Єдиний державний реєстр судових рішень
№ 536/862/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2025 року м. Кременчук
Кременчуцький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Реки А.С.,
за участю секретаря судового засідання Черненко А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу проадміністративне правопорушення,яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, не працюючої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.172-6 КУпАП,
за участі прокурора Жравльова Ю.О.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
Встановив:
ОСОБА_1 , будучи депутатом Пришибської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та абзацу першого пункту 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024 року), а саме лише о 14 год. 17 хв. 08.02.2024 року подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Окрім цього, ОСОБА_1 , будучи депутатом Пришибської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб`єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та абзацу першого пункту 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а саме лише о 14 год. 20 хв. 08.02.2024 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Місцем вчинення правопорушення є місце, де фактично виник обов`язок подавати декларацію, а саме: Пришибська сільська рада (Полтавська область, Кременчуцький район, с. Пришиб, вул. Центральна, 46).
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала повністю, щиро каялась у вчиненому та пояснила, що дійсно подала декларації лише 08 лютого 2024 року у зв`язку з тим, що була необізнана про адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Прокурор Журавльов Ю.О. у судовому засіданні вважав, що у діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6КУпАП та просив накласти стягнення у межах зазначеної норми.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора Журавльова Ю.О., повно та всебічно дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, з огляду на наступне.
У відповідності до положень ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов`язаний повно, всебічно та об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
З ч. 1 ст.172-6КУпАП вбачається, що відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 у судовому засіданні підтвердила, що є депутатом Пришибської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області восьмого скликання.
Відповідно до ч. 2 ст.4Закону України«Простатус депутатівмісцевих рад» повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Згідно ч.1ст.45 Закону України «Про запобігання корупції»особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а","в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування(далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови, є суб`єктами, на яких поширюється дія цьогоЗакону.
У відповідності до абзацу 15 ч. 1 ст. 1 Закону суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а","в"-"ґ"пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цьогоЗакону.
12.10.2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану».
Так, згідно з п. 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» цього Закону особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 , маючи можливість до 31.01.2024 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки, не подала її у зазначений вище строк.
Досліджуючи матеріали справи, судом встановлено, що вина ОСОБА_1 підтверджується наступними доказами:
фактичними даними протоколу №169 про адміністративне правопорушення, пов`язаного з корупцією від 27.03.2025 та протоколу №170 про адміністративне правопорушення, пов`язаного з корупцією від 27.03.2025;
рапортами оперуповноваженого 1-го сектору реагування (протидії корупції) УСР в Полтавській області ДСР Національної поліції України Кругляка А. від 27.03.2025;
поясненнями ОСОБА_1 , відповідно до яких остання відмовилася надавати пояснення;
інформацією, що міститься на сайті Пришибської громади, відповідно до якої до депутатського складу Пришибської сільської ради входить ОСОБА_1 ;
деклараціями, які містяться в Єдиному державному реєстрі декларацій, з яких вбачається, що щорічні декларації ОСОБА_1 за 2021 та 2022 роки були подані 08 лютого 2024 року;
копією рішення Пришибської сільської ради восьмого скликання від 02.11.2020 року «Про результати виборів та визнання повноважень депутатів Пришибської сільської ради восьмого скликання», відповідно до якого затверджено персональний склад депутатів Пришибської сільської ради, до якого входить, зокрема ОСОБА_1 ;
копією протоколу відкритого поіменного голосування щодо результату виборів;
копією повідомлень опублікованих у вайбер-групах «Депутати та посадові особи (декларування)» та «Депутати Пришибської ОТГ», що стосуються обов`язку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у яких міститься інформація про проведення вебінарів з питань декларування та строки подання декларацій.
Згідно рапорту оперуповноваженого 1-го сектору реагування (протидії корупції) УСР в Полтавській області ДСР Національної поліції України Кругляка А., 27.03.2025 року ОСОБА_1 було оголошено протоколи про адміністративне правопорушення, роз`яснені її права та запропоновано надати пояснення, від яких остання відмовилася.
Поважних причин щодо несвоєчасності подання ОСОБА_1 декларації за 2021 та 2022 роки судом не встановлено з огляду на наступне.
У листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 року вказано, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід враховувати об`єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об`єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.
Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Згідно відповідей КНМП «Кременчуцька міська лікарня планового лікування» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Пришибської сільської ради», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 01.01.2024 року по 31.01.2024 року на стаціонарному або амбулаторному лікуванні не перебувала.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що досліджені докази повністю узгоджуються між собою. Їх аналіз дає суду підстави прийти до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
Обставини, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 визнання вини, щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення не встановлено.
Відповідно до частини 2 статті 36КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Постановою суду від 22 квітня 2025 року було об`єднано в одне провадження справу про адміністративне правопорушення № 536/862/25 відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та справу про адміністративне правопорушення № 536/863/25 відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, присвоївши об`єднаному провадженню єдиний номер №536/862/25, номер провадження 3/536/284/25.
Враховуючи викладене, суд вважає за доцільне піддати правопорушника такому виду стягнення, як штраф, в розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП. Така міра відповідальності відповідає вчиненому правопорушенню, і є такою, що відповідає меті адміністративного стягнення, встановленого ст. 23 КУпАП.
Як передбачено ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до ст.4 ч.5 Закону України «Про судовий збір», тобто 605,60 гривень.
Керуючись п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 33-35, 40-1, 172-6, 283, 284 КУпАП,-
Постановив:
Визнати ОСОБА_1 винною та притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та, відповідно до ст. 36 КУпАП, накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605,60 гривень судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст.307КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз`яснити, що у випадку несплати накладеного штрафу у передбачений законом строк, може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Полтавського апеляційного суду через Кременчуцький районний суд Полтавської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Стягувач: Держава.
Боржник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянка України, не працююча, зареєстрована та проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 .
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106;код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783;банк отримувача Казначейство України (ЕАП);рахунок отримувача UA908999980313111256000026001;код класифікації доходівбюджету 22030106; 101 _____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, стягнутий з ______ (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням №_/_/__(номер рішення про стягнення судового збору).
Повний текст постанови проголошено 09 травня 2025 року.
СуддяАнна Сергіївна Река