Рішення № 12723213, 26.05.2010, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
26.05.2010
Номер справи
05/104-10
Номер документу
12723213
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" травня 2010 р. Справа № 05/104-10

вх. № 3375/6-05

Суддя господарського суду

при секретарі судовогозасідання

за участю представників сторін:

позивача - гол. спеціаліста-юр. юр. сектору Голованя В.І. (довіреність від 13.05.10 р.),

відповідача - юр. Зубаря О.М. (довіреність №11 від 12.01.10 р.),

розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківської області (м. Харків)

до Державного підприємства "Куп'янське лісове господарство" (Харківська обл., м. Куп'янськ)

про стягнення 57932,21 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" шкоду та майнові стягнення, заподіяні внаслідок порушення вимог Лісового кодексу України та Санітарних правил в лісах України в розмірі 57932,21 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовує порушенням відповідачем вимог ст.ст. 36, 37 Санітарних правил в лісах України, ст. 19, 107 Лісового кодексу України, ст.ст. 68-69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Позивач надав письмове пояснення, в якому просить суд стягнути з відповідача шкоду в сумі 18574,72 грн. та майнові стягнення в сумі 39357,49 грн.

Також позивач надав заперечення, в якому вказує, що платіжне доручення відповідача №569 від 03.06.09 р. на суму 16477,46 грн. не може бути підтвердженням сплати відповідачем шкоди та майнових стягнень, спричинених внаслідок порушення вимог лісового законодавства про стягнення яких заявлено у позовній заяві, оскільки на ньому відсутній штамп банку та в призначенні платежу вказано „грошові стягнення за шкоду згідно акту КРВ №116-20/30 від 30.04.09 р.”.

Відповідач надав відзив на позов, в якому позовні вимоги визнає частково в сумі 45457,00 грн., а решту позовної суми 12457,21 грн. не визнає, посилаючись на те, що ця сума ним була вже сплачена платіжним дорученням №569 від 03.06.09 р. на суму 16477,46 грн. за актом перевірки КРВ №116-20/30 від 30.04.09 р. Також відповідач вказує на допущену позивачем арифметичну помилку в розрахунку шкоди, заподіяної внаслідок незаконного видалення дерев в кв. 123 виділ 9 Куп’янського лісництва, а саме вказано зайві 2 шт. сухостійних дерева діаметром 22 см. на суму 476,96 грн. Внаслідок цієї арифметичної помилки сума шкоди позивачем була занижена на 0,16 грн.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

06.05.09 р. позивачем було проведено плановий захід – перевірку дотримання норм природоохоронного законодавства Державним підприємством “Куп’янське лісове господарство”.

За результатами даної перевірки Державною екологічною інспекцією в Харківській області було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №05-17-111 від 06.05.09 р., в якому зазначається, що на момент проведення перевірки на території Сеньківського лісництва, а саме:

- в кварталі 64 виділ 7 площа 28,5 га. (прохідна рубка), лісосіка частково не очищена від порубкових залишків;

- в кварталі 6 виділ 9 площа 23,7 га. (рубка прорідження), лісосіка не очищена від порубкових залишків;

- в кварталі 57 виділ 8 площа 5,5 га. (рубка прорідження), лісосіка неочищена від порубкових залишків.

В зв’язку з цим були нараховані майнові стягнення за несвоєчасне очищення місць рубок від порубкових залишків.

На території Куп’янського лісництва було встановлено, що фактично суцільно-санітарну рубку проведено в кварталі 123 виділ 22 та виділ 9, а лісорубний квиток № 157152 виданий лише на рубку в кварталі 123 виділ 22 (перелікова відомість зрубаних дерев в кварталі 123 виділ 9 додається).

Квартал 132 виділ 5 площа 0,3 га., суцільно – санітарна рубка, яку фактично було проведено в кварталі 132 виділ 5 та виділ 6, а лісорубний квиток № 157152 виданий лише на рубку в кварталі 132 виділ 5 (перелікова відомість зрубаних дерев в кварталі 132 виділ 6 додається).

Перевіркою також встановлено, що заготовлена деревина залишається у місцях рубок, а також на верхніх складах, вантажних пунктах та інших територіях на відстані менш як 2 кілометри від лісових насаджень. При цьому підприємством проведені заходи по запобіганню заселення шкідниками і пошкодженню грибами лише по діловій деревини та не проводяться такі заходи по дров’яній деревині, а саме:

- суцільно (для хвойних порід) або частково (для листяних) не проводиться корування круглих лісоматеріалів і стовбурів та складання їх у штабелі відповідно до стандартів та спеціальних інструкцій;

- обробка круглих лісоматеріалів біологічними чи хімічними препаратами, використання яких дозволено в лісовому господарстві, не проводилось.

Даними діями та бездіяльністю були порушені п.п. 36, 37 Санітарних правил в лісах України. За наслідками вищезазначених порушень були нараховані майнові стягнення у відповідності до п. 52 Санітарних правил в лісах України.

Також має місце зберігання заготовленої лісопродукції на території Куп’янського цеху переробки деревини, на відстані менш як 2 кілометри від лісових насаджень, яка не захищена від шкідників та хвороб.

При проведенні перевірки був присутній директор ДП “Куп’янське лісове господарство” – Григоренко В.С., який підписав вказаний акт перевірки без зауважень і отримав його особисто.

14.05.09 р. з метою усунення виявлених недоліків, порушень природоохоронного законодавства виявлених під час здійснення планового заходу - перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією в Харківській області було винесено припис вихідний № 05-18-12.

Позивачем було направлено відповідачу претензію № 329 від 25.02.09 р. про добровільне відшкодування шкоди та майнових стягнень, заподіяних внаслідок недодержання вимог Лісового кодексу України та Санітарних правил в лісах України в розмірі 57932,21 грн.

Відповідач відповіді на претензію не дав.

Згідно п. 2 Санітарних правил в лісах України санітарно-оздоровчі заходи є частиною комплексу профілактичних заходів, які проводяться лісокористувачами з метою збереження стійкості насаджень, запобігання розвиткові патологічних процесів у лісі, зменшення шкоди, що завдається шкідниками, хворобами, стійкими природними явищами та техногенними впливами.

Відповідно до п. 3 Санітарних правил в лісах України види, обсяги, терміни, місце та особливості проведення санітарно-оздоровчих заходів визначаються спеціалістами лісовпорядкувальних та лісопатологічних партій, спеціалізованих лісозахисних підприємств і станцій, державних органів лісового господарства, а також постійними лісокористувачами на підставі оцінки санітарного стану лісових насаджень.

Згідно п. 4 Санітарних правил в лісах України до санітарно-оздоровчих заходів належать: вибіркові санітарні рубки; суцільні санітарні рубки; ліквідація захаращеності; запобігання виникненню та поширенню осередків шкідників і хвороб лісу; захист заготовленої деревини від шкідників та хвороб.

Відповідно до п. 28 Санітарних правил в лісах України дозвіл на проведення суцільної санітарної рубки в лісах усіх груп незалежно від площі насаджень відають державні органи лісового господарства АР Крим та областей.

Згідно ст. 69 Лісового Кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом – лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом.

Відповідно до п. 36 Санітарних правил в лісах України, якщо заготовлена і неокорована деревина (у вигляді круглих лісоматеріалів або стовбурів) залишається у місцях рубок, а також на верхніх складах, вантажних пунктах та інших територіях на відстані менш як 2 кілометри від лісових насаджень, підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані вживати заходів до запобігання заселенню деревини шкідниками і пошкодженню грибами шляхом: суцільно (для хвойних порід) або частково (для листяних) корування круглих лісоматеріалів і стовбурів та складання їх у штабелі відповідно до стандартів і спеціальних інструкцій; обробки круглих лісоматеріалів біологічними чи хімічними препаратами, використання яких дозволено в лісовому господарстві.

Згідно п. 32 Санітарних правил в лісах України ліквідація лісосічної захаращеності здійснюється лісокористувачами шляхом прибирання поваленого сушняку, хмизу та порубкових залишків.

Відповідно до п. 33 Санітарних правил в лісах України ліквідація лісосічної захаращеності незалежно від її обсягів призначається лісокористувачем та здійснюється в процесі рубок догляду за лісом, головного користування та інших рубок.

Згідно п. 43 Санітарних правил в лісах України під час розробки лісосік, а також проведення інших робіт забороняється пошкодження дерев, що підлягають рубці, в тому числі за межами лісосік, а також складання біля дерев зрубаних стовбурів, сортиментів, парубкових залишків та інших матеріалів.

Відповідно до п. 44 Санітарних правил в лісах України вивезення деревини з лісу, а також очищення лісосік від порубкових залишків здійснюється, як правило, одночасно з її заготівлею.

Згідно ч. 2 ст. 19 Лісового Кодексу України постійні лісокористувачі зобов’язані: 1) забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; 2) дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; 3) вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.

Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обов’язків щодо: забезпечення охорони і захисту лісових насаджень; дотримання правил і норм використання лісових ресурсів; здійснення використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження, а також створюють сприятливі умови для охорони, захисту і відтворення лісів. Внаслідок вищезазначених винних дій відповідача було незаконно вирубано 45 дерев, допущено неочищення лісосік від парубкових залишків та не здійснено захист лісоматеріалів від шкідників та грибів, що в свою чергу призвело до заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу. Зазначені обставини викладені в акті перевірки №05-17-111 від 06.05.09 р.

Згідно ст. 105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні, зокрема, у: незаконному вирубуванні і пошкодженні дерев і чагарників; порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони , захисту, використання і відтворення лісів; порушення порядку заготівлі та вивезення деревини, заготівлі живиці і використання інших лісових ресурсів.

Відповідно до ст. 107 Лісового кодексу України Підприємства, установи, організації і громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах та порядку, визначених законодавством України.

Виходячи з положень ст. 1166 Цивільного Кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до частин 4, 5 ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до п. „з” ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 5.9. „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України 19.12.06 р. №548, до повноважень Держекоінспекції, як спеціально уповноваженого органу державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, належить подання позовів про відшкодування втрат і збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідач надав докази часткового відшкодування шкоди в сумі 12457,21 грн. (платіжне доручення №569 від 03.06.09 р.) до подачі позивачем позову (12.04.10 р.).

Відповідач не надав доказів відшкодування шкоди в решті суми позову, доказів відсутності вини або будь-яких заперечень. Позовні вимоги в решті суми позову - 45457,00 грн. визнав повністю.

Згідно ст. 78 ГПК України, у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.

Заперечення відповідача щодо допущення позивачем арифметичної помилки у розрахунку шкоди, заподіяної внаслідок незаконного видалення дерев в кв. 123 виділ 9 Куп’янського лісництва, а саме вказано зайві 2 шт. сухостійних дерева діаметром 22 см. на суму 476,96 грн. підтверджуються документально матеріалами справи.

Посилання позивача на те, що сплачена відповідачем за актом перевірки КРВ в Куп’янському районі №116-20/30 від 30.04.09 р. сума 12457,21 грн. немає ніякого відношення до заявленої суми позову, суд вважає безпідставними, оскільки як убачається із змісту акту КРВ сума 12457,21 грн. була нарахована КРВ за теж саме порушення вимог статей 67, 69 Лісового кодексу України щодо проведення вирубки дерев поза межами лісової ділянки, виділеної для цієї мети, без наявності лісорубного квитка в кварталі 123 виділ 9.

Згідно ст. 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем вимог чинного законодавства, прямого причинного зв’язку та розміру шкоди, суд знаходить позовні вимоги про стягнення з відповідача шкоди в сумі 57392,21 грн., заподіяної внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, обґрунтованими, доведеними та підлягаючими задоволенню частково в сумі 45457,00 грн.

Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, від сплати яких позивач у встановленому законодавством порядку звільнений, належить стягнути з відповідача в доход Державного бюджету пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 61 Конституції України, ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 19, 69, 105, 107 Лісового Кодексу України, п.п. 2, 3, 4, 28, 32, 33, 36, 43, 44 Санітарних правил в лісах України, ст.ст. 20, 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 33-35, 43, 46, 49, 78, 82-85 ГПК України,

ВИРІШИВ:

Стягнути з Державного підприємства „Куп’янське лісове господарство” (63752, Харківська область, Куп’янський р-н, вул. Куп’янська, 9. Код ЄДРПОУ 00993107) на користь місцевого бюджету (одержувач коштів - ВДК Куп’янському районі, код ЄДРПОУ 24134515, р/р №31518921700013 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, символ звітності 921, код бюджетної кваліфікації 24062100) шкоду, заподіяну внаслідок порушення вимог Лісового кодексу України та Санітарних правил в лісах України, в сумі 45457,00 грн.

Стягнути з Державного підприємства „Куп’янське лісове господарство” (63752, Харківська область, Куп’янський р-н, вул. Куп’янська, 9. Код ЄДРПОУ 00993107) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів – ВДК в м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ УДК 24134490, р/р №31110095700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) державне мито в сумі 454,57 грн.

Стягнути з Державного підприємства „Куп’янське лісове господарство” (63752, Харківська область, Куп’янський р-н, вул. Куп’янська, 9. Код ЄДРПОУ 00993107) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів – ВДК у м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ 24134490, р/р №31213259700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності 259) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 186,92 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя