Справа № 22ц-9488 Головуючий 1 інстанції- Черткова Л.О.,
Категорія -57 Доповідач –Бабенко П.М.
У Х В А Л А
іменем України
05 серпня 2010 року Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого – Кондратьєвої О.М.
суддів: Бабенка П.М., Звягінцевої О.М.,
при секретарі- Лясовій В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Докучаєвску Донецької області на рішення Докучаєвського міського суду Донецької області від 18 травня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Докучаєвску Донецької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги,
ВСТАНОВИВ :
Рішенням Докучаєвського міського суду Донецької області від 18 травня 2010 року позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області щодо ненарахування та невиплати позивачу підвищення до пенсії як дитині війни з розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно. Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області здійснити перерахунок пенсії позивачу . з підвищенням на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року в сумі 1195,20 грн.
Не погоджуючись з постановою суду, Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області ( далі- Управління ПФУ) подало апеляційну скаргу, в якій порушує питання про скасування постанови суду і ухвалення нового рішення про відмову в задоволені позову в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування доводів скарги відповідач зазначив, що згідно зі ст.71 Закону України від 26 грудня 2008 року «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України у 2009 році надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати. Виплати позивачу здійснювалися відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Зазначені правові норми не визнанні неконституційними Конституційним Судом України , тому немає підстав ігнорувати їх виконання.
Сторони в судове засідання не з’явилися, повідомлені про час та місце розгляду справи належним чином. Управління ПФУ просить розглянути справу за відсутності його представника.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, аапеляційни1й суд вважає за необхідне апеляційну скаргу відхилити з наступних підстав.
Судом встановлено,що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. Позивач відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» відноситься до соціальної групи «діти війни», що підтверджується копією паспорта. Факт перебування позивача на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Докучаєвськ Донецької області визнано відповідачем, який сплачує йому пенсію за віком , але додатково нараховує щомісячне підвищення до пенсії в 2009 році в розмірі 49,80 грн., замість передбаченої законом підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком.
Вирішуючи спір і задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що управління Пенсійного фонду України в м. Кіровське Донецької області як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» і здійснити позивачу відповідні нарахування ( за той період часу, коли дія цієї норми не була зупинена), але на порушення зазначеної статті таких нарахувань не проводило.
Зазначений висновок відповідає вимогам закону та наданим доказам по справі.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції на момент звернення позивача передбачає, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Доводи апеляційної скарги про неврегульованість механізму реалізації положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не можуть бути взяті до уваги.
Розмір мінімальної пенсії за віком, з якої має обчислюватись зазначене підвищення до пенсії, необхідно проводити з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого частиною першою ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Згідно з цією нормою, мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність. Іншого розміру такої пенсії законодавством не передбачено.
Відповідно до вимог ст. 2 ч. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Як передбачено положеннями ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» зі змінами та абз.1 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у 2009 році для визначення мінімального розміру пенсії за віком з 01 січня 2009 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
Таким чином, розмір мінімальної пенсії за віком з 1 січня 2009 року становить 498 грн., а з 1 листопада 2009 року – 573 грн.
Враховуючи положення ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, з метою забезпечення передбаченого Конституцією України права позивача на належне соціальне забезпечення, колегія суддів вважає правильними висновки суду першої інстанції щодо необхідності задоволення позовних вимог з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 рік.
Апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, що виплата проводилася відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», не можуть бути прийняті до уваги.
За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України, застосування відповідачем норм вказаної постанови істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача.
Суд правильно прийшов до висновку, що при вирішенні даного спору застосуванню підлягала ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Розрахунок недоплаченої суми судом розраховано правильно.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду та встановлених обставин справи, підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.
Відповідно до вимог ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін.
Оскільки при поданні апеляційної скарги відповідач не сплатив 37 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, а у задоволенні апеляційної скарги апеляційний суд відмовляє, вказані витрати відповідно до вимог ст.88 ЦПК та Постанови кабінету Міністрів України " Про затвердження Порядку оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільних справ та їх розмірів" від 21 грудня 2005 року № 1258 з відповідними змінами слід стягнути з відповідача.
Керуючись ст. ст. 81, 88 303, 307, ч.1 ст. 308, 313, 315 ЦПК України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Докучаєвську Донецької області відхилити.
Рішення Докучаєвського міського суду Донецької області від 18 травня 2010 року залишити без змін.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Докучаєвську Донецької області витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 37 грн. на розрахунковий рахунок 312113263700004 ,отримувач- Державний бюджет м.Донецька Ворошиловський район , ЕДРПОУ 34686537 , банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий :
Судді: