Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 16/535-9/23402.12.10 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аспекс»
До 1) Київської міської ради
2) Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
Про визнання укладеним договору
Суддя Бондаренко Г.П.
Представники:
Від позивача Станицький О. Б. (дов. б/н від 10.03.2010р.)
Від відповідача 1) Фрідман О. О. (дов. №225-КР-963 від 20.09.2010 р.)
2) Колодрубський О. О. (дов. № 06-34/30432 від 21.10.2010 р.)
Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Аспекс" (далі за текстом –позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради (далі за текстом –відповідач 1) та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі за текстом –відповідач 2) про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 05.11.2009 року по справі № 16/535 (суддя Ярмак О. М.) позовні вимоги залишено без задоволення.
Постановою колегії суддів Київського апеляційного господарського суду від 09.02.10 у складі: Рєпіної Л.О., Дикунської С.Я., Алданової С.О. рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 10.06.2010 року постанову Київського апеляційного господарського суду від 09.02.2010 року та рішення Господарського суду міста Києва від 05.11.2009 року скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
Резолюцією Голови Господарського суду міста Києва Саранюка В.І. від 05.07.2010 року справу передано на новий розгляд судді Бондаренко Г.П.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.07.2010 року справу №16/535 призначено до розгляду, присвоєно №16/535-9/234, розгляд справи призначено на 18.08.2010 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.08.2010 року розгляд справи був відкладений на 15.09.2010 року у зв'язку з неявкою відповідача 2, неподанням сторонами по справі всіх витребуваних судом доказів та необхідністю витребування нових документів по справі.
У судовому засіданні 15.09.2010 року оголошувалась перерва до 06.10.2010 року відповідно до ст.77 ГПК України, у зв'язку з необхідністю направлення судового запиту до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.10.2010 року розгляд справи був відкладений на 21.10.2010 року у зв'язку з неявкою відповідача 2, неподанням сторонами по справі всіх витребуваних судом доказів та необхідністю витребунання нових документів по справі.
11.10.2010 року до канцелярії суду надійшла витребувана у Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) копія кадастрової справи А-6171.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.10.2010 р. розгляд справи був відкладений на 25.11.2010 р. у зв'язку з неявкою відповідача 2, неподанням сторонами по справі всіх витребуваних судом доказів та необхідністю витребування нових документів по справі.
У зв’язку із неможливістю проведення судового засідання призначеного на 25.11.2010р. через перебування судді на лікарняному, справу № 16/535-9/234 знято зі складу справ призначених до слухання на 25.11.2010 р., наступне судове засідання призначено на 02.12.2010 р., про що представників сторін повідомлено під розписку.
Позовні вимоги позивачем підтримані та мотивовані наступним:
02.09.2002 за договором купівлі-продажу № 549 позивач набув право власності на склад ПММ, загальною площею 420,6 кв.м. по вул. Дегтярівської 21 м. Києва. Позивач, звернувся з заявою до відповідача 1 стосовно відведення земельної ділянки що знаходиться під нежилою будівлею, яка належить йому, в тому числі була підготовлена документація щодо вибору/відведенню земельної ділянки, отримані задовільні висновки відповідних органів та установ. 27.12.2007 Київська міська рада вирішила, зокрема: затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ „Аспекс” для реконструкції існуючих будівель під офісно-складські приміщення, передати в оренду на 15 років на загальних умовах (2% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки), ділянку загальною площею 0,58 га для реконструкції існуючих будівель під офісно-складські приміщення з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням на вул. Дегтярівській, 21 (літ. «З», «И») у Шевченківському районі м. Києва (що підтверджується аудіо записом та стенограмою сесії). Однак в отриманій позивачем копії рішення Київської міської ради № 1605/4438 від 27.12.2007 р. і проекті договору оренди земельної ділянки була вказана ставка орендної плати в розмірі 10 % строком на 5 років. Позивач наполягає на тому, що сесія проголосувала саме за умови зафіксовані стенограмою, тому безпідставним вважає ухиляння відповідача від підписання договору оренди строком на 15 років зі ставкою 2%. На підставі викладеного позивач просить суд 1) прийняти рішення, відповідно до якого земельні ділянку площею 0, 5799 га по вул. Дегтярівській 21 в м. Києві вважати такою, що передана, з моменту набрання чинності судового рішення на умовах, визначених договором оренди, а договір оренди земельної ділянки між Товариством з обмеженою відповідальністю «Аспекс»(код ЄДРПОУ 30678009) та Київською міською радою вважати укладеним у редакції, яка підписана позивачем та відповідає вимогам чинного законодавства, що міститься в позовній заяві по справі; 2) зобов’язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невід’ємними частинами, між орендодавцем Київською міською радою та орендарем Товариством з обмеженою відповідальністю «Аспекс»(код ЄДРПОУ 30678009), в установленому законодавством порядку.
Відповідачі надали відзиви на позовну заяву відповідно до яких Київська міська рада та Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) позов не визнають та просять суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог в повному обсязі зазначаючи, що Київська міська рада прийняла рішення у відповідності до проекту відведення строком на 5 років та, що зміст договору оренди земельної ділянки, відповідно до чинного законодавства, має відповідати рішенню Київської міської ради з цього питання.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази за власним переконанням, яке ґрунтується на вимогах закону, Господарський суд міста Києва –
ВСТАНОВИВ:
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (далі –ЗК України) визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до частини 1 статті 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Згідно частини 5 статті 16 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Регламент розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві затверджений рішенням Київради від 15 липня 2004 року № 457/1867.
Стаття 16 „Порядок укладення договору оренди землі” Закону України „Про оренду землі” зазначає, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).
На виконання зазначених вимог законодавства, Товариство з обмеженою відповідальністю „Аспекс” в квітні 2003 року звернулось до Київської міської ради з клопотанням про відведення земельної ділянки для реконструкції існуючих будівель під офісно-складські приміщення, які знаходяться за адресою м. Київ, вул. Дегтярівська, 21, та належать позивачу на праві приватної власності на підставі договору купівлі –продажу № 549 від 02.09.2002 р. Комунальним підприємством «Київський міський центр земельного кадастру та приватизації землі»був підготовлений проект відведення земельної ділянки, отримані задовільні висновки відповідних органів та установ, на виконання частини 6 статті 123 ЗК України. Згідно зазначеної норми проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
27.12.2007 р. відповідачем 1 прийнято рішення «Про передачу земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Аспекс» для реконструкції існуючих будівель під офісно-складські приміщення з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням на вул. Дегтярівській, 21 (літ. «З», «И») у Шевченківському районі м. Києва»№ 1605/4438.
Відповідно до витягу із стенограми пленарного засідання відповідача 1 від 27.12.2007 р. при розгляді питання «Про передачу земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Аспекс» у Шевченківському районі»була пропозиція із звичайною відсотковою ставкою (не 10 %, а звичайна ставка) –15 років внесена депутатом Євлах. При цьому «за»проголосували –79, «проти»- 0. Відповідно рішення було прийняте.
Згідно письмово оформленого рішення відповідача 1 від 27.12.2007 р. № 1605/4438 «Про передачу земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Аспекс»для реконструкції існуючих будівель під офісно-складські приміщення з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням на вул. Дегтярівській, 21 (літ. «З», «И») у Шевченківському районі м. Києва» було вирішено передати товариству з обмеженою відповідальністю «Аспекс», за умови виконання п. 3 цього рішення, в короткострокову оренду на 5 років з орендною платою в розмірі 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, ділянку загальною площею 0, 58 га для реконструкції існуючих будівель під офісно-складські приміщення з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням на вул. Дегтярівській, 21 (літ. «З», «И») у Шевченківському районі м. Києва у зв’язку з переходом права власності на будівлі.
Позивач неодноразово звертався до відповідача 1 з проханням виправити помилку допущену в письмово оформленому рішенні від 27.12.2007 р. № 1605/4438 «Про передачу земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Аспекс»для реконструкції існуючих будівель під офісно-складські приміщення з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням на вул. Дегтярівській, 21 (літ. «З», «И») у Шевченківському районі м. Києва»та направляв для підписання проект договору оренди земельної ділянки із умовами – строком на 15 років із звичайною ставкою ( 2%). На свої звернення позивач отримував схожі відповіді, у яких зазначалося, що Рішенням Київської міської ради від 27.12.2007 р. № 1605/4438 позивачу передана в короткострокову оренду строком на 5 років з орендною платою в розмірі 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, земельна ділянка загальною площею 0, 58 га, а для внесення змін до рішення Київської міської ради відповідно до вимог чинного законодавства необхідно залучити землевпорядну організацію та змінити відповідну землевпорядну документацію.
Оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 6 Закону України „Про оренду землі” передбачено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених ЗК України, ЦК України, ГК України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Стаття 1 Закону України „Про оренду землі” та стаття 93 ЗК України встановлює, що право оренди земельної ділянки –це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Договір оренди землі –це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Ст. 641 ЦК України встановлює, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Відповідь особи, відповідно до статті 642 ЦК України, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.
Згідно зі ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно зі ст. 125 ЗК України забороняється приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації.
Відповідно до ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.
Частиною 2 статті 125 ЗК України встановлено, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ч. 2 ст. 126 ЗК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому ЗК України, або за результатами аукціону.
Згідно з пунктом 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. Підстави для набуття права на землю громадянами та юридичними особами унормовані главою 19 ЗК України.
Згідно п. 25.7. Регламенту Київської міської ради, затвердженого рішенням Київради від 14 червня 2006 N 14/14 із змінами і доповненнями, внесеними 29 листопада 2007 року N 1363/4196, рішення Київради вважається прийнятим, якщо на пленарному засіданні за нього проголосувало більше половини від загального складу депутатів Київради (61 голос).
Згідно п. 30.2. Регламенту Київської міської ради, рішення Київради не нормативно-правового характеру та рішення індивідуальної дії набирають чинності з моменту їх прийняття.
Відповідно до п. 23.19 Регламенту Київської міської ради усі пропозиції, що надійшли від депутатів Київради, ставляться на голосування після закінчення обговорення в порядку надходження, якщо автори не знімають їх.
Згідно п. 29.1. Регламенту Київської міської ради, на пленарному засіданні Київради працівники секретаріату Київради, які забезпечують роботу відповідних постійних комісій Київради, фіксують усі зауваження до проектів рішень Київради, що озвучені і проголосовані на пленарному засіданні сесії Київради. Згідно п. 29.2. зазначеного регламенту після прийняття рішення Київрадою відповідна постійна комісія Київради у десятиденний строк після пленарного засідання сесії Київради опрацьовує рішення відповідно до зауважень та змін, які були прийняті на пленарному засіданні сесії Київради та зафіксовані у стенограмі, і подає їх до управління організаційної роботи секретаріату Київради для візування заступником Київського міського голови - секретарем Київради та підпису Київським міським головою.
Згідно п. 29.6 Регламенту протокол і стенограма пленарного засідання Київради є офіційними документами, що підтверджують процес обговорення і прийняття рішення Київрадою.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»депутат місцевої ради має право, зокрема, вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні ради звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, а також з питань, що віднесені до компетенції ради, інших органів і посадових осіб, які діють на її території; вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю; вносити на розгляд ради та її органів проекти рішень з питань, що належать до їх відання, поправки до них.
З огляду на викладені норми регламенту Київської міської ради суд дійшов висновку, що письмово оформлене рішення Київської міської ради прийняте на пленарному засіданні має відповідати стенограмі пленарного засідання.
Як вбачається із Витягу із стенограми пленарного засідання Київської міської ради від 27.12.2007 р. пропозиція депутата Євлах, при розгляді питання «Про передачу земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Аспекс»у Шевченківському районі»щодо звичайної ставки та 15 років оренди не знімалася ним. Більш того, депутат наполягав на своїй пропозиції. З огляду на викладене та п. 23.19 Регламенту відповідача 1 суд дійшов висновку, що зазначена пропозиція депутата Євлах була поставлена на голосування, і за внесену пропозицію проголосували 79 депутатів. Отже, при розгляді питання «Про передачу земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Аспекс»у Шевченківському районі»на пленарному засіданні 27.12.2007 р. було прийнято рішення про передачу земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Аспекс»із звичайною відсотковою ставкою на 15 років.
Відповідно до Рішення Київської міської ради від 21.12.2000 р. № 118/1095 «Про орендну плату за землю в м. Києві»(чинного на момент прийняття вказаного рішення Київської міської ради) на «інші землі»розповсюджується 2 відсотки від грошової оцінки землі, на підставі чого суд робить висновок, що звичайна ставка це ставка/ відсоток, який розповсюджується на «інші землі».
Матеріали справи не містять доказів прийняття на зазначеному пленарному засіданні рішення про передачу земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Аспекс»строком на 5 років із орендною платою в розмірі 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (витягу із стенограми та/або протоколу).
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач 1 своєю бездіяльністю щодо виправлення помилки в рішенні Київради від 27.12.2007 р. та підписання направленого позивачем проекту договору оренди земельної ділянки порушив права позивача на одержання земельної ділянки в оренду в порядку, встановленому чинним законодавством України, оскільки з боку позивача вчинено всі необхідні дії для набуття права користування земельною ділянкою, що передбачені чинним законодавством України.
Статтею 181 ГК України визначений загальний порядок укладання господарських договорів. Відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. За наявності заперечень щодо окремих умов договору одна сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Частиною 3 ст.181 ГК України передбачено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні. Пропозиція про необхідність укладення договору оренди земельної ділянки, як було встановлено судом, виходила з боку позивача (лист від 27.07.2009 р. № 413, лист від 17.11.2008 р. № 87, лист від 28.04.2009 р. № 31).
Відповідач 1 –Київська міська рада не надала жодних зауважень до договору оренди землі надісланого позивачем.
Приймаючи до уваги вищевикладене, є всі підстави стверджувати, що договір оренди земельної ділянки між Київською міською радою та позивачемукладений, однак йому не надано письмової форми, оскільки позивач не отримав свого примірника договору оренди землі.
Таким чином, на виконання вимог ст.181 ГК України договір оренди земельної ділянки підписаний з боку позивача (як встановлено судом вказаний проект договору відповідає прийнятому КИР рішенню) та переданий на підпис відповідачу-1, який був зобов’язаний його підписати або надати позивачеві два примірника протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладенні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов’язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. В даному випадку укладання договору оренди землі є обов’язковим відповідно до статті 125 Земельного кодексу України та Закону України „Про оренду землі”.
Згідно п. 3.4. Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України від 02.02.2010 р. № 04-06/15 «Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства»суб'єкт господарювання має право на визнання за ним права на оренду земельної ділянки лише за умов дотримання вимог статті 124 ЗК України і статті 16 Закону України "Про оренду землі".
Згідно п. 3.4.5. зазначених рекомендацій з урахуванням того, що необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки, зобов'язання цього органу у судовому порядку укласти такий договір або ж продовжити дію договору за відсутності вказаного рішення є порушенням його виключної передбаченої Конституцією України компетенції. Якщо на час звернення до суду позивачем не надано доказів прийняття відповідним органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування рішення про передачу йому в оренду спірної земельної ділянки, вимоги про зобов'язання такого органу укласти договір оренди задоволенню не підлягають.
Приписами статей 33, 34 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Судом встановлено, що рішення про передачу позивачу земельної ділянки загальною площею 0, 58 га для реконструкції існуючих будівель під офісно-складські приміщення з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням на вул. Дегтярівській, 21 (літ. «З», «И») у Шевченківському районі м. Києва в оренду строком на 15 років зі звичайною відсотковою ставкою дійсно було прийнято відповідачем 1 27.12.2007 р., що підтверджується матеріалами справи, отже вимоги позивача до відповідача 1 є доведеними, обґрунтованими та такими, що задоволенню підлягають.
Щодо позовних вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про зобов’язання зареєструвати договір оренди земельної ділянки між Орендодавцем –Київською міською радою та Орендарем –ТОВ „Аспекс” у встановленому порядку, то дані вимоги також підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Стаття 20 Закону України „Про оренду землі” передбачає, що договір оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.
Відповідно до ст. 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб’єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.
Згідно з Положенням про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), яке затверджене рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 № 182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності і право постійного користування землею, оформлення та видачу договорів оренди (суборенди) земельних ділянок та здійснює реєстрацію суб’єктів права власності на землю, реєстрацію права користування землею і договорів на оренду (суборенду) землі.
Крім того, відповідно до рішення Київської міської ради від 29.05.2003 № 433/593 „Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві” Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту „з” статті 9 та пункту „є” статті 184 ЗК України.
Щодо твердження відповідачів, що оскільки позивачем протягом дев’ятимісячного строку з дня набрання чинності рішенням Київської міської ради від 27.12.2007 р. № 1605/4438 та до 01.12.2008 р. не укладено договір оренди земельної ділянки, то рішення Київської міської ради від 27.12.2007 р. № 1605/4438 є таким, що втратило чинність, то зазначене не приймається судом до уваги, з огляду на те, що договір оренди земельної ділянки не був укладений з вини саме відповідача-1, в той час як позивач вчинив всі необхідні дії для укладання договору оренди землі та звернувся до суду за захистом свого порушеного права щодо укладення договору оренди землі у відповідності до рішення Київської міської ради, яке прийнято про надання позивачеві земельної ділянки в користування.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст.ст.4, 49, 22, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2. Вважати укладеним з моменту набрання чинності судового рішення договір оренди земельної ділянки між Товариством з обмеженою відповідальністю «Аспекс»(код ЄДРПОУ 30678009) та Київською міською радою у редакції, яка підписана Товариством з обмеженою відповідальністю «Аспекс»(код ЄДРПОУ 30678009) та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі», Типовому договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220, наступного змісту:
„ДОГОВІР
оренди земельної ділянки
Київська міська рада (м. Київ, Хрещатик, 36) - далі у тексті - «Орендодавець», в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - з однієї сторони, та товариство з обмеженою відповідальністю „Аспекс” (м. Київ, пр-т Перемоги, 23, кв. 58, зареєстроване Радянською районною у м. Києві державною адміністрацією 14.02.2000 р. за № 12401) –далі у тексі –„Орендар”, в особі директора Андрушка Сергія Павловича, який діє на підставі статуту - з другої сторони, уклали договір оренди земельної ділянки (далі у тексті –Договір) про нижченаведене:
1. Предмет Договору
1.1.Орендодавець, на підставі рішення Київської міської ради від 27.12.2007 р. № 1605/4438, передає за Актом приймання - передачі, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку (далі об’єкт оренди або Земельна ділянка), визначену цим Договором.
2. Об’єкт оренди
2.1.Об'єктом оренди відповідно до цього Договору є Земельна ділянка з наступними характеристиками:
-місце розташування –вул. Дегтярівська, 21 (літ. «З», «И») у Шевченківському районі м. Києва;
- розмір земельної ділянки –0, 5799 (нуль цілих і п’ять тисяч сімсот девяносто дев’ять десятинних) га;
-цільове призначення –для реконструкції існуючих будівель під офісно-складські приміщення з подальшими їх експлуатацією та обслуговуванням;
-кадастровий номером земельної ділянки8000000000:88:061:0168 .
2.2.Згідно з витягом з технічної документації № Ю- 227700/2008 Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) від 11.08.2008 р. № 591 нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно становить 10815299 (десять мільйонів вісімсот п’ятнадцять тисяч двісті дев’яносто дев’ять) грн. 92 коп.
2.3 Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
3. Строк дії Договору
3.1. Даний Договір укладено на 15 (п’ятнадцять) календарних років.
4.Орендна плата
4.1.Визначена даним Договором орендна плата за Земельну ділянку становить платіж, який Орендар вносить Орендодавцеві за користування Земельною ділянкою у грошовій формі.
4.2. Річна орендна плата за Земельну ділянку встановлюється у розмірі 2 (двох) відсотки від загальної нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної в п.2.2. даного Договору.
4.3. Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до даного Договору.
4.4. Зміна нормативної грошової оцінки Земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
4.5. Орендна плата вноситься Орендарем рівними частинами за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33216812700011, КЕКД 13050200 у ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019. Отримувач: УДК у Шевченківському районі м. Києва, ідентифікаційний код 26077968.
4.6.Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору. Орендар зобов'язується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.
4.7.Розмір орендної плати може переглядатись у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз у рік.
4.8.За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (сто двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (його частини) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
4.9.Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування Земельної ділянки.
5. Умови використання та обмеження (обтяження) щодо використання Земельної ділянки
5.1.Умови збереження та використання об’єкта оренди:
- на Земельній ділянці не дозволяється діяльність, не пов'язана з цільовим призначенням Земельної ділянки. Зміна цільового призначення Земельної ділянки можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту відведення Земельної ділянки та внесення відповідних змін до Договору.
5.2.Обмеження та сервітути щодо Земельної ділянки на день підписання цього Договору відсутні.
6. Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
6.1. Передача Земельної ділянки здійснюється за Актом приймання –передачі об’єкта оренди в день державної реєстрації цього Договору.
6.2. Право на оренду Земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього Договору.
7. Умови повернення Земельної ділянки
7.1.Після припинення дії Договору Орендар повертає Орендодавцеві Земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він її одержав в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої Земельної ділянки, пов’язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв’язується у судовому порядку.
8. Права та обов’язки Сторін
8.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
-використання Земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з цим Договором;
-дотримання місцевих правил забудови;
-своєчасного внесення орендної плати;
-дострокового розірвання цього Договору;
-відшкодування понесених збитків, в тому числі не отриманих доходів, відповідно до чинного законодавства України.
8.2.Орендодавець зобов’язаний:
- повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати Земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продається;
- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватись Земельною ділянкою;
- передати в користування Земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього Договору.
8.3. Орендар має право:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;
- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди;
- на відшкодування понесених збитків, в тому числі не отриманих доходів, відповідно до чинного законодавства України;
- після закінчення строку, на який було укладено даний Договір, при умові відсутності істотних порушень умов даного Договору Орендарем, має за інших рівних умов переважне право на поновлення даного Договору;
- переважне право на купівлю Земельної ділянки у разі її продажу.
8.4.Орендар зобов'язаний:
- приступати до використання Земельної ділянки в строк, встановлений цим Договором, та після підписання цього Договору і Акту приймання –передачі земельної ділянки та державної реєстрації даного Договору;
- здійснювати забудову Земельної ділянки, в строки, що встановлюються проектною документацією на будівництво, затвердженою в установленому порядку;
- використовувати Земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;
- своєчасно вносити орендну плату;
- забезпечити вільний доступ до Земельної ділянки представнику контролюючих органів;
- повернути Земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення дії цього Договору;
- у строки, встановлені чинним законодавством звітувати перед податковими органами району за місцем розташування Земельної ділянки про сплату орендної плати, в порядку, передбаченому чинним законодавством України;
- майново-правові питання вирішувати у встановленому порядку;
- питання пайової участі вирішити відповідно до рішення Київської міської ради від 27.02.2003 № 271/431 "Про пайову участь (внески) інвесторів (забудовників) у створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва";
- забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, розміщених у межах Земельної ділянки;
- виконати вимоги, викладені в листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища , Державного санітарного лікаря м. Києва, Головного управління охорони культурної спадщини, Київського міського головного управління земельних ресурсів;
- у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди Земельної ділянки надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування Земельної ділянки.
8.5.Сторони також мають інші права і несуть інші обов'язки, визначені законодавством України.
9. Ризик випадкового знищення
або пошкодження об’єкта оренди чи його частини
9.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об’єкта оренди чи його частини несе Орендар.
10. Страхування об’єкта оренди
10.1. Сторони домовилися про те, що Орендар має право застрахувати об’єкт оренди.
11. Зміна умов договору та припинення і поновлення Договору
11.1. Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за взаємною згодою сторін. Згодою або запереченням Орендодавця на зміни та/або доповнення до цього Договору, є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.
11.2. Витрати, пов’язані з внесенням зміни та/або доповнення до даного договору, сплачує Орендар.
11.3. Договір оренди припиняється в разі:
-закінчення строку, на який його було укладено;
-викупу Земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження Земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності у випадках та в порядку, встановленому законодавством України; - поєднання в одній особі власника Земельної ділянки та орендаря; - ліквідації юридичної особи - Орендаря.
Договір оренди припиняється також в інших випадках, передбачених законодавством України.
11.4. Припинення Договору шляхом його розірвання відбувається в наступних випадках:
- за взаємною згодою сторін;
- за рішенням суду, в порядку, встановленому законодавством України;
- в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця, згідно з Господарським кодексом України, в разі, коли Орендар систематично не сплачує орендну плату (протягом півроку поспіль), здійснення без годи Орендодавця передачі або відчуження права користування Земельною ділянкою третім особам.
11.5.Даний Договір може бути достроково розірваний, в порядку та випадках передбачених п. 11.4. цього Договору, у разі невиконання або неналежного виконання Орендарем обов’язків. Визначених у пунктах 5.1 та 8.4 цього Договору.
11.6. Поновлення Договору:
- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, Орендар, за умови відсутності істотних порушень своїх обов’язків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення даного Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 3 (три) місяці до закінчення строку дії даного Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію; - у разі поновлення Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін;
- у разі якщо Орендар продовжує користуватися Земельною ділянкою після закінчення строку даного Договору, то за відсутності письмових заперечень Орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку даного Договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені даним Договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
11.7.У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві Земельну ділянку, на умовах, визначених даним Договором. У разі невиконання Орендарем обов'язку щодо умов повернення Земельної ділянки Орендар зобов'язаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки, в порядку та розмірах передбачених законодавством України.
11.8.Перехід права власності на орендовану Земельну ділянку до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи –Орендаря не є підставою для змін умов або розірвання, припинення даного Договору.
12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору та вирішення спорів
12.1.У разі невиконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену даним Договором та законодавством України.
12.2.У разі невиконання Орендарем умов цього Договору та обов'язків, передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний за рішенням суду.
12.3.Сторона, яка порушила зобов’язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
12.4.Усі спори, що пов'язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України.
13. Суборенда Земельної ділянки
13.1.Орендар має право передати Земельну ділянку або її частину у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.
13.2.Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі земельної ділянки або її частини у суборенду шляхом прийняття в установленому законодавством України порядку відповідного рішення.
13.3.Умови договору суборенди Земельної ділянки повинні обмежуватися умовами даного Договору і не суперечити йому.
14. Прикінцеві положення
14.1.Витрати, пов’язані з нотаріальним посвідченням цього Договору, сплачує Орендар.
14.2 Цей Договір складений у трьох примірниках. Один примірник - для зберігання у Орендаря, один - для Орендодавця (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), один –для зберігання у Київському міському нотаріальному архіві. 14.3.Невід’ємною частиною цього Договору є: - план Земельної ділянки;
- кадастровий план земельної ділянки;
- акт визначення меж Земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- акт приймання-передачі земельної ділянки.
15. Місцезнаходження, реквізити та підписи сторін.
Орендодавець:
Київська міська рада
01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36
Рах. № 35416001001642 в УДК м. Києва,
МФО 820019, код ЗКПО 22883141
Київський міський голова
____Л. М. Черновецький
Орендар:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Аспекс»
03055, м. Київ, пр-т Перемоги, 23, кв. 58
Код ЄДРПОУ 30678009
р/р 2600030013773 в АТ «ВАБанк»м. Києва,
МФО 321637
Директор
________С. П. Андрушко»
3. Зобов’язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а, код 261990097) зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невід’ємними частинами, між Орендодавцем –Київською міською радою та Орендарем –Товариством з обмеженою відповідальністю «Аспекс», у встановленому законодавством порядку.
4. Стягнути з Київської міської ради (м. Київ, вул. Хрещатик, 36 код 2883141, з будь якого рахунку виявленого державним виконавцем) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Аспекс»(03055, м. Київ, пр-т Перемоги, 23, кв. 58, Код ЄДРПОУ 30678009) 85, 00 (вісімдесят п’ять) грн. 00 коп. витрат по сплаті державного мита та 118, 00 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Стягнути з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а код 2619900097, з будь якого рахунку виявленого державним виконавцем) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Аспекс»(03055, м. Київ, пр-т Перемоги, 23, кв. 58, Код ЄДРПОУ 30678009) 85, 00 (вісімдесят п’ять) грн. 00 коп. витрат по сплаті державного мита та 118, 00 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
6. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
7. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Г.П. Бондаренко
Дата підписання рішення 08.12.2010 року.