Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 587/4894/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2025 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., за участю секретаря судового засідання Бузової Т.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом Державної екологічної інспекції у Сумській області до ОСОБА_1 , третя особа Сумська міська рада про стягнення збитків завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України.
В С Т А Н О В И В:
Представник позивачазвернувся досуду зпозовом мотивуючийого тим,що згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 015610 від 03.11.2022 року ОСОБА_1 - 01 вересня 2022 року на території Нижньосироватської територіальної громади, а саме за межами селища Старе Село, Сумського району Сумської області здійснив незаконний поруб 4 (чотирьох) сухостійних дерев породи «Верба», за відсутності спеціального дозволу (лісорубного квитка) на право використовування лісових ресурсів, чим порушив вимоги ст.19, 69, 105 Лісового кодексу України. У зв`язку з чим просив стягнути зі ОСОБА_1 на користь держави збитки у сумі 8746, 28 завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України та витрати зі сплати судового збору.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, у письмовій заяві просив справу слухати без його участі, позов підтримав.
Відповідач у судове засідання не з`явився, належним чином був повідомлений про час розгляду справи у суді.
Суд, вивчивши матеріали справи та подані сторонами докази, встановив наступні фактичні обставини справи.
01 вересня 2022 року ОСОБА_1 на території Нижньосироватської територіальної громади, а саме за межами селища Старе Село, Сумського району Сумської області здійснив незаконний поруб 4 (чотирьох) сухостійних дерев породи «Верба», за відсутності спеціального дозволу (лісорубного квитка) на право використовування лісових ресурсів, чим порушив вимоги ст.19, 69, 105 Лісового кодексу України.
Вказана обставина підтверджується матеріалами адміністративної справи № 015610 від 03.11.2022 року, складеного на гр. ОСОБА_1 , постановою про закриття кримінального провадження № 12022200480001698 від 29.10.2022, розрахунком розміру шкоди від 14.09.2022р.
Відповідно до ст.1 Лісового кодексу України, ліс це тип природних комплексів (екосистема), у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав`яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов`язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище.
Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно- гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Стаття 65 Лісового кодексу України передбачає, що використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання.
Абзацом першим статті 69 Лісового кодексу України передбачено, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл також видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов`язаних і не пов`язаних із веденням лісового господарства.
Відповідно до вимог ст. 107 Лісового Кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008 року, затверджені Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу.
Розрахунок заподіяної шкоди був проведений відповідно до вимог додатку № 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008 року, та складає - 8 746 грн. 28 коп.
Відповідно до ст. 66 Конституції України, кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Стаття 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачає, що за порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Підпункт 3 п.2 ст.11 Цивільного кодексу України передбачає, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі, в нашому випадку державі.
Стаття 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачає, що для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.
Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі бюджету Автономної Республіки Крим та відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок частини екологічного податку згідно із законом, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.
Головне управління Державної казначейської служби України в Сумській області листом від 04.01.2024 року № 05.1-03-06/101 повідомило позивача про наявні відкриті реквізити рахунків для зарахування надходжень до бюджету по коду бюджетної класифікації - 24062100 (грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності), в тому числі реквізити рахунку по коду бюджетної класифікації - 24062100 для Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області.
Відповідно до інформації Державної екологічної інспекції у Сумській області від 08.11.2022 року збитки в добровільному порядку ОСОБА_1 не відшкодовані.
Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення.
Відповідно дост. 5 Бюджетного кодексу України(далі -БК України) бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів. Місцевими бюджетами є бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування.
Бюджетами місцевого самоврядування є бюджети територіальних громад сіл, їх об`єднань, селищ, міст (у тому числі районів у містах), бюджети о б 'єднаних територіальних громад.
Статтею 7 БК Українивизначено, що бюджетна система України ґрунтується, зокрема, на принципі ефективності та результативності, який полягає у тому, що при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Відповідност. 69-1 БК Українидо надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Згідно з п. 7 ч. З ст.29, п. 4 ч. 1 ст.69-1 БК Україниджерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать; 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі; до сільських, селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Згідно вимог ст. ст.76,77,79,80 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідност. 40 КУпАПякщо у результаті вчинення адміністративного правопорушення заподіяно майнову шкоду громадянинові, підприємству, установі або організації, то адміністративна комісія, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про відшкодування винним майнової шкоди, якщо її сума не перевищує двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а суддя районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду - незалежно від розміру шкоди, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
З огляду на зазначене, на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилався представник позивача, як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги.
З дотриманням передбаченого законодавством порядку дослідження доказів, ухвалення судових рішень, судом було повно та всебічно з`ясовано всі обставини справи, на підставі яких, суд вважає за необхідне позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Сумській області задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст.141ЦПК Україниу разі задоволення позову судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати по оплаті судового збору в сумі 3028 гривень.
На підставі викиданого, керуючись ст.ст.12,13,76,77,79-82,89,141,191,211,247,259,264,265,268,273,274-279 ЦПК України, , ст.ст.68, 69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища ,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Сумській області задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) збитки в сумі 8 746 грн. 28 коп., завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства України, а саме 2 623 грн. 88 коп. - до спеціального фонду Державного бюджету України, 1 749 грн. 26 коп. - до спеціального фонду обласного фонду місцевого бюджету Сумської обласної ради, 4 373 грн. 14 коп. - до спеціального фонду місцевого бюджету Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області, з початковим зарахуванням суми на рахунок Нижньосироватської сільської ради Сумського району - код платежу - 24062100 (грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням природоохоронного законодавства внаслідок господарської та іншої діяльності) р/р - UA328999980333149331000018494, код ЄРДПОУ отримувача - 37970404, банк отримувача - Казначейство України.
Стягнути з ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) на користь Державної екологічної інспекцій у Сумській області витрати на сплату судового збору в сумі 3028 грн. 00 коп. (Код ЄРДПОУ 37970834, МФО -820172, поточний рахунок -UA958201720343130003000080919, Державна казначейська служба України).
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О.А.Степаненко