Постанова № 12692829, 19.11.2010, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2010
Номер справи
3492/10/2170
Номер документу
12692829
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" листопада 2010 р.

<час ><хв >Справа № 2-а-3492/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кравченко К.В.,

при секретарі: Михайленко О.А., <Текст >

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Сільськогосподарське закрите акціонерне товариство імені Кірова

до Чаплинська міжрайонна державна податкова інспекція в Херсонській області

про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

У липні 2010 року сільськогосподарське закрите акціонерне товариство ім..Кірова (надалі-позивач) звернулось до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції (надалі - ДПІ), в якому просило визнати нечинним податкове повідомлення-рішення ДПІ від 19.05.10р. №0004261510/0, яким позивачу нарахований штраф в сумі 1228,32 грн. за затримку сплати на 167 календарних днів узгодженого податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку (ФСП) на суму 2456,62 грн..

В позовній заяві позивач посилається на те, що спірне рішення винесено на підставі акту про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податків та зборів від 11.05.10р. №84/15-03784226, в якому ДПІ прийшло до помилкового висновку про порушення позивачем строків сплати фіксованого сільськогосподарського податку за вересень-грудень 2009р. згідно поданих позивачем розрахунків з цього податку. Позивач зазначає, що ним не порушувались строки сплати вказаного податку, що підтверджується копіями відповідних платіжних доручень, в яких позивач чітко вказував суму податку та період, за який цей податок сплачується. Проте ДПІ самостійно змінювала призначення платежу та зараховувала сплачені позивачем суми податку у рахунок погашення недоїмки за інші періоди, а відтак фіксувала порушення строків сплати по тим періодам, які фактично були оплачені позивачем.

Відповідно до письмових заперечень на позовну заяву, ДПІ вважає, що до позивача правомірно застосовані штрафні санкції спірними податковими повідомленнями-рішеннями на підставі п. 17.1.17 Закону № 2181-ІІІ, оскільки ДПІ правомірно спрямовувала сплату, направлену позивачем на погашення зобов’язань, які не є податковим боргом, на погашення податкового боргу позивача за попередні періоди.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з наведених у позові підстав.

          Відповідач направив суду заяву про розгляд справи у відсутність представника відповідача.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представник позивача, суд прийшов до наступного.

Спірним податковим повідомленням-рішення від 19.05.10р. №0004261510/0 ДПІ нарахувало позивачу штраф в сумі 1228,32 грн. за затримку сплати на 167 календарних днів узгодженого податкового зобов’язання з фіксованого сільськогосподарського податку на суму 2456,62 грн..

Дане рішення винесено на підставі акту про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податків та зборів до бюджету від 11.05.2010р. №84/15-03784226, відповідно до якого позивачем узгоджені податкові зобов’язання, визначені у податкових розрахунках фіксованого сільськогосподарського податку №116 від 20.01.09р., №3481 від 27.04.09р., №9206 від 08.10.09р. по строку сплати 30.10.09р. сплачені із затримкою від 109 до 167 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання.

В даному акті перевірки наведений розрахунок днів затримки сплати вказаного податку.

На підтвердження факту сплати податкових зобов’язань по фіксованому сільськогосподарському податку позивач надав суду копії платіжних доручень №270 від 09.10.09р. на суму 4702,37 грн., №303 від 19.11.2009р. на суму 2786,50 грн., №321 від 17.12.2009р. на суму 2786,50 грн., №9 від 18.01.2010р., №28 від 16.02.2010р. на суму 944,15 грн., №50 від 19.03.2010р. на суму 994,15 грн., №70 від 15.04.2010р. на суму 944,15 грн..

Проаналізувавши зміст наведеного в акті перевірки розрахунку днів затримки сплати ФСП за наданими позивачем копіями платіжних доручень про сплату ФСП за цей період, а також з наданими ДПІ даними облікової картки позивача по ФСП, суд встановив, що ДПІ, незважаючи на визначення позивачем у платіжних дорученнях конкретних податкових періодів, за які сплачувався ФСП, відносило сплачені позивачем суми на погашення недоїмки з цього податку, яка обліковувалась згідно картки особового рахунку позивача за попередні податкові періоди.

Стосовно такого зарахування ДПІ сплачених позивачем податків суду зазначає наступне.

Відповідно до п.5.3.1.п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно з п.3 ч.1, ч.3. ст..9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов’язкових) платежів зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов’язкових) платежів у встановлені законом терміни. Обов’язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов’язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості.

Таким чином, перерахувавши платіжними дорученнями №270 від 09.10.09р., №303 від 19.11.2009р., №321 від 17.12.2009р., №9 від 18.01.2010р., №28 від 16.02.2010р., №50 від 19.03.2010р., №70 від 15.04.2010р. суми фіксованого сільськогосподарського податку позивач виконав свої зобов’язання зі сплати цього податку саме за той період, який вказаний ним у платіжних документах.

Пунктом 7.7.ст.7 Закону № 2181-ІІІ визначена рівність бюджетних інтересів. З цією метою визначено, що податковий борг погашається попередньо погашених податкових зобов’язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов’язковими платежами) – у рівних пропорціях.

Законом № 2181-ІІІ, який є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов’язань юридичних та фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платником податків податкового боргу і серед таких заходів немає зміни призначення платежу, визначеного платником податків.

У разі недотримання платником податків порядку та строків сплати узгодженого податкового зобов’язання, податковий орган не наділений правом чи обов’язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.

Відповідно до пп..17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ підставою для застосування встановлених цим пунктом штрафних санкцій є несплата платником податків узгодженої суми податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених цим законом, у відсотковому розмірі, який обчислюється виходячи із несплаченої суми і залежить від періоду затримки.

Таким чином, ДПІ не мало правових підстав направляти сплачені позивачем суми ФСП за вказаними платіжними дорученнями, в яких позивач чітко визначив податковий період, за який цей податок сплачується, у рахунок погашення недоїмки з цього податку за інші періоди.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно нарахував позивачу штрафні санкції за несвоєчасну сплату фіксованого сільськогосподарського податку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позовні вимоги задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції від 19.05.10р. №0004261510/0.

Стягнути з Державного бюджету України на користь сільськогосподарського закритого акціонерного товариства ім..Кірова витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24 листопада 2010 р..

Суддя Кравченко К.В.

кат. 2.11.5