Постанова № 12670209, 23.11.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.11.2010
Номер справи
2а-7693/10/2670
Номер документу
12670209
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 листопада 2010 року 10:40 № 2а-7693/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Очколясу О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Купідон"

до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва

проповернення надмірно сплачених коштів

За участю представників:

позивача: Вікарський А.В.

відповідача 1: Піскун І.О.

відповідача 2: Бо ярчук Л.А.

відповідача 3: Олешко О.М.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 23.11.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Купідон»(надалі ТОВ «Купідон», позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом, з урахуванням змін та доповнень, до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва, Фінансового управління Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації, Головного управління Державного казначейства України у м. Києві про стягнення з місцевого бюджету надмірно сплаченої вартості торгових патентів на право здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу в сумі 161695,97 грн.

Позивач позовні вимоги підтримав повному обсязі та в обґрунтування зазначив, що відповідно до Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні»№1334-VІ, який набрав чинності 25.06.2009 року, позивач втратив право на здійснення діяльності у сфері грального бізнесу, яка до цього підлягала ліцензуванню та патентуванню. Позивач повідомив ДПІ у Голосіївському районі м. Києва про припинення діяльності та з проханням повернути надмірно сплачену суму вартості торгових патентів, яка підлягає поверненню у відповідності до ч. 3 ст. 2 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»від 23.03.96р. №98/96-ВР. Враховуючи, що сума надмірно сплачених платежів у сумі 161695,97 грн. за придбані торгові патенти не була повернута на розрахунковий рахунок заявника, ТОВ «Купідон»звернувся до суду за захистом порушених прав.

Відповідач 1 Державна податкова інспекція у Голосіївському районі м. Києва проти позову заперечує та в обґрунтування зазначає, що оскільки позивач протягом пяти робочих днів з моменту подання заяви до податкового органу патенти не було повернуто, ДПІ у Голосіївському районі м. Києва не мала законних підстав на передачу висновків для повернення відповідному районному (міському) фінансовому органу щодо повернення надмірно сплаченої вартості торгових патентів за заявою платника.

Відповідач 2 - Фінансове управління Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації також заперечувало проти позову, зазначивши, що від ДПІ у Голосіївському районі не надходили висновки на погодження про повернення коштів позивачу.

Відповідач 3 проти позову заперечував, та зазначив, що права та охоронювані законом інтереси позивача не порушував, оскільки до Головного управління Державного казначейства України у м. Києві від податкового органу не надходив висновок, погоджений районним (міським) фінансовим органом для повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету та, відповідно, не було законних підстав для перерахування коштів у розмірі 161695,97 грн.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Купідон»зареєстроване виконавчим комітетом Камянець-Подільської міської ради Хмельницької області 14.11.1994 року, адреса реєстрації: Хмельницька область, м. Камянець-Подільський, вул. Князів Коріатовичів, буд. 9. Основний вид діяльності за КВЕД: діяльність з організації азартних ігор.

До набрання чинності Законом України «Про заборону грального бізнесу в Україні»від 15.05.2009р. №1334-VІ, ТОВ «Купідон», на підставі ліцензії АВ 082906 від 30.05.2006р., виданої Міністерством фінансів України, здійснювало організацію діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу з використанням гральних автоматів з грошовим виграшем.

На території м. Києва та Київської області діяльність з організації та утримання гральних закладів здійснювала Київська філія ТОВ «Купідон»на підставі ліцензії, виданої 06.02.2008р. Київською обласною державною адміністрацією згідно рішення №73 від 04.02.2008р.

Відповідно до частини першої ст. 5 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»від 23.03.96р. №98/96-ВР (із змінами та доповненнями) (далі - Закон №98/96-ВР) патентуванню підлягають операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, які здійснюються субєктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими підрозділами).

Відповідно до ч. З ст. 5 вказаного Закону № 98/96-ВР, вартість торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу встановлюється у фіксованому розмірі (за рік): для використання грального автомата з грошовим або майновим виграшем - 4200 гривень.

Відповідно до ч. 4 ст. 3 вказаного Закону № 98/96-ВР, вартість торгового патенту на здійснення торговельної діяльності встановлюється органами місцевого самоврядування залежно від місцезнаходження пункту продажу товарів та асортиментного переліку товарів. Вартість торгового патенту за календарний місяць на території міста Києва, обласних центрів встановлюється в межах рівнів - від 60 до 320 грн. Термін дії торгового патенту на здійснення торговельної діяльності становить 12 календарних місяців.

За змістом ч. 5 ст. 5 Закону України № 98/96-ВР, оплата вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу провадиться щоквартально до 15 числа місяця, що передує звітному кварталу.

Відповідно до вимог Закону, станом на 11.06.2009р., позивачем були придбані 162 торгові патенти на право здійснення у Голосіївському районі м. Києва операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу (гральні автомати).

Під час придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу суб'єкт підприємницької діяльності вносить одноразову плату у розмірі вартості торгового патенту за 3 місяці. На суму, сплачену під час придбання торгового патенту, зменшується розмір плати за торговий патент, яка підлягає внесенню в останній квартал його дії.

ТОВ «Купідон»було сплачено в авансові платежі за останні три місяці дії торгових патентів по наданню послуг у сфері грального бізнесу до місцевого бюджету, що підтверджено платіжними дорученнями: №24 від 11.01.2007р., №129 від 14.03.07р., №128 від 14.03.07р., №127 від 14.03.07р., №126 від 14.03.07р., №311 від 29.05.07р., №354 від 13.06.07р., №353 від 13.06.07р., №352 від 13.06.07р., №355 від 13.06.07р., №575 від 13.09.07р., №573 від 13.09.07р., №572 від 13.09.07р., №574 від 13.09.07р., №838 від 11.12.07р., №837 від 11.12.07р., .№835 від 11.12.07р., №836 від 11.12.07р., №862 від 19.12.07р., №198 від 13.03.08р., №199 від 14.03.08р., №200 від 14.03.08р., №201 від 14.03.08р., №358 від 23.04.08р., №468 від 12.06.08р., №469 від 12.06.08р., №470 від 12.06.08р., №471 від 12.06.08р., №774 від 09.09.08р., №777 від 09.09.08р., №776 від 09.09.08р., №775 від 09.09.08р., №1071 від 11.12.08р., №1069 від 11.12.08р., №1070 від 11.12.08р., №1068 від 11.12.08р., №224 від 06.03.09р., №225 від 06.03.09р.. №226 від 06.03.09р., №227 від 06.03.09р.

25.06.2009р. набрав чинності Закон України №1334-VІ «Про заборону грального бізнесу в Україні»яким заборонено гральний бізнес ті участь в азартних іграх. З дня набрання чинності цим Законом видача ліцензій на провадження діяльності з організації акт проведення азартних ігор в Україні припиняється, а ліцензії, видані субєктам підприємницької діяльності до набрання чинності цим Законом, скасовуються.

Керуючись зазначеним Законом, Міністерство фінансів України листом №31-35010-03-10 від 30.06.2009р. визначило повернути до Міністерства фінансів України ліцензії на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, їх копії, завірені Міністерством фінансів України, до 7 липня 2009 року.

Таким чином, позивач втратив право на здійснення діяльності з організації проведення азартних ігор та повернув до Міністерства фінансів України ліцензію на провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, в звязку з чим звернувся до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі у м. Києві з письмовою заявою від 11.06.09 року №56/1/09 про скасування торгових патентів в кількості 162 шт. на право здійснення діяльності у сфері грального бізнесу та повернути сплачені авансові платежі за останні місяці дії патентів та одночасно повернув відповідачу оригінали торгових патентів на гральний бізнес в кількості 162 шт.

У відповідь на даний лист ДПІ у Голосіївському районі м. Києва листом №14288/10/15-511 від 27.08.09р. повідомила про направлення листа до Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації стосовно надання розяснень щодо повернення коштів субєктам господарювання, які здійснювали діяльність у сфері грального бізнесу.

Супровідним листом від 102/1/09 від 26.06.2009р. позивачем було повернуто торгові патенти в кількості 162 шт. до ДПІ у Голосіївському районі м. Києва.

Проаналізувавши обставини справи, пояснення представників сторін, ознайомившись з доказами, які наявні у матеріалах справи, суд вважає за необхідне звернути увагу на таке.

Так, порядок патентування торговельної діяльності регулюєтьсяЗаконом України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності». Частиною 1 ст. 2 цього Закону визначено, що торговий патент це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності. Згідно з ч. 3 цієї ж статті торговий патент видається за плату. Вартість торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу встановлюється у фіксованому розмірі (за рік).

Пунктом 5 ст. 5 Закону про патентування визначено, що оплата вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу провадиться щоквартально до 15 числа місяця, що передує звітному кварталу. Під час придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу суб'єкт підприємницької діяльності вносить одноразову плату у розмірі вартості торгового патенту за 3 місяці. На суму, сплачену під час придбання торгового патенту, зменшується розмір плати за торговий патент, яка підлягає внесенню в останній квартал його дії.

Згідно з абз. 2 ч. 3 ст. 2 Закону про патентування суб'єкт підприємницької діяльності, який припинив діяльність, котра відповідно до цього Закону підлягає патентуванню, до 15 числа місяця, що передує звітному, письмово повідомляє про припинення такої діяльності відповідний державний податковий орган. При цьому торговий патент повертається до податкового органу, а суб'єкту підприємницької діяльності повертається надмірно сплачена сума вартості торгового патенту.

Тобто, для суб'єкта підприємницької діяльності, який своєчасно повідомив про припинення діяльності відповідний державний податковий орган, надмірно сплаченою сумою вартості торгового патенту вважається одноразова плата, що вноситься під час придбання торгового патенту, яка повертається згідно з діючим законодавством

У даному випадку суб'єкти господарювання, які придбали торговий патент на здійснення діяльності у сфері грального бізнесу, але внаслідок прийняття Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні»втратили можливість здійснювати діяльність, мають на повернення надмірно сплаченої суми вартості патентів за період, коли вони не здійснювали діяльність.

Відповідно до ч. 2 ст. 50 Бюджетного кодексу України Державне казначейство України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.

Згідно п. 5 ч. 1 ст. 64 Бюджетного кодексу України до доходів, що закріплюються за бюджетами місцевого самоврядування та враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансферів, належать такі податки і збори (обовязкові платежі) як, зокрема, плата за торговий патент на здійснення деяких видів підприємницької діяльності.

На виконання статей 48, 50 та 78 Бюджетного кодексу України та відповідно до Положення про Державне казначейство України №1232 було розроблено Порядок повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обовязкових платежів), затвердженого Наказом Державного казначейства України від 10.12.2002р. №226 (далі Порядок №226), який є основним документом, що регламентує процедуру повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів є

Згідно пункту 5 глави 1 Порядку №226 повернення помилково або надмірно зарахованих до бюджету податків, зборів (обовязкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за заявою платника та поданням органів, які повинні забезпечувати надходження платежів до бюджету та за якими згідно з законом закріплено контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету.

Позивач звернувся до податкового органу з листом від 11.06.2009р. №56/1/09 із проханням повернути на розрахунковий рахунок товариства авансові платежі за останні три місяці дії торгових патенті на гральний бізнес на суму 161695,97 грн.

Як встановлено судом, 02.12.2009р. ДПІ у Голосіївському районі м. Києва було складено висновок на повернення позивачу надмірно сплачених коштів у розмірі 161695,97 грн., який був переданий для погодження до фінансового управління Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації.

Однак, листом від 08.12.2010р. №03-24/493 фінансовим управлінням Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації було відмовлено в поверненні вказаної суми у звязку із вкрай складним фінансовим становищем.

Повторного висновку до фінансового управління на повернення ТОВ «Купідон»Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі м. Києва не надано, що і стало підставою того, що надмірно сплачена сума вартості торгових патентів у розмірі 161695,97 грн. не була повернута позивачу. При цьому, відповідачі не заперечували проти розміру визначеної надмірно сплаченої суми, що належить до повернення.

Так, між ТОВ «Купідон»та ДПІ у Голосіївському районі м. Києва складено акт звірки розрахунків з бюджетом станом на 27.04.2010р., згідно якого, сума що підлягає поверненню позивачу з місцевого бюджету Голосіївського району складає 161695,97 грн.

Пунктом 4 Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевого бюджетів, або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2008р. №609 (далі Порядок №609), юридичні та фізичні особи, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти бюджету, подають ці рішення органам державного казначейства, що здійснюють безспірне списання, у разі повернення за рішенням суду, зокрема, надмірно та/або помилково сплачених до бюджетів податків, зборів (обовязкових платежів) та інших доходів бюджету.

З аналізу вищезазначеного, суд робить висновок про можливість особи, що має намір на повернення з Бюджету суми надмірно сплаченого платежу або звернутися із заявою до податкового органу, відповідно до Порядку повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обовязкових платежів), затвердженого Наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 р. №226, або ініціювати звернення до судової інстанції про їх повернення, що власне і було зроблено позивачем.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Купідон»про стягнення з місцевого бюджету Голосіївського району м. Києва надмірно сплаченої суми вартості торгових патентів у розмірі 161695,97 грн.

Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Відповідно до вимог підпункту 3 пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до набрання чинності законом, який регулює порядок і розмір судового збору, розмір судового збору щодо майнових вимог про стягнення грошових коштів становить один відсоток від розміру таких вимог, але не більше 1700,00 грн.

Згідно платіжного доручення №157 від 14.05.2010 року позивачем сплачено 1616,96 грн. судового збору.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 69, 71, 94-97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.Стягнути з місцевого бюджету Голосіївського району м. Києва через Головне управління державного казначейства України у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Купідон»(код ЄДРПОУ 21340697, адреса: 32300, Хмельницька область. м. Камянець-Подільський, вул. Князів Коріатовичів, буд. 9) надмірно сплачену суму вартості торгових патентів у розмірі 161695,97 грн. (сто шістдесят одна тисяча шістсот девяносто пять грн. 97 коп.)

3.Судові витрати у розмірі 1616,96 грн. (одна тисяча шістсот шістнадцять грн. 96 коп.), що зараховані до місцевого бюджету згідно платіжного доручення №157 від 14.05.2010р. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Купідон»за рахунок місцевого бюджету через головне управління Державного казначейства України у м. Києві.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя П.О. Григорович