Рішення № 126881040, 25.04.2025, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2025
Номер справи
520/2036/25
Номер документу
126881040
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2025 року № 520/2036/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви позивача від 15.11.2024 року поданої особисто, від 15.11.2024 року (направленої безпосередньо після поданої особисто по пошті), заяви від 27.12.2024 року (направленої по пошті) про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації;

- зобов`язати відповідача розглянути заяви позивача про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 13 частини 1 статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем, на думку позивача, допущено протиправну бездіяльність щодо не розгляду заяви позивача від 15.11.2024 року поданої особисто, від 15.11.2024 року (направленої безпосередньо після поданої особисто по пошті), заяви від 27.12.2024 року (направленої по пошті) про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 залучено по справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії в якості відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Відзив на позовну заяву від ІНФОРМАЦІЯ_1 до суду не надійшов.

Відзив на позовну заяву від ІНФОРМАЦІЯ_2 до суду не надійшов.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачем надано докази направлення 15.11.2024 року поштою на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву з додатками про надання відстрочки від мобілізації.

Також, позивач звернувся із заявою від 27.12.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій повідомив, що є особою, яка на підставі абз.13 ч.1 ст.23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію не піддягає призову на військову службу під час мобілізації та просив розглянути заяву та оформити йому у порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Вищевказану заяву з додатками було направлено засобами поштового зв`язку та відповідно до опису вкладення до листа на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про відмову чи про надання відстрочки, звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію визначено перелік підстав, за наявності яких військовозобов`язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (далі по тексту Порядок №560) визначає: механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період; процедуру оповіщення військовозобов`язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов`язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; процедуру надання військовозобов`язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов`язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби; процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; механізм відправлення військовозобов`язаних та резервістів до місць проходження військової служби.

Згідно з п.56 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Відповідно до п.57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров`я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Згідно з п.58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації.

Відповідно до п.60 Порядок №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов`язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов`язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов`язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

Враховуючи викладене, за результатом розгляду заяви військовозобов`язаного приймається відповідне рішення.

Позивачем надано докази направлення 15.11.2024 року поштою на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву з додатками про надання відстрочки від мобілізації.

Також, позивач звернувся із заявою від 27.12.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій повідомив, що є особою, яка на підставі абз.13 ч.1 ст.23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію не піддягає призову на військову службу під час мобілізації та просив розглянути заяву та оформити йому у порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Проте, відповідачами не доведено прийняття рішення про задоволення або про відмову у задоволенні заяв позивача про відстрочку від призову на військову службу згідно Порядку №560.

Тобто, відповідачем не вирішено питання про задоволення або відмову у задоволенні заяв позивача.

При цьому, позивачем надано докази звернення до ІНФОРМАЦІЯ_1 із двома заявами від 15.11.2024 року та від 27.12.2024 року про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації

За таких обставин, ІНФОРМАЦІЯ_4 допущено протиправну бездіяльність щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.11.2024 року та заяви від 27.12.2024 року про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

З огляду на те, що рішення за результатом розгляду заяви позивача не приймалося, а тому не розглядалось питання наявності у позивача правових підстав на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяви ОСОБА_1 про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, та за наслідком розгляду заяв прийняти рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в її наданні.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.11.2024 року та заяви від 27.12.2024 року про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяви ОСОБА_1 про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, та за наслідком розгляду заяв прийняти рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивовану відмову в її наданні.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.