Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 473/1723/25
П О С Т А Н О В А
іменем України
"10" квітня 2025 р. місто Вознесенськ
Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі головуючого - судді Дробинського О.Е.,
з участю секретаря судового засідання Данилевич Т.О.,
прокурора Вознесенської окружної прокуратури Миколаївської області Нестеренко А.І.,
особи, притягнутої до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянув протокол №136 від 18 березня 2025 року, що надійшов з Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку села Таборівка Вознесенського району Миколаївської області, громадянку України, пенсіонерку, на період інкремінованого адміністративного правопорушення працювала державним кадастровимреєстратором відділуметодологічного забезпеченнята веденнядержавного земельногокадастру тарозгляду скаргна рішеннядії табездіяльності державнихкадастрових реєстраторівуправління державногоземельного кадаструу Головномууправління Держгеокадаструу Миколаївськійобласті, зареєстрована та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 , будучи державним кадастровим реєстратором відділу методологічного забезпечення та ведення державного земельного кадастру та розгляду скарг на рішення дії та бездіяльності державних кадастрових реєстраторів управління державного земельного кадастру у Головному управління Держгеокадастру у Миколаївській області та будучи суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення, відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону, а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, щорічної декларації за 2023 рік.
Відповідно до наказу №331-к від 15 грудня 2016 року ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу у Вознесенському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області. 04.08.2022 наказом №263-к ОСОБА_1 переведено на посаду державного кадастрового реєстратора відділу методологічного забезпечення та ведення державного земельного кадастру та розгляду скарг на рішення дії та бездіяльності державних кадастрових реєстраторів управління державного земельного кадастру у Головному управління Держгеокадастру у Миколаївській області.
13 травня 1996 року відповідно до відмітки в трудовій книжці ОСОБА_1 прийняла присягу державного службовця та 15 ранг 7 категорії.
В подальшому, наказом № 372-к від 25. грудня 2023 року ОСОБА_1 звільнено з посади державного кадастрового реєстратора відділу методологічного забезпечення та ведення державного земельного кадастру та розгляду скарг на рішення дії та бездіяльності державних кадастрових реєстраторів управління державного земельного кадастру у Г оловному управління Держгеокадастру у Миколаївській області з 01 січня 2024 року.
Відповідно до посадової інструкції державний кадастровий реєстратор відділу методологічного забезпечення та ведення державного земельного кадастру та розгляду скарг на рішення дії та бездіяльності державних кадастрових реєстраторів управління державного земельного кадастру у Головному управління Держгеокадастру у Миколаївській області виконує наступні обов`язки:
-Веде державний земельний кадастр за допомогою програмного забезпечення відповідно до повноважень визначених законом;
-Збирає та узагальнює інформацію з надання адміністративних послуг Головного управління з питань ведення державного земельного кадастру;
-Розглядає листи заяви звернення та скарги громадян підприємств, установ, організацій та посадових осіб з питань що віднесені до компетенції відділу;
Таким чином, обіймаючи посаду державного кадастрового реєстратора відділу методологічного забезпечення та ведення державного земельного кадастру та розгляду скарг на рішення дії та бездіяльності державних кадастрових реєстраторів управління державного земельного кадастру у Головному управління Держгеокадастру у Миколаївській області ОСОБА_1 є державним службовцем категорії «в» та відповідно є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону, і на неї поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про державну службу», державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Згідно ст. 1 Закону, державний орган - орган державної влади, в тому числі колегіальний державний орган, інший суб`єкт публічного права, незалежно від наявності статусу юридичної особи, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, юрисдикція якого поширюється на всю територію України або на окрему адміністративно-територіальну одиницю.
Відповідно до абзацу другого пункту 3 частини другої статті 6 Закону України «Про державну службу», інші посади державної служби, не віднесені до категорій «А» і «Б», віднесено до посад категорії «В» державної служби. Відповідно до підпункту «В», пункту 1, частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктами, особами, на яких поширюються дія цього Закону, є державні службовці.
Згідно ч. 1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті З цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан який діє до теперішнього часу.
У зв`язку з чим НАЗК відповідно до роз`яснень від 07.03.2022 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок)», які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03.03.2022 № 2115-ІХ «Про захист інтересів суб`єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» - відтерміновано обов`язок подання декларації.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ який набрав чинності 12 жовтня 2023 року - відновлено обов`язок декларування.
Відповідно до роз`яснення НАЗК «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13 листопада 2023 року №4 визначено, що щорічну декларацію за 2023 рік потрібно подати до - 31 березня 2024 року.
У відповідності до ч. 2 ст. 8 КУпАП Закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Згідно з ст. 58 Конституції України «закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
З урахуванням вищевикладеного ОСОБА_1 зобов`язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, «щорічна» за 2023 рік до 31 березня 2024 року.
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, «щорічна» за 2023 рік подала лише 18 лютого 2025 року, чим допустила порушення встановленого строку подання електронної декларації, що підтверджується витягом з веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до інформації зазначеної у листі № 14.01.12-660/2-25 від 18 лютого 2025 року Головного управлінням Держеокадастру у Миколаївській області ОСОБА_1 повідомлялися вимоги ЗУ «Про запобігання корупції» у тому числі і вимоги статі 45 Закону під особистий підпис у відповідному розділі особової картки, окрім того ОСОБА_1 направлялось повідомлення про необхідність подання декларацій.
При цьому відповідно постанови великої палати Верховного суду від 24.01.2021 у справі № 800/30/17(990/1/1328/18) суд встановив, що вжиття конструкції «повинна була дізнатися» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов`язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строків.
Поважними можуть бути визнані лише ті обставини, які були об`єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Відповідно до абз. 9 підп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 № 223-943/ 0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
На підставі викладеної Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22.05.2017 року за № 223-943/0/4-17 позиції слід зазначити, що невжиття заходів суб`єктом декларування щодо своєчасності отримання електронного ключа, відомостей про склад сім`ї, їх доходи та інших необхідних даних для заповнення декларації, не може визнаватися реабілітуючою обставиною та поважною причиною для несвоєчасного подання декларації.
Так, з моменту відновлення етапу декларування 12.10.2023 до кінцевого терміну подачі декларації типу «щорічна» за 2023 рік - 31.03.2024, законодавцем надано достатньо часу для збору всіх необхідних даних та подачі декларації в установлений Законом термін.
На підставі вищевикладеного ОСОБА_1 не мала поважних причин подати електронну декларацію з порушенням визначених законодавством строків.
Відповідно листа Національного агентства з питань запобігання корупції , де вказані дати некоректної роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в якому чітко вказано, через збій у роботі програмного забезпечення інформаційно- комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр), помилки у роботі Реєстру спостерігались у період з 23 жовтня 2023 року по 14 листопада 2023 року, 23 грудня 2023 рокута частково в інші дні, які зазначені в листі.
В дні необхідності подання ОСОБА_1 декларації Реєстр працював в належному режимі.
Відповідно до абзацу 14 частини 1 статті 1 Закону спеціально уповноважені суб`єкти у сфері протидії корупції - органи прокуратури, Національної поліції, НАБУ та Національне агентство з питань запобігання корупції.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень, припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення.
В свою чергу частиною 2 статті 251 КУпАП встановлено, що обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на виконання складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Згідно ст. 255 КУпАП визначено, що працівники Національної поліції уповноважені на складання протоколів про вчинення адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, за статтями 172-4 - 172-9 КУпАП.
Відповідно роз`яснення НАЗК «щодо виявлення працівниками поліції фактів адміністративних правопорушень» від 06.02.2019 № 44-01/8418/19, то Національне агентство затверджує обґрунтований висновок та надсилає його іншим спеціально уповноваженим суб єктам у сфері протидії корупції у разі виявлення ознак іншого корупційного або пов язаного з корупцією правопорушення.
Таким чином, Закон України «Про запобігання корупції» не передбачає затвердження Національним агентством обґрунтованого висновку або повідомлення із встановленим фактом порушення вимог фінансового контролю у разі виявлення адміністративного правопорушення, пов язаного з корупцією за частинами першою, другою статті 172-6 КУпАП, уповноваженими особами Національної поліції України.
Таким чином, 18 лютого 2025 року ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення - несвоєчасне, без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме «щорічна» за 2023 рік.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину, у вчиненні вказаного правопорушення, визнала повністю.
Згідно ст. 245 КпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
На підставі ст. 252 КпАП України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному та об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується: протоколом №136 від 18 березня 2025 року /а.с. 1-10/, рапортами о/у Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Могильного О. від 18 березня 2025 року /а.с. 11, 12/, скрин-шотом подачі декларації суд`єкта декларування ОСОБА_1 /а.с. 13/, копіями наказів Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області /а.с.21-24, 25, 26, 28, 31, 32-34/ та іншими матеріалами справи в сукупності.
Суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 несвоєчасно подала декларацію без поважних причин, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Досліджені та перевірені судом обставини, які поза розумним сумнівом свідчать про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого їй адміністративного правопорушення, охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та узгоджуються із стандартом доказування поза розумним сумнівом (рішення від 18 січня 1978 року у справі Ірландія проти Сполученого Королівства (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів.
Громадянинка ОСОБА_1 реалізувала своє право бути кадастровим реєстратором відділу методологічного забезпечення та ведення державного земельного кадастру та розгляду скарг на рішення дії та бездіяльності державних кадастрових реєстраторів управління державного земельного кадастру у Головному управління Держгеокадастру у Миколаївській області та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі згідно встановлених норм закону держави Україна, і тому вона була зобов`язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за 2023 рік до 31.03.2024 року.
Поважних причин, які б могли бути визнані судом, як обставини, що були об`єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення ОСОБА_1 , та були пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, які призвели до порушення ОСОБА_1 строку подання електронної декларації, в судовому засіданні не встановлено.
Поважними можуть бути визнані лише ті обставини, які були об`єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
В судовому засіданні поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 електронної декларації, в судовому засіданні не встановлено.
Враховуючи обставини справи, особу порушниці, суспільну небезпеку вчиненого правопорушення, з метою виховання та запобігання вчиненню ОСОБА_1 нових правопорушень, суд вважає необхідним накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу, відповідно до мінімальної межі, визначеної санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.172-6, ст.ст. 283-285 КпАП України,-
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50 /п`ятдесяти/ неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 850 /вісімсот п`ятдесят/ гривень 00 копійок який підлягаєсплаті вдохід держави,рахунок:в дохід держави/рахунок: UA128999980313090106000014446, отримувач: Миколаїв.ГУК/тг м. Вознесенськ 21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37992030, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування: адміністративні штрафи та інші санкції, який підлягає сплаті не пізніше, як через 15 /п`ятнадцять/ днів з дня винесення копії постанови.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ст. 308 КУпАП, в разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання, роботи або за місцем знаходженням майна, яким стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі в розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок:Отримувач коштів:ГУК ум.Києві/м.Київ/22030106, Кодотримувача (кодза ЄДРПОУ):37993783, Банкотримувача:Казначейство України(ЕАП),Рахунок отримувача:UA908999980313111256000026001, Кодкласифікації доходівбюджету:22030106.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 /десяти/ днів з дня винесення постанови.
Суддя О.Е.Дробинський