Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗОЛОТОНІСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
22 травня 2025 рокуСправа №: 695/1042/25
Номер провадження 3/695/765/25
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2025 рокум. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Степченко М.Ю., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Центрального міжрегіонального управління державної Служби з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої директором Комунального закладу «Золотоніський академічний ліцей «Імпульс» Черкаської обласної ради» (ЄДРПОУ 02138932, адреса: Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Паркова, 2),
за ч.1 ст. 41 КУпАП України, -
ВСТАНОВИВ:
У протоколі про адміністративне правопорушення серії №Ц/ЧК/2732/443/П/ПТвід 28.02.2025 р. зазначено, що ОСОБА_1 , працюючи директором Комунального закладу «Золотоніський академічний ліцей «Імпульс» Черкаської обласної ради», вчинила адміністративне правопорушення: 26.02.2025 р. при проведенні заходу державного нагляду (контролю) в Комунальному закладі «Золотоніський академічний ліцей «Імпульс» Черкаської обласної ради» за адресою: Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Паркова, виявлено порушення законодавства про працю, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.41 КУпАП, а саме:
1. Не дотримано вимоги п.п.3,5 ст.29 КЗпП України, де вказано що до початку роботи роботодавець зобов`язаний в узгоджений із працівником спосіб поінформувати працівника про: п.3) права та обов`язки, умови праці; п.5) правила внутрішнього трудового розпорядку або умови встановлення режиму роботи, тривалість робочого часу і відпочинку, а також про положення колективного договору (у разі його укладення);
Згідно наданих для ознайомлення графіків роботи ОСОБА_2 з жовтня 2024 року по лютий 2025 року неможливо встановити час початку та закінчення робочої зміни, та відповідно роботу у нічний час. ОСОБА_2 не ознайомлений з режимом роботи, а саме з графіками роботи за жовтень 2024 - січень 2025 року;
2. Не дотримано вимоги ч.2 ст.3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
У період дії воєнного стану повідомлення працівника про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці, передбачених ч.3 ст. 32 та ст.103 КЗпП України, здійснюється не пізніш як до запровадження таких умов.
Наказом від 21.10.2024 року №33/к/тм з 22.10.2024 року на працівника з комплексного обслуговування та ремонту будівель, споруд і обладнання ОСОБА_2 покладено обов`язки оператора котельні на опалювальний період 2024-2025 навчальний рік, на підставі його заяви від 21.10.2024 року.
Відповідно до ст. 21 КЗпП, працівник виконує лише ту роботу, яка визначена трудовим договором.
Аналізом штатних розписів, що діяли протягом 2024-2025 років встановлено, що в закладі наявна 1 штатна посада оператора газової котельні, яка не є вакантною. Інші посади оператора газової котельні штатними розписами не передбачені для цього працівника. Згідно робочої інструкції робітника з комплексного обслуговування та ремонту будівель, споруд та обладнання, не передбачено виконання обов`язків оператора газової котельні. Зміни до робочої інструкції робітника з комплексного обслуговування та ремонту будівель, споруд та обладнання не внесені, тому ОСОБА_2 виконує роботу оператора газової котельні, яка не обумовлена трудовим договором і фактично працює не за своєю посадою, чим порушено вимоги ч.2 ст.3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»;
3. Порушено вимоги ч.5 ст.6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо тривалості щотижневого безперервного відпочинку.
Відповідно до графіку роботи за листопад 2024 року ОСОБА_2 працював у змінах за - листопад 2024 року - з 03.11.2024 по 14.11.2024, з 18.11.2024 по 22.11.2024, з 24.11.2024 по 29.11.2024; за грудень 2024 року - з 03.12.2024 по 13.12.2024; з 21.12.2024 по 31.12.2024; за січень 2025 року - з 01.01.2025 по 09.01.2025 без перерв в роботі та без дотримання подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні;
4. Порушено вимоги ч.1 ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» - не дотримано строків виплати заробітної плати на умовах, визначених трудовим договором.
Згідно відомості нарахування заробітної плати встановлено, що в листопаді 2024 року ОСОБА_2 нарахована та виплачена заробітна плата за 16 годин, відпрацьованих у нічний час в жовтні 2024 року (згідно коригуючого табелю обліку робочого часу від 21.11.2024);
5. Порушено вимоги ч.1 ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» - Заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.
Відповідно до вимог ч.ч.1,2 ст.3-1 Закону України «Про оплату праці» розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.
При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров`я, за роботу в нічний та надурочний час, роз`їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.
Встановлено, що в січні 2025 року при обчисленні розміру заробітної плати ОСОБА_2 для забезпечення її мінімального розміру, враховано 72 години, відпрацьовані в нічний час, чим порушено вимоги ч.ч.1,2 ст.3-1 Закону України «Про оплату праці» та ч.1 ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала та вказала, що ОСОБА_2 з умовами праці, режимом роботи, посадовими обов`язками, ознайомлений під підпис. Тривалість робочого часу в змінах дотримана, як і виплата заробітної плати. Різниця до розміру мінімальної заробітної плати ОСОБА_2 відшкодована.
Суд, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 , рішенням Черкаської обласної ради від 24.01.2025 призначена на посаду директора Комунального закладу «Золотоніський академічний ліцей «Імпульс» Черкаської обласної ради» з 04.02.2025.
Частина перша статті 41 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Об`єктом даного правопорушення є конституційні права громадян на працю, на охорону праці, та на інші трудові права, закріплені в статтях 43,44,45,46 Конституції України, а також в інших нормативно-правових актах України.
Об`єктивною стороною даного правопорушення є невиконання чи неналежне виконання діючого законодавства про працю посадовими особами підприємств, організацій та установ, незалежно від форм власності, а також громадянами суб`єктами підприємницької діяльності при невиконанні ними законодавства та інших нормативних актів про працю, внаслідок яких відбувається порушення трудових прав працівників.
Суб`єктом даного правопорушення може бути лише посадова особа, а суб`єктивна сторона полягає в наявності вини як у формі умислу, так і в формі необережності.
Відповідно до ч.1 ст.29 КЗпП України до початку роботи роботодавець зобов`язаний в узгоджений із працівником спосіб поінформувати працівника про:
1) місце роботи (інформація про роботодавця, у тому числі його місцезнаходження), трудову функцію, яку зобов`язаний виконувати працівник (посада та перелік посадових обов`язків), дату початку виконання роботи;
2) визначене робоче місце, забезпечення необхідними для роботи засобами;
3) права та обов`язки, умови праці;
4) наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров`я, а також про право на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору - під підпис;
5) правила внутрішнього трудового розпорядку або умови встановлення режиму роботи, тривалість робочого часу і відпочинку, а також про положення колективного договору (у разі його укладення);
6) проходження інструктажу з охорони праці, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони;
7) організацію професійного навчання працівників (якщо таке навчання передбачено);
8) тривалість щорічної відпустки, умови та розмір оплати праці;
9) процедуру та встановлені цим Кодексом строки попередження про припинення трудового договору, яких повинні дотримуватися працівник і роботодавець.
У період дії воєнного стану повідомлення працівника про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці, передбачених частиною третьою статті 32 та статтею 103 Кодексу законів про працю України, здійснюється не пізніш як до запровадження таких умов (ч.2 ст.3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
Частиною 5 статті 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» встановлено, що тривалість щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена до 24 годин.
Згідно ч.1 ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» передбачено, що заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.
При оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерії доведення "поза розумним сумнівом". Проте, така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення ЄСПЛ від 21 липня 2011 року по справі "Коробов проти України"). Приймаючи до уваги дане рішення, суд керується саме цим принципом «поза розумним сумнівом», зміст якого також сформульований у п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі "Кобець проти України".
Рішенням Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року № 23 рп/2010 у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 14-1 КУпАП передбачено, що кожен, кого обвинувачено у вчиненні правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено у законному порядку при додержанні, зокрема, процедури притягнення до адміністративної відповідальності, яка повинна ґрунтуватись на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
Наведені правові позиції закріплюють, що особа не вважається винною, доки її провина не буде доведена у встановленому законом порядку. Тобто, особа не повинна доказувати свою невинуватість і її поведінка вважається правомірною, доки не буде доведено зворотне.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом (ст.7 КУпАП).
За положенням ст.245 КУпАП завданнями провадження у зазначених справах є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Суд, відповідно до ст.252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з положеннями ст. 62 Конституції України, всі сумніви щодо доведення вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до заяви від 21.10.2024 ОСОБА_2 просив покласти на нього обов`язки оператора котельні з 22.10.2024 на опалювальний період 2024-2025 навчального року.
Наказом від 21.10.2024 № 33/к/тм покладено на працівників з комплексного обслуговування та ремонту будівель, споруд і обладнання ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 з 22.10.2024 обов`язки операторів котельні на опалювальний період 2024-2025 навчального року.
Згідно копій посвідчення та відомостей про періодичну перевірку знань до посвідчення № НОМЕР_1 ОСОБА_2 (фах оператор котельні) показав необхідні знання. Дата перевірки знань 16.10.2024. Підстава: протокол№ 4 від 16.10.2024.
Графіки роботи ОСОБА_2 з жовтня 2024 по лютий 2025 року визначають час початку та закінчення робочої зміни, як у денний так і у нічний час. З режимом роботи та графіками роботи ОСОБА_2 ознайомлений під підпис 22.10.2024.
У журналі обліку робочого часу працівників котельні, копію якого надано ОСОБА_1 під час судового розгляду справи, зафіксований режим роботи ОСОБА_2 .
Із наданої копії журналу ознайомлення працівників з колективним договором, з правилами внутрішнього трудового розпорядку, робочої інструкції оператора газової котельні та аркушу ознайомлення, вбачається, що ОСОБА_2 , ознайомлений з правами та обов`язками, умовами праці, правилами внутрішнього трудового розпорядку, тривалістю робочого часу, з обов`язками оператора котельні під підпис, що відповідає вимогам п.п.3,5 ст.29 КЗпП України.
Відповідно до наказу закладу освіти від 28.02.2025 № 10/к/тм «Про звільнення працівників від виконання обов`язків» ОСОБА_2 з 03.03.2025 приступив до виконання безпосередніх обов`язків робітника з комплексного обслуговування та ремонту будівель, споруд та обладнання. З наказом ОСОБА_2 ознайомлений під підпис.
Вказане свідчить, що ОСОБА_2 відповідно до вимог вимоги ч.2 ст.3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» був повідомлений про зміну істотних умов праці.
У досліджених у судовому засіданні графіках робочого часу працівників котельні, де відображені години роботи, встановлено наявність перерв в роботі та дотримання подвійної тривалості часу між робочими годинами, що відповідає положенню ч.5 ст.6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
ОСОБА_2 отримав нараховану згідно з табелем обліку робочого часу заробітну плату за жовтень 2024 року: аванс - 14.10.2024, заробітну плату - 25.10.2024.
У листопаді 2024 року відповідно до коригуючого табелю обліку робочого часу йому здійснено донарахування заробітної плати за жовтень 2024 року, оскільки опалювальний період розпочато 21.10.2024 (після проведених строків розрахунків та замовлених коштів для виплати заробітної плати). Аванс за листопад 2024 року ОСОБА_2 отримав - 13.11.2024, заробітну плату - 26.11.2024.
Отже, як установлено, заробітна плата ОСОБА_2 виплачується на умовах, визначених колективним договором, який діє в комунальному закладі «Золотоніський академічний ліцей «Імпульс» Черкаської обласної ради», де обумовлені строки виплати авансу та заробітної плати два рази на місяць, а саме: аванс - 15, остаточна виплата - до останнього дня поточного місяця.
ОСОБА_2 у січні2025року приобчисленні розмірузаробітної платидля забезпеченняїї мінімальногорозміру буловраховано 72години,відпрацьовані унічний час,що відповідаєзатвердженому табелюобліку робочогочасу.Копія табелюобліку робочогочасу засічень 2025додається.У березні2025року ОСОБА_2 відшкодована різницядо розмірумінімальної заробітноїплати,а самедо 8000,00грн.Дані обставинистверджені розрахунковимлистком заберезень 2025,витягом звідомості зарахувань на карткові рахунки зарплати за II половину березня 2025 року та платіжну інструкцію № 145, список № 34 зарахувань на карткові рахунки лікарняних за березень 2025 року та платіжну інструкцію № 49.
Вказане вище свідчить про дотримання вимог ч.1 ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Враховуючи викладене вище, в матеріалах справи відсутні докази порушення ОСОБА_1 п.п.3,5 ст. 29 КЗпП України, ч.2 ст.3, ч.5 ст.6, ч.1 ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Вказані вище обставини вказують на відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За цих обставин суд закриває справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.41 КУпАП у зв`язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 41, 283, 284 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП провадженням закрити в зв`язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя М.Ю. Степченко