Рішення № 126132197, 25.03.2025, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2025
Номер справи
380/20142/24
Номер документу
126132197
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 березня 2025 рокусправа № 380/20142/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та поданні до Головного управління ПФУ у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на листопад 2019 року для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 у разі втрати годувальника;

- зобов`язати відповідача підготувати та надати до Головного управління ПФУ у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на листопад 2019 року для перерахунку основного розміру пенсії позивача у разі втрати годувальника.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та отримує пенсію по втраті годувальника ОСОБА_2 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.

За правилами ст. ст. 43 та 63 Закону України № 2262-ХІІ пенсія у разі втрати годувальника підлягає перерахунку у зв`язку зі змінами у складових грошового забезпечення, включаючи щомісячні додаткові види забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, встановлені для поліцейських.

Зважаючи на вказані норми права, ОСОБА_1 звернулася до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях із заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення годувальника за листопад 2019 року, необхідної для перерахунку пенсії. Проте відповідач відмовив позивач у видачі довідки у зв`язку із тим, що перерахунок пенсії годувальнику не проводився, а отже, підстав для видачі довідки немає.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки перерахунок пенсії має здійснюватися з урахуванням оновленого грошового забезпечення для відповідних посад поліцейських незалежно від факту попереднього перерахунку. Вказує, що скасування окремих положень Постанови № 103 та чинність рішень Верховного Суду унеможливлюють обмеження складу грошового забезпечення.

Із наведених підстав, просить позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою від 02.10.2024 позовна заява залишена без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків.

Ухвалою від 09.10.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

23.10.2024 відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що перерахунок пенсії померлому годувальнику відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 не проведений, оскільки сам годувальник помер у 1997 році. Отже, на думку відповідача, на момент прийняття зазначеної Постанови годувальник вже не був пенсіонером, а перерахунок його пенсії не здійснений. З огляду на зазначене, відповідач стверджує про відсутність підстав для видачі позивачу довідки станом на листопад 2019 року.

Крім того, відповідач зауважує, що пункт 3 Постанови № 103, який регламентував порядок перерахунку пенсій працівникам органів внутрішніх справ за прирівняними поліцейськими посадами, був визнаний протиправним та скасований рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/12704/18, що набрало законної сили 19.11.2019. Після цієї дати відповідне правове регулювання втратило чинність, а нові нормативні акти, які б визначали новий порядок перерахунку чи видачі довідок у таких випадках, Урядом не ухвалені.

Стверджує, що пенсія позивачу була призначена лише 29.04.2020, тобто вже після скасування положень Постанови № 103. Таким чином, на момент звернення із заявою про перерахунок пенсії в частині видачі довідки за листопад 2019 року не існувало чинного механізму або нормативної основи, яка б дозволяла видати таку довідку.

Із наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши подані сторонами документи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію у разі втрати годувальника призначену на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, відповідно до пенсійного посвідчення від 07.02.2024 серії НОМЕР_1 .

Згідно із протоколом про призначення пенсії за пенсійною справою № 1303021505 (МВС), ОСОБА_1 , з 29.04.2020 отримує пенсію в разі втраті померлого годувальника, як дружина ОСОБА_2 . Розмір пенсії обраховано, виходячи із таких складових та їх розмірів:

посадовий оклад - 1 грн; оклад за військове звання 125,00 грн; премія; сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 126,00 грн;

Основний розмір пенсії: 30 % грошового забезпечення 3276,00 грн.

Розмір пенсії належний до виплати 3276,00 грн.

25.06.2024 представник позивача звернувся до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) із заявою про видачу оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення померлого годувальника ОСОБА_2 станом на листопад 2019 року.

01.07.2024 відповідач листом № 31/28/37/591 відмовив ОСОБА_1 у видачі довідки про розмір грошового забезпечення померлого годувальника станом на листопад 2019, вказавши, що перерахунок пенсії відповідно до Постанови № 103 ОСОБА_2 не проводився, то для видачі запитуваної довідки підстави відсутні.

Вважаючи дії відповідача щодо відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення протиправними, та такими, що порушують право позивача на належний рівень пенсійного забезпечення, позивач звернулася до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку доводам позивача про порушення його прав, суд враховує наступні обставини та положення законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону № 2262-ХІІ особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби.

Відповідно до пп. "е" ч. 1 ст. 50 Закону № 2262-ХІІ пенсії відповідно до цього Закону призначаються: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які визнані особами з інвалідністю після закінчення трьох місяців з дня звільнення їх зі служби чи внаслідок нещасного випадку або захворювання, що мали місце після звільнення їх зі служби, - з дня встановлення їм інвалідності.

Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (ст. 10 Закону № 2262-ХІІ).

Право ОСОБА_1 на отримання пенсії по втраті годувальника ОСОБА_2 на підставі Закону № 2262-ХІІ відповідач не заперечує, а передумовою призначення пенсії є оформлення та подання відповідного переліку документів.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення розмірів та видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Частиною третьою ст. 43 Закону № 2262-XII визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Таким чином, Закон № 2262-XII, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії (в розмірах, установлених законодавством).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок № 3-1, у редакції, чинній станом на дату призначення пенсії).

Згідно з п.п. 2, 6 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії у разі втрати годувальника подаються членами сім`ї померлого годувальника, якому на момент смерті не було призначено пенсію, до органів, що призначають пенсії, через уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших органів. У такому самому порядку подаються заяви про призначення пенсії у разі втрати годувальника членами сім`ї померлого годувальника, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, а також у разі відсутності в органах, що призначають пенсії, пенсійної справи померлого годувальника. Якщо померлому годувальнику вже було призначено пенсію, заява про призначення пенсії у разі втрати годувальника подається до органу, що призначає пенсії.

Днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою дати їх відправлення.

Пунктом 10 Порядку № 3-1 визначено документи, що подаються для призначення пенсії в разі втрати годувальника.

Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015, якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

При цьому, пунктом 7 Постанови № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

Такий порядок затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських" відповідно до статті 94 Закону № 580-VIII, Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, який набрав чинності 27.05.2016.

Таким чином, на час призначення позивачу пенсії у разі втрати годувальника (29.04.2020) відбулись зміни у законодавстві, що вплинули на розміри та складові грошового забезпечення померлого годувальника, що підлягають врахуванню при призначенні пенсії позивача, згідно із ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ щодо призначення пенсії з урахуванням зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що відповідно до ст. 43 Закону № 2262-XII основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, включаються у довідку та враховуються під час обчислення пенсії, станом на час набуття позивачем права на пенсію у разі втрати годувальника.

Крім того, суд зазначає, що спір у цій справі стосується не перерахунку пенсії у зв`язку зі зміною видів грошового забезпечення чи підвищення розміру грошового забезпечення діючим військовослужбовцям, а правомірності дій органу, в якому померлий годувальник проходив службу, щодо не подання до пенсійного органу інформації про розмір основних та додаткових видів грошового забезпечення, що визначені за аналогічною посадою, яку годувальник займав до звільнення з ОВС, на час призначення пенсії.

Аналогічного висновку дійшов Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду у постанові від 07.06.2024 у справі № 380/756/23.

Оскільки правові положення передбачають урахування відповідного розміру складових грошового забезпечення та премії, та дотримані всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у врахуванні цих виплат при формуванні подання про призначення пенсії доки відповідні положення є чинними.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Беручи до уваги викладене вище, та виходячи із заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 19.11.2019, відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії та

зобов`язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 19.11.2019, відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

При вирішенні спорів щодо правомірності рішень, дій пенсійного органу як суб`єкта владних повноважень, необхідно враховувати, що відповідно до вимог ст. 77 КАС України обов`язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб`єктом владних повноважень покладається на суб`єкта владних повноважень.

Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність своїх дій щодо відмови у видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на листопад 2019 року.

За таких обставин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

При цьому, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.

Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) (79040, вул. Данила Апостола, буд. 11, м. Львів; ЄДРПОУ 45307457) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ) у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 19.11.2019, відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) (79040, вул. Данила Апостола, буд. 11, м. Львів, Львівська область; ЄДРПОУ 45307457) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 19.11.2019, відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) (79040, вул. Данила Апостола, буд. 11, м. Львів, Львівська область; ЄДРПОУ 45307457) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна