.
Відповідно до статті 10 Закону України № 963-IV державні інспектори мають право безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності чи користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель.
Пунктом 4.1 Порядку № 312 передбачається, що державні інспектори проводять перевірки стану дотримання земельного законодавства в присутності власників земельних ділянок чи землекористувачів або уповноважених ними осіб, а також осіб, які вчинили порушення земельного законодавства. У разі відсутності при перевірці власника чи землекористувача або уповноважених ними осіб перевірка проводиться за наявності двох свідків.
Згідно із пунктом 5.1 Порядку № 312 державний інспектор при проведенні всіх видів перевірок складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства.
Відповідно до пункту 5.3 Порядку № 312 Акт складається у двох примірниках. Перший примірник акта залишається у державного інспектора, який проводить перевірку, другий - вручається або надсилається керівнику юридичної особи чи фізичній особі, які перевірялись. При проведенні спільних перевірок з іншими органами контролю, копія акта надається цим органам. При врученні акта юридичній чи фізичній особі особисто в примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відмітка про дату вручення акта та ставиться підпис особи, яка його отримує. У разі надсилання акта поштою на примірнику акта, який залишається в інспектора, робиться відповідна відмітка. Акт надсилається з повідомленням про вручення.
Відповідно до пункту 6.2 Порядку № 312 державний інспектор видає особі, яка скоїла правопорушення, припис з метою усунення його наслідків.
Отже, судом встановлено, що при організації та проведенні перевірки Відділом Держкомзему не встановлено порушень проведення перевірки додержання вимог земельного законодавства позивачем. Перевірка здійснена відповідно до приписів Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12 грудня 2003 року № 312. З аналізу Акту перевірки вбачається, що при проведенні перевірки Єнакіївського регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу» були присутні двоє свідків - начальник та головний спеціаліст юрисконсульт відділу Держкомзему у м. Єнакієве Донецької області та представник позивача. Акт перевірки підписаний державним інспектором сектору державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель, який проводив перевірку, зазначеними особами, які були присутні при перевірці - начальником відділу Держкомзему у м. Єнакієве та головним спеціалістом юрисконсультом та представником позивача. Примірник Акту перевірки та припису від 17.09.2010 року № 000073 відправлений поштою 20.09.2010 року, про що є відповідна відмітка на зазначених документах.
Судом не приймаються посилання позивача на порушення пункту 6.3 Порядку № 312 щодо вручення спірного припису не керівнику юридичної особи КП «Компанія «Вода Донбасу», а начальнику Єнакіївського регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу», тобто директору відокремленого підрозділу юридичної особи.
Відповідно до пункту 6.3 Порядку № 312 припис складається у двох примірниках. Перший примірник припису залишається у державного інспектора, другий - вручається або надсилається поштою керівнику юридичної особи чи фізичній особі, які порушили земельне законодавство. З огляду на припис від 17.09.2010 року вбачається, що даний припис направлений поштою 20.09.2010 року та адресований для видачі генеральному директору КП «Компанія «Вода Донбасу» (юридична особа), а не начальнику Єнакіївського регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу», а тому з даних обставин судом не встановлено порушень п. 6.3 Порядку № 312.
Також, судом не приймаються доводи позивача стосовно законності користування земельною ділянкою площею 0,0924 гектарів, розташованою на території Єнакіївської міської ради Донецької області, з огляду на таке.
Статтею 104 Цивільного кодексу України і статтею 59 Господарського кодексу України встановлено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.
Як вбачається з матеріалів справи Державний акт на право постійного користування землею виданий Єнакіївському виробничому підприємству по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчормет».
КП «Компанія «Вода Донбасу» створене шляхом перетворення Державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчормет» та є правонаступником прав та обовязків «Укрпромводчормет» і комунального підприємства «Донецькоблводоканал» за раніше укладеними договорами, отриманими ліцензіями, дозволами та іншими нормативними документами. Тобто, КП «Компанія «Вода Донбасу» є новоствореною юридичною особою.
Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Статтею 126 Земельного кодексу України передбачено, що право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Відповідно до пункту 1.13. Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом Держкомзему України від 04.05.99 № 43, зареєстрованої Мін'юстом 04.06.99 за № 354/3647 (далі Інструкція), складання державного акта на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою при передачі земельної ділянки, що була раніше надана громадянам, підприємствам, установам, організаціям і об'єднанням громадян всіх видів, у постійне користування або при переоформленні правоустановних документів на ці земельні ділянки, проводиться після відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх довгостроковими межовими знаками встановленого зразка за затвердженою в установленому порядку відповідною технічною документацією. Державна реєстрація державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України (п. 3.2 Інструкції).
Так, державний акт на право постійного користування землею необхідно в обовязковому порядку переоформлювати у звязку із зміною землекористувача. Правовстановлюючий документ на право постійного користування землею на імя Єнакіївського виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчормет» не може виступати правовою підставою для користування земельною ділянкою саме позивачем, так як зазначеної у цьому документі (державному акті) юридичної особи вже не існує. Отже, на думку суду у КП «Компанія «Вода Донбасу» відсутні документи, що підтверджували б законність користування відповідною земельною ділянкою.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року № ETS N 005 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Нормами ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б доводили неправомірність дій субєкта владних повноважень позивач суду не надав, а отже позовні вимоги не підлягають задоволенню у спосіб захисту права, визначений позивачем.
Оскільки у матеріалах справи відсутні документальні докази судових витрат відповідача, суд їх не компенсує.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
У задоволені позову Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Відділу Держкомзему у Шахтарському районі Донецької області про скасування припису від 17.09.2010 року № 000073 відмовити повністю.
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представника позивача 6 грудня 2010 року. Повний текст постанови виготовлений 10 грудня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.