Рішення № 128079500, 12.06.2025, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2025
Номер справи
120/17382/24
Номер документу
128079500
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

12 червня 2025 р. Справа № 120/17382/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маслоід Олени Степанівни, розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до:11-ої Регіональної військово-лікарської комісії (вул. Князів Коріатовичів, 185, м. Вінниця, 21018)

про: визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до 11-ої Регіональної військово-лікарської комісії (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови від 15.08.2024, якою не затверджено постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про непридатність позивача до військової служби; зобов`язання відповідача затвердити постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про непридатність позивача до військової служби.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що постановою відповідача від 15.08.2024 не затверджено постанову військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку. Вважаючи таку постанову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 02.01.2025 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.

08.01.2025 за вх.№1191/25 позивачем надано до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 13.01.2025 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, а також визначено, що вона буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

21.01.2025 за вх.№4144/25 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому наведено заперечення проти заявлених позовних вимог. Аргументуючи свою позицію відповідач зазначає, що 23.07.2024 за вх. №2188 до 11 РВЛК, відповідно до вимог пункту 3.8 глави 2 Розділу ІІ Положення №402, надійшло на затвердження свідоцтво про хворобу позивача №145/1603. Відповідач зауважує, що 15.08.2024, відповідно до вимог пункту 2.4.5. глави 2 Розділу І Положення №402, вказане свідоцтво було не затверджене, рішення про незатвердження свідоцтва про хворобу №145/1603 викладене у постанові від 15.08.2024. В подальшому, незатверджене свідоцтво про хворобу №145/1603 з причинами незатвердження та необхідними рекомендаціями направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Однак, як зазначає відповідач, рекомендації не виконані, свідоцтво про хворобу №145/1603 повторно не надсилалось на затвердження.

30.01.2025 за вх.№6219/25 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримано заявлені позовні вимоги та наведено заперечення щодо тверджень відповідача.

03.02.2025 за вх.№6799/25 до суду від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.

Ч. 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

У відповідності до вимог ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.

Військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 проведено медичний огляд позивача, за результатами якого винесено постанову, оформлену довідкою від 15.07.2024, про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку.

Крім того, оформлено й свідоцтво про хворобу №145/1603, в якому зазначено діагноз і постанову військово-лікарської комісії про причинний зв?язок захворювання, поранення, каліцтва, контузії: ІХС. Стабільна стенокардія напруги ФК ІІІ. Коронаросклероз. Склероз аорти. Атеросклеротичний міокардіосклероз. КВГ (16.04.2024) - дифузне ураження КА. Стентування ПМШГ ЛКА (22.04.2024). Стеноз стовбура - 30%. Гіпертонічна хвороба 11 ст., 2 ст. ризик ССУ дуже високий. Гіпертензивне серце. Гіпертрофія лівого шлуночка. СН І. ФК ІІ. ФВ-56%. Причинний зв?язок захворювання, травми, поранення, контузії, каліцтва - не встановлюється. На підставі ст. 40а, 39б графи ІІ Розкладу хвороб позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Постанова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 була направлена на затвердження до відповідача.

Водночас постановою відповідача від 15.08.2024 вищевказана постанова не затверджена з таких підстав: « 1. Стенокардія напруги ІІІ ФК, СНІІА не підтверджені даними обстежень. 2. Фразу "Причинний зв`язок захворювання, травми, поранення, контузії, - не встановлюється", вилучити із свідоцтва про хворобу. 3. В пункт 10 свідоцтва про хворобу не внесений ІМТ, а відповідно не встановлений діагноз аліментарного ожиріння. 4. В пункт 9 свідоцтва про хворобу вносяться термін лікування та назва лікувального закладу, а не консультації з діагнозами. 5. Підлягає повторному медичному огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Не погоджуючись з постановою відповідача від 15.08.2024, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Ч. 2 ст. 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII).

Приписами ч. 1 ст. 1 Закону №2232-XII визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Отже, військова служба передбачає професійну діяльність саме придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України.

У відповідності до ч. 10 ст. 2 Закону №2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров`я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008р. за №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 17.11.2008р. за №1109/15800 (далі - Положення №402 в редакції, чинній на час спірних правовідносин).

Згідно з п. 1.1. глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

У розумінні пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;

установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.

П, 1.1. глави 1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти);військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю; військовослужбовців до служби в Десантно-штурмових військах, плаваючому складі, морській піхоті; кандидатів на навчання у ВВНЗ, ліцеїстів; кандидатів до військової служби за контрактом; кандидатів до участі у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (далі - МО) та у складі національного персоналу; військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України; а також з метою визначення: можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном; необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров`я; потреби у відпустці для лікування у зв`язку з хворобою або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва); потреби у тривалому лікуванні.

Так, п. 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 визначено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Згідно із п. 2.2 глави 2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров`я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров`я (установах).

Адміністративно-територіальні зони відповідальності штатних ВЛК за проведення військово-лікарської експертизи визначаються наказом Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров`я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

За змістом пп. 2.4.4 п. 2.4 глави 2 розділу І Положення №402 на ВЛК регіону покладаються:

організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності;

контроль за організацією та проведенням медичного огляду осіб, визначених у пункті 1.2 розділу I Положення, поповнення, що прибуває для комплектування Збройних Сил України, з метою правильного розподілу його за родами військ, військовими частинами (кораблями), підрозділами та військовими спеціальностями, а також кандидатів на навчання за військовими спеціальностями з урахуванням стану здоров`я та фізичного розвитку;

розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи;

аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи підпорядкованих ВЛК;

проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями - спеціалістами аналізу та оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи;

організація та керівництво науковою роботою з питань військово-лікарської експертизи у підпорядкованих ВЛК;

підготовка та вдосконалення кадрів для ВЛК;

розробка та подання до ЦВЛК пропозицій з уточнення, доповнення та внесення змін до нормативно-правових актів з питань військово-лікарської експертизи;

контроль за організацією та проведенням лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, обстеженням та медичним оглядом призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов`язаних, резервістів, надання методичної та практичної допомоги органам та закладам охорони здоров`я України та ТЦК та СП у цій роботі;

проведення спільно з департаментами охорони здоров`я обласних (Київської міської) державних адміністрацій і ТЦК та СП аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, обстеження та медичного огляду допризовників, призовників, громадян, які вступають у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов`язаних, резервістів, розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи;

контроль за організацією та станом лікарсько-льотної експертизи в учбових та спортивних авіаційних закладах Товариства сприянні обороні України (далі - ТСО України), які знаходяться в межах регіону.

Відповідно до пп. 2.4.5. п. 2.4 глави 2 розділу І Положення №402 ВЛК регіону має право:

оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;

перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз`яснення з питань військово-лікарської експертизи;

перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров`я (установах), військових частинах;

приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК;

перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров`я (установах), медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи;

направляти у заклади охорони здоров`я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов`язаних, резервістів, працівників;

витребовувати особові та пенсійні справи, медичні документи, матеріали службового (спеціального) розслідування, дізнання, досудового розслідування, характеристики, архівні довідки, витяги з наказів, актів, протоколів та інші документи, необхідні для прийняття постанови;

залучати для вирішення питань військово-лікарської експертизи головних (провідних) медичних спеціалістів та інших лікарів-спеціалістів, за необхідності - інших спеціалістів, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець;

приймати постанови, а за необхідності переглядати свої постанови про причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та смерті у осіб, звільнених з військової служби, з військовою службою (крім постанов ЦВЛК);

перевіряти у ТЦК та СП, закладах охорони здоров`я (установах) Автономної Республіки Крим (далі - АР Крим), областей, міста Києва, на території регіону організацію та стан лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов`язаних, резервістів, результати перевірок доповідати начальнику ЦВЛК та керівникам органів місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування.

Згідно із пп. 2.4.6 пункту 2.4 глави 2 розділу І Положення №402 рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (пп. 2.4.10. п. 2.4 глави 2 розділу І Положення №402).

Відповідно до пп. 2.5.1. п. 2.5 глави 2 розділу І Положення №402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров`я комунальної або державної форми власності.

П. 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 визначено, що постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов`язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд.

В ході розгляду справи судом встановлено, що військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 проведено медичний огляд позивача, за результатами якого винесено постанову, оформлену довідкою від 15.07.2024, про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку.

Крім того, оформлено й свідоцтво про хворобу №145/1603, в якому зазначено діагноз і постанову військово-лікарської комісії про причинний зв?язок захворювання, поранення, каліцтва, контузії: ІХС. Стабільна стенокардія напруги ФК ІІІ. Коронаросклероз. Склероз аорти. Атеросклеротичний міокардіосклероз. КВГ (16.04.2024) - дифузне ураження КА. Стентування ПМШГ ЛКА (22.04.2024). Стеноз стовбура - 30%. Гіпертонічна хвороба 11 ст., 2 ст. ризик ССУ дуже високий. Гіпертензивне серце. Гіпертрофія лівого шлуночка. СН І. ФК ІІ. ФВ-56%. Причинний зв?язок захворювання, травми, поранення, контузії, каліцтва - не встановлюється. На підставі ст. 40а, 39б графи ІІ Розкладу хвороб позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Так, стаття 39 Розкладу хвороб включає хвороби, що характеризуються підвищеним кров`яним тиском I10-I15 (гіпертонічна хвороба, вторинна гіпертензія), за пунктом б) визнаються придатними до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв`язку, оперативного забезпечення, охорони особи з гіпертонічною хворобою III стадії без незворотних структурних уражень органів-мішеней; гіпертонічною хворобою II стадії.

Стаття 40 Розкладу хвороб, в свою чергу, включає ішемічну хворобу серця 120-125 (усі форми стенокардії, гострий та повторний інфаркт міокарда, їх ускладнення); хронічну ішемічну хворобу серця (атеросклеротична хвороба серця, аневризма серця, коронарної артерії, наслідки хірургічних втручань на судинах серця, імплантації штучного водія ритму та інші, що супроводжуються серцевою недостатністю), а пункт а) визначає, що особи із серцевою недостатністю IIБ-III стадії визнаються непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Постанова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 була направлена на затвердження до відповідача.

Водночас постановою відповідача від 15.08.2024 вищевказана постанова не затверджена з таких підстав: « 1. Стенокардія напруги ІІІ ФК, СНІІА не підтверджені даними обстежень. 2. Фразу "Причинний зв`язок захворювання, травми, поранення, контузії, - не встановлюється", вилучити із свідоцтва про хворобу. 3. В пункт 10 свідоцтва про хворобу не внесений ІМТ, а відповідно не встановлений діагноз аліментарного ожиріння. 4. В пункт 9 свідоцтва про хворобу вносяться термін лікування та назва лікувального закладу, а не консультації з діагнозами. 5. Підлягає повторному медичному огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

В контексті наведеного суд зазначає наступне.

Щодо пункту 2 постанови відповідача варто зауважити, що зазначення про причинний зв`язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва є стандартною складовою пункту 12 типової форми свідоцтва про хворобу (додаток 11 до Положення №402) і документально фіксує, що захворювання не пов`язане з умовами військової служби. Відповідно до Положення №402, ВЛК зобов`язана дати відповідь щодо причинного зв`язку хвороби зі службою незалежно від того, встановлюється зв`язок чи ні. Наявність формулювання «причинний зв`язок не встановлюється» у свідоцтві про хворобу позивача не є підставою для незатвердження постанови позаштатної ВЛК.

Щодо пункту 3, то суд зазначає, що свідоцтві про хворобу вказано всі необхідні антропометричні параметри позивача (зріст, вага, окружність грудної клітки), а розрахунок ІМТ не є обов`язковим діагностичним критерієм, якщо надмірна маса тіла не є основною причиною встановлення непридатності. Відсутність вказівки на ІМТ, в даному випадку, не є перешкодою для затвердження висновку ВЛК.

Щодо пункту 4 - в свідоцтві про хворобу зазначено, що позивач 22.11.2022 консультований нейрохірургом центру «Spinex», м. Вінниця; стаціонарне лікування в терапевтичному відділенні КП «Ладижинська міська лікарня» з 01.05.2023 по 12.05.2023; з 29.05.2023 по 09.06.2023; 22.11.2023 року консультований ревматологом КНП «ВОКЛ ім. М.І. Пирогова», стаціонарне лікування в терапевтичному відділенні КП «Ладижинська міська лікарня» з 09.01.2024 по 15.01.2024; стаціонарне лікування в центрі ССРХ КНП «ВОКЛ ім. М.І. Пирогова» з 16.04.2024 по 24.04.2024; консультований лікарем-травматологом КП «Ладижинська міська лікарня»; 04.06.2024; консультований лікарем-ендокринологом КП «Ладижинська міська лікарня» 05.06.2024, 07.06.2024 та 12.06.2024; 01.07.2024 консультований лікарем - кардіологом КНП «ВОКЛ ім. М.І. Пирогова»; консультований лікарем - кардіологом КП «Ладижинська міська лікарня» 02.07.2024. Таким чином, всі дані про лікувальні заклади та терміни лікування в них наведено повно та у відповідності до вимог пункту 9 форми свідоцтва про хворобу, затвердженої додатком 11 до Положення №402. Крім того, типова форма містить формулювання: «Перебував на обстеженні і лікуванні (вказати лікувальний заклад та термін лікування в ньому)», що чітко свідчить про допустимість відображення не лише стаціонарного лікування, а й консультацій (обстежень), проведених у відповідних медичних закладах. Отже, твердження відповідача про неналежне заповнення пункту 9 через наявність у ньому інформації про консультації, а не винятково про терміни стаціонарного лікування, є безпідставними.

Відтак, формальні зауваження регіональної ВЛК щодо пунктів 2, 3, 4 суд розцінює як неістотні та такі, що не впливають на сутність висновку позаштатної ВЛК, а тому не можуть самі по собі бути достатньою підставою для відмови у затвердженні постанови про непридатність позивача до військової служби.

Водночас, оскільки первинною причиною незатвердження постанови позаштатної ВЛК було медичне питання щодо підтвердження діагнозів (пункт 1), то суд наголошує, що він не наділений повноваженнями щодо оцінки правильності встановлених медичних діагнозів, їх відповідності статтям Розкладу хвороб, їх підтвердження/непідтвердження, а також оцінки того, чи є особа придатною або непридатною до військової служби. Визначення відповідного стану здоров`я особи, методів його діагностики, трактування даних обстежень та співвіднесення їх із нормами Розкладу хвороб належить виключно до компетенції військово-лікарських комісій, як спеціалізованих експертних органів.

У цій справі відповідач, здійснюючи свої повноваження відповідно до пункту 2.4.5 Положення №402, не затвердив постанову підпорядкованої ВЛК, посилаючись, серед іншого, на відсутність підтвердження стенокардії ІІІ функціонального класу та серцевої недостатності ІІА стадії. Враховуючи те, що ці обставини є медичними по суті і їх оцінка потребує спеціальних знань, суд не вправі перевіряти обґрунтованість таких висновків регіональної ВЛК, а тим більше визнавати їх протиправними або скасовувати.

Отже, оскільки ключовим мотивом незатвердження первинної постанови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 є медичний висновок, що не підлягає перевірці судом, а інші формальні зауваження не можуть бути самостійною підставою для скасування постанови відповідача від 15.08.2024 у відриві від основного (медичного) мотиву, а тому наведені обставини унеможливлюють визнання оскаржуваної постанови протиправною та її скасування.

У цій частині суд діє відповідно до принципу розподілу влади, який виключає можливість судового органу здійснювати контроль за фаховими діями у сфері, що вимагає спеціальних знань, без наявності процедурно встановлених альтернативних висновків (наприклад, ЦВЛК, повторної ВЛК тощо).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Ч. 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За приписами ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та, відповідно, про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись ст. 2, 6, 9, 73-78, 90, 139, 242, 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до 11-ої Регіональної військово-лікарської комісії про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: 11-та Регіональна військово-лікарська комісія Міністерства обороний України (вул. Князів Коріатовичів, 185, м. Вінниця, 21018, код ЄДРПОУ 24979848)

Повний текст судового рішення складено та підписано суддею 12.06.2025 року.

СуддяМаслоід Олена Степанівна