Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/16613/24
РІШЕННЯ
іменем України
04 квітня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо призначення пенсії по втраті годувальника без врахування довідок про заробітну плату ОСОБА_2 в зоні відчуження відповідно до яких йому призначалась пенсія та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії у зв`язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" згідно з довідками про заробітну плату ОСОБА_2 в зоні відчуження, відповідно до яких йому була призначена пенсія, починаючи з 15.01.2024.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що зі смертю чоловіка набула право на перехід на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначає, що у січні 2024 року звернулася до пенсійного органу із заявою про перехід на пенсію за іншим законом в зв`язку з втратою годувальника. У зв`язку з невірними розрахунками пенсії по втраті годувальника 22.03.2024 та 20.05.2024 зверталась до відповідача із заявами про перерахунок пенсії. Зазначає, що з 15.01.2024 переведена на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", яка перерахована відповідно до поданих заяв 25.06.2024, без застосування коефіцієнту заробітку, що застосовувався для розрахунку пенсії померлого чоловіка в розмірі 7,03352. У жовтні 2024 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, в якій просила повідомити причини відсутності станом на 02.10.2024 перерахунку пенсії по втраті годувальника із застосуванням заробітку її померлого чоловіка за липень 1986 року, з якого визначалась його пенсія. Листом від 09.10.2024 відповідач повідомив, що пенсія по інвалідності померлому годувальнику ОСОБА_2 обчислювалась на підставі постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.06.2013 у справі №2-а/679/84/2023. Проте обчислити розмір пенсії у зв`язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" із врахуванням заробітної плати годувальника не має підстав, оскільки достовірність довідки про заробітну плату від квітня 1999 року №26 перевірити не можливо. Вважає протиправними дії пенсійного органу, оскільки чоловіку пенсія виплачувалась з врахуванням довідок про заробітну плату в зоні відчуження. Просить задовольнити позовні вимоги.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 11.03.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд повторно витребував у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 , а також листів, запитів, звернень та відповідей на них, які стосуються предмету спору.
На виконання ухвали суду відповідач надав матеріали пенсійної справи та відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що для обчислення пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, згідно статті 54 Закону, ОСОБА_2 надав документи про період роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС (довідки про періоди роботи в зоні відчуження та довідки про заробітну плату). Відповідно до наказу від 18.07.1986 №146-к ОСОБА_2 відряджений у місто Вишгород терміном на 20 днів з питання ліквідації аварії на ЧАЕС. Місто Вишгород (Київської області) не відноситься до зони відчуження. Достовірність довідки про заробітну плату від квітня 1999 №26, виданої дочірнім підприємством "Будівельно-монтажний трест ЗАТ "Південьенергомонтаж", підтвердити неможливо, оскільки згадана організація ліквідована, документи з особового складу на зберігання в архівний відділ Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації не передавались, що підтверджується листом Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 27.07.2012 №22-06/289. Пенсія по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків ОСОБА_2 обчислювалась на підставі постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.06.2013 у справі №2-а/679/84/2013, якою зобов`язано здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії по інвалідності виходячи з наданих довідок про заробітну плату в зоні відчуження, відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінеті Міністрів України від 23.11.2011 №1210. Тому, обчислити розмір пенсії у зв`язку з втратою годувальника в розмірі відшкодування фактичних збитків, відповідно до статті 54 Закону із врахуванням заробітної плати годувальника немає підстав.
Ухвалами від 03.04.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін та про залишення позову без розгляду.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивачка - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 15.01.2024 отримує пенсію у зв`язку з втратою годувальника в розмірі відшкодування фактичних збитків, відповідно до статті 54 Закону України Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Померлий годувальник, ОСОБА_2 , з 06.10.2009 визнаний особою з інвалідністю 2 групи від захворювання, пов`язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Отримував пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків ОСОБА_2 , обчислену на підставі постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.06.2013 у справі №2-а/679/84/2013, на підставі довідок про заробітну плату в зоні відчуження, відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінеті Міністрів України від 23.11.2011 №1210.
У жовтні 2024 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, в якій просила повідомити причини відсутності станом на 02.10.2024 перерахунку пенсії по втраті годувальника із застосуванням заробітку її померлого чоловіка за липень 1986 року, з якого визначалась його пенсія.
Листом від 09.10.2024 відповідач повідомив, що пенсія по інвалідності померлому годувальнику ОСОБА_2 обчислювалась на підставі постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.06.2013 у справі №2-а/679/84/2023. Проте обчислити розмір пенсії у зв`язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" із врахуванням заробітної плати годувальника не має підстав, оскільки достовірність довідки про заробітну плату від квітня 1999 року №26 перевірити не можливо.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо призначення пенсії по втраті годувальника без врахування довідок про заробітну плату ОСОБА_2 , позивачка звернулася з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII).
Відповідно до статті 10 Закону №796 учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт в зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з статтею 54 Закону №796-XII пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Статтею 57 Закону №796 визначено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Суд враховує, що позивачка з 15.01.2024 отримує пенсію у зв`язку з втратою годувальника (чоловіка ОСОБА_2 ) в розмірі відшкодування фактичних збитків, відповідно до статті 54 Закону України Закону №796.
Пенсія по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків ОСОБА_2 обчислювалась на підставі постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.06.2013 у справі №2-а/679/84/2013, якою зобов`язано здійснити перерахунок пенсії по інвалідності виходячи з наданих довідок про заробітну плату в зоні відчуження, відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінеті Міністрів України від 23.11.2011 №1210.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Постанова №1210) затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Порядок №1210), який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 57 Закону №796-XII.
За змістом пункту 9 Порядку №1210 (чинного на момент призначення пенсії по втраті годувальника) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв`язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою
П = Зс х Кзс х (Кв/100%),
де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124;
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою
Кзс = Ск/К,
де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) (Кз1 + Кз2 + Кз3 + + ... + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986-1990 роках;
К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу).
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) (Кз1, Кз2, Кз3, ..., Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою
Кз = Зв/Зсм
де Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зв - сума заробітної плати (доходу) за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу),за період 1986-1990 років;
Зсм - показник середньомісячної заробітної плати (доходу) робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян", за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), за період 1986-1990 років.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається, зокрема, для пенсій по втраті годувальника - як співвідношення кількості непрацездатних членів сім`ї до кількості таких членів сім`ї з урахуванням потерпілого (у відсотках)
Кв = Ку/Ку+1 х 100,
де Ку - кількість непрацездатних членів сім`ї.
Відповідно до пункті 10, 11 Порядку №1210 призначення пенсії із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу за межами зони відчуження, провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" або за вибором особи призначення пенсії провадиться відповідно до №796-XII у розмірах, визначених частиною третьою статті 54 цього Закону. Розмір пенсії, призначеної відповідно до цього Порядку, не може бути меншим за розміри, визначені частиною третьою статті 54 Закону №796-XII.
Мінімальний розмір пенсії у зв`язку з втратою годувальника для непрацездатних членів сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, становить:
на одного непрацездатного члена сім`ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника;
на двох і більше непрацездатних членів сім`ї - 100 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частинами.
Таким чином, розмір пенсії у зв`язку з втратою годувальника залежить від розміру пенсії померлого годувальника.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.06.2013 у справі №2-а/679/84/2023 встановлене право ОСОБА_2 на визначення розміру пенсії на підставі довідки про заробітну плату від квітня 1999 року №26.
Тому, відмова пенсійного органу від обчисленні розміру пенсії у зв`язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону №796-XII на підставі зазначеної довідки є безпідставною.
Відтак, позивачка має право на розрахунок пенсії у зв`язку з втратою годувальника враховуючи довідки про заробітну плату ОСОБА_2 в зоні відчуження відповідно до яких йому була призначена пенсія.
Вирішуючи вимоги щодо дати, з якої слід здійснити перерахунок пенсії у зв`язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону №796-XII, суд враховує таке.
Частиною 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Звертаючись до відповідача з заявою (вперше) від 22.03.2024 позивачка просила здійснити перерахунок пенсії.
Тому, відповідно до частини 4 статті 5 Закону №1058-IV, перерахунок пенсії має бути проведений з першого числа наступного місяця - 01.04.2024. Отже, така позовна вимога підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду відповідач не довів правомірність розрахунку пенсії у зв`язку з втратою годувальника без врахування довідки про заробітну плату ОСОБА_2 в зоні відчуження відповідно до яких йому була призначена пенсія.
Враховуючи викладене, позовні вимоги слід задовольнити частково.
У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, пропорційно до частини задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо розрахунку ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника без врахування довідок про заробітну плату ОСОБА_2 в зоні відчуження відповідно до яких йому призначалась пенсія.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2024 перерахунок пенсії у зв`язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням довідок про заробітну плату ОСОБА_2 в зоні відчуження відповідно до яких йому була призначена пенсія, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 968,96 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук