Рішення № 12675321, 12.07.2010, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
12.07.2010
Номер справи
2-5309/2010
Номер документу
12675321
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-5309/2010

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Добропілля 12 липня 2010 року

Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Хандурін В.В.

при секретарі Солдатенко О.М.

за участю:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Жорова Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про перерахунок та виплату недоотриманих сум щорічної допомоги на оздоровлення,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання відмови в перерахунку та виплаті недоотриманих сум допомоги на оздоровлення на підставі Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за 2009-2010 роки неправомірними та про стягнення недоплачених сум.

В обгрунтування позову зазначив, що він є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідом 2 групи з 2008 року, та відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 5 мінімальних заробітних плат у 2009-2010 роках. Однак Відповідач виплачував йому у 2009-2010 роках допомогу на оздоровлення у розмірах, значно нижчих від передбачених Законом. На звернення щодо виплати недоотриманих сум допомоги УПСЗН йому відмовило. Вважає дії УПСЗН Добропільської міської ради щодо відмови у перерахунку і виплаті щорічної допомоги на оздоровлення протиправними, і що відповідач повинен доплатити йому суму 7230,00 грн. коштів з допомоги на оздоровлення за період 2009-2010 роки, яку і просить стягнути з відповідача на його користь.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав свої позовні вимоги та просив визнати дії УПСЗН Добропільсьої міської ради щодо відмови в перерахунку та виплаті щорічної допомоги на оздоровлення за 2009-2010 р.р. в розмірі 5 (п'яти) мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати, протиправними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату недоотриманої суми допомоги на оздоровлення за 2009-2010 року у розмірі 7230,00 грн.

Представник відповідача - за довіреністю Жорова Н.А. у судовому засіданні позов не визнала повністю, надавши заперечення проти позовних вимог, згідно яких встановлено, що виплати щорічної допомоги на оздоровлення на виконання ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в тому числі ОСОБА_1, здійснюються за рахунок державного бюджету, і в порядку п. 5 ч. 1 ст. 4 Бюджетного Кодексу України такі виплати чітко встановлені Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в межах бюджетних асигнувань за паспортами відповідних бюджетних програм. Відповідно до зазначеної Постанови КМУ, ОСОБА_1 як інваліду 2 групи 1 категорії у червні 2009 року виплачено щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 120 грн., аналогічно у лютому 2010 року він отримав щорічну допомогу на оздоровлення в сумі 120 грн. Просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.

Суд, вислухавшипояснення позивача, з'ясувавши позицію представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні достовірно встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 2 групи, що підтверджується копіями відповідного посвідчення і виписками з актів огляду МСЕК ( а.с. 9,10 ) і вказаний статус відповідачем не оспорюється. У зв'язку з таким статусом, позивач користується правами та пільгами, передбаченими Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Статтею 48 вказаного Закону ( в редакції від 17.11.2005 року ) передбачена щорічна допомога на оздоровлення, зокрема інвалідам 2 групи у розмірі п'яти мінімальних розмірів заробітної плати. При цьому, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Так, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», розмір мінімальної заробітної плати становить з 1 січня 2009 року 605 гривень, з 1 квітня 2009 року - 625 гривень, з 01 липня 2009 року 630 грн., з 1 жовтня 2009 року - 650 гривень та з 1 грудня 2009 року 669 гривень на місяць.

Отже, розмір мінімальної заробітної плати на час виплати допомоги ОСОБА_1 у червні 2009 року становив 625 грн.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати” від 20.10.2009 року, ст. 53 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» розмір мінімальної заробітної плати становить з 1 січня 2010 року 869 гривень, з 1 квітня 2009 року - 884 гривень, з 01 липня 2010 року 888 грн., з 1 жовтня 2010 року - 907 гривень та з 1 грудня 2010 року 922 гривень на місяць.

Отже, розмір мінімальної заробітної плати на час виплати допомоги ОСОБА_1 у лютому 2010 року становив 869 грн.

Зміни у ст. 48 Закону України щодо визначення порядку і розміру виплати щорічної допомоги на оздоровлення Кабінетом Міністрів України, а також Законами Про державний бюджет України на 2007, 2008 р.р. щодо скасування пільг окремим категоріям громадян, в тому числі чорнобильцям, визнано неконституційними та такими, що втратили чинність, на підставі Рішень Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року та № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Постановою № 562 КМУ від 12.07.2005 року, на яку посилається представник відповідача, всупереч Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, (який встановив розмір щорічної допомоги як величину, кратну до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом, на час здійснення виплати) встановлено конкретні розміри такої допомоги в твердій грошовій сумі, яка значно менша, ніж встановлена Законом.

Доводи представника відповідача з приводу того, що при визначенні розміру допомоги на оздоровлення необхідно керуватись саме цією Постановою Кабінету Міністрів № 562 від 12.07.05 року, що передбачає порядок застосування Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у 2009-2010 роках, суд вважає необгрунтованими, оскільки діючі на вказаний позивачем період часу Закони не містили обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати при застосуванні ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні цього спору, суд вважає, що застосуванню підлягає саме ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанова Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.05 року.

Таким чином, враховуючи дати фактичної виплати щорічної грошової допомоги на оздоровлення, що підтверджується листами-відповідями відповідача (а.с.6,7), з відповідача на користь позивача необхідно стягнути заборгованість по виплаті щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2009 рік у розмірі 3005 грн. (625х5-120), за 2010 рік у розмірі 4225 грн. (869х5-120), а всього за два роки - 7230,00 грн. (3005+4225)

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 13, 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.55 ЗУ „Про державний бюджет України на 2009 рік”, Закону України „Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати” від 20.10.2009 року, ст.ст. 10, 11, 60, 209, 213-215 ЦПК України суд,

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про перерахунок та виплату недоотриманих сум щорічної допомоги на оздоровлення задовольнити.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо відмови в перерахунку та виплаті щорічної допомоги на оздоровлення за 2009-2010р.р. в розмірі 5 (п'яти) мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати, протиправними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради здійснити перерахунок сум належної до виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 5 (п'яти) мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати, за 2009-2010 роки.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради на користь ОСОБА_1 недоотримані суми щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 5 (п'яти) мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати, за 2009-2010 роки в сумі 7230 грн., з р/р 35217042001528 банк: ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 25954002.

Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом 10-ти днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного суду Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області.

Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті в одному примірнику.

Головуючий:

Суддя В.В. Хандурін