Рішення № 126534574, 10.04.2025, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
10.04.2025
Номер справи
926/398/25
Номер документу
126534574
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Чернівці

10 квітня 2025 року Справа № 926/398/25

Господарський суд Чернівецької області у складі головуючого судді Марущака І.В., за участю секретаря судового засідання Терещенко Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні загального позовного провадження справу

за позовом Чернівецької міської ради (58002, Чернівецька обл., м. Чернівці, Центральна площа,1, код ЄДРПОУ 36068147)

до Приватного підприємства виробничо-комерційна фірма «Промсервіс» (58005, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Череповецька (Сергія Ватрича), 17, ЄДРПОУ 22854010)

про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю в сумі 77 189,29 грн,

представники:

від позивача Гулевич М.М.;

від відповідача не з`явився.

І. Стислий виклад позовних вимог.

Чернівецька міська рада звернулася до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Приватного підприємства виробничо-комерційна фірма «Промсервіс» про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю в сумі 77 189,29 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 402811624 від 07.11.2024 Приватне підприємство виробничо-комерційна фірма «Промсервіс» 01.10.2020 набуло у власність нежитлове приміщення будівлю складу літ. Б, що складає нежитлове приміщення № 5-1) загальною площею 181,4 кв.м.

Зазначене нерухоме майно розміщене на земельній ділянці площею 0,0452 га, кадастровий номер 7310136600:35:002:0108, за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням 86 сесії Чернівецької міської ради VII скликання № 2540 від 08.12.2020 (пункт 31) визнано таким, що втратив чинність, пункт 45 рішення міської ради VII скликання від 24.01.2017 №546 «Про розгляд звернень громадян щодо надання земельних ділянок в оренду, поновлення договорів оренди землі, надання дозволів на складання проектів відведення і затвердження проектів відведення земельних ділянок в оренду, визнання такими, що втратили чинність, та внесення змін до окремих пунктів рішень з цих питань» в частині надання ОСОБА_1 земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,0452 га, кадастровий номер 7310136600:35:002:0108, в оренду терміном на 5 років, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07) (обслуговування нежитлового приміщення складу)) та припинити договір оренди землі від 10.03.2017 № 10436, укладений між міською радою і ОСОБА_1 , у зв`язку з переходом права власності на нерухоме майно до ПП ВКФ «Промсервіс».

Пунктом 31.1. вказаного рішення Чернівецької міської ради запропоновано Приватному підприємству виробничо-комерційній фірмі «Промсервіс» виготовити правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку.

Рішенням 37 сесії Чернівецької міської ради VIII скликання №1453 від 28.09.2023 (пункт 19) надано Приватному підприємству виробничо-комерційній фірмі «Промсервіс» земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,0452га (кадастровий номер 7310136600:35:002:0108) в оренду терміном на 5 (п`ять) років для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07), однак, жодних дій з метою реалізації вказаного рішення органами місцевого самоврядування та підписання договору оренди земельної ділянки ПП ВКФ «Промсервіс» не було вчинено.

Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 23.06.2023 у справі № 926/1106/23, задоволено позов Чернівецької міської ради до ПП ВКФ «Промсервіс» про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати в період з 08.12.2020 по 25.10.2022 в сумі 54805.74 грн.

У подальшому відповідачем не було оформлено право користування земельною ділянкою на правах оренди, відтак він продовжує без жодних правовстановлюючих документів користуватися вказаною земельною ділянкою, у зв`язку з чим позивач недоотримав кошти від орендної плати за землю у сумі позову, які підлягають стягненню з відповідача відповідно до статей 1212-1214 Цивільного кодексу України.

За розрахунком позивача сума безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю за період з 26.10.2022 до 07.11.2024 складає 77 189,29 грн.

Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.

ІІ. Процесуальні дії у справі.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.02.2025 вказану позовну заяву передано до провадження судді Марущака І.В.

Ухвалою 10.02.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив загальне позовне провадження у справі, призначив підготовче засідання на 05.03.2025 та встановив відповідачу строк для подання відзиву, а позивачу запропонував надати відповідь на відзив.

Ухвалою суду від 05.03.2025 відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні на 19.03.2025.

За наслідками підготовчого засідання суд постановив ухвалу від 19.03.2025 про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 10.04.2025.

Відповідач явку свого представника в судове засідання 10.04.2025 не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи шляхом надіслання ухвали Господарського суду Чернівецької області від 19.03.2025 в його електронний кабінет, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до частини першої статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно із пунктом 1 частини третьої цієї статті ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до частини дев`ятої статті 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За таких обставин суд вирішив за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні за відсутності представника відповідача.

Суд заслухав вступне слово представника позивача, яка позовні вимоги підтримав та просив задовольнити. Далі суд перейшов до дослідження матеріалів справи.

ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом.

З`ясувавши обставини, на які позивач посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд установив таке.

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 402811624 від 07.11.2024 Приватне підприємство виробничо-комерційна фірма «Промсервіс» 01.10.2020 набуло у власність нерухоме майно будівлю складу літ. Б, що складає нежитлове приміщення № 5-1 загальною площею 181,40 кв.м., що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .

Підстава для державної реєстрації права власності на вказане нежитлове приміщення є договір купівлі-продажу від 01.10.2020, приватний нотаріус Савчук В.Г., зареєстровано в реєстрі за № 4250.

Зазначене нерухоме майно розміщене на земельній ділянці площею 0,0452 га, кадастровий номер 7310136600:35:002:0108, за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням 86 сесії Чернівецької міської ради VII скликання № 2540 від 08.12.2020 (пункт 31) визнано таким, що втратив чинність, пункт 45 рішення міської ради VII скликання від 24.01.2017 №546 «Про розгляд звернень громадян щодо надання земельних ділянок в оренду, поновлення договорів оренди землі, надання дозволів на складання проектів відведення і затвердження проектів відведення земельних ділянок в оренду, визнання такими, що втратили чинність, та внесення змін до окремих пунктів рішень з цих питань» в частині надання ОСОБА_1 земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,0452 га, кадастровий номер 7310136600:35:002:0108, в оренду терміном на 5 років, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07) (обслуговування нежитлового приміщення складу)) та припинити договір оренди землі від 10.03.2017 № 10436, укладений між міською радою і ОСОБА_1 , у зв`язку з переходом права власності на нерухоме майно до ПП ВКФ «Промсервіс».

Пунктом 31.1. вказаного рішення Чернівецької міської ради запропоновано Приватному підприємству виробничо-комерційній фірмі «Промсервіс» виготовити правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку.

Рішенням 37 сесії Чернівецької міської ради VIII скликання №1453 від 28.09.2023 (пункт 19) надано Приватному підприємству виробничо-комерційній фірмі «Промсервіс» земельну ділянку за адресою АДРЕСА_1 , площею 0,0452 га (кадастровий номер 7310136600:35:002:0108) в оренду терміном на 5 (п`ять) років для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07).

Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 23.06.2023 у справі №926/1106/23, задоволено позов Чернівецької міської ради до ПП ВКФ «Промсервіс» про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати в період з 08.12.2020 по 25.10.2022 в сумі 54805,74 грн.

Разом з тим, відповідач не надав доказів оформлення права оренди земельної ділянки, докази протилежного у матеріалах справи відсутні та такі обставини учасниками судового процесу не заперечуються.

Рішенням Чернівецької міської ради 3 сесії VIІІ скликання від 26 лютого 2021 року № 118 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців, яку введено в дію з 01.01.2022.

Відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 12.07.2022 № 5850, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 7310136600:35:002:0108 становить 1 137 291,00 грн.

Відповідно до витягу № НВ-9931110562023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 03.11.2023, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 7310136600:35:002:0108 становить 1 246 774,98 грн.

Доказів оскарження чи скасування рішення міської ради про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Чернівці відповідачем не подано, докази протилежного у матеріалах справи відсутні.

29.02.2024 департамент урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради надіслав Приватному підприємству виробничо-комерційній фірмі «Промсервіс» лист про укладення договору оренди землі №24/01-08/3-04/4/236 з проєктом договору оренди та встановив підприємству строк, протягом якого необхідно звернутися до відділу оренди землі управління регулювання земельних відносин департаменту.

Листом №24/01-08/3-04/4/1548 від 08.11.2024 департамент урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради запропонував відповідачу впродовж одного місяця з дня отримання листа сплатити безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за землю в сумі 77 189,29 грн. Лист департаменту отримано відповідачем 19.11.2024.

ПП ВКФ «Промсервіс» на вказаний лист не відреагувало та безпідставно збережені кошти не сплатило.

На підставі витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 12.07.2022 № 5850 та від 03.11.2023 № НВ-9931110562023 Департаментом урбаністики та архітектури Чернівецької міської ради відповідно до Положення про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівці, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 № 715, зі змінами, проведено розрахунком безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, згідно з яким недоотримана Чернівецькою міською радою сума орендної плати за фактичне користування відповідачем земельною ділянкою кадастровий номер 7310136600:35:002:0108, розташованою за адресою: АДРЕСА_1 , за період з 26.10.2022 по 07.11.2024 становить 77 189,29 грн.

ІV. Мотиви, якими керується суд, та застосоване ним законодавство.

Згідно зі статтею 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України).

Земельним податком є обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Зі змісту вказаних норм можна дійти висновку, що чинним законодавством розмежовано поняття «земельний податок» і «орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності».

Оскільки відповідач не є власником або постійним землекористувачем спірної земельної ділянки, а тому не є суб`єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдино можливою формою здійснення плати за землю для нього як землекористувача є орендна плата (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Відповідно до частини 2 статті 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. При цьому згідно з пунктом «д» частини першої статті 156 ЗК України власникам землі відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

За змістом вказаних положень Цивільного та Земельного кодексів України відшкодування шкоди (збитків) є заходом відповідальності, зокрема, за завдану шкоду майну чи за порушення прав власника земельної ділянки.

Шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (частина 1 статті 1166 ЦК України). Підставою для відшкодування є наявність таких елементів складу цивільного правопорушення, як: шкода; протиправна поведінка її заподіювача; причинний зв`язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вина. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає. Особа, яка завдала шкоду, звільняється від обов`язку її відшкодовувати, якщо доведе, що шкоди заподіяно не з її вини (частина 2 статті 1166 ЦК України).

Натомість предметом регулювання глави 83 ЦК України є відносини, що виникають у зв`язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Відповідно до частин 1, 2 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Кондикційні зобов`язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала. У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень глави 83 ЦК України.

За змістом положень глав 82 і 83 ЦК України для деліктних зобов`язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна в набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов`язковим елементом настання відповідальності в деліктних зобов`язаннях. Натомість для кондикційних зобов`язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої. Таким чином, обов`язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов`язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.

Частиною 1 статті 93 та статтею 125 ЗК України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права. Землекористувачі також зобов`язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт "в" частини 1 статті 96 цього Кодексу).

Таким чином, за змістом вказаних положень виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте з огляду на приписи частини 2 статті 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.

Згідно правового висновку, викладеного у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17 та постанові Верховного Суду у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 28.02.2020 у справі № 913/169/18, до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини 1 статті 1212 ЦК України.

Згідно з частинами 1-5, 9 статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах 6-7 цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.

Судом установлено, що з 01.10.2020 відповідач набув у власність нерухоме майно, розташоване на земельній ділянці комунальної власності, площею 0,0452 га, кадастровий номер 7310136600:35:002:0108, за адресою: АДРЕСА_1 .

З метою встановлення умов, за яких настають кондиційні зобов`язання, суд зазначає, що відповідач не був та не є власником або постійним користувачем вказаної земельної ділянки, а тому не є суб`єктом плати за землю у формі земельного податку, а єдиною формою здійснення плати за землю для нього як землекористувача є орендна плата.

При цьому, матеріали справи не містять доказів належного оформлення права користування земельною ділянкою площею 0,0452 га, кадастровий номер 7310136600:35:002:0108 ПП ВКФ «Промсервіс», зокрема укладення відповідного договору оренди з Чернівецькою міською радою та державної реєстрації такого права.

Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 23.06.2023 у справі №926/1106/23 стягнуто з ПП ВКФ «Промсервіс» на користь Чернівецької міської ради безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за період з 08.12.2020 по 25.10.2022 в сумі 54 805,74 грн.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач з 26.10.2022 по 07.11.2024 (заявлений позивачем період) користувався цією земельною ділянкою без достатньої правової підстави.

З огляду на викладене відповідач як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мала заплатити за користування нею, зобов`язана повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.

Аналогічну правову позицію наведено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно із статтею 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

У свою чергу п. 14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до п. 14.1.136 ст. 14 ПК України орендна плата - обов`язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.

Пунктами 1, 4 статті 288 ПК України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами).

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (пункт 5 статті 288 ПК України).

При цьому, згідно з абзацом 3 частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, зокрема, комунальної власності. Крім того, згідно з абзацом 1 пункту 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (частина друга статті 20 Закону України «Про оцінку земель»).

Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями пункту 288.5.1 статті 288 ПК України.

Рішенням Чернівецької міської ради 3 сесії VIІІ скликання від 26 лютого 2021 року № 118 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Чернівців, яку введено в дію з 01.01.2022.

У матеріалах справи наявні витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 7310136600:35:002:0108 від 12.07.2022 № 5850 та від 03.11.2023 № НВ-9931110562023, згідно з яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 137 291,00 грн та 1 246 774,98 грн відповідно.

Відповідач не заперечує щодо нормативної оцінки земельної ділянки, на підставі якої здійснено розрахунок безпідставно збережених коштів з орендної плати за землю.

Що ж до розміру відсоткової ставки орендної плати, суд зазначає, що позивач наділений дискреційними повноваженнями щодо встановлення розміру нормативної грошової оцінки в діапазоні від 3% до 12%, відтак він був вправі розраховувати на отримання орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є мінімальним розміром відсоткової ставки. Дана ставка 3% орендної плати, згідно категорії та цільового призначення спірної земельної ділянки, відповідає Положенню про оренду та порядок розрахунку орендної плати за земельні ділянки у м. Чернівці, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 23.10.2008 №715.

Щодо формули розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, то такий розрахунок здійснюється відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 року № 1147.

Відповідачем не спростовано наданий позивачем розрахунок безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати.

За розрахунком позивача, розмір збережених відповідачем коштів від безпідставно набутого майна за період з 26.10.2022 по 07.11.2024, який підлягає відшкодуванню з боку відповідача, складає 77 189,29 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Чернівецької міської ради щодо стягнення з відповідача 77 189,29 грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати.

V. Висновки суду.

За результатами розгляду цієї справи суд дійшов висновку, що відповідач як власник нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці комунальної власності, здійснював фактичне користування вказаною земельною ділянкою без жодних правовстановлюючих документів, внаслідок чого міська рада недоотримала кошти від орендної плати за землю за період з 26.10.2022 по 07.11.2024 в сумі 77 189,29 грн, а, отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.

VІ. Розподіл судових витрат.

Позивачем сплачений судовий збір в сумі 3 028,00 грн платіжною інструкцією № 53 від 21.01.2025.

У відповідності до статті 129 ГПК України сплачений позивачем судовий збір слід покласти на відповідача.

Про понесення інших судових витрат учасники справи не заявляли.

Керуючись статтями 2, 4, 12, 13, 73, 74, 86, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Приватного підприємства виробничо-комерційна фірма «Промсервіс» (58005, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Череповецька (Сергія Ватрича), 17, ЄДРПОУ 22854010) на користь Чернівецької міської ради (58002, Чернівецька обл., м. Чернівці, Центральна площа,1, код ЄДРПОУ 36068147) безпідставно збережені кошти з орендної плати за землю в сумі 77 189,29 грн та 3 028,00 грн витрат зі сплати судового збору.

3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст. 257 ГПК України).

Повний текст рішення складено та підписано 11 квітня 2025 року.

Суддя І.В. Марущак