Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
08 жовтня 2010 року 09:52 № 2а-10831/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
Головуючого судді Дегтярьової О.В.,
при секретарі судового засіданні Безсчасній Я.С.,
за участю представників:
позивача Дубаневича О.З. (довіреність від 12.07.2010р. № 23-КУ),
відповідача Землянського В.І. (довіреність від 16.08.2010р. № 10/08/16-3В),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Першого заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Територіальної управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у місті Києві та Київській області
доТовариства з обмеженою відповідальністю «Інноваційна будівельна компанія»
про стягнення 1700, 00 грн. штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Перший заступник прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Територіальної управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у м. Києві та Київській області з позовом до ТОВ «Інноваційна будівельна компанія»про стягнення 1700, 00 грн. штрафу.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що постановою про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 28 січня 2010 року до ТОВ «Інноваційна будівельна компанія»було застосовано штраф в розмірі 1700, 00 грн., сума якого добровільно не була погашена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав письмові заперечення. В обґрунтування позовних вимог відповідач посилається на те, що штраф накладений постановою про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 28 січня 2010 року був застосований до нього безпідставно, оскільки ним не було допущено правопорушення.
У судових засіданнях представник позивача підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судових засіданнях заперечував проти позову та підтримав доводи, викладені у запереченні.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
ТОВ «Інноваційна будівельна компанія»було зареєстровано як юридичну особу Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією 22 липня 2004 року (ідентифікаційний код 33058251).
Місцезнаходження ТОВ «Інноваційна будівельна компанія»: 01004, м. Київ, вул. Червоноармійська/Басейна, 1-3/2, літ. А.
Згідно свідоцтва про реєстрацію випуску облігацій підприємства ТОВ «Інноваційна будівельна компанія»було здійснено випуск процентний іменних облігацій серії А на загальну суму 50000000, 00 грн. номінальною вартість одна тисяча грн. в бездокументарній формі (реєстраційний номер № 229/2/04, дата реєстрації 30 грудня 2004 року).
03 грудня 2009 року Уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку постановою про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (вих. № 04/7291/09-20) було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «Інноваційна будівельна компанія».
15 грудня 2009 року Уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було складено акт № 783-КУ, згідно якого при перевірці регулярної квартальної інформації ТОВ «Інноваційна будівельна компанія»було виявлено ознаки порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»та п. 3 глави 3 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05 лютого 2007 року за № 97/13364, що мало вираз у неподанні у термін, визначений чинним законодавством, регулярної щоквартальної інформації за ІІ квартал 2009 року до територіального управління Комісії за місцезнаходженням товариства в електронній та паперових формах.
15 грудня 2009 року Уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було прийнято постанову про розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів (вих. № 06/7535/09-20), якою розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «Інноваційна будівельна компанія»був призначений до розгляду на 23 грудня 2009 року об 11 год. 20 хв.
28 січня 2010 року Уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було прийнято постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якого за неподання квартальної інформації застосував до ТОВ «Інноваційна будівельна компанія»штраф в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Зазначена постанова була отримана відповідачем 02 лютого 2010 року.
Частиною першою ст. 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», який регулює відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку, визначено, що емітенти, які здійснили відкрите (публічне) розміщення цінних паперів, зобовязані своєчасно та в повному обсязі розкривати інформацію про фінансово-господарський стан і результати діяльності емітента у строки, встановлені законодавством; будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни ціни на його цінні папери; власників великих пакетів (10 відсотків і більше) акцій.
Згідно з ч. 1 ст. 40 вищезгаданого Закону регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).
Положеннями частин пятою та шостою ст. 40 вищезазначеного Закону передбачено, що звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року.
Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до п. 3 розділу І Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05 лютого 2007 року за № 97/13364 (далі Положення), яке регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, дія якого поширюється на емітентів, які здійснили відкрите (публічне) розміщення цінних паперів, а також на відкриті (публічні) акціонерні товариства, які здійснили перше закрите (приватне) розміщення акцій, емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобовязані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності Інформацію шляхом розміщення на безоплатній основі в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або в її інформаційному ресурсі, поновлюваному у режимі реального часу; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії; подання до Комісії.
При цьому суд звертає увагу на те, що Положення чітко регламентує, зокрема порядок та строки подачі інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, які в обовязковому порядку мають дотримуватись особи, на яких поширюються його положення.
Відповідно до приписів п. 3, п. 4 Глави 3 розділу ІV Положення, відповідно до якого особи, зазначені у підпункті 3.5 пункту 3 глави 1 цього розділу, тобто емітенти, які здійснили відкрите розміщення облігацій підприємств, зобовязані розкрити квартальну інформацію у строк не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, шляхом надання (надсилання) квартальної інформації до територіального органу Комісії за їх місцезнаходженням, відповідач мав подати квартальну інформацію до територіального органу Комісії за своїм місцезнаходженням у строк не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, тобто до 27 липня 2009 року (з урахуванням того, що 25 та 26 липня 2009 року були вихідними) до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у м. Києві.
ТОВ «Інноваційна будівельна компанія»було подано до Територіальної управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у Київській області квартальну інформацію емітента цінних паперів за ІІ квартал 2009 року 27 липня 2009 року, тобто не за місцем свого знаходження.
В супровідному листі ТОВ «Інноваційна будівельна компанія»від 27 липня 2009 року № 09/07/27-1В зазначило, що причиною несвоєчасного подання звіту є хвороба відповідальної особи, що виконує звіт.
Отже, в розумінні вимог Положення відповідачем не було подано квартальну інформацію до територіального органу Комісії.
Абзацом сьомим ст. 3 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, визначено, що Державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється, зокрема у формі контролю за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам.
Згідно з п. 8 та п. 14 ст. 8 вищезазначеного Закону Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам, а також накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 цього ж Закону Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 7).
Інформацією, яка опубліковується, розміщується у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або подається до Комісії, вважається регулярна інформація про емітента, особлива інформація про емітента, інформація про іпотечні цінні папери, інформація про власників великих пакетів (10 відсотків і більше) акцій, інформація про облік іменних цінних паперів, інформація, яка подається уповноваженими рейтинговими агентствами, адміністративні дані учасників ринку цінних паперів.
Згідно з підпунктом 1.7 п. 1 розділу XVІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272, які розроблені відповідно до ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»та визначають порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Комісії до юридичних осіб застосовуються фінансові санкцій у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, суд дійшов висновку про правомірність накладення на ТОВ «Інноваційна будівельна компанія»штрафу в розмірі 1700, 00 грн. за неподання інформації до Комісії.
При цьому суд враховує те, що позивачем до відповідача був застосований штраф не в максимальному можливому розмірі, тобто ним враховувались пояснення відповідача, характер вчиненого правопорушення та інші обставини.
Згідно з ч. 3 ст. 11 вищезгаданого Закону рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згадана вище постанова в судовому порядку відповідачем не оскаржувалась.
З урахуванням вищевикладеного, зазначена сума штрафу підлягає стягнення з відповідача, як така, що не була добровільно сплачена.
Доводи відповідача відносно того, що згідно положень п. 6 розділу VІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»цей Закон та Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05 лютого 2007 року за № 97/13364, розроблене на його підставі та на його виконання, не поширюються на нього, судом визнаються помилковими, оскільки відповідно до п. 6 розділу VІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»дія цього Закону не поширюється на емісії цінних паперів, рішення про які були прийняті до набрання чинності цим Законом, а тому зазначені положення не поширюються на порядок подання регулярної інформації, тобто спірних правовідносин не стосуються, а стосуються саме процедури емісії, рішення щодо якої було прийнято до набрання чинності цим Законом.
Інші доводи відповідача не спростовують правомірність застосування до нього штрафу та факт не оскарження ним постанови в строк, встановлений в Законі.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи зазначене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки позивачем по справі є субєкт владних повноважень, на користь якого ухвалене судове рішення, а також за відсутності понесених позивачем витрат, судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Інноваційна будівельна компанія»(місцезнаходження: 01004, м. Київ, вул. Червоноармійська/Басейна, 1-3/2, літ. А, ідентифікаційний код 33058251) до Державного бюджету України суму фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
СуддяО.В. Дегтярьова
Дата виготовлення та підписання повного тексту постанови 15 жовтня 2010 року.