Постанова № 12693312, 30.11.2010, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
30.11.2010
Номер справи
42/65
Номер документу
12693312
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

30 листопада 2010 р. № 42/65

Вищий господарський суд України в складі колегії

суддів:Овечкін В.Е.

Чернов Є.В.

Цвігун В.Л.

за участю представників

Управління державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області

ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України"

ТОВ "Альфа-Щит"

розглянувши касаційну скаргу Христич О.В. за дов. від 07.06.2010 р. Шляхетський А.Л. за дов. від 21.01.2010 р. М'ясоутов Т.Ш. за дов. від 06.08.2010 р.

Управління державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області

на постанову Київського апеляційного господарського суду від 08.09.2010 р.

у справі№ 42/65 господарського суду м. Києва

за позовомУправління державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області

до

треті особиДочірньої компанії "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України"

Дочірнє підприємства "Нафтогазбезпека"

ТОВ "Альфа-Щит"

Приватне підприємство "Група компаній "Шериф"

ТОВ "Бастіон-Сервіс"

провизнання торгів недійсним

В С Т А Н О В И В:

Рішенням господарського суду м. Києва від 08.06.2010 р. (суддя П.Паламар) в позові про визнання недійсними результатів відкритих торгів із закупівлі послуг охорони відмовлено.

Рішення суду мотивовано ст. 19 Закону України "Про трубопровідний транспорт", п.5 Правил охорони магістральних трубопроводів, затверджених постановою КМ України № 1747 від 16.11.2002, згідно яких охорона суб’єктів магістрального трубопровідного транспорту здійснюється спеціальними відомчими підрозділами цих підприємств на підставі переліку, що визначений КМ України. Постанова КМ України № 615 від 10.08.1993 встановлює обов’язковий перелік об’єктів, які потребують охорони Державною службою охорони при МВС України, що належать НАК "Нафтогаз України", в той час, як спірні об’єкти передані до статутного фонду ДК "Укргазвидобування" на праві господарського відання.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 08.09.2010 р. (судді В.Корсак, П.Авдеєв, Н.Коршун) рішення господарського суду м. Києва від 08.06.2010 р. залишено без зміни з тих же підстав.

Управління державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області в касаційній скарзі просить постанову апеляційної інстанції та рішення господарського суду першої інстанції скасувати з підстав порушення норм матеріального права, вимоги позову задовольнити.

Управління Державної служби охорони при ГУ МВС України у Харківській області просить судові рішення у даній справі скасувати, визнати недійсними проведені торги з закупівлі послуг охорони, так як порушені ст. ст. 22, 136 ГК України, які регулюють право господарського відання, особливості управління господарською діяльністю у державному секторі економіки, а отже на відповідача розповсюджуються норми законодавства, які застосовуються до діяльності НАК "Нафтогаз України".

Не дотримані вимоги ч.5 ст. 24 "Прикінцеві положення Закону України "Про ліцензування певних видів діяльності", постанова КМ України від 23.12.2004 № 1734, п.6 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, яке затверджено постановою КМ України від 17.10.2008 № 921.

Розпорядженням заступника Голови Вищого господарського суду України від 12.11.2010 р. у зв'язку з відпусткою судді Овечкін В.Е. для розгляду справи утворено колегію суддів в складі: головуючого –Чернов Є.В., суддів Цвігун В.Л., Данилова Т.Б.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 16.11.2010 р. строк розгляду спору продовжено, розгляд справи відкладено на 30.11.2010 р.

У зв’язку з виходом з відпустки судді Овечкін В.Е., справа розглядається колегією суддів у постійному складі: головуючий –Овечкін В.Е., судді Чернов Є.В., Цвігун В.Л.

Управління державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області подало заяву про відмову від касаційної скарги.

Вищий господарський суд України, розглянувши заяву про відмову від касаційної скарги, зазначає, про її відхилення з підстав порушення нею прав і охоронюваних законом інтересів інших учасників судового процесу, які зазначену заяву не підтримали.

Вищий господарський суд України у відкритому судовому засіданні дослідив матеріали справи, доводи касаційної скарги, вважає, що скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Предметом спору, що розглядається, є законність проведення тендера щодо надання послуг охорони на газонафтопроводах, газонафтосховищах.

Пунктом 5.2., 5.3., 5.4 Статуту відповідача визначено таке:

-майно відповідача складається з основних засобів, оборотних активів та інших активів, що відображаються у його балансі. Майно відповідача формується перш за все за рахунок майна та коштів, переданих йому НАК "Нафтогаз України";

-майно, передане засновником відповідачу до статутного фонду (капіталу) закріплено за відповідачем на праві господарського відання;

-відповідач використовує державне майно, що не підлягає приватизації відповідно до чинного законодавства України. Майно, що є державною власністю і надане відповідачу у користування включається до його активів.

Статтею 136 ГК України встановлено, що право господарського відання є речовим правом суб’єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом, з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб’єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.

Статтею 22 ГК України встановлено, що держава здійснює управління державним сектором економіки відповідно до засад внутрішньої і зовнішньої політики. Суб’єктами господарювання державного сектора економіки є суб’єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб’єкти, державна частка у статутному фонді яких перевищує п’ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб’єктів. Повноваження суб’єктів управління у державному секторі економіки –Кабінету Міністрів України, міністерств, інших органів влади та організацій щодо суб’єктів господарювання визначаються законом. Держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб’єктів господарювання, що належать до цього сектора і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління. Правовий статус окремого суб’єкта господарювання у державному секторі економіки визначається уповноваженими органами управління відповідно до вимог цього Кодексу та інших законів. Відносини органів управління з названими суб’єктами господарювання у випадках, передбачених законом, можуть здійснюватися на договірних засадах. Держава застосовує до суб’єктів господарювання у державному секторі економіки усі засоби державного регулювання господарської діяльності, передбачені цим Кодексом, враховуючи особливості правового статусу даних суб’єктів.

Таким чином, виходячи з аналізу цих норм матеріального права, відповідачу передане у користування державне майно, що не підлягає приватизації і його обов’язком є виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів щодо забезпечення належної охорони цього майна.

Вищий господарський суд України констатує, що НАК "Нафтогаз України" як засновником компанії не внесені будь-які обмеження у статутні документи ДК "Укргазвидобування" в частині володіння, користування і розпорядження майном, відсутні обмеження правомочності розпорядження окремим видом майна, в тому числі пов’язаних із укладанням договорів охорони майна, проведенні тендерів по охороні майна, яке знаходиться на праві господарського відання у відповідача. Отже, позивачем не доведено порушення відповідачем ст. 136 ГК України, власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб’єктом підприємництва при здійсненні контролю за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган будь-яких претензій щодо проведення тендеру на закупівлю послуг з охорони об’єктів за участю недержавних охоронних структур не заявляв.

Протоколом засідання тендерного комітету від 25.11.2009 № 277 (п.9) встановлені кваліфікаційні вимоги до учасників, які підтверджують кваліфікацію учасника. Згідно додатка № 1 тендерної документації визначено перелік документів, необхідних для оцінки відповідності учасників кваліфікаційним вимогам, зокрема копія ліцензії МВС України для надання послуг, пов’язаних з охороною державної та іншої власності, завірена нотаріально.

Будь-яких обмежень та винятків в охороні державної власності ліцензії не містять.

Крім того, подається копія правового документу, завірена нотаріально, про надання статусу спеціалізованого охоронного підрозділу, який згідно ст. 43 Закону України "Про нафту і газ" має право охорони особливо важливих об’єктів нафтогазової галузі.

Вищий господарський суд України враховує, що на підставі рішення від 16.12.2009 (протокол № 294 п.8 тендерної документації) у лотах №№ 1, 4, 5, 8 передбачає залучення до охорони на умовах субпідряду атестованих співробітників міліції Державної служби охорони МВС України для виконання завдань охорони у складі автопатрулів (нарядів охорони) на маршрутах патрулювання, що розроблені виконавцем та узгоджені замовником.

Між позивачем та відповідачем, учасниками торгів виникли правовідносини, пов’язані із закупівлею товарів, робіт і послуг за державні кошти, які регулюються Положеннями про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженим постановою КМ України № 921 від 17.10.2008. Недотримання при проведенні тендеру імперативних вимог вищезазначеного положення позивачем не доведено, будь-яких особливостей закупівлі послуг за державні кошти по охороні об’єктів нафтогазової галузі, обмежень суб’єктного складу учасників тендеру Положення не містить.

Відповідно до п.19 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, закупівля може здійснюватися шляхом проведення таких процедур: відкриті торги; торги з обмеженою участю; двоступеневі торги; запит цінових пропозицій (котирувань); редукціон; закупівля в одного учасника.

Абз. 2 п.6 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти передбачено, що особливості відносин, що виникають у зв’язку із закупівлею товарів, робіт і послуг, що здійснюється в межах державного оборонного замовлення, а також із закупівлею інших спеціально визначених Кабінетом Міністрів України (специфічних) товарів, робіт, послуг, можуть встановлюватися окремими рішеннями Кабінету Міністрів України.

Рішення щодо віднесення охоронних послуг до специфічних послуг, а також особливостей здійснення ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»закупівлі послуг з охорони своїх об'єктів Кабінетом Міністрів України не прийнято.

З огляду вищенаведеного вбачається, що посилання позивача на лист Міністерства економіки України від 08.12.2008 р. № 3303-27/1150 є безпідставними.

В обґрунтування своїх доводів касатор посилається на ч. 2 ст. 24 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», згідно з якою діяльність, пов'язана, зокрема, з охороною окремих особливо важливих об'єктів права державної власності, перелік яких визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку, може здійснюватися тільки державними підприємствами та організаціями.

Ст. 48 Закону України «Про нафту і газ»передбачено, що особливо важливі об'єкти нафтогазової галузі, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, охороняються спеціалізованими охоронними підрозділами відповідно до чинного законодавства. Режим охорони інших об'єктів нафтогазової галузі відповідні підприємства визначають самостійно з дотриманням вимог чинного законодавства.

Ст. 19 Закону України «Про трубопровідний транспорт»передбачено, що охорона об'єктів магістрального трубопровідного транспорту здійснюється спеціальними відомчими підрозділами цих підприємств, порядок роботи яких визначається Правилами охорони магістральних трубопроводів, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Охорона (у тому числі пожежна) найбільш важливих об'єктів трубопровідного транспорту, включаючи лінійну частину, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України, здійснюється також органами Міністерства внутрішніх справ України на договірних засадах.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку особливо важливих об'єктів нафтогазової галузі»від 27.05.2009 р. № 578-р затверджено перелік особливо важливих об'єктів нафтогазової галузі, зокрема в пунктах з 103 по 184 зазначені об'єкти ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України».

Відповідного переліку найбільш важливих об'єктів трубопровідного транспорту, включаючи лінійну частину, Кабінетом Міністрів України не встановлено.

З огляду вищенаведеного вбачається, що спеціальними Законами, які визначають основні правові, економічні та організаційні засади діяльності нафтогазової галузі України та трубопровідного транспорту, визначено здійснення охорони об'єктів нафтогазової галузі та об'єктів магістрального трубопровідного транспорту, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, спеціалізованими охоронними підрозділами без визначення їх форми власності та спеціальними відомчими підрозділами цих підприємств.

Крім того, касатор також посилається на постанову Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо вдосконалення охорони об'єктів державної та інших форм власності»від 10.08.1993 р. № 615, якою було утворено на базі підрозділів охорони при органах внутрішніх справ Державну службу охорони при Міністерстві внутрішніх справ та затверджено Положення про Державну службу охорони при Міністерстві внутрішніх справ.

П. 1 Положення про Державну службу охорони при Міністерстві внутрішніх справ передбачено, що Державна служба охорони при Міністерстві внутрішніх справ (далі –Державна служба охорони) створена для здійснення заходів щодо охорони нерухомих об'єктів та іншого майна, в тому числі вантажів, тимчасового зберігання валютних цінностей, забезпечення особистої безпеки громадян, а також технічного захисту інформації на договірних засадах в порядку, встановленому законодавством.

П. З Положення про Державну службу охорони при Міністерстві внутрішніх справ передбачено, що основними завданнями Державної служби охорони є:

–здійснення за договорами заходів щодо охорони особливо важливих об'єктів згідно з переліком, який затверджується Кабінетом Міністрів України, інших об'єктів, вантажів, інкасації, перевезення, тимчасового зберігання валютних цінностей, забезпечення особистої безпеки громадян, а також технічного захисту інформації в порядку, встановленому законодавством;

–розроблення основних вимог до захисту об'єктів та громадян від злочинних посягань, примірних договорів і вимог до інженерно-технічного укріплення та захисту об'єктів, оснащення їх технічними системами та засобами телевідеоспостереження, тривожної сигналізації, контролювання доступу (далі - технічні засоби охоронного призначення), а також інструкцій та інших документів, що регламентують виконання охоронних функцій;

–участь у проведенні єдиної технічної політики щодо впровадження технічних засобів охоронного призначення шляхом розроблення нормативних документів на час усього циклу їх життєдіяльності (проектування, промислове виробництво, монтаж, експлуатація та утилізація).

З огляду вищенаведеного вбачається, що Положення про Державну службу охорони при Міністерстві внутрішніх справ не містить в собі визначення, що Державна служба охорони при Міністерстві внутрішніх справ є спеціальним охоронним підрозділом.

Перелік об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ за договорами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1993 р. № 615.

Перелік об'єктів підвищеної небезпеки підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ за договорами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1993 р. № 615»від 26.08.2009 р. № 918.

Об'єкти ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»серед Переліку об'єктів підвищеної небезпеки підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ за договорами, та серед Переліку об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ за договорами, відсутні.

Таким чином, відповідно до приписів чинного законодавства позивач не наділений виключним правом щодо охорони об'єктів ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», визначених в пунктах з 103 по 184 розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку особливо важливих об'єктів нафтогазової галузі»від 27.05.2009 № 578-р.

Касатор також посилається на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.06.2009 р., залишеної без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2009 р., якою визнано незаконною та скасовано постанову Кабінету Міністрів України № 921 від 17.10.2008 р. «Про затвердження Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»в частині слів підпункту 13 пункту 2 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти: «а також підприємства і господарські товариства, у статутному капіталі яких 50 та більше відсотків належать державним, у тому числі казенним підприємствам і господарським товариствам, у статутному капіталі яких державна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків». Тобто, за твердженням касатора, дія Положення про закупівлю товарів, робіт послуг за державні кошти не розповсюджується на відповідача.

Поряд з цим слід зазначити, що з урахуванням постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.06.2009 р. в підпункті 13 пункту 2 Положення № 921 термін «підприємства»вживається в цьому Положенні у такому значенні - державні, у тому числі казенні підприємства, установи та господарські товариства, у статутному капіталі яких державна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків, їх дочірні підприємства.

З огляду вищенаведеного вбачається, що визнання постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.06.2009 р. незаконною та скасування постанови Кабінету Міністрів України № 921 від 17.10.2008 р. «Про затвердження Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»в частині слів підпункту 13 пункту 2 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти не перешкоджає відповідачу здійснювати закупівлю необхідної йому послуги на конкурентних засадах з дотриманням процедури закупівлі, передбаченої цією постановою.

Касатор додатково обґрунтовує правову позицію своїх касаційних вимог судовими рішенням господарського суду м. Києва від 22.04.2010 р. та постановою Вищого господарського суду України від 11.10.2010 р. по справі № 13/164 за позовом УДСО при ГУМВС України в Харківській області до Українського державного підприємства «Укрхімтрансаміак»про укладення договору охорони.

Однак, у справі № 13/164 Українське державне підприємство «Укрхімтрансаміак», код ЄДРПОУ 31517060, увійшло до Переліку об'єктів підвищеної небезпеки підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ за договорами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1993 р. № 615»від 26.08.2009 р.№918.

Натомість ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України», код ЄДРПОУ 30019775, та його об'єкти, визначені в пунктах з 103 по 184 розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.05.2009 р. № 578-р, у Переліку об'єктів підвищеної небезпеки підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ за договорами відсутні.

Таким чином, касатором не доведено, що проведені торги на закупівлю послуг охорони об’єктів здійснені відносно майна ДК "Укргазвидобування", яке не належить відповідачу на праві господарського відання та не може бути предметом торгів з надання послуг, власник об’єктів проти результатів торгів не заперечував.

Касатором не доведено, що будь-який учасник торгів безпідставно усунений від торгів, або неправильно враховані запропоновані учасниками ціни та умови, не доведено, що будь-який учасник торгів не мав права на участь у торгах або порушена процедура проведення торгів, не доведено, що ДК "Укргазвидобування" не має права виступати організатором торгів, тендерна документація на закупівлю розроблена з порушенням Закону.

Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1118, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України,

П О С Т А Н О В И В:

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 08.09.2010 та рішення господарського суду м. Києва від 08.06.2010 у справі № 42/65 господарського суду м. Києва залишити без зміни, а касаційну скаргу –без задоволення.

Головуючий                                         В. Овечкін

судді                                                  Є. Чернов

                                                                       В. Цвігун