Рішення № 127345710, 12.05.2025, Комунарський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
12.05.2025
Номер справи
333/1922/24
Номер документу
127345710
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Єдиний унікальний номер №333/1922/24

Провадження №2/333/170/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2025 року м. Запоріжжя

Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Піха Ю.Р., за участю секретаря судового засідання Гудіна І.В., розглянувши в судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ» про захист прав споживачів,-

ВСТАНОВИВ:

У березні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ» про захист прав споживачів.

Позивач свої вимоги мотивує тим, що вона є співвласником та постійно проживає у житловому будинку АДРЕСА_1 . Послуги з газопостачання до будинку надає АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ»

14.02.2022представники відповідачаприбули добудинку зметою перевіркиаварійної заявкиспіввласника будинку(батькапозивача)щодо запахугазу іззовнішнього газопроводу.Обстежуючи газопровід,представники розкрилизахисне покриттянижньої частинигазової труби,що межуєіз поверхнеюземлі.Під цимзахисним покриттямбуло виявленоотвір утілі трубигазопроводу діаметромприблизно 50мм тана висотіприблизно 4-5см відрівня землі,який булозаглушено циліндричнимметалевим стрижнем,що бувобрізаний врівеньіз зовнішньоюповерхнею трубита додатковообмазаний покраям ізоляційнимматеріалом.Оскільки представникивідповідача незмогли викрутитивказаний стрижень,то вонинаклали навиявлений отвірбандаж.Після цьогопредставники відповідачасклали актпро порушення№ ZP003454від 14.02.2022,в якому,серед іншого,зазначено нібитопро встановленняпорушення пп.1п.1гл.2розд.ХІ КодексуГРС -наявність несанкціонованогогазопроводу.01.07.2022комісія зрозгляду актівпро порушеннякодексу АТ«ЗАПОРІЖГАЗ» ухвалиларішення прочасткове задоволенняАкта (вчастині несанкціонованогогазопроводу),оформлене протоколомзасідання комісії№ 533з розглядуактів пропорушення кодексуГРМ АТ«ЗАПОРІЖГАЗ» від01.07.2022.Після цьоговідповідач склавакт-розрахунокнеоблікованого (донарахованого)об`єму(обсягу)природного газуі йоговартості (далі-Актрозрахунок)і рахунокна оплатувартості необлікованого(донарахованого)об`ємуприродного газуна суму184439,68грн.Водночас євсі підставивизнати протиправнимита скасуватияк Рішення,так іАкт-розрахунокз оглядуна те,що всупереч п.1гл.5розд.XIКодексу ГРСта додатку20до КодексуГРС вп.2Акта детальноне вказановид,обставини ісуть порушенняКодексу ГРС.Міститься лишепосилання нате,що:«Детальний описпорушення удодатку доакту пропорушення №003454від 14.02.2022».Так званий«Додаток №0600336343до актупро порушення№ 003454від 14.02.2022»підписаний лишепредставниками відповідачаі непідписаний особою,за участіякої бувскладений Акт(батькапозивача),що дозволяєобґрунтовано стверджуватипро йогонедійсність,адже такийДодаток доАкта єйого невід`ємноючастиною таповинен підписуватисьвсіма особами,які підписалиАкт,особливо зогляду нате,що всамому Актівзагалі детальноне вказановид,обставини ісуть порушення.За іншихобставин змістДодатку повністюзалежить відволевиявлення ідій представниківвідповідача,які можутьзазначати уньому будь-яківідомості насвій розсуд.Тому Актне можебути визнанийдійсним тадостовірним документом,оскільки вінбув складенийіз суттєвимипорушеннями порядкута форми,встановленої законодавством.

Даний отвірне можнарозцінювати ніяк газовийвідвід,ні якштуцер,ні якпатрубок.Він ніякимчином небув фізичноз`єднанийз газорозподільноюсистемою абогазовою мережеювнутрішнього газопостачанняпоза лічильникомгазу. Навіть у самому Додатку не вказано, яким чином було встановлено, що за допомогою так званого «несанкціонованого газопроводу» здійснювався несанкціонований відбір газу (крадіжка газу), так само як і конкретні відомості про «несанкціонований газопровід»: це газовий відвід, штуцер або патрубок; вид фізичного з`єднання (вварення, врізання) «несанкціонованого газопроводу» з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання; спосіб визначення того, що витрата (споживання) природного газу через «несанкціонований газопровід» не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).

До того ж, батько позивача та співвласник будинку сам аварійно викликав представників відповідача з приводу запаху газу із зовнішнього газопроводу, що було б абсурдним за наявності та використання ним чи позивачем несанкціонованого газопроводу.

Використання цього отвору для несанкціонованого відбору газу загалом є неможливим через те, що, як зазначено вище, отвір було замазано та заглушено циліндричним металевим стрижнем, що був обрізаний врівень із зовнішньою поверхнею труби, і викрутити його не було можливо. Так само як і неможливо з`єднати цей отвір як вихідний із газовою мережею внутрішнього газопостачання будинку через відсутність відповідних вхідних отворів для цього. За даних обставин не доведено причинно-наслідковий зв`язок між наявністю отвору у тілі труби газопроводу з можливістю використання його для необлікованих витрат природного газу в обхід газового лічильника і не встановлено самого факту споживання позивачем природного газу через цей отвір поза лічильником обліку газу. Отже, факт наявності несанкціонованого газопроводу, про який зазначено в Акті, не відповідає дійсності та не підтверджується об`єктивними даними.

Згідно забз.1п.8гл.5розд.ХIКодексу ГРСакт пропорушення маєбути розглянутимкомісією зрозгляду актівпро порушенняОператора ГРМ,яка визначаєйого правомірністьта приймаєщодо нихвідповідне рішення;засідання комісіїз розглядуакта пропорушення маєбути проведеноОператором ГРМне пізнішедвомісячного строкуз дняскладання актапро порушення(крімвипадку очікуваннярезультатів експертизиЗВТ,яка проводитьсясуб`єктамисудовоекспертної діяльності,діяльність якихрегулюється ЗакономУкраїни «Просудову експертизу»).Незважаючи наочевидне недотриманняпредставниками відповідачазаконодавства приоформленні Акта,фактичну відсутністьнесанкціонованого газопроводута недоведеністьпорушення позивачемвідповідних нормКодексу ГРС,Комісія визначилаправомірність Актата прийнялаРішення задовольнитийого вчастині несанкціонованогогазопроводу,що свідчитьпро протиправністьРішення.Крім цього,засідання Комісіїне булопроведено відповідачему визначенийКодексом ГРСдвомісячний строкз дняскладання Акта,а томуприйняття Рішенняпоза межамицього строкутакож підтверджуєйого протиправність.

Просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії з розгляду актів про порушення кодексу ГРМ АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» від 01.07.2022 про часткове задоволення (в частині несанкціонованого газопроводу) акта про порушення № ZP003454 від 14.02.2022, оформлене протоколом засідання комісії № 533 з розгляду актів про порушення кодексу ГРМ АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» від 01.07.2022. облікованого та визнати протиправним та скасувати акт-розрахунок не (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості на суму 184 439,68 грн, складений на підставі акта про порушення № ZP003454 від 14.02.2022.

Представник позивача Малишев Є.В. у судовому засіданні позовну заяву підтримав, просив її задовольнити.

Представник відповідача Рибалко Є.С. в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши учасників, суд вважає встановленими наступні обставини.

ОСОБА_2 є співвласникомжитлового будинкуза адресою: АДРЕСА_1 ,що підтверджуєтьсясвідоцтвом проправо наспадщину зазаконом від31.11.2019року, зареєстрована та проживає за вказаною адресою, що підтверджується довідкою про внесення відомостей до єдиного державного демографічного реєстру від 26.10.2021 року.

Система газопостачання будинку АДРЕСА_1 введена до експлуатації 31.08.1979 року, що підтверджується приймально-здавальним актом від 31.08.1979 та робочим проектом газифікації.

14.02.2022 року об 17 год. 40 хв. на аварійно-диспетчерську службу АТ «Запоріжгаз» (тел. 104) надійшло повідомлення про запах газу з зовнішнього газопроводу до будинку АДРЕСА_1 .

О 18 год. 00 хв. аварійна бригада прибула за місцем виклику. За фактом зовнішнього огляду газопроводу виявлено несанкціонований штуцер в газопроводі на висоті 4-5 см. від землі. Накладений бандаж діаметром 50 мм., Виток 0,2% усунуто; 200 мм. водяного стовпа, витоку газу немає, що відображено у аварійній заявці №1781.

З урахуванням виявлених порушень представниками Оператора ГРМ у присутності представника споживача ОСОБА_3 складено акт про порушення ZP№003454 від 14.02.2022 року за яким встановлено наступне порушення: наявність несанкціонованого газопроводу.

Відповідно до додатку до акту про порушення, встановлено, що 14.02.2022 року під час аварійної заявки обстежили газопровід вихід з землі. Ввід на будинок території двору за адресою: АДРЕСА_1 . В результаті обстеження було виявлено отвір у тілі труби (діаметром 50 мм.) з нарізаною різьбою та вкрученим болтом на висоті 4-5 см. від рівня землі. За допомогою несанкціонованого газопроводу здійснювався несанкціонований відбір газу (крадіжка газу). Порушення усунене шляхом накладення бандажу на отвір несанкціонованого газопроводу.

Листом від 11.05.2022 року №690-Сл-7111-0622 споживача запрошено на комісію з розгляду акту про порушення та повідомлено про місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 52 каб. 202 та дату і орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення 01.07.2022 року з 09.00 до 15.00.

Згідно протоколу №533 засідання комісії від 01.07.2022 року з урахуванням виявленням факту несанкціонованого втручання у роботу ГРМ, комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення, частково (в частині наявності несанкціонованого газопроводу) акту про порушення №ZP003454 від 14.02.2022 року.

Відповідно до розрахунку вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу склала 184439,68 грн.

22.08.2022 року АТ «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт розрахунок рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату.

Відповідно до частини першої статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

На виконання вимог статті 16 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» № 2467- VI від 08.07.2010 року (який був чинний до 01.10.2015 року) з 01 липня 2015 року здійснено відокремлення функцій транспортування, розподілу та постачання природного газу. З 01.11.2016 року введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року № 329-VІІІ, яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України. У відповідності до статті 38 Закону права та обов`язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу. У відповідності до статті 38 Закону права та обов`язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу. За пп. 11 п. ст. 1, п. 1 ст. 41 Закону кодекс газорозподільних систем це - правила експлуатації та доступу до газорозподільної системи, що затверджуються Регулятором. За приписами статті 40 Закону розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

У відповідності до вищевказаних вимог діючого законодавства з 01 липня 2015 року Публічне акціонерне товариство по газопостачання та газифікації «ЗАПОРІЖГАЗ» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ № 642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Відповідно за вказаним в розумінні Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» серед, суб`єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ).

Пунктом 1 та 2 гл. 1 розд. VI Кодексу ГРМ передбачено, що суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.

Абзацом 2, 3 п. 1 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ передбачено, що Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.

Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

За п. 3 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п. 4 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ).

Пунктом 5 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об`єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) або додатка 2 (для споживачів, що не є побутовими) до типового договору розподілу природного газу.

Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об`єму споживання природного газу, зокрема мають містити: 1) присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як суб`єкту ринку природного газу та за необхідності ЕІС-код його точки (точок) комерційного обліку; 2) величину приєднаної потужності об`єкта споживача; 3) перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності).

Згідно з вимогами цього пункту здійснюється приєднання до договору розподілу природного газу споживачів-замовників, які отримують технічний доступ до ГРМ.

Пунктом 7 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.

У статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначені права та обов`язки споживача, зокрема, споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом (пункт 3 частини другої, частина третя цієї статті).

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 59 Закону України «Про ринок природного газу», правопорушенням на ринку природного газу, зокрема є несанкціонований відбір природного газу.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ несанкціонований газопровід - це самовільно під`єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з`єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).

Самовільне під`єднання - це під`єднання несанкціонованого газопроводу та/або газових приладів чи пристроїв до газорозподільної системи, внутрішньобудинкової системи газопостачання або газових мереж внутрішнього газопостачання об`єкта споживача з порушенням встановленої законодавством процедури.

У пункті 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Відповідно до пункту 1 параграфу 3 розділу XI Кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток Х цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.358 ЦК України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.

Відповідно до ст. 360 ЦК України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.

Позивач ОСОБА_1 не спростовує той факт, що вона є співвласником житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , а отже тягар утримання майном, відповідно до ст. 322 ЦК України покладається саме на власника (співвласника).

Таким чином необізнаність позивача щодо наявності несанкціонованого газопроводу на території його домоволодіння не звільняє його від цивільної відповідальності.

Відповідно до пункту 1 глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення (п. 2 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем). Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень (п. 3 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем).

Згідно положень п. 8 гл. 5 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Споживач (несанкціонований споживач), згідно п. 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

За правилами пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення. Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців (п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем).

14.02.2022 року при проведенні перевірки аварійного витоку газу, акт № ZP 003454 за адресою:вул. Халтуріна, 4, м. Запоріжжя,було складено працівниками АТ «Запоріжгаз» у присутності ОСОБА_3 , який є співвласником вказаного будинку та чий підпис та відмітка про ознайомлення міститься в акті.

Факт виявленого порушеннянесанкціонованого газопроводу сторонами не оспорюється.

Таким чином, представниками відповідача була дотримана процедура складання акту про порушення, встановлена чинним законодавством в сфері розподілу природного газу.

На виконання вимог п. 8 глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем при складанні акта про порушення представником Оператора ГРМ в ньому вказано про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та зазначено:

1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушенням. Запоріжжя, Південне шосе 52, Клієнтський простір каб.2 ;

2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення01.07.2022 року з 09:00 до 15:00.

Зазначений лист був направлений ОСОБА_1 рекомендованим поштовим відправленням, яке було повернуто відправнику з причин за закінченням терміну зберігання.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії 01.07.2022 року, комісією з розгляду актів про порушення AT «Запоріжгаз» було прийнято рішення про часткове задоволення акту про порушення № ZP 003454 від 14.02.2022 року в частині несанкціонованого газопроводу.

У розрахунку вказано, що за виявлене порушення згідно пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем вартість необлікованого газу нарахована за граничними об`ємами за період з 14.08.2021-13.02.2022 року з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (газова плита - 1 шт., газовий котел - 1 шт., газовий водонагрівач - 1 шт.), зареєстрованих осіб- 1 особа, опалювальна площа 77,0 м2.

Під час розгляду акту про порушення № ZP 003454 від 14.02.2022 року споживач присутнім не був.

Суд також приходить до висновку, що надані позивачем акт про порушення, протокол засідання комісії щодо розгляду акту про порушення, розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості на підставі акта про порушення є належними та допустимими доказами наявності несанкціонованого газопроводу.

За вказаних обставин позов ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», про захист прав споживачів не підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 19, 76-81, 141, 258-259, 263-265, 279, 289, 352, 354-355 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ЗАПОРІЖГАЗ» про захист прав споживачів.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з моменту його оголошення до Запорізького апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Комунарського районного суду

м. Запоріжжя Ю.Р. Піх