Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
03 квітня 2025 рокусправа № 380/18032/24Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Пунейко Р.Р.,
представника позивача: Голянської Ю.А.,
представника відповідача: Григоришина А.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Львові питання про залишення позовної заяви без руху у справі за позовом ОСОБА_1 до Головн управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними та скасування наказів, зобов`язання вчинити дії
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції у Львівській області від 09.08.2024 № 468 о/с в частині звільнення зі служби в поліції за н. 6 ч. І ст. 77 Закону України Про Національну поліцію (у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення) старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 інспектора взводу Л? З роти № 3 батальйону поліції особливого призначення Корпус оперативно-раптової дії (стрілецький) ГУНП;
визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Львівській області від № Про застосування дисциплінарного стягнення до окремих працівників Головного управління Національної поліції у Львівській області від 29.07.2024 р № 2925 із змінами внесеними наказом Головного управління Національної поліції у Львівській області Про внесення змін до наказу № 2925 від 29.07.2024 ГУНП у Львівській області № 3136 від 12.08.2024;
визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції у Львівській області від 20.06.2024 р. № 338 о/с в частині переведення старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаду інспектора взводу 3 роти 3 батальйону поліції особливого призначення Корпус оперативно-раптової дії (стрілецький) ГУНП та звільнення з посади дізнавача сектору дізнання відділу поліції № 2 Львівського районного управління поліції № 2 ГУНП;
поновити на посаді дізнавача сектору дізнання відділу поліції № 2 Львівського районного управління поліції №2 ГУНП з 21 червня 2024 року;
стягнути з Головного управління Національної поліції у Львівській області грошове забезпечення за час вимушеного прогулу з 09.08.2024 по день постановления судового рішення.
Ухвалою суду від 29.08.2024 прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі. Відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі.
Підготовче засідання призначено на 19 вересня 2024 року о 10:00 год.
Суд, дослідивши письмові докази, висновує, що позовну заяву було подано без додержання вимог, викладених у статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), з огляду на таке.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, та містить такі недоліки.
Згідно із частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Крім того, частиною першоюстатті 122 КАС Українивстановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина другастатті 122 КАС України).
Згідно з частиною третьоюстатті 122 КАС Українидля захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Приписами частини 5статті 122 КАС Українипередбачено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування (пункт 17 частини 1статті 4 КАС України).
При цьому, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору в публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Установлення процесуальних строків законом і судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС Українипевних процесуальних дій.
Інститут строків в адміністративному процесуальному праві сприяє досягненню юридичної визначеності в публічно-правових відносинах, а також стимулює їхніх учасників добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їхнього завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Предметом цього позову є оскарження наказу №338 о/с від 20.06.2024 про звільнення з посади дізначача сектору дізнання відділу поліції №2 Львівського районного управління поліції №2 ГУНП з 21.06.2024, відтак, строк звернення до суду за вирішенням даного спору охоплюється спеціальною нормою частини п`ятої статті 122 КАС України.
Як вбачається із матеріалів справи позивач був ознайомлений із оскаржуваним наказом 25.06.2024, а з позовом звернувся 23.08.2024, тобто із пропуском звернення до суду визначеного статтею 122 КАС України.
Суд зауважує, що законодавець не передбачив обов`язку суду автоматично поновлювати пропущений строк, позаяк в кожному окремому випадку суд має чітко визначити, з якої саме поважної причини такий строк було пропущено та чи підлягає він поновленню.
Водночас норми КАС України не містять вичерпного переліку підстав, які вважаються поважними для вирішення питання про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
Іншими словами, для поновлення строку звернення суд має встановити наявність об`єктивно непереборних обставин, що перешкоджали вчасному зверненню з адміністративним позовом, у зв`язку з чим позивач має довести суду їхню наявність і непереборність з доданням відповідних доказів, оскільки в іншому випадку нівелюється значення чіткого окреслення законодавчо закріплених процесуальних строків.
Згідно з частинами першою та другою статті 123 КАС Україниу разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Позивач не подав заяву про поновлення строку звернення до суду із наведенням обставин, пов`язаних з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення дій щодо звернення до суду з позовом за захистом порушеного права, протягом установленого законом строку, чим не дотримав вимог частини шостої статті 161 КАС України.
Відповідно до ч. 13 статті 171 КАС України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання (надіслання) до суду заяви про поновлення строку звернення до суду, у якій вказати підстави для поновлення строку, додати докази поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями 160,161,169,171,248 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними та скасування наказів, зобов`язання вчинити дії, залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду в частині позовних вимог.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Повний текст ухвали складено 04.04.2024.
СуддяКрутько Олена Василівна