ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
18.12.07р.
Справа № А18/569-07
За позовом Синельниківського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення
Фонду соціального захисту інвалідів
м.Дніпропетровськ
до ДМП ВКГ "Дніпро-Західний Донбас" с.Воронове, Синельниківський р-н, Дніпропетровська обл.
про стягнення 52 435,82 грн.
Суддя Петрова В.І.
Представники сторін:
за участю прокурора: Овчар Т.В. ( сл.посв. № 173) ;
від позивача: І ващенко С.Г. ( дов. від 10.01.07 р. ) ;
від відповідача: Амеліна Р.К. ( дов. № 1 від 29.01.07 р. )
Синельниківський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до господарського суду із позовною заявою до Державного міжрайонного підприємства водопроводно-каналізаційного господарства „Дніпро-Західний Донбас”. про стягнення 52 435,82 грн. штрафних санкцій за не створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2006 р.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на невиконання відповідачем вимог ст.ст.19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Позивач позовні вимоги прокурора підтримав в повному обсязі з підстав , наведених в позовній заяві.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував , зазначаючи у відзиві на позов , що обов’язок із працевлаштування інвалідів чинним законодавством покладено не на підприємство , а на органі Мінпраці. Мінсоцзахисту ,міські Ради та громадські організації інвалідів .
За згодою сторін в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокурора та сторін, господарський суд , -
ВСТАНОВИВ:
На підставі ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.1991 № 875-ХІІ (зі змінами і доповненнями) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. У випадку, якщо кількість працюючих на підприємстві інвалідів була менша, ніж встановлено зазначеним нормативом, то згідно ст. 20 вищеназваного Закону відповідач був зобов’язаний сплатити відділенню Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції у розмірі середньорічної заробітної плати на даному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Статтею 18 цього Закону встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку. У відповідності до п. 2 „Порядку сплати підприємствами (об’єднаннями), установами, організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів”, затвердженого Постановою КМУ від 28.12.2001р. № 1767, підприємства, на яких працюють 8 і більше чоловік реєструється у відділеннях Фонду за своїм місцезнаходженням і щороку не пізніше 1 лютого подають до зазначених відділень звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою, що затверджується Держкомстатом України.
За даних , наведених відповідачем у „Звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006р.” (форма 10-ПІ річна) ,підписаним керівником та головним бухгалтером товариства та завіреним печаткою товариства ; вбачається: середньооблікова чисельність працюючих чоловік на підприємстві складала 396 осіб, з них інвалідів -10 осіб; фонд оплати праці штатних працівників - 3 388,6 тис. грн.; середньорічна заробітна плата штатного працівника складала –8 567,00 грн.; чисельність інвалідів –штатних працівників які повинні працювати на підприємстві відповідно до чотирьох-відсоткового нормативу –16 осіб.
Відповідно до розрахунку заборгованості відповідача по сплаті штрафних санкцій за нестворені в 2006 р. робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів сума штрафних санкцій складає –51 342,42 грн., пеня –1 093,40 грн. Як вбачається з матеріалів справи , а саме - з листа Синельниківського міськрайонного центру зайнятості від 11.05.07 р. № 509 : відповідач в продовж 2006р., про потребу у працівниках-інвалідах не заявляв.
В матеріалах справи докази створення робочих місць у кількості відповідно до встановленого нормативу та надання інформації про наявність такої вакансії згідно вимог пунктів 3, 5 Положення № 314 відсутні. Тобто відповідач не довів, про належне виконання ним передбаченого Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»зобов'язання щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. Таким чином, наявність порушення вимог вищезазначеного Закону з його боку не спростував , відсутності своєї вини не довів.
Враховуючи вищезазначене ,позовні вимоги прокурора в інтересах держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суд вважає обґрунтованими , та такими , що підлягають задоволенню в повному обсязі .
На підставі вищезазначеного , керуючись Законом України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” ; ст.ст. 159-163 КАС України , господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі .
Стягнути з відповідача –Державного міжрайонного підприємства водопроводно-каналізаційного господарства „Дніпро-Західний Донбас”. ( 52521 , с. Вороново , Синельниківський район , Дніпропетровська область , код ЄДРПОУ 03564045 ) на користь позивача - Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (49000, м. Дніпропетровськ, пр. К.Маркса, 60, к.18 ; пот./рах. № 31214230700281 в банку УДКУ в Дніпропетровській обл., МФО 805012, код ЄДРПОУ 25005978): 52 435,82 грн. - штрафних санкцій .
Ця постанова може бути оскаржена в порядку розділу ІV КАС України та набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАСУ .
Суддя
В.І. Петрова
Постанову виготовлено 26.12.2007 р.