Рішення № 126580579, 14.04.2025, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2025
Номер справи
160/478/25
Номер документу
126580579
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2025 рокуСправа №160/478/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ремез К.І.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державне підприємство "Інфоресурс" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

07.01.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державне підприємство "Інфоресурс" про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Відокремленого структурного підрозділу «Економіко-технологічного фахового коледжу Херсонського національного технічного університету» в частині зазначення ним «Ні, порушує» у виданій ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 210734 від 25.08.2024 в полі довідки «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"», і бездіяльність Відокремленого структурного підрозділу «Економіко-технологічного фахового коледжу Херсонського національного технічного університету» щодо відмови задовольнити заяву ОСОБА_1 від 22.10.2024 про надання Довідки про здобувача освіти із зазначенням в полі довідки «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"» «Так, не порушує», та зобов`язати Відокремлений Херсонського національного технічного університету» видати ОСОБА_1 Довідку про здобувача освіти із зазначенням в полі довідки «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"» «Так, не порушує»;

- визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України в частині зазначення «Ні, порушує» у сформованій 25.08.2024 на підставі даних ЄДЕБО Довідці № 210734 про здобувача освіти ОСОБА_1 в полі довідки «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття, освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"», і бездіяльність Міністерства освіти і науки України щодо відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 22.10.2024 про надання Довідки про здобувача освіти із зазначенням в полі довідки «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"» «Так, не порушує», та зобов`язати Міністерство освіти і науки України внести виправлення в ЄДЕБО і сформувати на підставі виправлених даних ЄДЕБО Довідку про здобувача освіти ОСОБА_1 із зазначенням в полі довідки «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"», «Так, не порушує».

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що звернувся до свого закладу вищої освіти задля отримання довідки про нього, як про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти. У Довідці про здобувача освіти за даними ЄДЕБО № 210734 зазначено, що ОСОБА_1 , з незрозумілих причин, порушує послідовність здобуття освіти, визначенустаттею 10 Закону України "Про освіту". На звернення позивача листом №3/9698-24 від 03.12.2024 "Про розгляд звернення" Директорат фахової передвищої, вищої освіти Міністерства освіти і науки України в особі Заступника генерального директора Алли РИБАЛКО у внесенні змін до даних ЄДЕБО щодо ОСОБА_1 було відмовлено. Позивач вважає зазначену відмову протиправною, оскільки він здобуває освіту в порядку, визначеному, зокрема, частиною другоюстатті 10 Закону України "Про освіту".

Ухвалою суду від 08.01.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Міністерством освіти і науки України 20.01.2025 подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 12.08.2012 зарахований до Дніпровського індустріально-педагогічного фахового коледжу за освітньо-кваліфікаційним ступенем молодший спеціаліст за спеціальністю 5.01010401 «Професійна освіта (Будівництво)», відраховано 28.04.2015. У 2014 році був зарахований до Державного професійно-технічного навчального закладу «Апостолівський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів» за освітньо-кваліфікаційним ступенем кваліфікований робітник, завершено навчання 28.11.2014. У 2024 році повторно був зарахований до відокремленого структурного підрозділу «Економіко-технологічний фаховий коледж Херсонського національного технічного університету» за освітньо-кваліфікаційним ступенем молодший спеціаліст. Таким чином, ОСОБА_1 , здобуває освіту в непослідовному порядку, а в довідці, сформованій відповідно до вимог законодавства на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує», що відповідає дійсності. Також інформуємо, що відповідно до Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 05.10.2018 за № 1132/32584 (із змінами) (далі - Положення) інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб`єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО. Згідно із цим Положенням, технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти. Так, відповідно до Положення суб`єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у пунктах 6-9 розділу III цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми навчання особа подавала заяви в електронній формі) та інформації, зазначеної в підпункті 6 пункту 6) для таких суб`єктів освітньої діяльності. З огляду на зазначене, питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО та її корегування належить до компетенції суб`єктів освітньої діяльності.

05.02.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив у справі, в яких останній просить задовольнити позовні вимоги.

02.04.2025 на адресу суду від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, де виклав нові позовні вимоги:

«Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України пов`язані із вжиттям організаційних заходів щодо забезпечення функціонування ЄДЕБО, за яких у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №210734 від 25.08.2024 року відображаються відомості про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , послідовності рівнів здобуття освіти , а саме відповідно до вказаної довідки у розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частини 2 статті 10 Закону України "Про освіту" - вказано "Ні, порушує".

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства освіти і науки України щодо невнесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в частині відображення інформації про послідовність здобуття освіти та зобов`язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до ЄДЕБО, за яких у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 , у розділі «на підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту»», відображатиметься значення - «Так, не порушує».»

Третя особа, Державне підприємство «ІНФОРЕСУРС», правом на подання пояснень не скористалась, про розгляд справи повідомлена належним чином.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що позивач - ОСОБА_1 :

27.06.2007 закінчив Апостолівську школу І-ІП ступенів №3 Апостолівської міської ради Дніпропетровської області та отримав базову загальну середню освіту, що підтверджується свідоцтвом про базову загальну середню освіту НОМЕР_1 від 27.06.2007.

26.06.2009 здобув повну загальну середню освіту в Апостолівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №3 Апостолівської міської ради Дніпропетровської області, що підтверджується свідоцтвом про повну загальну середню освіту НОМЕР_2 від 26.06.2009.

У 2011 році закінчив Державний навчальний заклад «Криворізький центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі» і здобув професію монтажник гіпсокартонних конструкцій: маляр, що підтверджується дипломом НОМЕР_3 від 18.01.2011.

11.08.2012 вступив у Дніпровський індустріально-педагогічний фаховий коледж за ОКР «Молодший спеціаліст» по спеціальності «015 Професійна освіта» спеціалізація «Будівництво та зварювання», однак 28 квітня 2015 року був відрахований (наказ про відрахування №150) не закінчивши навчальний процес та не отримав диплом, що підтверджується відповідною довідкою від 06.09.2024 №0347/0105.

27.06.2015 закінчив Державний професійно-технічний навчальний заклад «Апостолівський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів» м.Апостолове Дніпропетровської області та здобув професію тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, водій автотранспортних засобів (категорія С), що підтверджується дипломом НОМЕР_4 .

З 01.09.2024 позивач є студентом першого курсу денної форми навчання денної форми навчання відокремленого структурного підрозділу «Економіко-технологічний фаховий коледж Херсонського національного технічного університету», що підтверджується довідкою від 08.10.2024 №203.

За результатами звернення, Позивачем було отримано від Відокремленого структурного підрозділу «Економіко-технологічний фаховий коледж Херсонського національного технічного університету» Довідку №210734, яка сформована на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО про здобувача освіти ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ) із зазначенням в полі довідки «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту»», «Ні, порушує».

На звернення представника позивача від 22.10.2024 Міністерство освіти і науки України Листом №3/9698-24 від 03.12.2024 у внесенні змін до даних ЄДЕБО щодо ОСОБА_1 було відмовлено.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що відповідно достатті 19 Конституції Україниправовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженимЗаконом України від 24.02.2022 №2102-IX, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першоїстатті 106 Конституції України,Закону України «Про правовий режим воєнного стану»в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб (строк дії воєнного стану в Україні продовжено надалі іншими Указами до сьогоднішнього дня).

Одночасно із введенням воєнного стануУказом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженогоЗаконом України від 03.03.2022 №2105-IX, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першоїстатті 106 Конституції Українипостановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом (строк проведення загальної мобілізації продовжено надалі іншими Указами до сьогоднішнього дня).

Відповідно до пункту 1 частини 3статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 №3543-XIIпризову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другоюстатті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Згідно з частиною другоюстатті 10 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 №2145-VIIІрівнями освіти є:

- дошкільна освіта;

- початкова освіта;

- базова середня освіта;

- профільна середня освіта;

- перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

- другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

- третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

- фахова передвища освіта;

- початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;

- перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;

- другий (магістерський) рівень вищої освіти;

- третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Відповідно до п. 5 ч. 1ст. 1 Закону України «Про вищу освіту»вища освіта - сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.

Необхідно зазначити, що у разі повторного вступу для здобуття освіти за тим самим освітнім ступенем, здобуття вищої освіти відбуватиметься в непослідовному порядку.

Як встановлено судом із наявної у матеріалах інформації, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувача освіти ОСОБА_1 :

-27.06.2007 закінчив Апостолівську школу І-ІП ступенів №3 Апостолівської міської ради Дніпропетровської області та отримав базову загальну середню освіту, що підтверджується свідоцтвом про базову загальну середню освіту НОМЕР_1 від 27.06.2007.

-26.06.2009 здобув повну загальну середню освіту в Апостолівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №3 Апостолівської міської ради Дніпропетровської області, що підтверджується свідоцтвом про повну загальну середню освіту НОМЕР_2 від 26.06.2009.

-У 2011 році закінчив Державний навчальний заклад «Криворізький центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів будівельної галузі» і здобув професію монтажник гіпсокартонних конструкцій: маляр, що підтверджується дипломом НОМЕР_3 від 18.01.2011.

11.08.2012 вступив у Дніпровський індустріально-педагогічний фаховий коледж за ОКР «Молодший спеціаліст» по спеціальності «015 Професійна освіта» спеціалізація «Будівництво та зварювання», однак 28 квітня 2015 року був відрахований (наказ про відрахування №150) не закінчивши навчальний процес та не отримав диплом, що підтверджується відповідною довідкою від 06.09.2024 №0347/0105.

27.06.2015 закінчив Державний професійно-технічний навчальний заклад «Апостолівський центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів» м.Апостолове Дніпропетровської області та здобув професію тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, водій автотранспортних засобів (категорія С), що підтверджується дипломом НОМЕР_4 .

З 01.09.2024 Позивач є студентом першого курсу денної форми навчання денної форми навчання відокремленого структурного підрозділу «Економіко-технологічний фаховий коледж Херсонського національного технічного університету», що підтверджується довідкою від 08.10.2024 №203.

Враховуючи вищевикладені обставини суд дійшов висновку, що Відокремлений структурний підрозділ «Економіко-технологічний фаховий коледж Херсонського національного технічного університету» сформував довідку №210734 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 , в якій зазначено, що поточне здобуття освіти, «Ні, порушує» послідовність освіти, оскільки саме у разі повторного вступу для здобуття освіти за тим самим освітнім ступенем, здобуття вищої освіти відбуватиметься в непослідовному порядку.

Крім того, відповідно до Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 05.10.2018 за № 1132/32584 (із змінами) (далі - Положення) інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб`єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО.

Згідно із цим Положенням, технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти.

Відповідно до Положення, суб`єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти, засновники яких не мають органів управління освітою (суб`єкти освітньої діяльності приватної форми власності), а також професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у пунктах 6-9 розділу III цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми навчання особа подавала заяви в електронній формі) та інформації, зазначеної в підпункті 6 пункту 6) для таких суб`єктів освітньої діяльності. Інформація вноситься до ЄДЕБО користувачами ЄДЕБО протягом п`яти робочих днів з моменту її створення або отримання, якщо інший строк не встановлений законодавством.

Отже, питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО, а також надання довідки, яка формується за даними ЄДЕБО і має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, належить до компетенції суб`єктів освітньої діяльності (зокрема у спірних правовідносинах Відокремлений структурний підрозділ «Економіко-технологічний фаховий коледж Херсонського національного технічного університету»).

Отже, суд дійшов висновку, що Міністерство освіти і науки України листом від 03.12.2024 №3/9698-24 правомірно відмовило у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , як наслідок позов у цій частині позовних вимог задоволенню не підлягає.

Оскільки інша позовна вимога щодо зобов`язання Міністерства освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, щодо порушення черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України «Про освіту», а саме в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» - вказати «Так, не порушує» - є похідною позовною вимогою, тому у задоволенні позову у цій частині позовних вимог також необхідно відмовити.

За таких обставин, суд, за правилами, встановленимист. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення, а судові витратитакими, що не підлягають розподілу.

Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, третя особа Державне підприємство «ІНФОРЕСУРС» про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні ді - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.І. Ремез