Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" грудня 2010 р. Справа № 9/69. За позовом Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області До Комунального підприємства «Сторожинецьке житлово-комунальне господарство»м. Сторожинець
про стягнення збитків, заподіяних порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів –3554963,16 грн.
Cуддя М.І.Ніколаєв
представники:
від позивача –Книговський В.О. дов. №4 від 12.04.2010 р.
від відповідача –Горпініч С.В., довіреність від 01.06.2010 року
СУТЬ СПОРУ: Державна екологічна інспекція в Чернівецькій області звернулася з позовом до Комунального підприємства «Сторожинецьке житлово-комунальне господарство», м. Сторожинець про стягнення 3554963,16 грн. збитків заподіяних порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, що встановлено згідно актів від 09-18.09.2009 року та від 28.01-05.02.2010 року.
Відповідач у відзиві на позов проти вимог позивача заперечує, посилаючись при цьому на те, що саме відсутність необхідних коштів і тривалість процедури отримання зумовили відсутність дозволу на спеціальне використання водних ресурсів станом на момент перевірки. Крім того відповідач просить звернути увагу, що він не мав можливості припинити водопостачання міста навіть за відсутності дозволу, адже КП «Сторожинецьке житлово-комунальне господарство»забезпечує життєдіяльність громади міста та функціонування об’єктів соціально-культурного призначення.
Ухвалою від 17.08.2010 року порушено провадження у справі, судове засідання призначено на 07.09.2010 року.
Ухвалами суду розгляд справи неодноразово відкладався.
Представник Сторожинецької міської ради у судовому засіданні 11.10.2010 року пояснив, що виключно неправомірні дії колишнього керівництва відповідача спричинили порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів в частині відсутності дозволу на спеціальне використання водних ресурсів.
27.10.2010 року від Сторожинецького міського голови надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до закінчення перевірки працівниками РВ УМВС України в Чернівецькій області законності видачі довідок відповідача, на основі яких проведено розрахунок суми збитків по справі.
Згідно статті 21 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі є позивач і відповідач. Крім того, відповідно до статті 26 Господарського процесуального кодексу України вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом можуть треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
У свою чергу відповідно до статті 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадках:
1) призначення господарським судом судової експертизи;
2) надсилання господарським судом матеріалів до слідчих органів;
3) заміни однієї з сторін її правонаступником внаслідок реорганізації підприємства, організації.
Натомість, клопотання про зупинення провадження у справі надійшло від Сторожинецької міської ради, яка не є стороною по справі. Крім того, процесуальних підстав в розумінні частини 2 статті 79 Господарського процесуального кодексу України для зупинення провадження у справі за власною ініціативою у суду немає, адже пов’язана із даною справою інша справи іншим судом не слухається, матеріали справи до слідчих органів судом не направляються, а відтак у задоволенні поданого клопотання слід відмовити.
В судовому засіданні 27.10.2010 р. оголошено перерву до 03.11.2010 р.
Ухвалою суду від 03.11.2010 року за клопотанням представника позивача розгляд справи відкладено на 30.11.2010 року.
30.11.2010 року від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій останній у зв’язку із перерахунком суми заподіяних збитків просить стягнути з відповідача 1074437,10 грн. збитків. Подана заява приймається судом.
У судовому засіданні 30.11.2010 року оголошено перерву до 01.12.2010 року.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Рішенням Сторожинецької міської ради від 06.09.2007 року створено Комунальне підприємство «Сторожинецьке житлово-комунальне господарство».
Відповідач в процесі виконання господарської діяльності здійснює централізоване водопостачання м. Сторожинець, а також приймає та забезпечує очистку зворотних вод міста. При цьому забір води здійснюється з чотирьох свердловин, що знаходяться на балансі підприємства.
09-18.09.2009р. Державною екологічною інспекцією в Чернівецькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КП «Сторожинецьке житлово-комунальне господарство», про що складено відповідний акт. За результатами даної перевірки та на підставі довідки відповідача від 24.11.2010 року №372 встановлено, що останній в період з 06.11.2008р. по 24.08.2009р. здійснив забір підземних вод в кількості 238,9 тис. м3. без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням вимог п.9 ст.44 Водного Кодексу України.
За результатами аналогічної перевірки 28.01.-05.02.2010р. Державною екологічною інспекцією в Чернівецькій області на підставі довідки відповідача від 24.11.2010 року №373 встановлено, що відповідачем в період з 25.08.2009 рок по 28.01.2010р. самовільно, без дозволу на спеціальне водокористування, забрано 101,1тис. м3. підземних вод.
На підставі вищевказаних актів перевірки винесено припис від 08.02.2010 року №06/06, яким відповідача зобов’язано отримати дозвіл на спеціальне водокористування, а головного інженера відповідача за вказане порушення вимог водного законодавства Постановою про накладення адміністративного стягнення №006940 від 15.02.2010 року притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 255 грн.
Згідно розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів КП «Сторожинецьке житлово-комунальне господарство»від 30.11.2010 року, здійсненого за період з 25.08.2009 року по 28.01.2010 року згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі, внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.05.1995р. №37, а за період з 25.08.2009 року по 28.01.2010 року - згідно “Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі, внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389, загальна сума збитків, заподіяних державі самовільним водокористуванням, становить 10744437 грн.
26.04.2010 року відповідачем отримано Дозвіл №245002 на спеціальне водокористування.
Пунктом 9 частини 1 статті 44 Водного кодексу України встановлено, що водокористувачі зобов’язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Відповідно до статті 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами.
Згідно статті 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування.
Відповідно до частини 1 статті 111 Водного кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні особи і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Аналогічні положення передбачені частиною 4 статті 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, згідно якої, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 33 ГПК України обов'язок доведення обставин як на підставу вимог та заперечень покладається на сторони.
За таких обставин справи судом з врахуванням вимог ст.ст.44, 49, 110 Водного кодексу України, ч.4 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та положень Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі, внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, на підставі ретельної правової оцінки актів перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 09-18.09.2009року та від 28.01.-05.02.2010 року, постанови про накладення адміністративного стягнення №006940 від 15.02.2010 року, розрахунку збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, довідок відповідача від 24.11.2010 року №372 та №373 про кількість використаної води, звітів при використання води за 2008 рік, за 4 кв. 2009 року та 1 кв. 2010 року, з достовірністю встановлено, а відповідачем не спростовано факт порушення ним водного законодавства шляхом безпідставного використання води в період з 06.11.2008 року по 09.09.2009 року та з 10.09.2009 року по 28.01.2010 року без дозволу на спеціальне водокористування, внаслідок чого самовільним забором підземних вод в загальному об’ємі 340000 м3. державі було завдано збитків на суму 1074437,10 грн.
З огляду на встановлений судом факт спричинення відповідачем збитків в результаті порушення природоохоронного законодавства України в спірній сумі, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача 1074437,10 грн. заподіяних збитків.
Також визнаються судом безпідставними посилання відповідача на відсутність коштів та тривалість процедури погодження дозволу на спеціальне водокористування, адже до Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Чернівецькій області для отримання даного дозволу відповідач звернувся лише 23.04.2010 року, тобто після спливу більше 2,5 років від дня його створення. При цьому доказів інших звернень та/або затягування розгляду заяви вищевказаним державним управлінням відповідачем не надано. Крім того суд враховує, що відповідно до Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого Постановою КМ України від 13.03.2002 року, видача дозволів та погодження клопотань здійснюється безоплатно, що спростовує посилання відповідача на відсутність необхідних коштів для отримання дозволу.
Судові витрати віднести на відповідача, з вини якого спір безпідставно доведено до розгляду судом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 49, 79, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. У задоволення клопотання про зупинення провадження у справі відмовити.
2. Заяву про уточнення позовних вимог прийняти.
3. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Сторожинецьке житлово-комунальне господарство»(м. Сторожинець вул. Б.Хмельницького, 18 код 35221651):
- на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Чернівецькій області 1074437,10 грн. заподіяних збитків, що підлягають стягненню на р/р 33111331700228 м. Сторожинець УДК у Сторожинецькому районі, МФО 856135, ОКПО 23246235, код платежу 24062100;
- у доход Державного бюджету України 10744,37 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення в повному обсязі складено та підписано 01.12.2010 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку, передбаченого для оскарження, а у разі подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.
Суддя М.І. Ніколаєв