Рішення № 126481440, 08.04.2025, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2025
Номер справи
640/11193/19
Номер документу
126481440
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

08 квітня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/11193/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Секірської А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров`я України, треті особи Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Міністерство освіти і науки України, Державне некомерційне підприємство «Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров`я України», про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21.06.2019 ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства охорони здоров`я України, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров`я України, яка полягає в тому, що ним своєчасно не затверджено: критерії визначення іноземної агенції для проведення міжнародного іспиту з основ медицини; строки розробки міжнародного іспиту з основ медицини; критерії оцінювання результатів міжнародного іспиту з основ медицини; основні характеристики, специфікації та змісту міжнародного іспиту з основ медицини;

- визнати протиправним і нечинним Графік проведення Єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів освітньо кваліфікаційного рівня спеціаліст та ступеня вищої освіти магістр та тестових екзаменів ліцензійних інтегрованих іспитів для здобувачів освітньо кваліфікаційного рівня спеціаліст, бакалавр та молодший спеціаліст галузі знань «22 Охорона здоров`я» у 2019 році, затверджений наказом Міністерства охорони здоров`я України від 05.06.2019 за № 1252, в частині, а саме частину пункту 22 наступного змісту: «01-03.07.2019 р. ЄДКІ, Етап 1 для здобувачів спеціальності «Медицина», які навчаються українською мовою, Міжнародний іспит з основ медицини (фундаментальні дисципліни) в комп`ютерній формі»;

- зобов`язати Міністерство охорони здоров`я України до початку розроблення міжнародного іспиту з основ медицини та до моменту початку його проведення затвердити: критерії визначення іноземної агенції для проведення міжнародного іспиту з основ медицини; строки розробки міжнародного іспиту з основ медицини; критерії оцінювання результатів міжнародного іспиту з основ медицини; основні характеристики, специфікації та змісту міжнародного іспиту з основ медицини;

- зобов`язати Міністерство охорони здоров`я України не пізніше ніж шість місяців до дати проведення міжнародного іспиту з основ медицини затвердити та оприлюднити основні характеристики, специфікацію та зміст міжнародного іспиту з основ медицини;

- зобов`язати Міністерство охорони здоров`я України доручити Державній організації «Центр професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров`я України» зупинити проведення міжнародного іспиту з основ медицини та провести цей іспит не раніше, ніж через шість місяців після затвердження основних характеристик і специфікації міжнародного іспиту з основ медицини.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.09.2019 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.09.2019 відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.07.2019 відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення адміністративного позову.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.10.2019 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 640/12683/19.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05.02.2025 прийнято адміністративну справу до провадження, визначено розгляд справи продовжити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано сторонам у разі зміни фактичних обставин по даній справі, вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, повідомити суду про таке протягом 15 (п`ятнадцяти) днів з дня отримання цієї ухвали шляхом направлення додаткових пояснень в електронній формі через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (особистий кабінет в системі «Електронний суд») з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису або у паперовій формі.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06.02.2025 поновлено провадження у справі.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18.03.2025 зобов`язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України надати суду інформацію про перебування громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України станом на теперішній час; інформації щодо перетину державного кордону України у період з 21.06.2019 по теперішній час громадянином України ОСОБА_1 із зазначенням дати та часу такого перетину; у разі наявності повідомити засоби зв`язку з ОСОБА_1 .

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 08.04.2025 допущено процесуальне правонаступництво у справі № 640/1193/19 третьої особи Державної організації «Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров`я України» (код ЄДРПОУ 21707413) на його процесуального правонаступника Державне некомерційне підприємство «Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров`я України» (код ЄДРПОУ 21707413, місцезнаходження: вул. Герцена, 31, м. Київ, 04050).

Позовні вимоги обґрунтовано таким.

ОСОБА_1 є студентом Харківського національного університету імені Н.В. Каразіна за спеціальністю «222 Медицина» галузь знань «22 Охорона здоров`я». На навчання вступив у 2016 році, навчався за контрактом.

Міністерством охорони здоров`я порушується конституційне право на освіту, встановлене статтею 53 Конституції України.

З посиланням на статті 53 Конституції України, Закону України «Про вищу освіту», позивач зазначив, що атестація студентів проводиться з метою встановлення відповідності їх рівня та обсягу знань, умінь, інших компетенцій вимогам стандартів вищої освіти, які розробляються Міністерством освіти і науки з урахуванням пропозицій Міністерства охорони здоров`я України. Така атестація може проводитись у формі єдиного державного кваліфікаційного іспиту, що повинно бути відображено у стандарті вищої освіти за спеціальністю «Медицина». Процедура атестації повинна забезпечувати наявність оприлюднених критеріїв прийняття рішення.

Порядком здійснення єдиного державного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти магістр за спеціальностями галузі знань «22 Охорона здоров`я», затвердженого постановою КМУ від 28.03.2018 № 334, з урахуванням змін, внесених постановою КМУ від 03.04.2019 № 308, передбачено атестацію студентів у формі єдиного державного кваліфікаційного іспиту, який в своєму складі має такий компонент як «міжнародний іспит з основ медицини».

19.02.2019 відповідач видав наказ № 419 «Про затвердження Порядку, умов та строків розроблення і проведення єдиного державного кваліфікаційного іспиту та критеріїв оцінювання результатів», який є нормативно правовим актом, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.03.2019 № 279/33250.

В подальшому 05.06.2019 відповідач видав наказ № 1252, яким затвердив Графік проведення Єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів освітньо кваліфікаційного рівня спеціаліст та ступеня вищої освіти магістр та тестових екзаменів ліцензійних інтегрованих іспитів для здобувачів освітньо кваліфікаційного рівня спеціаліст, бакалавр та молодший спеціаліст галузі знань «22 Охорона здоров`я» у 2019 році.

Із норм Порядку слідує, що міжнародний іспит з основ медицини провадиться однією з іноземних агенцій, яка визначається Центром тестування при МОЗ на основі критеріїв, затверджених МОЗ.

Станом на дату звернення позивача з цим позовом відповідачем не розроблено і не затверджено критеріїв, за якими повинна бути визначена міжнародна агенція для проведення міжнародного іспиту з основ медицини. Із повідомлень в ЗМІ позивачеві відомо, що нібито такою агенцією обрано National Board of Medical Examiners (США), але відповідні розпорядчі документи не існують, впевнитись у відповідності і належності цієї агенції не є можливим, оскільки критерії, які повинен затвердити відповідач, також не існують. Іспит згідно п.22 Графіку призначений на 01-03 липня 2019 року, тобто менше ніж за два тижні.

Відповідач порушує вимоги п.3 ч.3 ст. 16 Закону України «Про вищу освіту» щодо забезпечення оприлюднення критеріїв прийняття рішень та пункту 2 Порядку, затвердженого КМУ, щодо визначення критеріїв для обрання іноземної агенції. Така бездіяльність відповідача порушує конституційне право позивача на освіту, оскільки його цивільним інтересом є те, щоб суб`єкт, від рішення якого залежить продовження подальшого навчання позивача, був належним і законно визначеним, причому його визначення було свідомим і здійсненим належним чином до моменту початку розроблення такого іспиту.

Із третього абзацу пункту 3 розділу ІІ Порядку вбачається, що відповідач не затвердив строки розроблення міжнародного іспиту з основ медицини, а лише зазначив, що їх повинна визначити іноземна агенція. Це суперечить нормативно правовому акту вищої юридичної сили, а саме пункту 5 Порядку, затвердженого КМУ, згідно якого строки розроблення іспиту, компонентом якого є міжнародний іспит з основ медицини, затверджується відповідачем. А «визначити» та «затвердити» - це є різні правові терміни. Відповідач не має відповідної компетенції (повноважень) визначати суб`єкта, який затверджує строки розроблення іспиту, а повинен це робити сам, при тому, що визначення таких строків не є їх затвердженням.

Із п`ятого абзацу пункту 1 розділу 5 Порядку вбачається, що відповідач не затвердив критерії оцінювання результатів міжнародного іспиту з основ медицини, а лише зазначив, що їх повинен визначити розробник іспиту. Проте це суперечить нормативно правовому акту вищої юридичної сили, а саме пункту 5 Порядку, затвердженого КМУ, згідно якого критерії оцінювання іспиту, компонентом якого є міжнародний іспит з основ медицини, затверджується відповідачем. Зазначена ситуація призводить до того, що за два тижні до іспиту, від якого залежить подальше продовження навчання позивача, відповідачем не затверджені, і відповідно позивачеві невідомі критерії, за якими буде здійснюватися оцінювання складеного позивачем іспиту.

З посиланням на пункт 6 частини першої статті 3 Цивільного кодексу України позивач зазначив, що графік затверджений із порушенням строку, встановленого п.3 розділу ІІІ Порядку, яким передбачено, що графік затверджується до 01 вересня попереднього календарного року. Тобто студенту повинно заздалегідь бути відомо про дату проведення іспиту.

Розуміючи, що міжнародний іспит є відповідальною посиленою складовою атестації студента, застосовуючи аналогію права, слід стверджувати, що вимоги до цього іспиту і його складові повинні бути такими ж, або посиленими, порівняно із іншими складовими іспиту, такими як «КРОК» (національний ліцензований іспит). А відтак повинні існувати основні характеристики та специфікації міжнародного іспиту, а вони відсутні. Оскільки цей іспит передбачається як рівна або більш посилена компонента, специфікація іспиту не може бути затверджена пізніше, ніж за шість місяців до дати проведення іспиту. Станом на дату складання позову основні характеристики та специфікації відповідачем не погоджені і студентам не повідомлені.

Зазначена ситуація порушує засади справедливості, добросовісності і розумності, а також суперечить п.3 ч. 3 ст. 16 Закону України «Про вищу освіту» щодо забезпечення наявності оприлюднених критеріїв прийняття рішень відповідно до стандартів та рекомендацій забезпечення якості в Європейському просторі вищої освіти.

З огляду на наведене позивач просив задовольнити позовні вимоги.

01.10.2019 відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.

Механізм, умови та строки розроблення і проведення ЄДКІ для здобувачів ступеня вищої освіти магістр за спеціальностями галузі знань 22 «Охорона здоров`я», а також критерії оцінювання результатів визначено Порядком, умовами та строками розроблення і проведення єдиного державного кваліфікаційного іспиту та критерії оцінювання результатів, затвердженим наказом МОЗ України від 19.02.2019 № 419.

Порядок погоджений Міністерством освіти і науки України, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України, Національною поліцією України, Державною регуляторною службою України, зареєстровано в Міністерстві юстиції України, отже є нормативно правовим актом, що, в свою чергу, передбачає перевірку його відповідності нормативно правовим актам вищої сили (наказ Міністерства юстиції України від 06.07.2011 № 1805/5), зокрема і Порядку № 334.

Отже, безпідставним є твердження позивача про бездіяльність МОЗ України в частині своєчасного затвердження строків розробки міжнародного іспиту з основ медицини та критеріїв оцінювання результатів міжнародного іспиту з основ медицини.

Наказом МОЗ України від 23.05.2019 № 1160 встановлено, що відбір іноземної агенції з оцінки рівня якості знань здобувачів за спеціальністю «222 Медицина» та «228 Педіатрія», яка розробляє та організовує міжнародний іспит з основ медицини, здійснюється за наведеними у ньому критеріями. Тобто питання проведення ЄДКІ врегульовано нормативно, що спростовує твердження позивача про бездіяльність МОЗ щодо розроблення критеріїв відбору іноземної агенції для проведення міжнародного іспиту з основ медицини.

Щодо скасування пункту 22 Графіку, відповідач зазначив, що ЄДКІ для здобувачів спеціальності «Медицина», які навчаються українською або англійською мовами, був проведений 01.07.2019 03.07.2019 і більше 10 тисяч студентів його склали. А першого вересня 2019 року ці 10 тисяч студентів почали новий навчальний рік.

Тобто, проведення ЄДКІ згідно графіку як подія вже відбулося, та має юридичні наслідки, тому вимоги про визнання протиправним п.22 Графіку та проведення повторного ЄДКІ не підлягають задоволенню, оскільки є неналежним способом захисту та порушують права інших студентів.

Позивач не навів та не долучив до позовної заяви належних та достатніх доказів на підтвердження конкретних обставин допущеного відповідачем порушення його прав, свобод або інтересів.

З огляду на наведене відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

25.09.2019 третьою особою Державною організацією «Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров`я України надано пояснення щодо позову, в яких зазначено таке.

Щодо протиправної бездіяльності щодо несвоєчасного затвердження МОЗ України критеріїв визначення іноземної агенції для проведення міжнародного іспиту з основ медицини, з позиції Центру тестування як державної організації, на яку покладено забезпечення проведення міжнародного іспиту з основ медицини як компонента єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ), зазначено з посиланням на абзац другий пункту 3, абзацу тринадцятого пункту 2, пункт 4 Порядку здійснення ЄДКІ для здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст та для здобувачів ступеня вищої освіти магістр за спеціальностями галузі знань «22 Охорона здоров`я», затвердженого постановою КМУ від 28.03.2018 № 334, додатку до Порядку та Графіку проведення ЄДКІ у 2019 році, затвердженого наказом МОЗ від 11.09.2018 № 1647 (у редакції наказу МОЗ від 05.06.2019 № 1252), що критерії відбору іноземної агенції з оцінки рівня якості знань здобувачів за спеціальностями «222 Медицина», яка розробляє та організовує міжнародний іспит з основ медицини, затверджено наказом МОЗ від 23.05.2019 № 1160 «Про затвердження критеріїв відбору іноземної агенції з оцінки рівня якості знань здобувачів за спеціальністю «222 Медицина» та «228 Педіатрія», яка розробляє та організовує міжнародний іспит з основ медицини», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.05.2019 за № 556/33527 (Критерії відбору іноземної агенції).

Щодо тверджень позивача про відсутність у нього інформації щодо основних характеристик, специфікації та змісту Міжнародного іспиту, третя особа зазначила, що з урахуванням вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та враховуючи Критерії відбору іноземної агенції, Центром тестування була проведена публічна процедура закупівлі, а саме переговорна процедура закупівлі послуги з розробки та організації міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) як компонента ЄДКІ для здобувачів спеціальності «222 Медицина».

В результаті закупівлі у строк, визначений Законом України «Про публічні закупівлі», був укладений договір від 19.06.2019 № 04/19 між Центром тестування та NBME (Національною радою медичних екзаменаторів США), як переможцем процедури закупівлі послуги з розробки та організації міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) як компонента єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів вищої освіти спеціальності «222 Медицина».

Інформація щодо цієї процедури оприлюднена на веб-порталі Уповноваженого органу з публічних закупівель, тобто є відкритою та загальнодоступною.

Також всі заклади вищої освіти, що здійснюють підготовку здобувачів за спеціальністю «Медицина», в тому числі і Харківський національний університет ім. Н.В. Каразіна, студентом якого є позивач, були проінформовані Центром тестування листами від 19.06.2019 № 385 та від 19.06.2019 № 386 про вимоги розробника іспиту NBME щодо організації та проведення іспиту, доручено проінформувати студентів про порядок складання цього іспиту.

Крім того, Центром тестування на офіційному сайті та на сторінці у соціальний мережі Фейсбук 14.06.2019 розміщено інформацію для студентів медиків, які складатимуть міжнародний іспит International Foundations of Medicine як компонент ЄДКІ у 2019 році, у т.ч. щодо мови проведення, форми, формату, кількості завдань, тривалості іспиту, надано посилання для ознайомлення з інтерфейсом програми для тестування та можливістю пройти «пробне» тестування.

Основні характеристики та зміст іспиту є загальнодоступними на офіційній сторінці розробника міжнародного іспиту NBME.

Щодо позовних вимог, визначених п. 6,7,8 прохальної частини позову в частині зобов`язання МОЗ вчинити певні дії, третя особа зазначила, що суд не може встановлювати обов`язки суб`єктів владних повноважень на майбутнє, а подібне формулювання позовних вимог суперечить основним принципам і засадам судочинства. Крім спрямування позовних вимог на майбутнє, предмет позову в цій частині порушує встановлену законом компетенцію органу виконавчої влади в частині його дискреції на вчинення тих чи інших управлінських дій.

На підставі викладеного третя особа просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

15.07.2019 третьою особою Харківським національним університетом імені Н.В. Каразіна надано пояснення щодо позову, в яких зазначено, що ОСОБА_1 є студентом університету та навчається за спеціальністю «222 Медицина» галузь знань «Охорона здоров`я», на навчання вступив у 2016 році та здобуває ступінь вищої освіти «спеціаліст».

На момент подання позову міжнародний іспит з основ медицини ще проведено не було, а на момент розгляду справи він вже відбувся.

На думку університету, основна проблема проведення міжнародного іспиту з основ медицини полягає не у процедурних питання проведення іспиту, а саме в поширенні його на студентів, які здобувають ступінь вищої освіти «спеціаліст», особливо тих, які після внесення змін до постанови КМУ від 28.03.2018 № 334 згідно з постановою КМУ від 03.04.2019 № 308 вимушені були у 2019 році проходити державну атестацію у формі міжнародного іспиту з основ медицини, як компоненту ЄДКІ.

Студенту ОСОБА_1 , який є студентом Харківського національного університету імені В.Н.Каразіна за спеціальністю «222 Медицина» галузі знань «22 Охорона здоров`я» та вступив на навчання у 2016 році для здобуття ступеня вищої освіти «спеціаліст» стало відомо лише в квітні 2019 року, після виходу постанови КМУ 03.04.2019 № 308, про необхідність проходження державної атестації у формі міжнародного іспиту з основ медицини, як компоненту ЄДКІ, як і іншим студентам університету, що унеможливило якісну підготовку до державної атестації.

На думку третьої особи, поширення Порядку № 308 на здобувачів вищої освіти «спеціаліст» суперечить ст. 6 Закону України «Про вищу освіту».

З приводу низки проблем, які виникли під час проведення міжнародного іспиту з основ медицини як компоненту ЄДКІ, університет неодноразово листами звертався до Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров`я України.

Таким чином, МОЗ України необхідно було на виконання вказаних нормативно правових акті КМУ вживати відповідних заходів щодо запровадження міжнародного іспиту з основ медицини.

На підставі викладеного, третя особа просила врахувати пояснення при розгляді справи.

Третя особа Міністерство освіти і науки України правом надання пояснень щодо позову та/або відзиву не скористалося.

19.03.2025 Головним центром обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України на виконання вимог ухвали суду від 18.03.2025 надано інформацію відповідно до пунктів 12, 15 Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в`їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» (далі База даних), затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27.09.2022 № 614, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.10.2022 за № 1319/38655 (далі Положення), надсилаємо витяг з наявною у цій Базі даних інформацією щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України в період з 21.06.2019 по 19.03.2025 (станом на 10:50) громадянином України ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на дату звернення до суду з позовом був студентом Харківського національного університету імені Н.В. Каразіна за спеціальністю «222 Медицина» галузь знань «22 Охорона здоров`я», на навчання вступив у 2016 році і здобував ступінь вищої освіти «спеціаліст», навчався за Контрактом від 10.08.2016 № 3501/16-032 (арк.спр. 15-16).

Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 05.06.2019 № 1252 затверджено зміни до Графіка проведення Єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти магістр та тестових екзаменів ліцензійних інтегрованих іспитів для здобувачів освітньо кваліфікаційного рівня спеціаліст, бакалавр та молодший спеціаліст галузі знань «22 Охорона здоров`я» у 2019 році, затвердженого МОЗ України від 11.09.2018 № 1647, виклавши його в новій редакції, що додається. Так, п.22 з 01 по 03.07.2019 у Графіку значиться ЄДКІ, Етап 1 для здобувачів спеціальності «Медицина», які навчаються українською або англійською мовою, міжнародний іспит з основ медицини (фундаментальні дисципліни) в комп`ютерній формі (арк.спр. 12, 13-14).

Вирішуючи справу у межах заявлених позовних вимог, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідно зі статтею 3 Закону України Про вищу освіту від 01 липня 2014 року № 1556-VI державну політику у сфері вищої освіти визначає Верховна Рада України, а реалізують Кабінет Міністрів України та центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки (далі також Закон № 1556-VI).

За приписами статті 12 Закону № 1556-VI, управління у сфері вищої освіти у межах своїх повноважень здійснюється, зокрема Кабінетом Міністрів України, який в силу частини другої цієї ж статті через систему органів виконавчої влади: забезпечує реалізацію державної політики у сфері вищої освіти; організовує розроблення, затверджує та забезпечує виконання загальнодержавних програм розвитку сфери вищої освіти; забезпечує розроблення і здійснення заходів щодо створення матеріально-технічної бази та інших умов, необхідних для розвитку вищої освіти; видає у межах своїх повноважень нормативно-правові акти з питань вищої освіти; безпосередньо або через уповноважений ним орган здійснює права засновника, передбачені цим та іншими законами України, стосовно закладів вищої освіти державної форми власності; створює дієві механізми реалізації передбачених цим Законом прав закладів вищої освіти, наукових, науково-педагогічних і педагогічних працівників та осіб, які навчаються у закладах вищої освіти; забезпечує широку участь незалежних експертів і представників громадськості, роботодавців та осіб, які навчаються у закладах вищої освіти, у підготовці та прийнятті проектів нормативно-правових актів та інших рішень, що стосуються регулювання взаємодії складових системи вищої освіти та її функціонування в цілому; встановлює особливі умови підготовки фахівців за пріоритетними високотехнологічними напрямами відповідно до державних цільових програм; забезпечує здійснення контролю за дотриманням законодавства про вищу освіту; забезпечує здійснення контролю за дотриманням встановлених цим Законом обмежень при затвердженні складу Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.

Відповідно до приписів пункту 1 Положення про Міністерство охорони здоров`я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90, Міністерство охорони здоров`я України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, а у силу підпункту 2 пункту 4 Положення № 267, Міністерство охорони здоров`я України відповідно до покладених на нього завдань розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції.

Питання атестації здобувачів вищої освіти регламентовані статтею 6 Закону № 1556-VI, якою визначено можливість здійснення атестації здобувачів ступеня магістра у формі єдиного державного кваліфікаційного іспиту за спеціальностями та у порядку, визначеними Кабінетом Міністрів України.

Галузь знань « 22 Охорона здоров`я» входить до Переліку спеціальностей, за якими проводиться єдиний державний кваліфікаційний іспит для здобуття ступеня магістра, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 року № 354.

Пунктом 3 Положення про систему ліцензійних інтегрованих іспитів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 14 серпня 1998 року № 251, встановлено, що ліцензійний інтегрований іспит це складова частина державної атестації студентів, які навчаються за спеціальностями напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація».

Пунктом 9 цього ж Положення встановлено, що ліцензійний інтегрований іспит для присвоєння кваліфікації спеціаліста певної спеціальності напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація» це сукупність двох тестових іспитів. Перший іспит (Крок 1) із загальнонаукових дисциплін, другий іспит (Крок 2) із професійно-орієнтованих дисциплін.

Підпунктом 1, 2 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1556-VI передбачено, що освітня діяльність за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста, що провадиться закладами вищої освіти і започаткована до набрання чинності цим Законом, продовжується у межах строку навчання за певною освітньо-професійною програмою з видачою державного документа про вищу освіту встановленого зразка диплома спеціаліста. Останній прийом на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста проводиться у 2016 році.

Вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста (повна вища освіта) після набрання чинності цим Законом прирівнюється до вищої освіти ступеня магістра.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 334 затверджено Порядок здійснення єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти магістр за спеціальностями галузі знань "22 Охорона здоров`я", пунктом 1 якого встановлено, що цей Порядок регулює питання здійснення єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст, які вступили до закладів вищої освіти у 2016 році та/або поновлені до складу здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст з 2016 року, та для здобувачів ступеня вищої освіти магістр за спеціальностями галузі знань "22 Охорона здоров`я", що включені до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 266.

Відповідно до положень пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року № 334 атестація здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст, ступеня вищої освіти магістр за спеціальностями галузі знань "22 Охорона здоров`я" здійснюється у формі єдиного державного кваліфікаційного іспиту, який складається з таких компонентів, як інтегрований тестовий іспит "КРОК"; об`єктивний структурований практичний (клінічний) іспит; міжнародний іспит з основ медицини; іспит з англійської мови професійного спрямування. Атестація також може проводитися в іншій формі, визначеній стандартом вищої освіти.

Згідно з пунктом 13 Порядку у разі нескладання будь-якого з компонентів кваліфікаційного іспиту здобувач має право повторно скласти іспит не більше одного разу. Повторне складання іспиту допускається протягом одного року з дня проведення першого іспиту.

Витрати на повторне складання будь-якого з компонентів кваліфікаційного іспиту покладаються на здобувача.

Центр тестування при Міністерстві охорони здоров`я України, екзаменаційна комісія з проведення практичного (клінічного) іспиту забезпечують однаковий рівень складності завдань під час першого та повторного складання іспитів.

У разі повторного нескладання будь-якого з компонентів кваліфікаційного іспиту особа вважається такою, що не виконала індивідуальний навчальний план та відраховується відповідно до пункту 4 частини першої статті 46 Закону України Про вищу освіту.

У постанові Про затвердження Порядку здійснення єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти магістр за спеціальностями галузі знань 22 Охорона здоров`я зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 308 зазначено, що остання прийнята відповідно до вимог абзацу третього частини другої статті 6 Закону № 1556-VI.

Статтею 75, пунктом 3 частини першої статті 85, статтею 91 Конституції України визначено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент Верховна Рада України.

До повноважень Верховної Ради України віднесено, окрім іншого, прийняття законів.

Верховна Рада України приймає закони, постанови та інші акти більшістю від її конституційного складу, крім випадків, передбачених цією Конституцією.

Згідно з частинами першою, четвертою статті 49 Закону України Про Кабінет Міністрів України Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти постанови і розпорядження.

Акти Кабінету Міністрів України, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.

Відповідно до статті 51 Закону України Про Кабінет Міністрів України постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України приймаються на засіданнях Кабінету Міністрів України шляхом голосування більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України, визначеного відповідно до статті 6 цього Закону. Якщо проект рішення отримав підтримку рівно половини посадового складу Кабінету Міністрів України і за цей проект проголосував Прем`єр-міністр України, рішення вважається прийнятим.

Після підписання акта Кабінету Міністрів України внесення до його тексту будь-яких змін, у тому числі виправлення орфографічних і стилістичних помилок, здійснюється в порядку, передбаченому частиною першою цієї статті.

В силу частини восьмої статті 49 Закону України Про Кабінет Міністрів України акт Кабінету Міністрів України може бути оскаржений до суду в порядку та у випадках, установлених законом.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Міністерства охорони здоров`я України, яка полягає в тому, що ним своєчасно не затверджено: критерії визначення іноземної агенції для проведення міжнародного іспиту з основ медицини; строки розробки міжнародного іспиту з основ медицини; критерії оцінювання результатів міжнародного іспиту з основ медицини; основні характеристики, специфікації та змісту міжнародного іспиту з основ медицини; зобов`язання Міністерства охорони здоров`я України до початку розроблення міжнародного іспиту з основ медицини та до моменту початку його проведення затвердити: критерії визначення іноземної агенції для проведення міжнародного іспиту з основ медицини; строки розробки міжнародного іспиту з основ медицини; критерії оцінювання результатів міжнародного іспиту з основ медицини; основні характеристики, специфікації та змісту міжнародного іспиту з основ медицини, суд зазначає таке.

19.02.2019 Міністерством охорони здоров`я України видано наказ № 419 «Про затвердження Порядку, умов та строків розроблення і проведення єдиного державного кваліфікаційного іспиту та критеріїв оцінювання результатів», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.03.2019 за № 279/33250.

Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 23.05.2019 № 1160, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.05.2019 за № 556/33527, затверджено Критерії відбору іноземної агенції з оцінки рівня якості знань здобувачів за спеціальностями «222 Медицина» та «228 Педіатрія», яка розробляє та організовує міжнародний іспит з основ медицини.

19.06.2019 за № 385 Державною організацією «Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина»» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров`я України» направлено ректорам закладів вищої освіти, які здійснюють підготовку фахівців за спеціальністю «Медицина» лист «Щодо здійснення організаційно підготовчих заходів з проведення Міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) у письмовій (бланковій) формі» (арк.спр. 64-67).

19.06.2019 за № 386 Державною організацією «Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина»» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров`я України» направлено ректорам закладів вищої освіти, які здійснюють підготовку фахівців за спеціальністю «Медицина» лист «Щодо здійснення організаційно підготовчих заходів з проведення Міжнародного іспиту з основ медицини (фундаментальні дисципліни) у комп`ютерній формі» (арк.спр. 68-71).

Державною організацією «Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина»» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров`я України» на офіційному сайті (http://www.testcentr.org.ua) розміщено 14.06.2019 для студентів медиків, які складатимуть Міжнародний іспит International Foundations of Medicine як компонент ЄДКІ у 2019 році (арк.спр. 72).

Тобто, відповідачем затверджено Порядок, умови та строки розроблення і проведення єдиного державного кваліфікаційного іспиту та критеріїв оцінювання результатів» (наказ від 19.02.2019 № 419), та Критерії відбору іноземної агенції з оцінки рівня якості знань здобувачів за спеціальностями «222 Медицина» та «228 Педіатрія», яка розробляє та організовує міжнародний іспит з основ медицини (наказ від 23.05.2019 № 1160).

Відповідно, МОЗ України не допущено бездіяльності щодо не затвердження критеріїв визначення іноземної агенції для проведення міжнародного іспиту з основ медицини; строків розробки міжнародного іспиту з основ медицини; критеріїв оцінювання результатів міжнародного іспиту з основ медицини; основних характеристик, специфікації та змісту міжнародного іспиту з основ медицини.

У разі незгоди з виданими Кабінетом Міністрів України та МОЗ України наказами належним способом захисту порушеного права є оскарження зазначених нормативно правових актів, а не визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, тому в задоволенні позовних вимог в зазначеній частині слід відмовити.

Позивач скористався правом оскарження нормативно правових актів Кабінету Міністрів України у судовому порядку (справа № 640/12683/19).

Позовні вимоги про визнання протиправним і нечинним Графіку проведення Єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів освітньо кваліфікаційного рівня спеціаліст та ступеня вищої освіти магістр та тестових екзаменів ліцензійних інтегрованих іспитів для здобувачів освітньо кваліфікаційного рівня спеціаліст, бакалавр та молодший спеціаліст галузі знань «22 Охорона здоров`я» у 2019 році, затверджений наказом Міністерства охорони здоров`я України від 05.06.2019 за № 1252, в частині, а саме частину пункту 22 наступного змісту: «01-03.07.2019 р. ЄДКІ, Етап 1 для здобувачів спеціальності «Медицина», які навчаються українською мовою, Міжнародний іспит з основ медицини (фундаментальні дисципліни) в комп`ютерній формі»; зобов`язання Міністерства охорони здоров`я України не пізніше ніж шість місяців до дати проведення міжнародного іспиту з основ медицини затвердити та оприлюднити основні характеристики, специфікацію та зміст міжнародного іспиту з основ медицини; зобов`язання Міністерства охорони здоров`я України доручити Державній організації «Центр професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров`я України» зупинити проведення міжнародного іспиту з основ медицини та провести цей іспит не раніше, ніж через шість місяців після затвердження основних характеристик і специфікації міжнародного іспиту з основ медицини, не належать до задоволення з огляду на таке.

Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 05.06.2019 № 1252 затверджено зміни до Графіка проведення Єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти магістр та тестових екзаменів ліцензійних інтегрованих іспитів для здобувачів освітньо кваліфікаційного рівня спеціаліст, бакалавр та молодший спеціаліст галузі знань «22 Охорона здоров`я» у 2019 році, затвердженого МОЗ України від 11.09.2018 № 1647, виклавши його в новій редакції, що додається. Так, п.22 з 01 по 03.07.2019 у Графіку значиться ЄДКІ, Етап 1 для здобувачів спеціальності «Медицина», які навчаються українською або англійською мовою, міжнародний іспит з основ медицини (фундаментальні дисципліни) в комп`ютерній формі (арк.спр. 12, 13-14).

Судом установлено, що ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.07.2019 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України, в якому заявлено вимоги: визнати протиправними і нечинними окремих положень Порядку здійснення єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти магістр за спеціальностями галузі знань 22 "Охорона здоров`я", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 334, зокрема: абзац перший пункту 1 в частині поширення дії цього Порядку на здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст; абзац перший пункту 2 в частині впровадження міжнародного іспиту з основ медицини; абзац тринадцятий пункту 2; абзац чотирнадцятий пункту 2; абзац третій пункту 4; абзац перший пункту 9; абзац третій пункту 11; пункт 14 в частині поширення дії цього Порядку на здобувачів освітньо - кваліфікаційного рівня спеціаліст; Додаток до Порядку ЕТАПИ ТА ОБОВ`ЯЗКОВІ КОМПОНЕНТИ кваліфікаційного іспиту для спеціальностей галузі знань "22 охорона здоров`я" в частині поширення дії цього Порядку на здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст та впровадження міжнародного іспиту з основ медицини.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.08.2019 по справі №640/12298/19 за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними і нечинними окремих положень Порядку здійснення єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти магістр за спеціальностями галузі знань 22 "Охорона здоров`я", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 334, зокрема: абзац перший пункту 1 в частині поширення дії цього Порядку на здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст, абзац четвертий пункту 13 Порядку передано адміністративну справу судді Окружного адміністративного суду міста Києва Мазур А.С. для вирішення питання про об`єднання із адміністративною справою №640/12683/19.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.11.2019 об`єднано в одне провадження для спільного розгляду і вирішення адміністративні справи №640/12683/19 та №640/12298/19.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.07.2020 у справі № 640/12683/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.11.2020, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, відмовлено повністю.

Постановою Верховного Суду від 10.03.2021 у справі № 640/12683/19 касаційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 липня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року у цій справі залишено без змін.

У судових рішеннях у справі № 640/12683/19 встановлено, що у постанові Про затвердження Порядку здійснення єдиного державного кваліфікаційного іспиту для здобувачів ступеня вищої освіти магістр за спеціальностями галузі знань 22 Охорона здоров`я від 28 березня 2018 року № 334, змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 308, зазначено, що остання прийнята відповідно до вимог абзацу третього частини другої статті 6 Закону України «Про вищу освіту». На засіданні робочої групи Міністерства охорони здоров`я України ухвалено рішення, в якому вказано, що за результатами оцінки міжнародного іспиту з основ медицини (IFOM 2019), яке відбулося вперше, всіх студентів, які з`явились і складали іспит переведено до 4 курсу без відрахування. Вказані обставини не заперечувалися позивачами, зокрема останні підтвердили факт їх переведення до 4 курсу, що у свою чергу свідчить про те, що оскаржуваним пунктом 13 Порядку не було порушено прав позивачів.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Тобто, станом на дату розгляду справи міжнародний іспит з основ медицини (IFOM 2019) вже відбувся, позивачем вдало його складено, оскаржуваний Графік вичерпав свою дію і визнання окремих його пунктів протиправним та зобов`язання відповідача затвердити новий жодним чином не сприятиме захисту прав позивача, які в цій частині позовних вимог не є порушеними.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. Руїз Торія проти Іспанії (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах цієї адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать до задоволення.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Міністерства охорони здоров`я України (код ЄДРПОУ 00012925, 01021, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 7), треті особи Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна (код ЄДРПОУ 02071205, 61022, м. Харків, Майдан Свободи, буд. 4), Міністерство освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185, 01035, м. Київ, пр. Перемоги, буд. 10), Державне некомерційне підприємство «Центр тестування професійної компетентності фахівців з вищою освітою напрямів підготовки «Медицина» і «Фармація» при Міністерстві охорони здоров`я України» (вул. Герцена, 31, м. Київ, 04050, код ЄДРПОУ 21707413), про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Суддя А.Г. Секірська