Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №2а- 4885/10/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2010 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
при секретарі Дубовик Г.В.
за участю сторін:
представника прокуратури не з'явився
представника позивача (за довіреністю) Сафарової О.І.
представник відповідача Бєлих О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом першого заступника прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Пересувна механізована колона № 225»про стягнення штрафних санкцій у розмірі 17 000 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Приморського району м. Одеси звернувся до суду в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Пересувна механізована колона № 225»про стягнення з відповідча 17000 грн. штрафних санкцій.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем згідно розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 13-ОД від 28.01.2009 р., було зобовязано в термін до 28.04.2009 року привести діяльність товариства у відповідність з вимогами «Положення про вимоги до сертифікатів цінних паперів, випущених у документарній формі», затвердженого Рішенням ДКЦПФР № 95 від 31.07.1998р. (зі змінами) та видати акціонерам товариства акції нового зразка, а також протягом 10 днів проінформувати Одеське територіальне управління ДКЦПФР про виконання цього пункту розпорядження. Але, товариство ухилилось від виконання розпорядження, що передбачає відповідальність юридичної особи згідно ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». На підставі викритого правопорушення у відношенні ВАТ Пересувна механізована колона № 225 був складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів №251 - ОД від 10.06.2009р., відповідно до якого винесена постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 227 - ОД від 25.06.2009р.
Штрафні санкції відповідачем у добровільному порядку не сплачені, постанова № 227-ОД від 25.06.2009 року відповідачем не оскаржувалась, а отже штрафні санкції підлягають стягненню в судовому порядку.
Представник прокуратури до судового засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, в якому він також зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав адміністративний позов, просив суд задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача заперечував проти позову, просив суд відмовити у його задоволенні повністю з підстав, викладених у запереченнях (а/с.39-40)
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, оцінивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд вважає за необхідне задовольнити даний позов повністю з наступних підстав.
28.01.2009 року згідно з розпорядженням Одеського територіального управління ДКЦПФР № 13-ОД про усунення порушень законодавства про цінні папери відповідача було зобов'язано в термін до 28.04.2009 року привести діяльність товариства у відповідність з вимогами «Положення про вимоги до сертифікатів цінних паперів, випущенних у документарній формі»затвердженого Рішенням ДКЦПФР № 95 від 31.07.1998 року та видати акціонерам товариства акції нового зразка, а також протягом 10 днів проінформувати Одеське теруправління ДКЦПФР про виконання цього пункту розпорядження (а.с.6). Вказане розпорядження відповідач отримав 06.02.2009 року, про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с.6 об.).
29.05.2009 року Одеським територіальним управлінням було винесено постанову № 241-ОД про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, у зв'язку з невиконанням розпорядження Одеського територіального управління ДКЦПФР № 13-ОД від 28.01.2009 року, що передбачає відповідальність юридичної особи згідно ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»та запропоновано керівнику (або повноважному представнику) ВАТ «Пересувна механізована колона № 225»з'явитися на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень 10.06.2009 року об 11 год. 00 хв. до відділу корпоративних фінансів, звітності учасників фондового ринку та захисту прав інвесторів Одеського територіального управління ДКЦПФР (а.с.7). Вказану постанову було надіслано на адресу відповідача, про що свідчить реєстр листів з повідомленням № 2 від 01.06.2009 року (а.с.7 об.)
10.06.2009 року на підставі постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів № 241-ОД від 29.05.2009 року у відношенні відповідача був складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 251-ОД (а.с.8). У звязку з неявкою відповідача на підписання зазначеного акту, акт було надіслано на адресу відповідача 12.06.2009 року, про що свідчить реєстр листів з повідомленнями № 2 від 12.06.2009 року (а.с.8 об.).
Постановою Одеського територіального управління ДКЦПФР № 248-ОД від 10.06.2009 року розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «Пересувна механізована колона № 225»було призначено на 25.06.2009 року о 10 год. 15 хв (а.с.9). Зазначену постанову відповідач отримав 23.06.2009 року, про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с.9 об.). Але на розгляд справи відповідач не прибув.
В подальшому Одеським територіальним управлінням ДКЦПФР було винесено постанову № 227-ОД від 25.06.2009 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, якою за невиконання розпорядження Одеського територіального управління ДКЦПФР № 13-ОД від 28.01.2009 року до відповідача застосовано санкцію у вигляді накладення штрафу у розмірі 1000 (тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 17000 (сімнадцять тисяч) гривень (а.с.10). Вказану постанову було надіслано на адресу відповідача, про що свідчить реєстр листів з повідомленнями № 2 від 01.07.2009 року (а.с.11).
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»№ 448/96-ВР від 30.10.1996 року державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно з п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»№ 448/96-ВР від 30.10.1996р. уповноважені особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку мають право, зокрема, відповідно до розподілу обов'язків чи письмового доручення провадити в межах наданих повноважень розгляд справ про порушення чинного законодавства щодо випуску та обігу цінних паперів, у тому числі стандартів, норм і правил, визначених нормативними актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ставити питання перед органами Прокуратури України та Міністерством внутрішніх справ України про проведення розслідувань або інших заходів відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»№ 448/96-ВР від 30.10.1996 року про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Згідно п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»№ 448/96-ВР від 30.10.1996 року Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи, зокрема, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 грн. х 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян = 17000 грн.).
Статтею 12 вищезазначеного Закону України встановлений порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів. Так, відповідно до ч. 1 зазначеної статті штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
В свою чергу ч. 5 ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»визначено, що посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Пунктом 1 розділу «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2272 від 11.12.2007 року встановлено, що справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності.
Згідно з п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів є обовязковою для виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»№ 448/96-ВР від 30.10.1996 року рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
На теперішній час відповідач добровільно штрафну санкцію не сплатив, рішення Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у встановленому законом порядку не оскаржив.
Відповідно до ст.ст. 11, 12 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірах, встановлених цим Законом. Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають задоволенню повністю.
Статтями 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на стягнення 17000 грн. заборгованості по сплаті санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 158-163, 167 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов першого заступника прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Пересувна механізована колона № 225»про стягнення штрафних санкцій у розмірі 17 000 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Пересувна механізована колона №225»17000 грн. штрафних санкцій на р/р 31119106700011, МФВ: 828011, код ЄДРПОУ: 23215016 УДК у Білгород Дністровському районі Одеської області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, або в порядку ч.2 ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею на протязі пяти діб.
Суддя Потоцька Н.В.
Адміністративний позов першого заступника прокурора Приморського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Пересувна механізована колона № 225» про стягнення штрафних санкцій у розмірі 17 000 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Пересувна механізована колона №225» 17000 грн. штрафних санкцій на р/р 31119106700011, МФВ: 828011, код ЄДРПОУ: 23215016 УДК у Білгород Дністровському районі Одеської області.
26 листопада 2010 року.