Єдиний державний реєстр судових рішень
Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Вступна та резолютивна частини
25.11.2010 р. Справа № 2а-4959/10/1470
м. Миколаїв
Розглянувши у відкритому судовому засідання справу:
за позовом: Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області, м. Миколаїв
до відповідача: Державного підприємства «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП», м. Миколаїв
Головуючий суддя Середа О.Ф.
Секретар судового засідання Чайкіна М.С.
представники:
від позивача: повноважний представник не зявився
від відповідача: Коваленко В.О.
Суть спору: про стягнення необґрунтовано отриманої виручки та штрафу
Державна інспекція з контролю за цінами в Миколаївській області (надалі - позивач) звернулась до суду із позовом про стягнення з Державного підприємства «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП»необґрунтовано отриманої виручки та штрафу .
Відповідач заперечення надав, позовні вимоги не визнає повністю.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області - задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП» в доход державного бюджету (код 21081100, м. Миколаїв, р/р 31117106700004 УДК в Миколаївській області, МФО 826013, ЄДРПОУ 23626096):
-необгрунтовано отриманої виручки в розмірі 49658 грн.;
-штраф в розмірі 99316 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення встановлених строків залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку
Головуючий суддя О.Ф. Середа
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
”25” листопада 2010 р. Справа № 2а-4959/10/1470
м. Миколаїв
Розглянувши у відкритому судовому засідання справу:
за позовом: Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області, м. Миколаїв
до відповідача: Державного підприємства «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП», м. Миколаїв
Головуючий суддя Середа О.Ф.
Секретар судового засідання Чайкіна М.С.
представники:
від позивача: повноважний представник не зявився
від відповідача: Коваленко В.О.
Суть спору: про стягнення необґрунтовано отриманої виручки та штрафу
Державна інспекція з контролю за цінами в Миколаївській області (надалі - позивач) звернулась до суду із позовом про стягнення з Державного підприємства «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП»(надалі-відповідач) необґрунтовано отриманої виручки та штрафу .
Відповідач заперечення надав, позовні вимоги не визнає повністю.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
В період з 22.04.2010 р. по 18.06.2010 р. відповідно до статті 13 Закону України ”Про ціни і ціноутворення” від 13.12.00 р. № 1819 (надалі - Закон № 1819), Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами Позивач провів планову перевірку підприємства відповідача з питань дотримання державної дисципліни цін при нарахуванні та застосуванні тарифів для гуртожитків.
За результатами перевірки позивачем було складено Акт перевірки № 107 від 18.06.2010 року (надалі-Акт перевірки).
В Акті перевірки позивач зазначив, що в порушення рішення Миколаївського міськвиконкому від 24.04.2008 року № 850 «Про встановлення розміру плати за проживання у гуртожитках по вул. Райдужній, 34, 36, які належать ДП «НАРП», підприємство нараховувало плату за проживання у гуртожитку по вул. Райдужна, 34 у розмірі від-10,03 грн.м2 до 39,37 грн.м2 замість затвердженого 10,0 грн.м2, а по вул. Райдужна, 36- нараховувалася плата за проживання у розмірі від 78,42 грн./л.м до 260,53 грн./л.-м.
В результаті чого була необґрунтовано нарахована сума по вул. Райдужна, 34 за період 01.07.09р.-31.03.10р. - 81957,81 грн., по сплаченим рахункам необґрунтовано отримана сума складає - 26912,45 грн., по вул. Райдужна, 36 за період 01.07.09р.-03.11.09р. -42497,67 грн., по сплаченим рахункам необґрунтовано отримана сума складає -13755,13 грн.
З 04.11.2009р. (публікація в газеті «Центральний ринок»від 04.11.09р. №45(671)) почало діяти розпорядження Миколаївської обласної державної адміністрації від 16.09.2009р. №335-р «Про встановлення граничних розмірів плати за проживання в гуртожитках (крім студентських гуртожитків) громадян України, осіб без громадянства та іноземців, які не перебувають у сімейних відносинах», зареєстрованого в головному управлінні юстиції у Миколаївській області від 09.10.2009р. №63/1664.
В порушення п.1 розпорядження Миколаївської обласної державної адміністрації від 16.09.2009р. №335-р «Про встановлення граничних розмірів плати за проживання в гуртожитках (крім студентських гуртожитків) громадян України, осіб без громадянства та Іноземців, які не перебувають у сімейних відносинах»мешканцям гуртожитку по вул. Райдужна, 36 підприємством нараховувалася плата за період 04.11.09р. по 31.03.10р. у розмірі від 155,14 грн./л.-м. до 342,99 грн./л.-м. замість граничного розміру плати за одне ліжко-місце 150,00 грн. на місяць з ПДВ.
В результаті чого необґрунтовано нарахована сума за період листопад 2009р - березень 2010р. складає - 38277,61 грн., по сплаченим рахункам необґрунтовано отримана сума складає - 8991,13 грн.
Всього по гуртожиткам по вул. Райдужна, 34, 36 необґрунтовано нарахована сума за період липень 2009р. - березень 2010р. складає - 162733,09 грн., по сплаченим рахункам необґрунтовано отримана сума складає - 49658,71 грн.
За результатами перевірки Позивачем було прийняте рішення №93 від 18.06.2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін та вилучено у відповідача в доход державного бюджету -необгрунтовано отриманої виручки в розмірі 49658 грн. та штрафу в розмірі 99316 грн.
Відповідач зазначив, що визначення граничних розмірів плати за проживання в гуртожитках, що не є комунальною власністю, для громадян, які мають сімейні стосунки та проживають сімєю в таких приміщеннях, не підпадає під державне регулювання, тому застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами є порушенням діючого законодавства. Також, відповідач зазначив, що згідно ст. 42 Господарського Кодексу України та Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», господарська діяльність (підприємництво) це будь-яка діяльність особи, спрямована на одержання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, тобто діяльність з метою отримання прибутку. Підприємства державної форми власності не мають права працювати і отримувати збитки, дотуючи мешканців гуртожитків, більша частина яких не є працівниками ДП «НАРП». Крім цього, діяльність соціальної сфери підприємства (в т.ч. гуртожитків) є стабільно збитковою, що призводить до негативного впливу на фінансовий результат ДП «НАРП»в цілому. Утримання гуртожитків не є рентабельним з причини низьких тарифів, несвоєчасної сплати мешканцями плати за проживання та комунальних послуг.
Заслухавши представників сторін, дослідивши усі надані сторонами документи, докази та заперечення, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 8 Закону № 1819 державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Стаття 4 зазначеного Закону встановлює, що Кабінет Міністрів України визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, та визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Згідно зі статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Відповідно до підпункту 2 пункту "а" статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.
Пунктом 12 додатка до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 № 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" передбачено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації регулюють (встановлюють), зокрема, граничний розмір плати за проживання в гуртожитках (крім студентських гуртожитків) громадян України, осіб без громадянства та іноземців, які займають приміщення, що знаходяться у спільному користуванні кількох осіб, які не перебувають у сімейних відносинах.
Розпорядженням Миколаївської обласної державної адміністрації від 16.09.2009р. №335-р «Про встановлення граничних розмірів плати за проживання в гуртожитках (крім студентських гуртожитків) громадян України, осіб без громадянства та іноземців, які не перебувають у сімейних відносинах», зареєстрованого в головному управлінні юстиції у Миколаївській області від 09.10.2009 року №63/1664, встановлено граничний розмір плати за одне ліжко-місце в гуртожитках (крім студентських гуртожитків) за проживання громадян України, осіб без громадянства та іноземців, які займають приміщення, що знаходяться у спільному користуванні кількох осіб, які не перебувають у сімейних відносинах, не вище 150 грн. на місяць з ПДВ.
Рішенням Виконавчого комітету Миколаївської міської ради № 850 від 24.04.2008 року «Про встановлення розміру плати за проживання у гуртожитках по вул. Райдужній, 34,36, які належать ДП «НАРП», погоджено розмір плати за проживання у гуртожитках, які належать ДП «НАРП»за одне ліжко-місце з урахуванням плати за комунальні послуги у розмірі 60,0 грн. на місяць.
Таким чином, рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради та розпорядженням Миколаївської обласної державної адміністрації було чітко встановлено максимальний розмір плати за проживання у гуртожитках, тому відповідач не мав право встановлювати більший розмір плати. Посилання же відповідача на збитковість утримання гуртожитків підприємством, судом не приймається до уваги, оскільки відповідач мав право на звернення до органів місцевої та обласної влади для вирішення питання про підвищення тарифів на проживання у гуртожитках, проте таким правом не скористався.
За таких обставин, на підставі вищевикладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Миколаївській області - задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП»в доход державного бюджету (код 21081100, м. Миколаїв, р/р 31117106700004 УДК в Миколаївській області, МФО 826013, ЄДРПОУ 23626096):
-необгрунтовано отриманої виручки в розмірі 49658 грн.;
-штраф в розмірі 99316 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення встановлених строків залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку
Головуючий суддя О.Ф. Середа
02.12.2010 року