Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №2а- 6804/09/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2010 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Катаєвої Е.В.
секретаря Юзефович Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Першого заступника прокурора Приморського району міста Одеси в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеси до малого приватного підприємства „Трансекспедиція” про стягнення заборгованості, пені та штрафних (фінансових) санкцій,-
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов адміністративний позов Першого заступника прокурора Приморського району міста Одеси в інтересах держави (далі Прокурор) в особі Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеси (далі ДПІ) до малого приватного підприємства „Трансекспедиція” (далі МПП „Трансекспедиція”), в якому прокурор зазначив, що у порушення вимог ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами” №2181 від 21.12.2000 року (далі Закон України №2181) відповідач не сплачував своєчасно суму узгодженого зобов’язання з податку на додану вартість до бюджету, у зв’язку з чим у нього виникла заборгованість, яку позивач просив стягнути у сумі 158772,25грн. Крім того, заявник просив стягнути з відповідача суму штрафних санкцій у розмірі 433500,00грн., яка застосована до відповідача рішенням №0015052360 від 18.12.2008 року за порушення п.1ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, суспільного харчування та послуг” від 01.06.2000 року № 265/95-ВР (далі Закон України № 265/95-ВР). Рішення №0015052360 від 18.12.2008 року прийняте на підставі акту перевірки від 04.12.2008 року, отримане відповідачем, проте штрафні санкції не сплачені.
Під час розгляду справи позивач двічі уточнював свої позовні вимоги (а.с.102-103,200-203) щодо розміру стягнення заборгованості по податку на додану вартість та просив стягнути заборгованість з урахуванням нарахованих штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку у розмірі 241429,00грн.
Представник ДПІ до судового засідання 01.12.2010 року не з’явилась, була повідомлена про час та день слухання справи належним чином та своєчасно, надала заяву з проханням слухати справу у її відсутність.
Представник прокуратури до судового засідання 01.12.2010 року не з’явився, причини не явки суду не повідомив, був повідомлений про час та день слухання справи належним чином та своєчасно.
Представник відповідача у судовому засіданні не заперечував проти наявності заборгованості по сплаті податку на додану вартість та необхідності погашення цієї заборгованості, проте заперечував проти стягнення 433500грн. –суми штрафних санкцій, застосованих рішенням позивача за порушення Закону України № 265/95-ВР, посилаючись на те, що МПП „Трансекспедиція” не має відношення до торговельної діяльності або до діяльності пов’язаної із наданням побутових послуг, а тому воно не суб’єктом правовідносин, які підлягають регулюванню Законом України № 265/95-ВР. До судового засідання, призначеного на 01.12.2010 року представник відповідача не з’явився, причини не явки суду не повідомив, був повідомлений про час та день слухання справи.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши та проаналізувавши надані докази суд встановив, що 16.04.1996 року Приморським райвиконкомом міста Одеси було зареєстровано МПП „Трансекспедиція”, свідоцтво від 16.04.1996 року (а.с.40,41,14-16) Відповідач знаходиться на обліку у ДПІ у Приморському районі м. Одеси у якості платника податків.
Відповідно до п.2, 3 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” №№1251-XI від 25.06.1991 року платники податків і зборів зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законами терміни; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов’язані з обчисленням і сплатою податків і зборів.
Статтею 11 цього Закону встановлено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) та дотримання законів про оподаткування несуть платники податків у відповідності з законами України.
МПП „Трансекспедиція” до ДПІ у Приморському районі м. Одеси були подані декларації з податку на додану вартість з березня 2008 року по серпень 2009 року на суму податкового зобов’язання у розмірі 303373,00грн. (а.с.53-76,116-139,204-217,222-225)
Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України №2181 від 21.12.2000 року передбачено, що податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації.
Проте відповідач не сплатив у повному обсязі у добровільному порядку суму податку на додану вартість по вищезазначеним деклараціям з податку на додану вартість.
Відповідачу були направлені перша та друга податкові вимоги №1/1397 від 01.04.2008 року та №2/3907 від 15.09.2008 року (а.с.17,18), проте узгоджене податкове зобов’язання відповідач сплатив лише частково. При цьому узгоджене податкове зобов’язання сплачувалось несвоєчасно, про що позивачем складались акти, на підставі яких приймались податкові повідомлення –рішення форми «Ш»про накладення штрафних санкцій: від 17.02.2009 року №0041831502/0 на суму 6430,16грн., №0041821502/0 на суму 13759,79грн., №0041841502/0 на суму 370грн. (а.с.143-145), від 28.12.2009 №0085931502/0 на суму 4348,15грн., від 25.01.2010 року на суму 2283,21 грн. (а.с.218,220).
Відповідно до п.п. 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені терміни, вважається сумою податкового боргу платника податків, а тому підлягає стягненню з відповідача.
Крім того, судом встановлено, що 04.12.2008 року посадовими особами ДПА в Одеській області проведена перевірка відповідача за дотриманням ним порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складений акт перевірки за реєстраційним номером в органах ДПС за місцем державної реєстрації суб’єкта господарювання 1276/15/53/23/23217104 від 11.12.2008 року (а.с.4-5,7-13), відповідно до якого перевіркою встановлено, що розрахункова операція за готівкові кошти проведена без застосування реєстратора розрахункових операцій згідно квитанції до прибуткування касових ордерів. Готівка у сумі 86700грн. не оприбуткована у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
На підставі акту перевірки ДПІ прийняло рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 18.12.2008 року №0015052360, відповідно до якого до відповідача за порушення п.1ст.3 Закону України № 265/95-ВР- здійснення розрахункової операції без застосування РРО (пунктом 1 ст. 17 Закону № 265/95-ВР передбачена фінансова санкція у п’ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність) застосована штрафна (фінансова) санкція у розмірі 433500грн. (86700грн.х5).
Зазначене рішення від 18.12.2008 року №0015052360 отримане відповідачем 26.12.2008 року (а.с.6), проте ним не оскаржене, але і штрафні санкції не сплачені.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача в обґрунтування заперечень проти задоволення позову про стягнення 433500грн. –суми штрафних санкцій, застосованих рішенням ДПІ за порушення Закону України № 265/95-ВР, з посиланням на те, що МПП „Трансекспедиція” не суб’єктом правовідносин, які підлягають регулюванню Законом України № 265/95-ВР, оскільки відповідно до ст.1 вказаного Закону реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Судом встановлено, що відповідач здійснив розрахункову операцію з продажу товару. Посилання відповідача, що він не займається торговельною діяльністю також не є підставою для не застосування до нього вищезазначених фінансових санкцій, оскільки здійснення торговельної діяльності без оформлення відповідних документів є підставою для іншої відповідальності, у тому числі за порушення Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», що також зазначено в акті перевірки. При цьому суд враховує, що на підприємстві наявна касова книга, в яку розрахункова операція не занесена.
Крім того, суд вважає, що наявність діючого рішення суб’єкта владних повноважень –ДПІ про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій, яке ним в установленому законодавством порядку не оспорювалося, є безумовною підставою для стягнення з відповідача цих санкцій.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що позивач довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог і вони підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-164 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Першого заступника прокурора Приморського району міста Одеси в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеси до малого приватного підприємства „Трансекспедиція” про стягнення заборгованості, пені та штрафних (фінансових) санкцій - задовольнити.
Стягнути з малого приватного підприємства „Трансекспедиція” на користь держави суму заборгованості по податку на додану вартість 241429,00 гривень на розрахунковий рахунок №31113029700008, код платежу 14010100, одержувач ГУДКУ в Одеській області 23213460, банк одержувача: ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011.
Стягнути з малого приватного підприємства „Трансекспедиція” на користь держави суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 433500,00 гривень на розрахунковий рахунок №31113104700008, код платежу 21080900, одержувач ГУДКУ в Одеській області 23213460, банк одержувача: ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання постанови у порядку ст.160,167 КАС України.
Суддя
Стягнути з малого приватного підприємства „Трансекспедиція” на користь держави суму заборгованості по податку на додану вартість 241429,00 гривень на розрахунковий рахунок №31113029700008, код платежу 14010100, одержувач ГУДКУ в Одеській області 23213460, банк одержувача: ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011.
Стягнути з малого приватного підприємства „Трансекспедиція” на користь держави суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 433500,00 гривень на розрахунковий рахунок №31113104700008, код платежу 21080900, одержувач ГУДКУ в Одеській області 23213460, банк одержувача: ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011.
06 грудня 2010 року.