Ухвала суду № 128004764, 09.06.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2025
Номер справи
420/30042/24
Номер документу
128004764
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/30042/24

УХВАЛА

09 червня 2025 рокум. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 , подану через представника, про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/30042/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 року позовну заяву задоволено. Суд вирішив: Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №951200118833 від 27.08.2024 року про відмову в перерахунку пенсії. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 04.07.2001 року по 04.05.2020 року. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.08.2024 року про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, на пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України Про державну службу від 16.12.1993 за №3723-XII, та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.

22.04.2025 року зазначене рішення суду набрало законної сили.

06.05.2025 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи:

про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 04.07.2001 року по 04.05.2020 року;

про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.08.2024 року про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, на пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України Про державну службу від 16.12.1993 за №3723-XII, та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.

28.05.2025 року представником позивача через систему «Електронний суд» подано заяву в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у цій справі.

Заява обґрунтована тим, що станом на дату звернення до суду з цим клопотанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 року, залишене без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 22.04.2025 року у справі 420/30042/24, виконане, але це не призвело до поновлення прав Позивача, оскільки Відповідач розглянув заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії та повторно відмовив у її задоволенні з інших причин, про які при первинному розгляді заяви не йшлося.

Посилаючись на те, що виконання судового рішення у справі №420/30042/24 є складовою права ОСОБА_1 на справедливий суд, а тому таке рішення повинно бути виконано та призвести до поновлення прав позивача, представник позивача просить встановити судовий контроль в порядку ст. 382 КАС України.

04.06.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надійшла заява із запереченнями щодо задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю.

Заява відповідача обґрунтована тим, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 у справі № 420/30042/24 Головним управлінням повторно розглянуто заяву позивача від 20.08.2024, зараховано до стажу державної служби позивача період роботи з 04.07.2001 по 04.05.2020. Стаж державної служби в результаті проведеного перерахунку станом на 01.05.2016 склав 18 років 1 день. За результатами повторного розгляду заяви позивача від 20.08.2024 встановлено, що довідки від 14.08.2024 №01/03-34/24/1891 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за серпень 2024 року та №01/03- 34/24/1892 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за липень 2024 року видані виконавчим комітетом Іванівської селищної ради не були предметом розгляду у суді та не відповідають Порядку № 622, а отже відсутні підстави для їх врахування при обчисленні пенсії позивача згідно Закону України «Про державну службу». При переведенні на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» розмір пенсії позивача зменшиться, та за попереднім підрахунком становитиме 2361,00 грн. З огляду на вищезазначене, Головне управління на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.03.2025 у справі № 420/30042/24, за результатами повторного розгляду заяви від 20.08.2024 прийняло рішення відмовити позивачу у призначенні пенсії за віком згідно із Законом України «Про державну службу».

Відповідно до ч. 1 ст. 382-1 КАС України, в редакції Закону № 4094-IX від 21.11.2024, суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п`ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

Заявник у заяві про встановлення судового контролю не просив здійснювати її розгляд за його участі.

На підставі викладеного, судом здійснюється розгляд заяви у порядку письмового провадження (без виклику сторін).

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №420/30042/24, суд дійшов наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч.ч. 2-3 ст. 382-1 КАС України, за наслідками розгляду заяви про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Як встановлено судом при розгляді цієї справи по суті позовних вимог, 20.08.2024 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою про переведення його на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області від 27.08.2024 року №951200118833 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії на підставі заяви від 20.08.2024 року відповідно до Закону України Про державну службу.

У рішенні вказано наступне: З 3 травня 2016 року набув чинності Закон України Про державну службу від 10.12.2015 № 889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу № 3723-ХІІ від 16.11.1993.

Згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень Закону № 889-VIII втратив чинність Закон № 3723 XII, крім статті 37, що застосовується для осіб зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 884-VIII передбачено право державних службовців на призначення пенси відповідно до статті 37 Закону № 3723- XII.

Порядок призначення таких пенсій затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб (далі - Порядок № 622).

Пенсії відповідно до Закону № 889-VIII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців призначаються особам, які:

1) досягни пенсійного віку: чоловіки - 62 роки, жінки - віку, визначеного статтею 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

2) мають страховий стаж: чоловіки - 35 років, жінки - 30 років:

3) не призначали пенсію відповідно до Закону № 3723-ХІІ;

4) на день набрання чинності Законом №889-VIII займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України або на день набрання чинності Законом № 889-VIII мають не менше як 20 років стажу на посадах віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України незалежно від факту роботи на державній службі станом на 1 травня 2016 року.

Відповідно до відомостей про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб про трудову діяльність ОСОБА_1 працює в Іванівській селищній раді з 01.01.1999. Трудову книжку заявником не надано, що унеможливлює визначення періодів роботи на сецпосадах. Згідно довідки про складові заробітної платі від 14.08.2024 № 01/03-34/24/1891 зазначено посаду заступника селищного голови.

Посади в органах місцевого самоврядування віднесені до відповідних категорій посад статтею 14 Закону України від 07 червня 2001 року № 2493-ІІІ Про службу в органах місцевого самоврядування.

Отже, посадові особи місцевого самоврядування не є державними службовцями, а тому періоди роботи на посадах службовців а органах місцевого самоврядування при переході на посади, віднесені до відповідних категорій посад органів місцевого самоврядування, не можуть бути зараховані до стажу державної служби.

За результатами розгляду наданих документів, відділ перерахунків пенсій №1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області прийняв рішення відмовити ОСОБА_1 , у проведенні перерахунку пенсії за поданою заявою від 20.08.2024.

Вважаючи протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №951200118833 від 27.08.2024, позивач звернувся до суду та просив також зарахувати до стажу державної служби період роботи з 04.07.2001 по 04.05.2020.

Вирішуючи спірні правовідносини щодо правомірності рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №951200118833 від 27.08.2024 року та наявності підстав для зарахування до стажу державної служби періоду роботи з 04.07.2001 по 04.05.2020, суд виходив з наступного.

… Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 передбачено, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Обов`язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 після 1 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених ч.1 ст.37 вказаного Закону та Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Тобто, після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року та мають передбачені ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 вік і страховий стаж.

Аналогічні правові позиції викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 року по справі № 822/524/18 та у постанові Верховного Суду від 26.06.2018 року по справі № 676/4235/17.

… Згідно записів №№19-32 копії трудової книжки та вкладишів до трудової книжки серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 встановлено, що позивач працював на посадах в органах місцевого самоврядування.

… Станом на 01.05.2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015) ОСОБА_1 продовжував працювати на посаді Іванівського селищного голови, тобто займав посаду державної служби, що відповідає пункту 10 Прикінцевих положень Закону України "Про державну службу" в редакції від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

Щодо зарахування періоду роботи з 04.07.2001 по 04.05.2020 до стажу державної служби.

… Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2493-III передбачено, що дія Закону №3723-ХІІ поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

В даному аспекті суд вважає за необхідне звернути увагу на постанову Верховного Суду від 10.05.2018, прийняту за результатом розгляду справи №351/1792/17, відповідно до якої суд дійшов висновку, що після набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VIII положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися. Відповідно до статті 46 Закону України "Про державну службу" №889-VIII та пункту 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 за №229, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" зараховується до стажу державної служби.

Отже, суд вважав, що період роботи з 04.07.2001 року по 04.05.2020 року ОСОБА_1 на посаді голови Іванівської селищної ради та на посаді заступника голови Іванівської селищної ради повинен бути зарахований до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу.

Як наслідок, суд зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 04.07.2001 року по 04.05.2020 року, а також повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.08.2024 року про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, на пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України Про державну службу від 16.12.1993 за №3723-XII, та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.

Як встановлено судом при розгляді заяви про встановлення судового контролю, на виконання рішення суду від 23.12.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області прийнято рішення №951200118833 від 05.05.2025 року про відмову у перерахунку пенсії.

У рішенні зазначено, що Відділ перерахунків пенсій №1 зарахував до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 04.07.2001 по 04.05.2020. Стаж державної служби в результаті проведеного перерахунку станом на 01.05.2016 склав 18 років 1 день.

За результатами повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.08.2024 встановлено, що довідки про заробітну плату від 14.08.2024 №01/03-34/24/1891 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за серпень 2024 та №01/03- 34/24/1892 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за липень 2024 року видані виконавчим комітетом Іванівської селищної ради не були предметом розгляду у суді та не відповідають Порядку № 622, а отже відсутні підстави для їх врахування при обчисленні пенсії ОСОБА_1 згідно Закону України «Про державну службу». При переведенні на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» розмір пенсії ОСОБА_1 становитиме 2361,00 грн.

З огляду на зазначене, відділ перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.03.2025 у справі № 420/30042/24, за результатами повторного розгляду заяви від 20.08.2024 прийняв рішення відмовити ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії - перехід на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу».

Аналізуючи зміст вказаного рішення, суд дійшов висновку, що рішення суду від 24.12.2024 року по справі №420/30042/24 в частині зарахування до стажу державної служби позивача періоду роботи з 04.07.2001 року по 04.05.2020 року, а також повторного розгляду заяви позивача від 20.08.2024 року про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, на пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону України Про державну службу від 16.12.1993 за №3723-XII, відповідачем виконане.

Відповідач зарахував до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 04.07.2001 по 04.05.2020.

Проте, у зв`язку з тим, що встановлені обставини, які роблять недоцільним переведення позивача на інший вид пенсії (зменшення її розміру), відповідач відмовив позивачу у переведенні на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу».

Що стосується неврахування довідок про заробітну плату від 14.08.2024 №01/03-34/24/1891 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за серпень 2024 та №01/03- 34/24/1892 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за липень 2024 року, суд зазначає, що у межах розгляду справи №420/30042/24 не вирішувалось питання щодо врахування цих довідок для обчислення розміру пенсії позивача.

У цій справі спір виник з приводу зарахування до стажу державної служби ОСОБА_1 періоду роботи з 04.07.2001 по 04.05.2020.

На підставі викладеного, враховуючи, що спір у справі № 420/30042/24 не стосувався врахування відповідних довідок для обчислення розміру пенсії позивача, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в порядку ст. 382 КАС України.

Вирішуючи цю заяву про встановлення судового контролю суд не надає оцінку правомірності рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області я №951200118833 від 05.05.2025 року про відмову у перерахунку пенсії.

Суд зазначає, що заявник фактично виклав нові позовні вимоги, які не були предметом судового розгляду у справі № 420/30042/24, але можуть бути предметом спору в іншому позовному провадженні.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що подана заява задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 248, 256, 370, 382 КАС України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 , поданої через представника, про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 року по справі №420/30042/24 відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.А. Радчук