Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2010 р.Справа № 2-а-5343/10/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду в складі :
Головуючого суддіСіренко О.І.
СуддівСпаскіна О.А.
Русанова В.Б.
За участю секретаря Грицаєнко М.О.
Розглянула у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельні лікарняного комплексу»на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.07.2010 року по справі №2-а-5343/10/2070 за позовом Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Північному регіоні»до Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельні лікарняного комплексу»про стягнення штрафу, -
ВСТАНОВИЛА:
19 липня 2010 року постановою Харківського окружного адміністративного суду по справі №2-а-5343/10/2070 адміністративний позов Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Північному регіоні»до Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельні лікарняного комплексу»про стягнення штрафу задоволено.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельні лікарняного комплексу»(61018, м. Харків, вул. Балакірєва, 6, код 31555944) в дохід державного бюджету (р/р 31119106700185, відкритий на відділення УДК у Дворічанському районі Харківської області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 42134308, код платежу до держбюджету 21081100) штрафу у розмірі 5100,00 грн.
У апеляційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю «Котельні лікарняного комплексу»просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти ухвалу про направлення справи на новий розгляд колегією у складі трьох суддів, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Обґрунтовуючи свої вимоги відповідач вказує, що розгляд справи мав здійснюватись відповідно до вимог ч. 1 ст. 24 КАС України колегією у складі трьох суддів, оскільки справа має відношення до Міністерства палива і енергетики України, тому що прокурор діє в інтересах останнього. Прокурор не має права для подання позову в інтересах держави, оскільки предметом позову є штраф, а не порушення майнових прав. Відповідач також вказує, що ним було виконано всі вимоги приписів по котельням Дворічанськго району, що підтверджується актами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області. Строк застосування адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу щодо відповідача відповідно до ст. 250 ГК України сплив, тому його вимоги про його стягнення є неправомірними.
Позивач у запереченнях просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити без змін постанову суду першої інстанції, посилаючись на те, що відповідачем вимоги припису були виконані несвоєчасно, що є підставою для притягнення його до відповідальності. Річний строк застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлений ст. 250 ГК України, позивачем не пропущений.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що з 15.10.2008 року по 17.10.2008 року державним інспектором з енергетичного нагляду проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних обєктах Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельні лікарняного комплексу», смт. Дворічна, Харківська область в присутності уповноваженої особи субєкта господарювання директора Ніколаєнко Є.В., а саме планове обстеження з виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електроенергетичного обладнання в осінньо-зимовий період та в умовах надзвичайних ситуацій.
За результатами проведеного обстеження складено акт № Х-22-345 від 17.10.2008р., яким встановлено невиконання вимог законодавства субєктом господарювання, а саме ПТЕЕс-2006, ДНАОП 1-07-01, ПУЕ-85, Інструкції по прокладці кабелів напругою 110кв СН85-74.
На підставі акту від 17.10.2008р. №Х-22-345 винесено припис №Х-22-345 від 17.10.2008 р. про усунення виявлених під час обстеження порушень нормативно-правових актів терміном до 18.12.2008р.
05.02.2009р. складено акт перевірки (протокол) №07/112-0010 про проведення позапланового заходу з перевірки виконання припису №Х-22-345П від 17.10.2008р. на енергетичному обєкті Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельні лікарняного комплексу», яким встановлено невиконання вимог зазначеного припису в частині, а саме не виконано пункти 1-4, 6-19, 21-36, 38-39, 41-52, 54-55.
03.03.2009р. винесено припис №07/12-0085 за результатами перевірки виконання припису № Х-22-345П від 17.10.08 року та встановлено термін виконання до 17.04.2009 року.
05.06.2009 року винесено акт перевірки (протокол) № 07/12-0034 про позаплановий захід перевірку виконання припису № 07/12-0085 від 03.03.09р., яким установлено невиконання вимог припису в частині пунктів 1-20, 33-34, 36-38, 41, 44, 49-50.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Котельні лікарняного комплексу»було попереджено про накладення штрафу у розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі невиконання припису в зазначений термін.
09.06.2009р. винесено постанову №07/10-0098 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, яким за ухилення від виконання припису №07/12-0085 від 03.03.2008р., п.п.1-20, 33-34, 36-38, 41, 44, 49-50 накладено на товариство з обмеженою відповідальністю «Котельні лікарняного комплексу»штраф у розмірі 5100,00 грн. Копія постанови № 07/10-0098 від 09.06.2009р. була надіслана відповідачу листом від 11.06.09р. за вих. №376-20.
Задовольняючи адміністративний позов прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Північному регіоні», суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем всупереч вимогам Закону України «Про електроенергетику»та Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику не було виконано вимоги припису про усунення виявлених порушень. Постанова про накладення на субєкта господарювання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 09.06.2009р. №07/0-0098 відповідачем не оскаржувалась. Наведене у сукупності свідчить про обґрунтованість позовних вимог.
Колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції правомірним, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику»від 16.10.1997 року № 575/97-ВР, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України.
П. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2002 р. N 665, державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до Закону України "Про електроенергетику" здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд цим Положенням, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.
Одним із завдань та функцій Державного енергетичного нагляду, передбаченого вказаним положенням є нагляд за технічним станом та організацією технічної експлуатації електричних установок споживачів, крім установок, які експлуатує населення, тепловикористовуючих установок і теплових мереж, підключених до об'єктів електроенергетики.
На виконання покладених на них завдань, органи Держенергонагляду мають право видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень нормативно-правових актів (п. 11 Положення №665).
Відповідно до Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, правом накладати штрафи за відповідні порушення наділені в тому числі державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Тобто уповноважені працівники Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Харківській області при проведенні обстеження та складенні актів перевірки, приписів, винесенні постанови про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері електроенергетики діяли в межах встановлених законодавством повноважень та на виконання покладених на них завдань.
Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення (п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання).
У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, уповноваженими державними інспекторами Держінспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області проведено обстеження товариства з обмеженою відповідальністю «Котельні лікарняного комплексу», яким виявлено низку порушень нормативно-правових актів у сфері забезпечення стійкої роботи електроенергетичного обладнання в осінньо-зимовий період та в умовах надзвичайних ситуацій. З метою усунення виявлених порушень винесено відповідні приписи від 17.10.2008р. №Х-22-345П, від 03.03.2009р. №07/12-0085.
Оскільки вимоги зазначених приписів відповідачем не були виконані в повному обсязі, Держінспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Харківській області винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100,00 грн. від 09.06.2009р. №07/10-0098. У матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б підтверджували факт виконання приписів відповідачем у повному обсязі, так само не підтверджено документально факт оскарження постанови про накладення штрафу. Наведене свідчить про правомірність задоволення судом першої інстанції позовних вимог прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Північному регіоні».
З огляду на вищезазначене, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для скасування постанови суду немає.
Доводи апеляційної скарги про неправомірність рішення суду першої інстанції у звязку з порушенням норм процесуального права, а саме розгляд справи, у якій однією із сторін є Міністерство палива та енергетики України, одноосібно суддею всупереч вимогам ч. 1 ст. 24 КАС України, колегія суддів відхиляє, оскільки Міністерство палива та енергетики України не виступає стороною по справі. Позивачем по справі є Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Північному регіоні». Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.11.06р. №422, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд) перебуває у безпосередньому підпорядкуванні цього Міністерства та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Тобто позивачем по справі є субєкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява.
Посилання відповідача на неправомірність стягнення штрафу у розмірі 5100,00 грн. у звязку з виконанням останнім вимог приписів Держенергонагляду від 05.06.09р. №07/12-0034 та від 30.10.09р .№07/12-0 колегія суддів вважає хибними, оскільки вимоги зазначених приписів були виконані відповідачем в повному обсязі лише після винесення постанови про накладення штрафу, а відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», субєкти господарювання несуть відповідальність в тому числі за несвоєчасне виконання приписів чи рішень Держенергонагляду.
Не заслуговують на увагу твердження відповідача про сплив строку давності застосування адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу, передбаченого ст. 250 ГК України, оскільки вчинення відповідачем порушення, а саме ухилення від виконання припису № 07/12-0085 від 03.03.2008р., було вчинено та встановлено станом на 05.06.2009 року, тобто на момент звернення до суду з позовом про їх стягнення 30.04.2010 року річний строк давності не сплив.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Котельні лікарняного комплексу»залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.07.2010 року по справі №2-а-5343/10/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом 20 днів, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 03 грудня 2010 року.
Головуючий Сіренко О.І.
Судді Спаскін О.А.
Русанова В.Б.