Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/39839/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
І. Зміст позовних вимог.
До суду через систему «Електронний суд» з позовом звернулась ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі відповідач 1 , ГУ ПФУ у Львівській області) та Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі відповідач 2 , ГУ ПФУ в Херсонській області), у якому, просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській від 05.09.2024 р. № 965220186619 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, згідно довідки ТУ ДСА України в Херсонській області № 02-1559/24 від 06.12.2024;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2024 р. перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки ТУ ДСА України в Херсонській області № 02-1559/24 від 06.12.2024 з урахуванням раніше виплачених сум грошового утримання.
ІІ. Позиція сторін.
На обґрунтування вказаних вимог позивачка вказує, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі, обчислене відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів". 16.12.2024 р. звернулася до відповідача-2 із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з розрахунку суддівської винагороди, зазначеної у довідці ТУ ДСА України в Херсонській області за № 02-1559/24 від 06.12.2024 року станом на 01.01.2024 р. Проте, рішенням ГУ ПФУ у Львівській області від 05.09.2024 р. № 965220186619 позивачці було відмовлено у здійсненні вказаного перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Вважаючи дане рішення відповідача-1 протиправним, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
20.01.2025 року від ГУ ПФУ в Херсонській області надійшов відзив на позовну заяву, яким просить відмовити позивачці у задоволенні позовних вимог у зв`язку з необгрунтованістю. Так, вказує, що 16.12.2024 року позивачка звернулась до територіального органу ПФУ з заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, надавши довідку № 02-1559/24 від 06.12.2024, видану ТУ ДСА України в Херсонській області на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 року № 420/11405/24, про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. За принципом екстериторіальності дана заява позивачки була розглянута ГУ ПФУ у Львівській області та прийнято рішення №965220193088 від 23.12.2024 про відмову ОСОБА_1 в проведенні вищезазначеного перерахунку. При цьому, звертає увагу, що ГУ ПФУ в Херсонській області жодних рішень відносно заяви Позивача про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці не приймалося, оскільки, на виконання вимог принципу екстериторіальності, таке рішення приймалося ГУ ПФУ у Львівській області. Щодо обґрунтованості підстав відмови ГУ ПФУ у Львівській області у спірному перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці, відповідач-2 вказує, що після 18.02.2020 розміри суддівської винагороди, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2024 року не змінився по відношенню до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовувався для визнання базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2021 року, підстави для здійснення нового перерахунку щомісячного грошового утримання, згідно наданої Позивачкою довідки № 02-1559/24 від 06.12.2024, відсутні.
Відповідач-1 ГУ ПФУ у Львівській області не скористалося правом на подання відзиву на позов, при цьому копія ухвали суду від 03.01.2025 р. про відкриття провадження у справі була доставлена до його електронного кабінету 04.01.2025 р., про що свідчить довідка про доставку електронного листа від 23.01.2025 р.
III. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 26.12.2024 р позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 03.01.2025 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Цією ухвалою зобов`язано відповідачів разом з відзивом на позов надати суду належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача, у т.ч. рішення/протокол про призначення пенсії, рішення/протоколи про перерахунок пенсії, за спірний період, та документи, які слугували такому перерахунку (довідка, тощо);
Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та з 04.1.2016 р. отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, що підтверджується протоколом про призначення №11702 від 10.10.2016 р.
06.12.2024 р. на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 р. по справі № 420/11405/24 ТУ ДСА України в Херсонській області складено довідку № 02-1559 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2024 року, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3 028 грн, відповідно до якої суддівська винагорода, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання складає 159 878,40 грн.
16.12.2024 позивачка звернувся до територіального органу ПФУ - ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, додавши оригінал вказаної довідки ТУ ДСА в Херсонській області № 02-1559/24 від 06.12.2024 р.
Відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (надалі по тексту Порядок № 22-1), після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - ГУ ПФУ у Львівській області, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
23.12.2024 р. Відділом перерахунків пенсій № 2 Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення № 965220193088, яким відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку щомісячного грошового довічного утримання з тих підстав, що у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу суддів, становить 2 102,00 грн., тобто на рівні 2020 року, відповідно змін розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, з 01.01.2024 не відбулося.
Вважаючи дане рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області протиправним, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
V. Норми права, які застосував суд.
Згідно зі статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. У Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.
Організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд визначає Закон України Про судоустрій і статус суддів від 02.06.2016 № 1402-VIII, який набрав чинності 30.09.2016 р. ( далі Закон №1402- VIII), зокрема, -
- судоустрій і статус суддів в Україні визначаються Конституцією України та законом. Зміни до цього Закону можуть вноситися виключно законами про внесення змін до Закону України Про судоустрій і статус суддів. ( стаття 4 Закону №1402- VIII)
- суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. ( частина 1 статті 135 Закону № 1402-VIII)
- суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці. ( частина 2 статті 135 Закону № 1402-VIII)
- базовий розмір посадового окладу судді становить: 1) судді місцевого суду 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 2) судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; 3) судді Верховного Суду 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. У разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. ( частина 3 статті 135 Закону № 1402-VIII, яка згідно з рішенням Конституційного Суду України № 4-р/2020 від 11 березня 2020 року діє в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII).
- судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія на умовах, визначених зазначеним Законом, або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання. ( частина перша статті 142 Закону № 1402-VIII).
- у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. ( частина перша статті 142 Закону № 1402-VIII).
Відповідно до статті 138 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів", постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1 затверджено Порядок подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України (далі - Порядок № 3-1), яким, серед іншого, передбачено
- заява про призначення (перерахунок) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (додаток 1) подається до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднаних управлінь (далі - органи, що призначають щомісячне довічне утримання) через уповноважену особу суду за останнім місцем роботи. Заява про призначення щомісячного довічного утримання може бути подана суддею особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, завіреної в установленому законодавством порядку. ( пункт 1 розділу I Порядку № 3-1)
- заява про перерахунок щомісячного довічного утримання та довідка про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (додаток 2) або довідка про винагороду судді Конституційного Суду України для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді Конституційного Суду України у відставці (додаток 3) подається до органів, що призначають щомісячне довічне утримання. У разі надсилання заяви і документів для перерахунку щомісячного довічного утримання поштою, днем звернення за перерахунком вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Звернення за перерахунком щомісячного довічного утримання проводиться в разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді (в разі збільшення розміру винагороди судді Конституційного Суду України), який працює на відповідній посаді. Перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з дня виникнення права на відповідний перерахунок.( пункти 1 - 4 розділу I Порядку № 3-1)
- до заяви про перерахунок щомісячного довічного утримання додається довідка про суддівську винагороду (довідка про винагороду судді КСУ) працюючого судді за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди. ( пункт 2 розділу III Порядку № 3-1)
- не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення щомісячного довічного утримання документами або надання додаткових документів орган, що призначає щомісячне довічне утримання, розглядає подані документи та приймає рішення про призначення щомісячного довічного утримання або відмову в його призначенні відповідно до пункту 5 розділу І цього Порядку. (пункт 3 розділу IV Порядку № 3-1)
-орган, що призначає щомісячне довічне утримання, не пізніше 10 днів після винесення рішення інформує особу про призначення щомісячного довічного утримання із зазначенням його розміру або про відмову в призначенні щомісячного довічного утримання із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.( пункт 4 розділу IV Порядку № 3-1)
VI. Оцінка суду.
Аналіз наведених положень Закону №1402-VIII свідчить про те, що підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є зміна розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
При цьому, за приписами Порядку № 3-1 заява про перерахунок щомісячного довічного утримання та довідка про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці подається до органів, що призначають щомісячне довічне утримання, які за результатами їх розгляду приймає рішення про перерахунок щомісячного довічного утримання або відмову в його перерахунку відповідно.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами у справі, позивачка перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці призначене відповідно до пункту 25 розділу XII Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 02.06.2016 № 1402 Про судоустрій і статус суддів (далі - Закон №1402)
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 р. по справі № 420/11405/24 Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Херсонській області 06.12.2024 року виготовило довідку про суддівську винагороду №02-1559 на ім`я ОСОБА_1 для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2024 року, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3028 грн.
Позивачка 16.12.2024 звернулась до територіального органу ПФУ із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, додавши оригінал довідки ТУ ДСА в Херсонській області № 02-1559 від 06.12.2024 р.
За принципом екстериторіальності розгляд поданих позивачкою документів здійснено ГУ ПФУ в Львівській області та рішенням №965220193088 від 23.12.2024 відмовлено ОСОБА_1 в проведенні вищезазначеного перерахунку, яке є предметом оскарження у даній справі.
Як вбачається з оскаржуваного рішення ГУ ПФУ в Львівській області, відмова у здійсненні спірного перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці вмотивована тим, що статтею 7 Закону України від 09.11.2023 № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» передбачено, що у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу суддів, становить 2102 грн., тобто на рівні 2020 року. Отже зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, з 01.01.2024 не відбулося.
Будь-які інші мотиви щодо прийняття рішення про відмову у перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в оскаржуваному рішенні не наведено.
Надаючи правову оцінку вказаній відмові відповідача-1, враховує наступне.
Відповідно до вищенаведених норм Закону України «Про судоустрій і статус суддів №1402-VIII перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання здійснюється у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.
Так, статтею 135 Закону № 1402-VIII передбачено, що суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат. При цьому, базовий розмір посадового окладу судді залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб ено, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Тобто, розмір посадового окладу судді, який є складовим елементом суддівської винагороди, безпосередньо залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 46 Конституції України визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження тощо наведено у Законі України від 15 липня 1999 року №966-XIV «Про прожитковий мінімум» (далі - Закон №966-XIV).
Прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров`я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості (стаття 1 Закону №966-XIV).
Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб; осіб, які втратили працездатність.
У змісті наведеної норми Закону №966-XIV закріплено вичерпний перелік основних соціальних і демографічних груп населення відносно яких визначається прожитковий мінімум.
Приписами статті 4 Закону №966-XIV передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
В статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020 № 1082-IX установлено у 2021 році прожитковий мінімум, зокрема, для основних соціальних і демографічних груп населення: працездатних осіб: з 1 січня - 2270 гривень, працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді: з 1 січня - 2102 гривні.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02.12.2021р. №1928-IX установлено у 2022 році прожитковий мінімум, зокрема, для основних соціальних і демографічних груп населення: працездатних осіб: з 01.01.2022р. - 2 481,00 грн; працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, - 2102,00 грн.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022р. №2710-IX установлено у 2023 році прожитковий мінімум, зокрема, для основних соціальних і демографічних груп населення: працездатних осіб: працездатних осіб з 01.01.2023р. - 2684,00 грн; працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, - 2102,00 грн.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX установлено на 01 січня 2024 року прожиткових мінімумів, зокрема, для основних соціальних і демографічних груп населення: працездатних осіб: працездатних осіб в розмірі 3028 грн., працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, - 2102 гривні.
З огляду на вказані норми вказаних законів, введено новий вид прожиткового мінімуму - «прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді», розмір якого становить 2102,00 грн., яким фактично змінено складову для визначення базового розміру посадового окладу судді, що порушує гарантії незалежності суддів, одна з яких передбачена частиною другою статті 130 Конституції України і частиною третьою статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
При цьому, Законом №966-XIV не визначено такого виду прожиткового мінімуму, як «прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді», а відтак цим Законом судді не віднесені до соціальної демографічної групи населення стосовно яких прожитковий мінімум повинен встановлюватися окремо.
Варто зазначити, що зміни до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у частині, яка регламентує розмір суддівської винагороди у період, про який йдеться у позовній заяві, а також до Закону України "Про прожитковий мінімум" щодо визначення прожиткового мінімуму не вносилися, тож відсутні законні підстави для зменшення розміру прожиткового мінімуму, який встановлено для працездатних осіб на 01 січня календарного року, з метою визначення суддівської винагороди.
В контексті вказаного, суд вказує, що на такі аспекти законодавчого регулювання звернув увагу Конституційний Суд України у Рішеннях від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) та від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України).
Законом України "Про судоустрій і статус суддів" закріплено, що для визначення розміру суддівської винагороди до уваги може братися лише прожитковий мінімум для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Таким чином, оскільки вказана конституційна гарантія незалежності суддів не може порушуватися і змінюватися без внесення відповідних змін до закону про судоустрій, суддівська винагорода не може обчислюватися із застосуванням величини, відмінної від тієї, що визначена Законом України "Про судоустрій і статус суддів".
Аналогічна правова позиція щодо застосування ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", ст.135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" викладена у постановах Верховного Суду від 10.11.2021 р. у справі № 400/2031/21, від 30.11.2021 у справі № 360/503/21, від 22.06.2023 у справі № 400/4904/21, від 12.07.2023 у справі № 140/5481/22, від 24.07.2023 у справі № 280/9563/21, від 13.09.2023 у справі № 240/44080/21, від 21.03.2024 у справі № 620/4971/23.
З наведених вище підстав суд відхиляє доводи ГУ ПФУ щодо незмінності розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визнання базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2024 року по відношенню до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовувався для визнання базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2021 року, з 1 січня 2022 року та з 1 січня 2023 року, оскільки суддівська винагорода позивачки має розраховуватись у відповідності до ч. 2 ст.130 Конституції України, ч. 3 ст.135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та з розрахунку встановленого ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 01.01.2024р. прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3028 грн.
До аналогічних висновків дійшов П`ятий апеляційний адміністративний суд у постанові від 02 грудня 2024 р. у справі № 420/11405/24, залишивши без змін рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2024 року, яким зобов`язано ТУ ДСА України в Херсонській області видати позивачці довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, у якій нарахувати суддівську винагороду з розрахунку встановленого ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 01.01.2024р. прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі - 3028 грн.
Враховуючи вищенаведені обставини суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області №965220193088 від 23.12.2024 року про відмову у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки № 02-1559 від 06.12.2024 року є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому суд звертає увагу позивачки, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області від 05.09.2024 р. № 965220186619 року, про яке зазначено в прохальній частині позову не відповідає фактично встановленим обставинам справи та спростовується наявним у справі рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області від 23.12.2024 № 965220193088 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яке в межах даної справи визнано протиправним та скасовано.
Щодо підстав визначення належного органу Пенсійного фонду, яким має вчиняти дії та здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки з урахуванням висновків суду у даній справі, суд зазначає наступне.
З 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунки пенсій.
Екстериторіальність передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунки пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер.
Застосування екстериторіального призначення та перерахунку пенсій передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Мін`юсті 16.03.2021 за № 339/35961.
Відповідно до абз. 2 пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 3-1 від від 25.01.2008 приймання, розгляд та опрацювання заяви та документів, необхідних для призначення (перерахунку) щомісячного довічного грошового утримання, органами, що призначають щомісячне довічне грошове утримання, здійснюється відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1).
Відповідно до абз.13 п.4.2 вказаного Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до п.4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Відповідно до п.4.10 Порядку №22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
Оскільки під час розгляду справи судом встановлено, що розгляд заяви позивача від 16.12.2024 про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці здійснювало ГУ ПФУ у Львівській області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п.4.2 Порядку №22-1, проте прийняло неправомірне рішення про відмову у такому перерахунку, то саме даний територіальний орган Пенсійного фонду України має вчиняти дії та здійснювати перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці позивача з урахуванням висновків суду у даній справі.
З огляду на вищевказаний висновок суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог, заявлених до ГУ ПФУ в Херсонській області.
У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
VII. Висновок суду.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. ( ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
VIII. Розподіл судових витрат.
Частиною третьою статті 139 КАС України передбачено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Як вбачається з матеріалів справи, при звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 2422,40 грн., що підтверджується платіжним документом №3351-9305-3921-0522 від 24 грудня 2024 року. (а.с. 17)
Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI (далі Закон № 3674-VI ) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою ставка судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ст. 7 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2025 рік" установлено з 01.01.2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3028,00 гривень.
При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору. ( частина 3 ст. 4 цього Закону).
Оскільки позивачкою подано до суду позов в електронній формі, яким заявлено одну вимогу немайнового характеру, відповідно розмір судового збору за подання даного позову складає 968,96 грн. ( 3 028,00 * 0,4 *0,8).
Враховуючи, що предметом позову є одна вимога немайнового характеру, яка хоч і задоволена частково, але розмір компенсації за сплачений судовий збір суд визначає, виходячи з кількості (а не з розміру) задоволених/незадоволених позовних вимог. Такий механізм розподілу витрат зі сплати судового збору застосовано Верховним Судом у рішенні від 16.06.2020 у справі №620/1116/20.
З огляду на викладене, сплачений позивачем судовий збір у 968,96 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного Фонду України в Львівській області, яке прийняло оскаржуване рішення, яке судом визнано протиправним та скасовано.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 цього Закону сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (м. Херсон, РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрія, буд.10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885 ) та Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області ( вул. В. Крицак, буд.6, м. Херсон, 73036, ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 965220193088 від 23.12.2024 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, згідно довідки ТУ ДСА України в Херсонській області № 02-1559 від 06.12.2024;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2024 р. перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки ТУ ДСА України в Херсонській області № 02-1559 від 06.12.2024 з урахуванням раніше виплачених сум грошового утримання.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 968,96 (дев`ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок ) гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна