Постанова № 12670115, 25.11.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.11.2010
Номер справи
2а-15426/10/2670
Номер документу
12670115
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 листопада 2010 року 12:30 № 2а-15426/10/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі:

Суддя Добрянська Я.І.

секретар судового засідання Пономарьов Д.Г.

За позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії Нафтогаз України»

доНавоводолазької міжрайонної Державної податкової інспекції у Харківській області

провизнання протиправним та скасування податкових повідомлень - рішень Представники: від позивача:Копанистий В.І. (довіреність від 21.12.2009р. №2-5д) від відповідача: .Не прибув

25.11.2010 р. у судовому засіданні відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії Нафтогаз України»звернулось в Окружний адміністративний суд м. Києва з позовом до Навоводолазької міжрайонної Державної податкової інспекції у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень рішень.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, та враховуючи доповнення до позовної заяви просив, визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 03.06.2010р. №0000301506/0, від 03.06.2010р. №0001311504/0, від 08.07.2010р. №0000301506/1, від 08.07.2010р. №0001311504/1, від 12.08.2010р. №0000301506/2, від 12.08.2010р. №0001311504/2, від 27.10.2010р. №0000301506/3, від 27.10.2010р. №0001311504/3.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що застосування до позивача положень п.п 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за порушення п.п. 5.3.1 ст. 5.3 ст. 5 Закону України Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є безпідставним, оскільки рентна плата за газовий конденсат, що видобувається в Україні позивачем сплачено до банківської установи у строки визначені законодавством.

Представник відповідача позов не визнав, зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення рішення скасуванню не підлягають, оскільки позивачем несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобовязання за газовий конденсат.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Нововодолазькою міжрайонною державною податковою інспекцією у Харківській області була здійснена невиїзна документальна перевірка дотримання строків сплати узгодженої суми податкового зобовязання по податках та зборах, інших платежів ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»за період з 30.10.2009р. по 11.03.2010р., про що складено акт від 15.05.2010р. №1124/15-024/30019775.

У вищезазначеному акті вказано, що позивачем порушено вимоги п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами», а саме несвоєчасна сплата узгодженого податкового зобовязання по рентній платі за газовий конденсат, які визначені податковими розрахунками №14171 від 20.10.2009р., №15464 від 20.11.2009р. №15930 від 18.12.2009р. №17826 від 20.01.2010р., № 2186 від 22.02.2010р.

За результатами вищезазначеної перевірки, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 03.06.2010р. №0000301506/0, на підставі п.п 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивачу визначено штраф у розмірі 6053 грн. 11 коп.

Крім вищезазначеної перевірки посадовими особами Нововодолазької міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області була здійснена невиїзна документальна перевірка дотримання строків сплати узгодженої суми податкового зобовязання по податках та зборах, інших платежів ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»за період з 30.10.2009р. по 01.04.2010р., про що складено акт від 17.05.2010р. №1125/15-024/30019775.

У вищезазначеному акті вказано, що позивачем порушено вимоги п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами», а саме несвоєчасна сплата узгодженого податкового зобовязання по рентній платі за газовий конденсат, які визначені податковими розрахунками №13929 від 19.10.2009р., №15890 від 17.12.2009р. №15331 від 17.11.2009р. №17572 від 18.01.2010р., № 2466 від 16.03.2010р.

За результатами вищезазначеної перевірки від 17.05.2010р, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 03.06.2010р. №0001311504/0, на підставі п.п 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» позивачу визначено штраф у розмірі 64174 грн. 00 коп.

Враховуючи адміністративне оскарження позивачем податкових повідомлень рішень з дробом 0, відповідачем винесені податкові повідомлення з дробом 1, 2, 3, а саме: від 08.07.2010р. №0000301506/1, від 08.07.2010р. №0001311504/1, від 12.08.2010р. №0000301506/2, від 12.08.2010р. №0001311504/2, від 27.10.2010р. №0000301506/3, від 27.10.2010р. №0001311504/3.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач подав до податкового органу розрахунки рентної плати за видобуті нафту, природний газ, і газовий конденсат.

Згідно п. п. 5.1 ст.. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 зазначеного Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

В силу положень 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Тобто, враховуючи вищезазначені норми законодавства, граничний строк сплати узгодженого податкового зобовязання за вересень 2009р. 30.10.2009р., за жовтень 2009р. - 30.11.2009р., за грудень 2009р. 01.02.2010р., за січень 2010р. 02.03.2010р.

Як вбачається з матеріалів справи, Дочірньою компанією «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії Нафтогаз України» подано до банківських установ платіжні доручення, а саме від 23.10.2009р. №434 - рентна плата за газовий конденсат за вересень 2009р., (граничний строк 30.10.2009р.), від 27.11.2009р. №2694 рентна плата за газовий конденсат за жовтень 2009р (граничний строк 30.11.2009р.), від 28.12.2009р. №2968 рентна плата за газовий конденсат за листопад 2009р. (граничний строк 30.12.2009), від 21.01.2010р. №26 рентна плата за газовий конденсат за грудень 2009р. (граничний строк 01.02.2010р.), від 11.01.2010р. №332 рентна плата за газовий конденсат за січень 2010р. (граничний строк 02.03.2010р.), від 10.03.2010р. №627 рентна плата за газовий конденсат за лютий 2010р. (граничний строк 30.03.2010р).

Закон України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні»надає визначення поняття «переказ коштів», зокрема це рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. Ініціатор та отримувач можуть бути однією і тією ж особою.

Також відповідно до положень зазначеного Закону ініціатор - особа, яка на законних підставах ініціює переказ коштів шляхом формування та подання відповідного документа на переказ або використання спеціального платіжного засобу.

Відповідно до п. 22.4 ст. 4 Закон України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні»при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.

В силу п. 8. 1 ст. 8 Закону України«Про платіжні системи та переказ грошей в Україні»банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження. У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку після закінчення операційного часу банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в цьому розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня.

Згідно п.п. 16.5.2 п. 16.5 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами»днем подання до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах.

Таким чином, суд приходить до висновку, що узгоджене податкове зобовязання по рентній платі за газовий конденсат сплачена за перевіряємий період сплачена у строки визначені законодавством України.

Крім того, суд звертає увагу, що Нововодолазькою міжрайонною державною податковою інспекцією у Харківській області була проведена перевірка за період з 30.10.2009р. по 01.04.2010р., про що складено акт від 17.05.2010р. №1125/15-024/30019775, що включає період з 30.10.2009р. по 11.03.2010р. за який було проведено повірку 15.05.2010р. акт №1124/15-024/30019775.

Тобто, Нововодолазькою міжрайонною державною податковою інспекцією у Харківській області було застосовано штрафні санкції за період з 30.10.2009р. по 11.03.2010р., що вже перевірявся .

Відповідно до положень Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до п 1.5 ч.1. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.

В силу п. 16.5.1 п. 16.5 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами»за порушення строків перерахування податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів або державних цільових фондів, встановлених Законом України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, у розмірах, встановлених підпунктом 16.4.1 пункту 16.4 статті 16, та штрафні санкції, встановлені підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 цього Закону, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Законом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податку, збору (обов'язкового платежу) до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків, зборів (обов'язкових платежів) звільняється від відповідальності за несвоєчасне або неповне зарахування таких платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

Відповідно до 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 цього Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі, оскільки позивачем ініціював переказ коштів за призначенням рентна плата за газовий конденсат на рахунок бюджету у строки визначені законодавством, а тому застосування до нього положень п.п 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є безпідставним.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, відповідач не надав суду належних доказів щодо правомірності прийнятих ним податкових повідомлень рішень

Представник позивача надав обгрутновані пояснення щодо правомірності заявлення позовних вимог.

Позивач не заявляв позовну вимогу щодо відшкодування йому судових витрат із сплати судового збору. Тому суд не вирішував питання, в порядку ст. 94 КАС України, щодо розподілу між сторонами судових витрат.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Нововодалазької міжрайонної Державної податкової інспекції у Харківській області від 03.06.2010р. №0000301506/0.

3.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Нововодалазької міжрайонної Державної податкової інспекції у Харківській області від 03.06.2010р. №0001311504/0.

4.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Нововодалазької міжрайонної Державної податкової інспекції у Харківській області від 08.07.2010р. №0000301506/1,

5.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Нововодалазької міжрайонної Державної податкової інспекції у Харківській області від 08.07.2010р. №0001311504/1,

6.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Нововодалазької міжрайонної Державної податкової інспекції у Харківській області від 12.08.2010р. №0000301506/2.

7.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Нововодалазької міжрайонної Державної податкової інспекції у Харківській області від 12.08.2010р. №0001311504/2.

8.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Нововодалазької міжрайонної Державної податкової інспекції у Харківській області від 27.10.2010р. №0000301506/3.

9.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Нововодалазької міжрайонної Державної податкової інспекції у Харківській області від 27.10.2010р. №0001311504/3.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано (ч. 1 ст. 254 КАС України)

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

СуддяЯ.І.Добрянська

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 30.11.2010 р.