Постанова № 126575778, 09.04.2025, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.04.2025
Номер справи
757/46392/24-п
Номер документу
126575778
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/46392/24-п

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 квітня 2025 року м. Київ

Суддя Печерського районного суду м. Києва Гречана С.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, займаючого посаду голови політичної партії «ПАРТІЯ ВІННИЧАН», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ;

за ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

Учасники судового провадження:

представник ОСОБА_1 - адвокат Матківський Т.О.

В С Т А Н О В И В :

З протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/269 від 10.09.2024, складеного головним спеціалістом відділу реалізації матеріалів перевірок Департаменту формування Доброчесності політичних фінансів уповноваженою особою Національного агенства з питань запобігання корупції Сірук А.В. вбачається, що ОСОБА_1 будучи керівником політичної партії «ПАРТІЯ ВІННИЧАН», код ЄДРПОУ -33298125 порушив строки подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за IV квартал 2023 року або Звіт за 2023 рік, що виявлено та зафіксовано у висновку про результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру від 18.07.2024 № 1159, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 212-21 КУпАП.

Прокурор будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи у судове засідання не з`явився, заяв чи клопотань з процесуальних питань не подано.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Матківський Т.О. у судовому засідання підтримав подані раніше письмові пояснення та клопотання про закриття провадження відносно ОСОБА_1 в обґрунтування якого зокрема зазначив, що ОСОБА_1 не є суб`єктом адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП, у зв`язку з чим не може нести адміністративну відповідальність, адже звіт має подаватися виключно політичною партією.

Заслухавши пояснення представника ОСОБА_1 адвоката Матківського Т.О., вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши долучені до нього матеріали, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 17 Закону Національне агентство здійснило перевірку

Звіту, поданого політичною партією «ПАРТІЯ ВІННИЧАН» (далі - Партія, ідентифікаційний код 33298125) за 2023 рік до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (далі - Реєстр, Додаток 1).

За результатами перевірки Звіту Партії, Національним агентством встановлено, що Звіт подано з недотриманням строку, встановленого положеннями пункту 6 розділу VI «Заключні положення» Закону.

26.12.2023 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23.08.2023 № 3337-IX, який відновив звітування політичних партій та обов`язок Національного агентства перевіряти такі Звіти.

Політичні партії мали подати до Національного агентства Звіт за IV квартал 2023 року протягом 90 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23.08.2023 № 3337-IХ окремо або Звіт за 2023 рік.

При цьому це стосується усіх політичних партій та не залежить від обраного варіанту подання Звіту (квартальний або річний).

Таким чином, останнім днем подання Звіту за IV квартал 2023 року або Звіту за 2023 рік відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23.08.2023 № 3337 - IX є 25 березня 2024 року.

Положенням ч. 9 ст. 17 Закону «Про політичні партії в Україні» визначено, що політична партія зобов`язана подати до Національного агентства Звіт (у т.ч. її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.

Згідно з п. 1, п. 2 розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2010 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Частиною 20 ст. 17 Закону передбачено, що протягом 10-ти календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями Звітів про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Списки політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк, розміщені на офіційному вебсайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/novyny/ponad-220-politychnyh-partiy-ne-podaly-zvity-do-nazk/.

На виконання вимог частини двадцятої статті 17 Закону, Партію було включено до переліку політичних партії, які не подали або несвоєчасно подали Звіти за IV квартал 2023 року або Звіти за 2023 рік.

Звіт Партії підписано ОСОБА_1 , як керівником партії, шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису та несвоєчасно подано до Національного агентства через Реєстр, а саме: 24 квітня 2024 року о 15:18 годині (унікальний ідентифікатор Звіту 7alc6190-0234-11ef-98d2-6d0585 1fad7e), зазначене свідчить про порушення п. 6 розділу VI «Заключні положення» Закону України «Про політичні партії в Україні».

Виявлене порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за 2023 рік від 18.07.2024 № 1159, затвердженого наказом Національного агентства від 19.07.2024 № 207/24, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог ч. 25 ст. 17 Закону.

Відповідно до п. 6.3.1 розділу 6 Статуту Партії, визначено, що Голова Партії представляє Партію, робить заяви від її імені; без довіреності представляє Партію у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, виборчими комісіями, підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності та підпорядкування як в Україні, так і за кордоном, а також фізичними особами тощо.

Листом-зверненням від 22.03.2024 № 36318/0/07-24 Партія надала відомості про ОСОБА_1 як керівника Партії.

Повноваження ОСОБА_1 як керівника Партії також підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Стаття 3 Закону передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Враховуючи норми ст. 19 Закону, а також приписи ст.ст. 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб`єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа Партії. А тому саме ОСОБА_1 , як керівник партії підлягає притягненню до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що посягає на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Зміст ст. 212-21 КУпАП не містить вказівки на те, що суб`єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія. При цьому за подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру має відповідати конкретна особа, а не політична партія вцілому.

Відтак, доводи адвоката - Матківського Т.О., що ОСОБА_1 як керівник партії не є суб`єктом адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП, є неспроможними.

За такого вина ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 212-21 КУпАП підтверджується даними, які містяться у: протоколі про адміністративне правопорушення № 50-33/269 від 10.09.2024; витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; Звіт про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру політичної партії «ПАРТІЯ ВІННИЧАН» за 2023 рік; висновок про результати перевірки Звіту про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру політичної партії «ПАРТІЯ ВІННИЧАН» за 2023 рік від 18.07.2024 № 1159, затверджений наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 19.07.2024 № 207/24; лист - звернення політичної партії «ПАРТІЯ ВІННИЧАН» від 22.03.2024 №36318/0/07-24; письмові пояснення ОСОБА_1 від 10.09.2024; роздруківка з сайту НАЗК щодо списку політичних партій, які не подали звіт за IV квартал 2023 року або Звіт за 2023 рік.

Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.

Разом з тим, судом встановлено, що вказаний адміністративний матеріал суддею Печерського районного суду м. Києва Смик С.І. було повернуто на дооформлення та повторно скеровано до суду й передано у провадження судді Гречаній С.І. після розподілу вже з пропуском встановленого строку для притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Враховуючи, що адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП не має ознак триваючого, а тому провадження по справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв`язку із закінченням, визначеного ч. 4 ст. 38 КУпАП шестимісячного строку притягнення до адміністративної відповідальності.

Згідно п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінченням строків на момент розгляду справи, передбачених ст. 38 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 212-21, 275-280, 283-287 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И В :

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП - закрити у зв`язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.

Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Київського апеляційного суду через районний суд, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Строк виконання постанови три місяці.

Суддя Світлана ГРЕЧАНА