Постанова № 12692953, 17.11.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2010
Номер справи
2а-4826/10/2370
Номер документу
12692953
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-4826/10/2370 17.11.2010 р. м. Черкаси

9 годин 20 хвилин м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Трофімової Л.В.,

при секретарі Левчуку А.С.,

за участю представників: позивача Павленко М.В. за довіреністю, відповідача Цибаня В.І. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у місті Черкаси до державного підприємства науково-виробничого комплексу «Фотоприлад»про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ :

ДПІ у м. Черкаси звернулася до суду із адміністративним позовом до ДП НВК "Фотоприлад" про стягнення 6681 грн. 58 коп.

Позивач стверджував, що за невиконання вимог Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 р. №436/95 згідно рішення № 0000442303/0 від 20.04.2007 р. застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 6681 грн. 58 коп.

Оскільки зазначені фінансові санкції відповідачем не сплачено, позивач просив стягнути їх у судовому порядку.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував з тих підстав, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення. Відповідач стверджував, що ДПІ у м. Черкаси здійснювало перевірку господарської діяльності ДП НВК "Фотоприлад" у період з 2005-2006 рр., натомість рішення про застосування штрафних санкцій прийнято 20.04.2007 р. Враховуючи цю обставину відповідач просив відмовити у задоволенні позову

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

ДП НВК "Фотоприлад" зареєстровано як субєкт підприємницької діяльності 4 березня 1993 р. виконавчим комітетом Черкаської міської ради (ідентифікаційний код 14312329).

З метою удосконалення організації готівкового обігу, зміцнення касової дисципліни, підвищення ефективності контролю за додержанням субєктами господарської діяльності встановленого порядку ведення операцій з готівкою у національній валюті, посилення відповідальності за додержання ними норм з регулювання обігу готівки та виконання своїх зобовязань перед бюджетами і державними цільовими фондами Президентом України видано Указ "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 р. № 436/95 (надалі за текстом Указ № 436/95).

Контроль за додержанням особами, зазначеними у статті 1 цього Указу (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби, Міністерство внутрішніх справ України та фінансові органи.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначено Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (надалі за текстом Положення).

Відповідно до вимог зазначеного Положення 22 березня 2007 р. посадовими особами ДПІ в м. Черкаси була проведена планова перевірка ДП НВК "Фотоприлад" з питань дотримання податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2005 р. по 31.12.2006 р.

За результатами перевірки складено довідку від 22.03.2007р. за № 6/23-337/14312329. Згідно даних зазначеної довідки при здійсненні перевірки встановлено факт видачі готівкових коштів під звіт без повного звітування підзвітною особою.

Пункт 2.11 Положення передбачає, що видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України. Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт. Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми. Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.

Статтею 1 Указу № 436/95 передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум

Відповідно до пункту 2 Указу № 436/95 штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зокрема юридичних осіб всіх форм власності органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.

Згідно з пунктом 4 Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Вищої ради юстиції щодо офіційного тлумачення положень абзаців другого, третього пункту 1 частини першої статті 150 Конституції України від 27 березня 2002 року №7-рп/2002, стаття 106 Конституції України закріпила конкретний перелік повноважень Президента України, який на основі та на виконання Конституції і законів України видає обов'язкові до виконання на території України укази і розпорядження. За юридичними ознаками ці акти глави держави можуть мати як нормативно-правовий, так й індивідуально-правовий характер. Виходячи зі змісту статті 106, частини другої статті 147, частини першої статті 150, статті 152 Конституції України укази і розпорядження Президента України є правовими актами. А згідно частини 3 статті106 Конституції України укази Президента України є обовязковими до виконання на території України.

Виходячи із зазначених норм Указу № 436/95 та на підставі даних довідки від 22.03.2007 р. за № 6/23-337/14312329 позивачем 20 квітня 2007 р. прийнято рішення № 0000442303/0 про застосування до ДП НВК "Фотоприлад" штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 6681 грн. 58 коп.

З приводу аргументації позивача щодо застосування адміністративно-господарських санкцій протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через одного року з дня порушення суд зазначає, що згідно Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV держава здійснює контроль і нагляд за господарською діяльністю суб'єктів господарювання у таких сферах: збереження та витрачання коштів і матеріальних цінностей суб'єктами господарських відносин - за станом і достовірністю бухгалтерського обліку та звітності; фінансових, кредитних відносин, валютного регулювання та податкових відносин - за додержанням суб'єктами господарювання кредитних зобов'язань перед державою і розрахункової дисципліни, додержанням вимог валютного законодавства, податкової дисципліни (пункт 3 стаття 19). Органи державної влади і посадові особи, уповноважені здійснювати державний контроль і державний нагляд за господарською діяльністю, їх статус та загальні умови і порядок здійснення контролю і нагляду визначаються законами (пункт 4 стаття 19). Рішення органів державної влади та органів місцевого самоврядування з фінансових питань, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів, а також з адміністративних та інших відносин управління, крім організаційно-господарських, в яких орган державної влади або орган місцевого самоврядування є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, приймаються від імені цього органу і в межах його владних повноважень (стаття 2). За порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Адміністративно-господарський штраф може застосовуватися у визначених законом випадках одночасно з іншими адміністративно-господарськими санкціями, передбаченими статтею 239 цього Кодексу (проте фінансових санкцій вказана стаття не містить). Суб'єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у статті 2 цього Кодексу як учасниками відносин у сфері господарювання суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.

Згідно з пунктом 11 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України. Проте, прямо цим законом не визначено повноважень для застосування адміністративно-господарських санкцій на відміну, наприклад, від приписів Закону України від 21.03.1991р. № 875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (стаття 20 Закону): сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Разом з тим, аналіз норм пункту 17 статті 11 цього Закону і статті 247 ГК України, зокрема дають підстави для висновку, що податкові органи мають право застосовувати таку адміністративно-господарських санкцію як скасування державної реєстрації з метою припинення правопорушення (неподання звітності), звертаючись до суду про припинення особи. При цьому згідно статті 250 ГК України адміністративного-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. Гарантією прав суб'єктів господарювання у разі застосування до них адміністративно-господарських санкцій є встановлення законодавцем максимального строку давності. Граничним строком застосування даного виду санкцій до суб'єкта господарювання є шість місяців з дня виявлення порушення правил ведення господарської діяльності, але не більше ніж один рік з дня скоєння правопорушення у сфері господарювання.

Фінансові санкції, передбачені статтею 1 Указу № 436/95, не є заходами що спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків, що застосовуються органами державної податкової служби за порушення норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України при перевищенні встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів, тобто за своєю природою не є адміністративно-господарськими.

У цьому контексті суд не приймає зазначені заперечення відповідача, вважаючи їх такими, що не ґрунтуються на діючому законодавстві.

За таких обставин, суд вважає обґрунтованим право позивача вимагати на підставі пункту 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»стягнення застосованих до відповідача і не сплачених ним в добровільному порядку фінансових санкцій та знаходить вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем субєктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 160, 162 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства науково-виробничого комплексу «Фотоприлад»(18000, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 85, ідентифікаційний код 14312329) в дохід бюджету через державну податкову інспекцію у м. Черкаси (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 34503595) штрафні (фінансові) санкції в сумі 6 681 грн. (шість тисяч шістсот вісімдесят одна) грн. 58 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова складена в повному обсязі 22 листопада 2010 р.

СуддяЛ.В.Трофімова