Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/1144/25
РІШЕННЯ
іменем України
26 березня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 22.04.2024 року № 0353338-2412-2225-UA68040470000053519.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області на ім`я позивачки було винесено податкове повідомлення-рішення від 22.04.2024 року №0353338-2412-2225-UA68040470000053519. Зазначеним податковим повідомленням-рішенням нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 44,6 кв. м., в розмірі 547,47 грн. за 2023 рік.
Позивачка вважає, що відповідачем протиправно та всупереч вищезазначених положень законодавства було включено до бази оподаткування належну на праві власності позивачу 3/5 частки квартири за адресою: АДРЕСА_2 . За даних обставин для обчислення податкових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, може бути включена лише квартира, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що на момент формування податкового повідомлення рішення форми "Ф" від 22.04.2024 року № 0353338-2412-2225-UA68040470000053519 згідно інформаційних систем Державної податкової служби України у власності Позивача - ОСОБА_1 перебували: - квартира загальною площею 44,6 кв. м, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області сформовано ППР за 2023 рік від 22.04.2024 №0353338-2412-2225-UA 68040470000053519 на суму 547, 47 грн.); - квартира загальною площею 50,10 кв. м, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
Звертає увагу суду, що від Позивача - ОСОБА_1 на адресу Головного управління ДПС у Хмельницькій області не надходила заява щодо проведення звірки по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2023 рік.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області форми «Ф» за 2023 рік від 22.04.2024 №0353338-2412-2225-UA68040470000053519 на суму 547,47 грн., винесено на підставі, у межах повноважень контролюючого органу та у спосіб, що передбачений чинним податковим законодавством України, із врахуванням всіх обставин, що мали значення для його прийняття, а тому підстави для визнання його неправомірними і скасування відсутні.
Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій останній просить задовольнити позовні вимоги.
Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що у власності ОСОБА_1 на момент формування податкового повідомлення - рішення перебували: - квартира загальною площею 44,6 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . ГУ ДПС у Хмельницькій області сформовано ППР за 2023 рік від 22.04.2024 № 0353338-2412-2225-UA68040470000053519 на суму 547,47 гривень; квартира загальною площею 50,10 кв. м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області було винесено податкове повідомлення-рішення від 22.04.2024 року № 0353338-2412-2225-UA68040470000053519. Зазначеним податковим повідомленням-рішенням позивачці нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 44,6 кв. м., в розмірі 547,47 гри. за 2023 рік.
Податкове повідомлення-рішення позивачка одержала 07 листопада 2024 року поштовим відправленням № 0600977250029, що підтверджується поштовим конвертом, витягом із сайту "Укрпошта".
Оскільки, розмір загальної площі зазначеного нерухомого майна є таким, до якого у відповідності до положень Податкового кодексу України застосовується пільга, позивачка в особі свого представника звернулась до Відповідача із запитом про надання роз`яснень підстав нарахування податку.
Листом від 18.12.2024 року № 18539/6/22-01-24-13 Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області надано інформацію, щодо нарахування відповідного податку на нерухоме майно, оскільки у власності позивача перебувала квартира загальною площею 44,6 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та квартира загальною площею 50,10 кв. м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , що перевищує 60 кв.м допустимої норми.
Не погоджуючись з таким податковим повідомленням-рішенням, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
У статті 16 Податкового кодексу України визначені зобов`язання платників податків, один з яких зобов`язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Порядок нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначено ст. 266 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) .
Згідно з п.п. 266.1.1 п. 266.1 статті 266 ПК України встановлено, що платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Відповідно до п.п. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПКУ об`єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Згідно з п.п. 266.3.1 п. 266.3 ст. 266 ПКУ базою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток, які перебувають у власності фізичних осіб.
База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (п.п. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПКУ).
Згідно п.п. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПК України, згідно якого обчислення суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника житлової нерухомості у такому порядку:
а) за наявності у власності платника податку одного об`єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;
б) за наявності у власності платника податку більше одного об`єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об`єктів, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;
в) за наявності у власності платника податку об`єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об`єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;
г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об`єктів житлової нерухомості.
У відповідності до абзацу а) підпункту 266.4.1. пункту 266.4 ст. 266 ПК України база оподаткування об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів.
Згідно пункту 69.22 пункут 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей: підставою для обчислення податкових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об`єкти житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що були пошкоджені або знищені, є відомості, визначені статтею 266 цього Кодексу, дані Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі - Реєстр майна), та дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується: 1) за об`єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України: за 2021 та 2022 роки - за об`єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних осіб; за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об`єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності юридичних осіб, та за об`єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб.
Починаючи з 1 січня 2023 року за об`єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією" наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі - Перелік територій № 309).
Згідно Розділу II Переліку територій № 309 м. Лисичанськ Лисичанської міської територіальної громади (код UA44120050010021900) починаючи з 03.07.2022 року належить до тимчасово окупованих російською федерацією території (дата закінчення окупації відсутня).
Суд встановив, що квартира загальною площею 50,10 кв. м., у якій позивачці на праві власності належить 3/5 частки, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , тобто на тимчасово окупованій території.
При цьому, 28 грудня 2024 року за заявою позивачки порушено кримінальне провадження по факту незаконного поселення та проживання невідомими особами до квартири АДРЕСА_3 .
Враховуючи наведене, суд зазначає, що відповідачем протиправно та всупереч вищезазначених положень законодавства було включено до бази оподаткування належну позивачці на праві власності 3/5 частки квартири за адресою: АДРЕСА_2 .
А тому, за даних обставин для обчислення податкових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, може бути включена лише квартира, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
А оскільки, загальна площа цієї квартири становить 44,6 кв.м., а тому до неї не застосовується податкова пільга, встановлена підпунктом 266.4.1. пункту 266.4 ст.266 ПК України, оскільки площа вказаного об`єкта нерухомого майна не перевищує норму визначену у ПК України.
Суд також звертає увагу, що згідно пп.266.7.1 п.266.7 ст.266 ПК України, обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості.
З аналізу вищевказаних норм ПК України, встановлено, що саме контролюючий орган при обчисленні суми податку зобов`язаний застосовувати одночасно відомості Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Суд звертає увагу відповідача, що квартира загальною площею 50,10 кв.м. у якій позивачці на праві власності належить 3/5 частки, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , тобто на території, яка згідно з Переліком територій, на якій ведуться бойові дії або тимчасово окупованих територій російською федерацією, з 03.07.2022 належить до тимчасово окупованих території.
Враховуючи наведене вище, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 22.04.2024 року №0353338-2412-2225-UA68040470000053519 є на думку суду протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Частиною 1статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Сукупність вищенаведених встановлених обставин справи дає підстави визнати позовні вимоги обґрунтованими, доведеними матеріалами справи, і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частин першої та третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.04.2024 року №0353338-2412-2225-UA68040470000053519 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 22.04.2024 року №0353338-2412-2225-UA68040470000053519.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Головуючий суддя О.П. Шевчук