Постанова № 12719906, 19.11.2010, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2010
Номер справи
205/10/1570
Номер документу
12719906
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №2а- 205/10/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2010 року м.Одеса

16год.15хв.

Зала судових засідань №19

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - суддіАракелян М.М.

При секретарі -Жаворонковій М.О.

За участю сторін:

Від прокурора: Шпагіна І.С. за посвідченням №366 від 22.12.2008р.

Від позивача: Колесніков О.В. за довіреністю №107 від 30.01.2010р.

Від відповідача: не зявився.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Заступника прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла адміністративна позовна заява Заступника прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", в якій позивач просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 штраф у розмірі 510грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на несплату відповідачем штрафних санкцій за порушення законодавства про електроенергетику, визначених постановою №05/12-0047 від 01.09.2009р.

Відповідач заперечення на позов не надав, у судове засідання 15.11.2010р. не з'явився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

В засіданні суду представник позивача та прокурор позовні вимоги підтримали.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 16.06.2009р. старшим державним інспектором Гречкосієм Р.В. Північно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних обєктах магазину субєкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_2 за адресою: Одеська область, м.Балта, вул.Уварова (біля Автостанції). За наслідками вказаної перевірки складено акт №05/12-0244 від 16.06.2009р., яким встановлено невиконання відповідачем вимог законодавства за переліком п.1.1.-п.3.5.

Північно-Західним відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області на підставі статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику» та акту від №05/12-0244 від 16.06.2009р. винесено припис №05/12-0244 від 16.06.2009р., яким приписано ФОП ОСОБА_2 здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, зазначених у 20 пунктах, з наданням терміну для їх усунення до 01.08.2009р. Копію вказаного припису отримано відповідачем 16.06.2009р., про що свідчить її підпис.

04.08.2009р. посадовою особою Північно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області здійснено перевірку виконання припису №05/12-0244 від 16.06.2009р., за результатами якої складено акт перевірки №05/12-0047 від 04.08.2009р.

Вказаним актом перевірки №05/12-0047 від 04.08.2009р. встановлено ухилення від виконання вимог припису №05/12-0244 від 16.06.2009р., що є порушенням згідно статті 27 Закону України „Про електроенергетику".

01.09.2009р. старшим державним інспектором Гречкосієм Р.В Північно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області прийнято постанову №05/12-0047 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики, з якої вбачається, що на підставі акту перевірки №05/12-0047 від 04.08.2009р. про ухилення від виконання вимог припису №05/12-0244 від 16.06.2009р., відповідно до статті 27 Закону України „Про електроенергетику", на фізичну особу-підприємця ОСОБА_2 накладено штраф у розмірі 510грн. Копія вказаної постанови отримана відповідачем 02.09.2009р.

Відповідно до ч.9 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»від 05 квітня 2007 року №877-V невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.

Згідно з ч.6,7,8,9 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. На підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. Розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов'язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) або його заступником. Розпорядження може передбачати застосування до суб'єкта господарювання санкцій, передбачених законом.

Статтею 11 вказаного вище закону встановлено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.

Згідно з ч.1 ст.12 цього Закону невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про електроенергетику»від 16 жовтня 1997р. №575/97-ВР державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Згідно зі ст.27 Закону України «Про електроенергетику»правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, а саме, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Громадяни та службові особи несуть адміністративну відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п.1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. №929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 р. №131) державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Згідно з п.п.1,10,11 п.11 Положення Держенергонагляд має право застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Пунктом 15 Положення закріплено, що законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.

Відповідно до ч. 4 ст.27 Закону України «Про електроенергетику», Національна комісія регулювання електроенергетики України, Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції субєктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Згідно з ч.6 ст.27 Закону України «Про електроенергетику»суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Згідно з приписами п.10 Положення «Про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. №1312, субєкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, що повністю дотримано відповідачем.

На момент ухвалення рішення по справі суду не надано доказів сплати відповідачем штрафу у розмірі 510грн., визначеного постановою №05/12-0047 від 01.09.2009р.

Приймаючи до уваги вищевикладене, позовні вимоги Заступника прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" є обґрунтованими, відповідають закону і підлягають задоволенню повністю.

Керуючись ст. ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Заступника прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на р/р 31117106700057, банк ГУДКУ України в Одеській області, МФО 828011, отримувач УДК у Балтському районі ГУДКУ України в Одеській області, код ЄДРПОУ 23214749) штраф у розмірі 510(пятсот десять)грн.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку передбаченому ст.186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або в порядку ч.3 ст.254 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 19.11.2010р.

Суддя /підпис/ М.М. Аракелян

Адміністративний позов Заступника прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафу задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на р/р 31117106700057, банк ГУДКУ України в Одеській області, МФО 828011, отримувач УДК у Балтському районі ГУДКУ України в Одеській області, код ЄДРПОУ 23214749) штраф у розмірі 510(пятсот десять)грн.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку передбаченому ст.186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або в порядку ч.3 ст.254 КАС України.

19 листопада 2010 року.