Рішення № 126815430, 15.04.2025, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2025
Номер справи
500/7645/24
Номер документу
126815430
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/7645/24

15 квітня 2025 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової служби України Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що комісією ГУ ДПС у Тернопільській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення від 09 вересня 2024 року № 11746053/3512102572.

Цим рішенням фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 відмовлено в

реєстрації податкової накладної від 16 липня 2024 року № 32.

Позивач вважає, що оскаржуване рішення винесене контролюючим органом без належних підстав, а тому є незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 27.12.2024 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідачі скористалися правом на подання відзиву на позовну заяву (спільна позиція), який надійшов через електронний суд із відповідними письмовими доказами 13.01.2025. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.

Так, позивачем на виконання пропозиції, зазначеної у квитанції №1 від про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної повідомленням від 28.08.2024 надано комісії контролюючого органу ряд документів, а саме:

Податкова накладна №32 від 16.07.2024р.;

Квитанція;

Штатний розпис на липень 2024;

Міжнародна накладна;

Лист-пояснення;

Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 , НОМЕР_2 ;

Табель обліку робочого часу;

Витяг з Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека);

по взаємовідносинах із ТОВ «INTER CARS UKRAINE» надано: договір поставки №U62045 від 28.01.2022р., накладні, платіжна інструкція №216 від 24.07.2024р., платіжна інструкція №217 від 30.07.2024р.

по взаємовідносинах із ПТЕП "Автотрансекспедиція" надано: договір про перевезення вантажу автомобільним транспортом №2805/23 від 29.11.2023р., рахунок фактура №30 від 16.07.2024р., заява про надання транспортних послуг №005130-Т від 09.07.2024р., акт надання послуг №30 від 16.07.2024.

Платником не подано до ГУ ДПС у Тернопільській області документів, що підтверджують навантаження, розвантаження продукції.

Наявність у водія посвідчення водія з відповідною категорією позивачем на розгляд комісії надано не було.

Також позивачем не надано жодних документів, що підтверджували б закупку паливно-мастильних матеріалів, що в сукупності із вище викладеним ставить під сумнів реальність господарської операції.

У зв`язку із наведеним виникла потреба у повідомленні платника про необхідність надання додаткових пояснень та /або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних / розрахунку коригування в Реєстрі та запропоновано платнику надати необхідні копії документів.

Відповідно до повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, що додається, відомо, що контролюючим органом сформовано та надіслано платнику в електронний кабінет інформацію про необхідність долучення додаткових документів для реєстрації спірної податкової накладної 30.08.2024р.

Враховуючи вищенаведене, 09.09.2024р. Комісією ГУ ДПС у Тернопільській області у відповідності до п.9 Порядку №520 прийнято рішення про відмову у реєстрацію податкових накладних.

Представник відповідачів вважає, що відсутні підстави для задоволення позовної вимоги про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №32 від 16.07.2024р. подану на реєстрацію ФОП ОСОБА_1 як похідної вимоги.

На підставі викладеного представник відповідачів просив в задоволенні позову відмовити.

21.02.2025 представником відповідача Головного управління ДПС у Тернопільській області надіслав через електронний суд додаткові пояснення у справі.

Ухвалою суду від 24.02.2025 ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання та призначено судове засідання на 19.03.2025 о 11:00 год.

Ухвалою суду від 19.03.2025 відкладено розгляд справи на 15.04.2025 о 11:30 год.

В судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити з мотивів викладених у позові. Представник відповідачів в судовому засіданні заперечила проти позову, просила в задоволенні позовних вимог відмовити. В даному судовому засіданні за згодою сторін здійснено перехід до подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований як платник ПДВ з 01.01.2022 року.

Основним видом діяльності підприємця є транспортні перевезення згідно коду КВЕД 49.41.

При здійсненні господарської діяльності суб`єкт господарювання використовує власні

транспортні засоби, а саме два вантажні автомобілі марки DAF і MAN та два напівпричепи марки Schmits.

На даний час підприємцем укладено трудовий договір з одним найманим працівником.

Основними постачальниками запасних частин до транспортних засобів є ТОВ «Inter Cars Ukraine».

Між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та приватним транспортно-експедиційним підприємством «Автотрансекспедиція» укладено договір про перевезення вантажу автомобільним транспортом № 2805/23 від 29 березня 2023 року.

Предметом даного договору є перевезення та транспортно-експедиційне обслуговування вантажів.

За наслідками надання послуг Сторонами складено та підписано акт надання послуг від 16 липня 2024 року №30. Окрім цього факт здійснення перевезення підтверджується міжнародною товарно-транспортною накладною (CMR).

Оплата за надані послуги підприємством «Автотрансекспедиція» не проведена у зв`язку із відсутністю реєстрації податкової накладної від 16.04.2024 р. № 19.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

На виконання вимог ст.187, ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань з ПДВ (дата оформлення акту надання послуг) Позивачем складено та направлено на реєстрацію податкову накладну від 16 липня 2024 року № 32.

За результатами перевірки вищезазначеної податкової накладної, ДПС України направила позивачу Квитанцію від 09 серпня 2024 року про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, у якій зазначено, що реєстрація надісланих податкових накладних зупинена відповідно до пункту 201.16. статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України). Обсяг постачання товару/послуги 49.41 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Водночас, запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Враховуючи положення норм Порядку № 520, підприємцем ОСОБА_1 за наслідками зупинення реєстрації податкової накладної від 16.07.2024 на розгляд Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області подано повідомлення щодо надання пояснень та документів від 26 серпня 2024 року № 1.

Також до цього повідомлення платником надано пояснення та копії документів які підтверджують обов`язок платника зареєструвати зазначені податкові накладні.

Підприємцем ОСОБА_1 до повідомлення від 26 серпня 2024 року № 1 надано пояснення та усі документи, що були підставою реєстрації податкової накладної від 16.07.2024 № 32.

За наслідками розгляду пояснень та документів, Комісією ГУ ДПС у Тернопільській області надіслано платнику Повідомлення від 30 серпня 2024 року № 11711670/3512102572.

Безпідставність вимог податкової служби:

-надання документів, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника.

У даному випадку підприємець ОСОБА_1 не отримував жодної продукції. Податкова накладна направлялась на реєстрацію за наслідками господарської операції із надання послуг. Також позивач звертає увагу, що наданий на розгляд Комісії акт приймання послуг підписаний безпосередньо підприємцем, а не особою по довіреності.

-надання первинних документів щодо транспортування продукції, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг), розрахункових документів та/або банківських виписок;

Позивач продукцію не транспортував, а податкова накладна складена за наслідком надання послуг, документами, що засвідчують цей факт є акт приймання послуг та міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR), які надані на комісію.

Оплата контрагентом на даний час не проведена, у зв`язку із відсутністю факту реєстрації податкової накладної від 16.07.2024 № 32.

- надання інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній (табель обліку робочого часу та штатний розпис).

Із наведеної інформації платник податку не можливо зрозуміти, які ж документи вимагав контролюючий орган. Обґрунтування кількості працівників надано в поясненні.

Отже, вимоги зазначені у повідомленні органу ДПС від 30 серпня 2024 року №11711670/3512102572 безпідставні та суперечать вимогам законодавства.

З огляду на вказане та у зв`язку із відсутністю додаткових документів підприємцем ОСОБА_1 такі не надавались.

Комісією ГУ ДПС у Тернопільській області прийнято рішення 09 вересня 2024 року №11746053/3512102572 про відмову в реєстрації податкової накладної від 16 липня 2024 року № 32. Як підстава відмови зазначено - «ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення.».

Не погоджуючись із оскаржуваним рішенням відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Частиною 201.16 статтею 201 Податкового кодексу України встановлено: реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019 затверджено «Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Вищезазначеним порядком передбачено: що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У постановах Верховного Суду від 19.08.2021 у справі №560/3520/18 та №824/717/18- а вказано, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/ розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного (формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства).

Здійснюючи моніторинг, контролюючий орган виявляє ризик порушення норм податкового законодавства, який проявляється у ймовірності складання та надання податкової накладної з порушенням ПК України та неможливості здійснення операцій з постачання товарів/послуг, дані, про які зазначені в податковій накладній/ розрахунку коригування та/або ймовірності уникнення платником податку виконання свого податкового обов`язку.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Відповідно до Додатку 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, критеріями ризиковості здійснення операції є:

1. Обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД / Державного класифікатора продукції та послуг / умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/ такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/ або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД / Державного класифікатора продукції та послуг / умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

2. Відсутність (анулювання, зупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право платника податку на виробництво, експорт, імпорт і оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 і 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, зазначених платником податку в податковій накладній / розрахунку коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі на дату їх складення.

3. Відсутність на дату складення податкової накладної / розрахунку коригування відомостей (актуального запису) в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб`єкта господарювання, який подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, у яких зазначено товар (пальне) за кодами згідно з УКТЗЕД відповідно до підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.

4. Складення розрахунку коригування постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для товарів за кодами згідно з УКТЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для послуг за кодами відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів, за умовними кодами такого товару - перших п`яти цифр кодів), за відсутності у врахованій таблиці даних платника податку товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД / Державного класифікатора продукції та послуг / умовного коду товару, на який здійснюється зміна номенклатури товару/послуги.

5. Перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов`язань, поданого отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, над величиною залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) з 1 січня 2017 р., зазначеного постачальником у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних / розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання з 1 січня 2017 р., зменшеного у 1,5 раза та зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних / розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги.

6. Подання для реєстрації в Реєстрі розрахунку коригування на зменшення податкових зобов`язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, у строк, що перевищує 30 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в Реєстрі без порушення граничних строків реєстрації, встановлених Кодексом, крім розрахунку коригування до податкової накладної, у якій відображені операції з постачання електричної енергії (товарна підпозиція 2716 згідно з УКТЗЕД), постачання природного газу (товарні підпозиції 2705, 2709 та 2711 11 згідно з УКТЗЕД), постачання теплової енергії (умовний код товару 00401).

Дії контролюючого органу щодо внесення до електронної бази даних інформації, незалежно від джерела її отримання (чи то отриманої внаслідок проведення податкової перевірки, чи то за результатами засідання комісії Головного управління ДФС), є службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов`язків в порядку, передбаченому Податковим кодексом України, та нормативно- правових актів, прийнятих на виконання вимог цього Кодексу. Способом здійснення таких дій с, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів. Інформація, зібрана відповідно до норм Податкового кодексу України, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.

За результатами перевірки вищезазначеної податкової накладної, ДПС України направила позивачу Квитанцію від 09 серпня 2024 року про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, у якій зазначено, що реєстрація надісланих податкових накладних зупинена відповідно до пункту 201.16. статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України). Обсяг постачання товару/послуги 49.41 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Після зупинення реєстрації спірної накладної, платнику податків запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у ПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пп. 201.16.1 Податкового кодексу України, «Реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України».

Відповідно до п. 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (далі - Порядок), податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Згідно із п.11 Порядку, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Із змісту вказаних квитанцій вбачається, що контролюючим органом порушено принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень та норми п. 11 Порядку, оскільки ним не зазначено у Квитанції конкретного та чіткого переліку документів які необхідно надати платнику.

Верховний Суд у своїй постанові від 03 червня 2021 року по справі 2040/7098/18 зробив наступний правовий висновок, - «Суд також звертає увагу на те, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник 'податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Зупинення реєстрації податкової накладної не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а також прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача, що і було зроблено судами попередніх інстанцій».

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 р. № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Порядок № 520).

Відповідно до п. 4 Порядку № 520, - «У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.».

Враховуючи положення норм Порядку № 520, підприємцем ОСОБА_1 за наслідками зупинення реєстрації податкової накладної від 16.07.2024 р. на розгляд Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області подано Повідомлення щодо надання пояснень та документів від 26 серпня 2024 року № 1.

Також до цього Повідомлення платником надано пояснення та копії документів, які підтверджують обов`язок платника зареєструвати зазначені податкові накладні.

Відповідно до п. 9 Порядку № 520 - за результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної І розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.».

Отже, Комісія контролюючого органу надсилає Повідомлення щодо необхідності надання додаткових документів лише у разі недостатності наданих платником документів для прийняття рішення про реєстрацію відповідної податкової накладної.

Такі документи мають безпосередньо стосуватись господарської операції, за наслідками якої складена та направлена на реєстрацію податкова накладна.

Поряд із цим, суд зауважує, що підприємцем ОСОБА_1 до Повідомлення від 26 серпня 2024 року №1 надано пояснення та усі документи, що були підставою реєстрації податкової накладної від 16.07.2024 р. № 32.

При розгляді даної справи суд врахував правові позиції Верховного Суду у постанові від 07 грудня 2022 року по справі № 500/2237/20:

-«Верховний Суд звертає увагу на те, що при розгляді таких спорів судами, крім іншого, має бути встановлено настання обставини, яка обумовлює обов`язок платника податків скласти податкову накладу та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних»;

-«Слід зазначити, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом».

За наслідками розгляду пояснень та документів, Комісією ГУ ДПС у Тернопільській області надіслано платнику Повідомлення від 30 серпня 2024 року № 11711670/3512102572.

У вказаному Повідомленні орган ДПС зазначив про необхідність надання платником додаткових документів необхідних для розгляду питання прийняття Комісією рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Щоб зрозуміти усю необґрунтованість надіслання контролюючим органом Повідомлень про надання платником додаткових документів, необхідно звернути увагу на документи, які вимагала Комісія ДПС.

Такими необхідними додатковими документами були:

-договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

-первинні документи щодо: транспортування продукції, актів-приймання передачі товарів (робіт, послуг), розрахункових документів та/або банківських виписок;

-інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній.

Отже, вимоги зазначені у Повідомленні органу ДПС від 30 серпня 2024 року №11711670/3512102572 безпідставні та суперечать вимогам законодавства.

З огляду на вказане та у зв`язку із відсутністю додаткових документів підприємцем ОСОБА_1 такі не надавались.

Суд, надаючи оцінку доводам Відповідача щодо інформації, зазначеної в аналітичних звітах про аналіз руху транспортних засобів, за якою відсутня фіксація камерами відеоспостереження номерних знаків автомобілів, якими згідно з даними Позивача, здійснювалось транспортування товару, на автодорогах України, зазначає, що такі звіти не містять беззаперечно повної інформації щодо руху вказаних транспортних засобів.

Також, відсутні докази покриття спеціальною системою "Гарпун" усіх доріг України її безперебійної роботи.

Наведене вище дає підстави вважати, що сама по собі відсутність фіксації спеціальною системою "Гарпун" факту переміщення автомобілів, не вказує на допущення порушень при формуванні даних податкового обліку Позивачем, а відтак судом до уваги не беруться.

Відповідно до п. 10 Порядку № 520 - Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

-ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

-та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Комісією ГУ ДПС у Тернопільській області прийнято рішення 09 вересня 2024 року № 11746053/3512102572 про відмову в реєстрації податкової накладної від 16 липня 2024 року № 32. Як підстава відмови зазначено - «ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення.».

Головною рисою індивідуальних актів є їхня конкретність (чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб`єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв`язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акту нормам чинного законодавства.

Однак, оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області, не відповідають наведеним вимогам щодо чіткості та зрозумілості, та породжує неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на не можливість реалізації свого права або обов`язку платником податку.

Суд наголошує, що у Квитанції щодо зупинення податкових накладних контролюючим органом не вказано конкретного переліку документів, необхідного для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. З огляду на цей факт, платником податків самостійно визначено перелік необхідних документів та надано їх на розгляд Комісії.

Ці подані документи повністю підтверджують наявність обов`язку платника щодо реєстрації податкової накладної від 16 липня 2024 року № 32.

Більше того в оскаржуваних рішеннях, в графі Додаткова інформація, де контролюючий орган мав зазначити конкретні документи, що ненадані платником, відсутня будь яка інформація.

З огляду на це платник не має можливості зрозуміти, які ж були підстави для прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.

Також слід зауважити, що у Повідомленні від 30 серпня 2024 року №11711670/3512102572 орган ДПС пропонував надати документи, які не мають жодного відношення до підстав складення та направлення на реєстрацію податкової накладної від 16 липня 2024 року № 32 та відсутні у платника.

Отже, суд вважає, що позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області №11746053/3512102572 від 09.09.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №32 від 16.07.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягає до задоволення.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну №32 від 16.07.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних в день її направлення, суд зазначає наступне.

У відповідності до п.28 Порядку №117, за яким податкова накладна/ розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; протягом п`яти робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить менше 30 млн. гривень; протягом семи робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 30 млн. гривень включно.

Відповідно до пункту 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється, зокрема, у день набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).

Таким чином, порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов`язання ДПС України зареєструвати зазначену податкову накладну у Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.

Враховуючи задоволення позовних вимог повністю, відповідно до частини першої статті 139 КАС України на користь позивача слід стягнути сплачений ним при поданні позовної заяви до суду судовий збір відповідно до платіжної інструкції від 24.12.2024 на суму 3028,00 грн, солідарно, за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Тернопільській області про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11746053/3512102572 від 09.09.2024, якою відмовлено фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у реєстрації податкової накладної №32 від 16.07.2024 року.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №32 від 16.07.2024 року подану фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 за датою її фактичного подання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1514 (одна тисяча п`ятсот чотирнадцять) грн. 00 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1514 (одна тисяча п`ятсот чотирнадцять) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 17 квітня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 );

відповідач:

- Державна податкова служба України (місцезнаходження/місце проживання: пл. Львівська, 8,м. Київ,04053 код ЄДРПОУ/РНОКПП 43005393).

- Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль,Тернопільський р-н, Тернопільська обл.,46003 код ЄДРПОУ 44143637).

Головуючий суддяПодлісна І.М.