ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 листопада 2010 р.Справа №2а-3264/10/8/0170 (13:35) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі Гнатенко І.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РАДО і КО"
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
про скасування рішення
за участю представників сторін:
від позивача: Бабіч Лариса Йосифівна, довіреність №б/н від 10.02.2009р.
від відповідача: Тарасенко Ольга Васильєвна, довіреність №18-10/0 від 19.01.2010р.
Суть спору: ТОВ «РАДО і КО» звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом та просить скасувати рішення ДПІ в м. Сімферополі про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04.02.2009р. №0000122200 на суму 86371,28 грн.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 10.03.2010р. відкрите провадження по адміністративній справі, закінчене підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні 15.07.2010р. представник позивача надав клопотання про зупинення провадження по справі у звязку з необхідністю надання документів, що відповідають нормативним вимогам, які повинні бути отримані з Республіки Казахстан.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 15.07.2010р. провадження по справі було зупинено до 18.10.2010р.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 18.10.2010р. провадження по справі було поновлено.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при винесенні ДПІ в м. Сімферополі рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 86371,28 грн. відповідно до ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», не були враховані положення ст. 6 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», згідно якої, якщо перевищення строків, зазначених у статтях 1 і 2 цього Закону, обумовлено виникненням форс-мажорних обставин, перебіг зазначених строків зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин. В додаткових письмових поясненнях позивач зазначив, що 13.09.2007р. сторонами до договору №08/08-07 від 08.08.2007р. сторонами була укладена додаткова угода, якою були внесені зміни до розділу «вирішення спорів» та «форс-мажор».
Відповідач проти позовних вимог заперечує з підстав, наведених у письмових запереченнях. Відповідач зазначив, що на момент складення акту перевірки прострочена дебіторська заборгованість позивача складала 102914,75 доларів США у звязку з неповерненням виручки в іноземній валюті, тому відповідно з положеннями ст. 4 Закону України «Про порядок проведення розрахунків в іноземній валюті» до позивача нарахована пеня за кожний день прострочення у розмірі 0,3% від вартості недопоставленої продукції в іноземній валюті , перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом НБУ на день виникнення заборгованості у розмірі 86371,28 грн.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
08.08.2007р. між ТОО «Салим Трейдинг» (Продавець) та ТОВ «РАДО і КО» (Покупець) був укладений договір купівлі-продажу №08/08-07, за яким продавець прийняв на себе обовязки провести відвантаження нафтопродуктів: бензину А-80, Аи-92, дизельного палива, мазуту, а Покупець зобовязання з прийняття та сплати товару, що призначений для подальшої реалізації в асортименті та на умовах, передбачених додатками до договору (а.с.6-7).
Відповідно до умов договору загальна вартість товару становить 977000 доларів США, сплата товару проводиться покупцем відповідно до рахунку-фактури з відстроченням валютного платежу протягом 10 днів після оформлення товару в митному відношенні покупцем (п. 5.1, 6.1 Договору).
Строк дії договору встановлений до 31.12.2007р.
Додатковою угодою від 13.09.2007р. до договору були внесені зміни, за якими, зокрема, сторони домовилися, що правом, яким регулюються взаємовідносини сторін за договором є матеріальне право України. Всі спори, які виникають за даним договором або у звязку з ним, у тому числі й ті, що стосуються його виконання, підлягають розгляду в Міжнародному комерційному арбітражному суді при Торгово-промисловій палаті України відповідно до його регламенту. Крім того, за даною додатковою угодою, сторони домовилися, що сторони звільняються від відповідальності за невиконання повне або часткове своїх зобовязань за договором, якщо таке невиконання обумовлено дією обставин непереборної сили, до яких сторони віднесли війну, блокаду, страйк, пожежу, аварію, повінь, закриття транспортних доріг, інші стихійні лиха, заборона експорту (імпорту), валютні обмеження, інші обмеження прав власності на товар, у тому числі і на його переміщення, застосовані державою або її органом, що призведе до порушень умов договору. Факт наявності даних обставин непереборної сили підтверджується Торгово-промисловою палатою України або її регіональними торгівельно-промисловими палатами або іншою другою уповноваженою організацією (органом), однією зі сторін договору або третьою стороною. При цьому, сторони домовилися, що строк виконання зобовязань за договором відкладається пропорційно часу, протягом якого діють таки обставини (а.с.8).
Додатковими угодами до договору сторони домовилися викласти п. 1 договору в наступній редакції: «Продавець зобовязаний продати, а Покупець прийняти та своєчасно сплатити дизельне паливо в доларах США на умовах DAF кордон України у кількості 500 тон партіями, Країна призначення Україна» та змінювали обсяги, асортимент продукції, що продавалася ТОВ «Салим Трейдинг» на умовах DAF ТОВ «РАДО і КО» (а.с.65-80).
Строк дії договору продовжувався сторонами неодноразово та остаточно на час розгляду справи додатковими угодами №№ 13, 15 до договору сторони домовилися продовжити строк дії договору до 31.12.2010р. (а.с.65-68); додатковою угодою №13 сторони домовилися, що припинення строку дії договору не звільняє сторін від виконання зобовязань, які покладені договором на сторін до сливу строку його дії (а.с.68).
В період з 16.01.09 по 22.02.09 ДПІ в м. Сімферополі була проведена виїзна позапланова перевірка ТОВ «РАДО і КО» з питання дотримання вимог валютного законодавства України при проведенні взаєморозрахунків з ТОВ «Салим Трейдинг» по контракту №08/08-07 від 08.08.2007р., за результатами якої складено акт перевірки №426/22-012/35109909 від 23.01.2009р. (а.с.10-13).
Згідно п.3.2. акту перевірки було встановлено, що для виконання умов вищенаведеного контракту ТОВ «РАДО і КО» перерахувало ТОВ «Салим Трейдинг» кошти в загальному розмірі 1597051,80 доларів США. Товар від нерезидента надійшов у загальній сумі 783867,75 доларів США. Крім того, ТОВ «Салим Трейдинг» здійснено повернення коштів ТОВ «РАДО і КО» на суму 1580,70 доларів США.
На момент складення акту перевірки дебіторська заборгованість ТОВ «РАДО і КО» складає 118 114,75 доларів США. Граничний термін надходження імпортного товару:
- по сумі 26296,38 доларів США (кошти перераховані 03.12.2008р. ) 03.12.2008р.,
-по сумі 40644,05 доларів США (кошти перераховані 20.08.2008р.) 17.12.2008р.,
- по сумі 26474,32 доларів США (кошти перераховані 26.06.2008р.) 23.12.2008р.,
- по сумі 9500 доларів США (кошти перераховані 26.06.2008р.) 03.01.2009р.,
-по сумі 7500 доларів США (кошти перераховані 07.07.2008р.) 24.01.2009р.,
- по сумі 7700 доларів США (кошти перераховані 04.08.2008р.) 31.01.2009р.
В результаті перевірки було встановлено порушення ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а саме: несвоєчасне надходження імпортного товару в сумі 102914,75 доларів США.
У звязку з виявленим порушенням 04.02.2009р. ДПІ в м. Сімферополі прийняло рішення про застосування до ТОВ «РАДО і КО» штрафних (фінансових) санкцій №0000122200 на суму 86371,28 грн. в порядку ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (а.с.115).
Відповідно до положень ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
За порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону передбачена відповідальність у вигляді стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару), що передбачено ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».
Разом з тим, відповідно до положень ст. 6 зазначеного Закону у разі, якщо перевищення строків, зазначених у статтях 1 і 2 цього Закону, обумовлено виникненням форс-мажорних обставин, перебіг зазначених строків зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.
Підтвердженням форс-мажорних обставин є відповідна довідка Торгово-промислової палати України або іншої уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов договору.
Отже, підставою для зупинення перебігу 180-денного терміну у разі виникнення форс-мажорних обставин є відповідна довідка ТПП або іншої уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони контракту або третьої країни згідно з умовами договору. У довідці мають бути такі реквізити: дата, вихідний номер, назва документа (свідоцтво, висновок, сертифікат тощо), відповідний текст, підпис посадової особи із зазначенням посади, печатка організації. Крім того, з метою підтвердження строку дії форс-мажорних обставин у зазначеному документі необхідно вказувати момент настання та закінчення обставин непереборної сили.
Отже, лише при дотриманні вищезазначених умов, документ про підтвердження дії форс-мажорних обставин є підставою для подовження законодавчо встановлених термінів розрахунків.
При цьому сторони самостійно передбачають у форс-мажорному застереженні підстави виникнення, обов'язковість сповіщення з визначенням строків дії, наслідки настання підстав для звільнення від відповідальності, як це визначено формою зовнішньоекономічних договорів, положення про які затверджені наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 06.09.2001 N 201.
Слід зазначити, що вищенаведене підтверджується листом ДПА України від 18.05.2005 р. №4402/6/23-5315.
Разом з тим, позивачем були додані до матеріалів справи довідка ТПП Криму від 22.05.2009р. вих. №426/08-17, згідно якої повідомляється, що з 29.05.2008р. по 01.01.2009р. був заборонений вивіз бензину та дизельного палива з території Республіки Казахстан (місце знаходження продавця ТОВ «Салим Трейдинг») (а.с.14). Зазначена інформація була надана на підставі Постанови Уряду Республіки Казахстан від 19.05.08р. №471 «Про введення тимчасової заборони на вивезення бензину та дизельного палива», Постанови Уряду Республіки Казахстан від 29.08.09р. №800 «Про внесення змін до Постанови Уряду Республіки Казахстан від 19.05.08р. №471».
Відповідно до п. 7 ст. 1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» назва "торгово-промислова палата" та утворені на її основі словосполучення можуть використовуватися лише стосовно організацій, створених відповідно до цього Закону. Інші організації не мають права використовувати у своїх назвах словосполучення "торгово-промислова палата", "торгова палата" або "промислова палата" і не підлягають державній реєстрації під назвами, що містять ці словосполучення.
Згідно до п. 3, 4 ст. 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» торгово-промислова палата України засвідчує обставини форс-мажору відповідно до умов зовнішньоторговельних угод і міжнародних договорів України, а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні та має право одержувати в установленому порядку від міністерств, інших центральних органів виконавчої влади інформацію та матеріали, необхідні для виконання покладених на неї завдань.
Адже, відповідно до вищенаведеного висновку у випадку, якщо зовнішньоекономічним контрактом, укладеним між ТОВ «Салим Трейдинг» та ТОВ «РАДО і КО», передбачені законодавчі акти та введення їх в дію у якості форс-мажорних обставин та такі обставини за умовами контракту відповідають обставинам непереборної сили, то їх наслідки можуть бути кваліфіковані як форс-мажор.
Як було вже зазначено судом, додатковою угодою від 13.09.2007р. до договору були внесені зміни, за якими, зокрема, сторони домовилися, що сторони звільняються від відповідальності за невиконання повне або часткове своїх зобовязань за договором, якщо таке невиконання обумовлено дією обставин непереборної сили, до яких сторони віднесли в тому числі й інші обмеження прав власності на товар, у тому числі і на його переміщення, застосовані державою або її органом, що призведе до порушень умов договору. Факт наявності даних обставин непереборної сили підтверджується Торгово-промисловою палатою України або її регіональними торгівельно-промисловими палатами або іншою другою уповноваженою організацією (органом), однією зі сторін договору або третьою стороною. При цьому, сторони домовилися, що строк виконання зобовязань за договором відкладається пропорційно часу, протягом якого діють таки обставини.
Зазначене прямо відповідає вимогам ст. 6 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», наказу Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 06.09.2001 №201, правовій позиції ДПА України, яка викладена в листі ДПА України від 18.05.2005 р. № 4402/6/23-5315 щодо документів, якими мають бути підтверджені форс-мажорні обставини.
Як вбачається з розрахунку пені до акту позапланової виїзної документальної перевірки №426/22-012/35109909 від 23.01.2009р. за порушення термінів розрахунків при проведенні взаєморозрахунків ТОВ «РАДО і КО» по контракту №08/08-07 від 08.08.2007р. з ТОВ «Салим Трейдинг» ДПІ в м. Сімферополі були встановлені наступні періоди прострочення: з 04.12.2008р. по 22.01.2009р., з 18.12.2008р. по 22.01.2009р., з 24.12.2008р. по 22.01.2009р., з 04.01.2009р. по 22.01.2009р.
Зазначені періоди підпадають під термін введення в дію мораторію на імпорт палива з території Республіки Казахстан.
Крім того, суд приймає до уваги надані позивачем під час судового розгляду справи свідоцтво про настання форс-мажору від 28.08.2010р. №3-3/871, що видане Торгово-промисловою палатою Республіки Казахстан, яка розглянула документи, надані позивачем, на предмет наявності обставин непереборної сили. В цьому свідоцтві зазначено, що Продавець (контрагент позивача, нерезидент) у звязку з настанням обставин непереборної сили (вихід Постанови Уряду Республіки Казахстан від 19.05.08р. №471 «Про введення тимчасової заборони на вивезення бензину та дизельного палива») не виконав своїх зобовязань. На підставі Постанови Уряду Республіки Казахстан від 19.05.09р. №471 із внесеним змінами постановами №800 від 29.08.09 вивіз з території Республіки Казахстан бензину забороняється до 01 січня 2009 року. ТПП Республіки Казахстан засвідчує настання обставин непереборної сили (форс-мажор), що перешкоджають продавцю своєчасно виконати зобовязання перед ТОВ «РАДО і КО» в періоди з 30.08.08 по 01.01.09 і з 25.05.2010р. по 01.11.2010р. (а.с.55).
Згідно до свідоцтва про настання форс-мажору від 07.08.2010р. №3-3/915, що видане Торгово-промисловою палатою Республіки Казахстан ТПП Республіки Казахстан із посиланням на постанови Уряду Республіки Казахстан засвідчує настання обставин непереборної сили (форс-мажор), що перешкоджають продавцю своєчасно виконати зобовязання перед ТОВ «РАДО і КО» в періоди з 08.09.09 по 01.01.10 і з 29.05.2010р. по 01.11.2010р. (а.с.56).
В силу ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представник відповідача під час судового розгляду справи повідомив, що під час проведення перевірки позивача про існування форс-мажорних обставин йому не було відомо.
За таких обставин, враховуючи безпідставність застосування до позивача штрафних санкцій за порушення розрахунків в іноземній валюті, зважаючи на те, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем не враховано положення ст. 6 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Всупереч вимогам даної норми, відповідачем правомірності своїх дій суду не доведено, відтак обґрунтованості позовних вимог відповідачем не спростовано.
Враховуючи, що позивач просить скасувати спірне рішення відповідача, в той час як судом встановлена протиправність цього рішення, суд, на підставі ст. 11 КАС України вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ в м. Сімферополі про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04.02.2009р. №0000122200 на суму 86371,28 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
У звязку зі складністю справи, судом 11.11.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови, а 16.11.2010р. постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ в м. Сімферополі про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04.02.2009р. №0000122200 на суму 86371,28 грн.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «РАДО і КО» (95015, м. Сімферополь, вул. Субхі, 1, офіс 10, ідентифікаційний код 35109909) 3,40грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кушнова А.О.