Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/3550/24
УХВАЛА
09 червня 2025 рокум. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 , подану через представника, про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (в порядку ст. 383 КАС України),
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/3550/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.04.2024 року позовну заяву задоволено частково. Суд вирішив: Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.03.2023 року пенсії без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченою Постановою КМУ №118 від 16 лютого 2022 року Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення 2023 році. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.04.2023 року пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої Постановою КМУ №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14 липня 2021 року. Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 01.03.2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченою Постановою КМУ №118 від 16 лютого 2022 року Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення 2023 році. Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 01.04.2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої Постановою КМУ №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14 липня 2021 року. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
28.05.2024 року зазначене рішення суду набрало законної сили.
08.07.2024 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи:
про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 01.03.2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченою Постановою КМУ №118 від 16 лютого 2022 року Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення 2023 році.
про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 01.04.2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої Постановою КМУ №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14 липня 2021 року.
17.03.2025 року представником позивача подано заяву в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у цій справі.
Ухвалою суду від 27.03.2025 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 , поданої через представника, про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 25.04.2024 року по справі №420/3550/24.
27.05.2025 року представником позивача подано заяву в порядку ст. 383 КАС України. Заявник просить: 1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 з обмеженням максимальним розміром, всупереч судовому рішення по справі №420/3550/24. 2. Постановити окрему ухвалу про усунення причин та умов, що сприяли невиконанню відповідачем вказаного вище рішення суду та у 10-ти денний термін часу набуття законної сили ухвалою суду зобов`язати відповідача надати до суду відповідь про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/3550/24 та доказів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Заява обґрунтована тим, що на адвокатський запит представника позивача щодо виконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області надано розрахунки, станом на 15.09.2023, 01.03.2024, 01.09.2024 року пенсії по виконанню судового рішення по справі №420/3550/24.
Згідно розрахунку пенсії станом на 15.09.2023 року вбачається, що пенсія обмежується максимальним розміром 20930 грн. При цьому позивачу нараховано:
· Індексація базового ОСНП 2022
· Індексація базового ОСНП 2023
· Щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Проте, відповідач обмежує пенсію максимальним розміром, що суперечить змісту і резолютивній частині рішення по справі № 420/3550/24.
Щодо виплати пенсії станом на 01.03.2024 року, заявник просить врахувати, що в позивача не виникає спору щодо нарахування Індексація базового ОСНП 2024, оскільки в розрахунок пенсії вона врахована. Натомість відповідач надаючи розрахунок на виконання рішення суду по справі № 420/3550/24 продовжує обмежувати пенсію максимальним розміром, що свідчить про триваюче правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно з ч. 5 ст. 383 КАС України, у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.
З урахуванням ч. 5 ст. 383 КАС України, суд здійснює розгляд заяви в порядку письмового провадження.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 , подану, в порядку статті 383 КАС України, суд дійшов наступного.
Як встановлено судом при розгляді справи, позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є військовим пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262-ХІІ.
З 01.03.2023 року позивачу проведений перерахунок пенсії, проте виплата пенсії обмежується максимальним розміром пенсії з 01.12.2022 року, що становить 20930,00 грн.
Також згідно аркушу перерахунку від 27.09.2023 року, з 01.10.2023 року позивачу проведений перерахунок пенсії, проте виплата пенсії обмежується максимальним розміром, що становить 20930,00 грн.
Таким чином, судом було встановлено, що під час перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023 року щодо індексації суми пенсії, відповідачем при нарахуванні індексації, остаточно до виплати залишено позивачу суму пенсії у розмірі, що не перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Листом від 25.12.2023 року №43154-37400/Є-02/8-1500/23 відповідач відмовив позивачу у нарахуванні та виплаті доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. з 01.07.2021 року та у перерахунку пенсії з 01.03.2023 року без обмеження її максимальним розміром.
Як наслідок, рішенням від 25.04.2024 року суд зобов?язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити:
з 01.03.2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченою Постановою КМУ №118 від 16 лютого 2022 року Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення 2023 році.
з 01.04.2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої Постановою КМУ №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14 липня 2021 року.
Як вже зазначалось вище, підставою звернення позивача із заявою в порядку ст. 383 КАС України, стало те, що станом на 15.09.2023 року пенсія ОСОБА_1 продовжує виплачуватись з обмеженням її максимального розміру, а саме 20930,00 грн.
Судом досліджено аркуш з пенсійної справи про перерахунок пенсії позивача станом на 15.09.2023 та встановлено, що відповідачем нараховано, зокрема:
Індексація базового ОСНП 2022;
Індексація базового ОСНП 2023;
Щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
Підсумок пенсії з надбавками 27 616, 19 грн.;
До виплати з урахуванням максимального розміру пенсії 20930,00 грн.
Тобто, перерахунком підтверджується обмеження максимального розміру пенсії станом на 15.09.2023.
Враховуючи, що в резолютивній частині рішення від 25.04.2024 року по справі №420/3550/24 суд зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 01.03.2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром… з 01.04.2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром…, - суд констатує факт невиконання відповідачем рішення по справі №420/3550/24 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром станом на 15.09.2023 року.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За приписами ч.ч.1-2 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ч. 2 ст. 372 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Отже, обов`язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Гарантією забезпечення обов`язковості судового рішення є інститут судового контролю.
Приписами статей 382-383 КАС України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення та, за наслідками розгляду даного звіту, як можливий варіант - накладення штрафу; визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду (ст. 383 КАС України).
Системний аналіз наведених норм дає підстави вважати, що законодавець встановив певну етапність заходів судового контролю, першим з яких є зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (ч. 1 ст. 382 КАС України).
Відповідно до цієї норми, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З огляду на вищевикладене, суд вважає доцільним застосувати до спірних правовідносин засіб судового контролю у вигляді зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (ч. 1 ст. 382 КАС України).
Виконання судових рішень у справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Необґрунтована тривала затримка виконання обов`язкового рішення може суперечити Конвенції. Саме на державу покладається обов`язок забезпечення того, щоб остаточні рішення, постановлені проти її органів або організацій чи підприємств, якими вона володіє або які вона контролює, були виконані відповідно до вищезазначених вимог Конвенції. Держава відповідає за виконання остаточних рішень, якщо органи влади контролюють обставини, що блокують або перешкоджають їхньому повному та своєчасному виконанню (рішення Європейського суду з прав людини у справі Савіцький проти України, nо.38773/05, від 26.07.2012 року).
Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі "Сокур проти України").
Аналогічну правову позицію висловила Велика Палата Верховного Суду у справі №800/592/17(11-221заі18) від 20.06.2018 року.
На підставі викладеного, суд вважає доцільним встановлення судового контролю за виконанням цього рішення шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, надавши інформацію щодо здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром станом на 15.09.2023 року.
Що стосується заяви позивача про визнання протиправними дій відповідача в порядку ст. 383 КАС України, суд вважає, що наразі до отримання та розгляду Звіту про виконання, розгляд заяви в порядку статті 383 КАС України є передчасним.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що подана заява задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 6 ст. 383 КАС України, за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача суд постановляє ухвалу про залишення заяви без задоволення, яка може бути оскаржена в порядку, встановленому статтею 294 цього Кодексу. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст. 4, 248, 256, 370, 382-383 КАС України,
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (в порядку ст. 383 КАС України) відмовити.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.04.2024 року у справі № 420/3550/24 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом тридцяти днів з дати отримання копії цієї ухвали Звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.04.2024 року у справі № 420/3550/24, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду інформацію щодо здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром станом на 15.09.2023 року, з урахуванням окреслених у судовому рішенні висновків та правової оцінки суду, згідно рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.04.2024 року.
Копію цієї ухвали надіслати заявнику та іншим учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяА.А. Радчук