Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/1346/25
РІШЕННЯ
іменем України
25 березня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які полягають у обмеженні пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 24.02.2021, з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 80% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з 24.02.2021, без обмеження максимальним розміром з 01.03.2022 з урахуванням індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118, без обмеження максимальним розміром з 01.03.2023 з урахуванням індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 й індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 та без обмеження максимальним розміром з 01.03.2024 з урахуванням індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118, індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 та враховуючи індексацію встановлену постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-XII (далі Закон №2262-XII). Зазначає, що на виконання Постанови №118, Постанови № 168 та Постанови № 185 йому було нараховано індексацію пенсії з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024, однак відповідач їх виплату не проводить, оскільки його загальний розмір пенсії перевищив десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Позивач дії відповідача щодо застосування обмеження виплати пенсії з 24.02.2021 величиною в десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, вважає протиправними, оскільки порушено його право на отримання пенсії в належному розмірі та він має беззаперечне право на отримання пенсії з індексаціями, установленими Постановою №118, Постановою №168 та Постановою № 185 без обмеження її максимальним розміром.
Ухвалою від 29.01.2025 суд залишив позовну заяву ОСОБА_1 без руху. Надав позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав для його поновлення та наданням доказів на їх підтвердження.
Ухвалою від 11.02.2025 суд повернув позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в частині позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 80% грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром з 24.02.2021, без обмеження максимальним розміром з 01.03.2022 з урахуванням індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118, без обмеження максимальним розміром з 01.03.2023 з урахуванням індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 й індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 та без обмеження максимальним розміром з 01.03.2024 з урахуванням індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118, індексації встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 та враховуючи індексацію встановлену постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185, за період з 24.02.2021 по 25.07.2024.
Ухвалою від 11.02.2025 суд відкрив провадження в адміністративній справі. Розгляд справи призначив за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників, з такими позовними вимогами:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які полягають у обмеженні пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 24.02.2021, з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 26.07.2024 в розмірі 80% грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром та з урахуванням індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118, від 24.02.2023 року № 168, від 23.02.2024 року № 185.
Представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що статтею 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закону) визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи (далі Закон № 3668) (зі змінами) визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначеної (перерахованої), зокрема, відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон № 2262), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Отже, дії пенсійного органу є правомірними та не порушують права позивача. На підставі викладеного просить у задоволенні позову відмовити.
У відзиві на позов відповідач просить розглянути справу в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін з метою з`ясування всіх обставин справи.
Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною шостою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому у задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності з 24.02.2021 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992.
З 24.02.2021 розмір пенсії ОСОБА_1 до виплати складає 17690,00 грн.
З урахуванням Постанови №118 розмір призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 складає 30329,99 грн. До виплати - 19340,00 грн.
З урахуванням Постанови №168 розмір призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 складає 29959,59 грн. До виплати - 20930,00 грн.
З урахуванням Постанови №185 розмір призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 складає 32316,79 грн. До виплати - 23610,00 грн.
На звернення позивача із заявою відповідач листом повідомив про те, що підстав для виплати його пенсії без обмеження максимальним розміром немає.
Вважаючи дії відповідача щодо обмеження його пенсії максимальним розміром протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно достатті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначаєЗакон №2262-ХІІ.
Як встановленостаттею 64 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертоїстатті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону УкраїниПро загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно достатті 63 цього Закону.
16.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №118, пунктом 1 якої установлено, що з 01.03.2022 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону УкраїниПро загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Згідно з пунктом 2 Постанови №118 з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб(без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієїпостанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
24.02.2023 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №168,відповідно до пункту 1 якої з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону УкраїниПро загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Як установлено пунктом 2 Постанови №168, з 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб(без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році(Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієїпостанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієїпостанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченоїпостановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб(Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).
Відповідно до пункту 10 Постанови №168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієїпостанови, не може перевищувати 1500 гривень.
23.02.2024 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №185,відповідно до пункту 1 якої з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону УкраїниПро загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.
Пунктом 2 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб(без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році(Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968) тапункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році(Офіційний вісник України, 2023 р., №26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієїпостанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієїпостанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Згідно з абзацом другим пункту 3 Постанови №185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 тапідпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Як уже зазначено вище, позивачу на виконання Постанов №118, 168 та 185 нарахована індексація в сумі 2708,87 грн, 1500,00 грн та 1500,00 грн відповідно, однак виплата пенсії проводиться з урахуванням максимального розміру пенсії.
Такі дії відповідача суд вважає неправомірними, оскількиРішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016визнано такими, що не відповідаютьКонституції України(є неконституційними), положенняЗакону №2262-ХІІзі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.
Правовим наслідком прийняттяКонституційним Судом України Рішення від 20.12.2016 №7-рп/2016є втрата чинності із 20.12.2016 частиною сьомоюстатті 43 Закону №2262-XII.
Оскільки частина сьомастатті 43 Закону №2262-ХІІз урахуваннямРішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016є відсутньою, то положенняЗакону України від 06.12.2016 №1774-VIIIПро внесення змін до деяких законодавчих актів України, яким у частині сьомій статті 43 слова і цифриу період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 рокузамінено нау період з 01 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року, є нереалізованими.
Отже, із 2017 рокустаття 43 Закону №2262-ХІІне містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
З цього приводу наявні правові висновки у постановах Верховного Суду від 30.10.2020 у справі №522/16881/17, від 09.11.2020 у справі №813/678/18, від 31.03.2021 у справі №815/3000/17 та ін. Верховний Суд у постанові від 31.03.2021 у справі №815/3000/17 вказав про відсутність підстав для відступу від правового висновку, висловленого щодо питання обмеження граничного розміру пенсії у попередніх постановах (від 06.11.2018 у справі №522/3093/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 10.10.2019 у справі №522/22798/17, від 30.10.2020 у справі №522/16881/17).
Також суд зауважує, що обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставіЗакону №2262-ХІІ, десятьмапрожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в діюЗаконом №3668-VI.
У постанові від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом Пенсійного фонду максимальним розміром пенсіїта зазначив, що у такому разі підлягають застосуванню нормиЗакону №2262-XIIз урахуваннямРішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не нормиЗакону №3668-VI. Ці висновки надалі застосовані Верховним Судом у постановах від 27.01.2022 у справі №240/7087/20, від 17.02.2022 у справі №640/11168/20, від 18.05.2022 у справі №380/12337/20, від 29.06.2022 у справі №640/19118/18, від 11.07.2022 у справі №620/613/21.
Відповідачу має бути відомо й те, щоРішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідаютьКонституції України(є неконституційними), приписистатті 2 Закону №3668-VIзі змінами, що поширюють свою дію наЗакон №2262-ХІІ.
І хоч відповідно до пункту 2рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022 приписистатті 2 Закону №3668-VIзі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня його ухвалення Конституційним Судом України, проте суд при вирішенні цього спору вважає за необхідне повторити, що норма щодо обмеження максимального розміру пенсії у спеціальномуЗаконі №2262-ХІІвизнана неконституційною ще у 2016 році, а отже й положеннястатті 2 Закону №3668-VIпри перерахунку у березні 2023 року пенсії позивача не підлягали застосуванню.
Відповідно до частини третьоїстатті 7 КАС Україниу разі невідповідності правового актаКонституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
У спірних відносинах положення Постанов №118, 168 та 185 в частині підвищення розміру пенсій, призначених відповідно до статей13,21і36 Закону №2262-ХІІ, на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 2 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, суперечить приписамЗакону №2262-XIIз урахуваннямрішення Конституційного Суду України від 20.12.2016№7-рп/2016.
На думку суду, незважаючи на наявність у Постановах № 118, 168 та 185 застереження про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача відповідно до вказаних постанов законодавча норма, яка б визначала максимальний розмір пенсії, призначеної відповідно доЗакону №2262-ХІІ, фактично відсутня, адже, як зазначалося вище, застосуванню підлягають нормиЗакону №2262-ХІІз урахуваннямрішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016. Отже, норми Постанов №118, 168 та 185 неможливо застосувати в частині проведення індексації саме в межах максимального розміру пенсій військовослужбовців, оскільки жодним спеціальним законом таких обмежень на сьогодні не встановлено, що вказує на протиправність дій ГУ ПФУ в Хмельницькій області, які по відношенню до позивача вчинені всупереч приписам частини другоїстатті 19 Конституції України, адже обмеження виплати призначеної згідно ізЗаконом №2262-ХІІпенсії з підвищенням максимальним розміром пенсії порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятоюстатті 17 Конституції України.
Тому є помилковими доводи пенсійного органу щодо наявності правових підстав для підвищення основного розміру пенсії згідно із Постановами № 118, 168 та 185 лише у межах максимального розміру пенсії.
Відтак нарахування індексації пенсії відповідно до Постанов № 118, 168 та 185 без фактичної її виплати з позиції перевищення суми пенсії максимального розміру, з наведених вище мотивів і підстав є неправомірним. Отже, виплата індексації пенсії відповідно до Постанов №118, 168 та 185 повинна здійснюватися (поряд із встановленими підвищеннями і надбавками) без обмеження максимальним розміром.
З огляду на встановлені у справі обставини та наведені норми чинного законодавства України, межі позовних вимог, суд дійшов висновку про їх задоволення у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Хмельницькій області щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром, зокрема при виплаті підвищення пенсії (індексацій) за 2022-2024 роки; зобов`язання відповідача здійснити виплату пенсії позивача з урахуванням підвищення пенсії (індексацій) за 2022-2024 роки з 26.07.2024 (з урахуванням виплачених сум), без застосування обмеження пенсії максимальним розміром.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії в розмірі 80% грошового забезпечення, суд вважає відсутніми підстави для їх задоволення, як передчасних. Так, спору в цій частині на час звернення позивача у цій справі до суду не немає, оскільки позивач отримує пенсію в розмірі 80% грошового забезпечення. Водночас судовому захисту належить лише дійсне порушене право.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За встановлених обставин позов слід задовольнити частково.
Відповідно до вимог Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, тому розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, які полягають в обмеженні пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 24.02.2021, з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 26.07.2024 без обмеження максимальним розміром та з урахуванням індексації, встановленої постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118, від 24.02.2023 року № 168, від 23.02.2024 року № 185, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський