Справа №2-9385/2010
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Добропілля 28 жовтня 2010 року
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Хандуріна В.В.
при секретарі Солдатенко О.М.
за участю
представника відповідача Жорової Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років,
В С Т А Н О В И В:
13.08.2010 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради та просить визнати дії відповідача неправомірними та зобовязати відповідача сплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1827,63 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що є матір'ю малолітнього ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження. З серпня 2007 року по грудень 2007 року вона отримала допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 508 грн. 37 коп. Позивач вважає, що допомога виплачувалася не в повному обсязі, так як ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 21.11.1992 року, передбачає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років виплачується у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. 09.07.2007 року Конституційний Суд України визнав неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо обмеження розміру виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановивши таким чином, що зазначені виплати не можуть бути меншими, ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб віком до шести років. Незважаючи на прийняте рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, відповідач продовжував виплачувати їй вказаний вид допомоги в попередньому розмірі, що є нижчий ніж прожитковий мінімум, без проведення відповідного перерахунку. Вважає, що відповідач повинен доплатити їй 1827 грн. 63 коп.
В судове засідання позивач не з'явилась, залишивши заяву про розгляд справи в її відсутність.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради за довіреністю Жорова Н.А., в судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що виплату такої допомоги здійснювали згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», згідно якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Зазначене не суперечить Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, оскільки ст. 4 вказано, що покриття витрат на виплату державної допомоги сімям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Основою законодавства держави є Конституція України, ст.95 визначено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Щодо рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, з приводу неконституційного обмеження розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, встановленої Законом України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», посилалась на те, що законодавством не визначено додаткових вимог стосовно виконання цього рішення. Змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» не прийнято.
Вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_4, якого народила ІНФОРМАЦІЯ_1 року (а.с.5) в зв'язку з чим їй було призначено та сплачено допомогу по догляду за дитиною до трьох років, в тому числі за серпень 80,06 грн., вересень 104,85 грн., жовтень 104,85 грн., листопад 107,73 грн., грудень 110,88 грн. (а.с.6). Зазначені виплати були нараховані відповідно до ст. 101 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, яка надає КМУ право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, в зв'язку з чим застосовувались розміри виплат державної допомоги сім'ям з дітьми, визначені КМУ.
Закон України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” із змінами і доповненнями на липень 2007 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Статтею 13 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Ст. 15 зазначеного Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Закон України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб. З цих підстав ст.42,43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року, де передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законном, судом до уваги не береться.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України №9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Відповідно до ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому КМУ.
Статтею 71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489 було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року у справі про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ст.ст. 56, 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року №489, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього Рішення . Рішення Конституційного суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, з 09.07.2007 року була відновлена дія ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Отже позивач має право на перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року, з поправкою при розрахунку.
Так, ст.62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Отже, керуючись ст. 15 ЗУ „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року відповідач повинен був нарахувати та сплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку із різницею фактично сплачених сум з наступного розрахунку: 382,94 грн.(463 грн. 80,06 грн. серпень) + 358,15грн. (463 грн. 104,85грн. вересень) + 365,15грн. (470 грн. 104,85грн. жовтень) + 362,27 грн. (470грн.-107,73грн. листопад) + 359,12 грн. (470грн. 110,88 грн. грудень) = 1827,63грн.
З урахуванням викладеного, відповідач повинен перерахувати та доплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 09.07.2007 року по грудень 2007 року в розмірі 1827 грн. 63 коп.
На думку суду, не заслуговують на увагу заперечення відповідача про відсутність бюджетного фінансування для здійснення зазначених соціальних виплат, у зв'язку з тим, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги.
Керуючись ст.3, ч.2 ст.19, ч.3 ст. 51 Конституції України, Законом України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст.ст.10, 60, 88, 212, 213, 215, 218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо невиплати ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років у розмірах, передбачених ст.15 ЗУ „Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, за період з 01 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року, неправомірними.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_2 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 01 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року, в розмірі 1827(одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 63 коп. за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога по догляду за дитиною до трьох років» КЕКВ 1343 «Інші поточні трансферти населенню», МФО 834016, ЄДРПОУ 25954002, р/р 35416025001528, ГУ ДКУ у Донецькій області.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Надруковано власноручно у нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Головуючий: суддя В.В. Хандурін