Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
15 листопада 2010 року 12:26 № 2а-14552/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
Головуючого - судді Дегтярьової О.В.,
при секретарі судового засіданні Безсчасній Я.С.,
за участю представників:
позивача Ємця А.М. (довіреність від 21.12.2009р. № 2-26д),
відповідача Прокопчука О.О. (довіреність від 08.04.2010р. № 504/10/10-016),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»в особі філії газопромислового управління «Полтавагазвидобування»
доКарлівської міжрайонної державної податкової інспекції
провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень від 14 квітня 2010 року № 0000411501/0, від 29 червня 2010 року № 0000411501/1, від 23 липня 2010 року № 0000411501/2, -
В С Т А Н О В И В:
13 жовтня 2010 року до Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»в особі філії газопромислового управління «Полтавагазвидобування»з позовом до Карлівської МДПІ про протиправними та скасування податкових повідомлень рішень від 14 квітня 2010 року № 0000411501/0, від 29 червня 2010 року № 0000411501/1, від 23 липня 2010 року № 0000411501/2.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем зроблений помилковий висновок про порушення позивачем підпункту 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»при сплаті плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІІ квартал 2008 року, оскільки плата за користування надрами для видобування корисних копалин не є податком і не може визнаватись податковим зобовязанням.
Відповідач по справі проти позовних вимог заперечував та зазначав, що позивачем були порушені строки сплати узгодженої суми податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІІ квартал 2008 року, що тягне за собою відповідальність, передбачену підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
У судовому засіданні 15 листопада 2010 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні 15 листопада 2010 року заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з таких підстав.
ГПУ «Полтавагазвидобування»є філією ДК «Укргазвидобування»без права юридичної особи і перебуває на обліку як платник податків в Карлівській МДПІ.
Карлівська МДПІ провела невиїзну документальну перевірку Філії ДК «Укгазвидобування» НАК «Нафтогаз»ГПУ «Полтавагазвидобування»з питання своєчасності сплати узгодженої суми податного зобовязання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІІ квартал 2008 року, за результатами якої було складено акт № 29/15/00153100 від 29 березня 2010 року.
В ході перевірки було встановлено, що узгоджене податкове зобовязання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин, самостійно нараховане Філіє ДК «Укгазвидобування»НАК «Нафтогаз»ГПУ «Полтавагазвидобування»відповідно до податкових розрахунків плати за користування надрами для видобування корисних копалин нафти, природного газу та газового конденсату за ІІІ квартал 2008 року, зареєстрованих в Карлівській МДПІ 16 жовтня 2008 року вх. № 13834, 16 жовтня 2008 року вх. № 13832, 16 жовтня 2008 року вх. № 13833 з терміном сплати 19 листопада 2008 року, сплачено з порушенням граничного строку сплати, а саме: з нарахованих 414529, 27 грн. плати за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІІ квартал 2008 року, 42864, 92 грн. фактично сплачено 28 січня 2009 року (платіжне доручення № 900), кількість днів затримки сплати 70, 371664, 35 грн. фактично сплачено 02 лютого 2009 року (платіжне доручення № 969), кількість днів затримки сплати 75 днів.
На підставі вищевикладеного в акті перевірки було зроблено висновок про порушення позивачем підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п. 17 Порядку справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 264, в частині сплати узгодженого податкового зобовязання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин за ІІІ квартал 2008 року, нарахованого по строку 19 листопада 2008 року з порушенням граничного строку сплати, в тому числі 42864, 92 грн. із затримкою сплати на 70 днів, 371664, 35 грн. із затримкою сплати на 75 днів.
14 квітня 2010 року Карлівська МДПІ на підставі акта перевірки прийняла податкове повідомлення рішення (за формою «Ш») № 0000411501/0, яким на підставі підпункту 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за затримку на 75 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин в розмірі 414529, 27 грн. Філію ДК «Укгазвидобування»НАК «Нафтогаз»ГПУ «Полтавагазвидобування» зобовязано сплатити штраф у розмірі 20 % в сумі 82905, 85 грн.
Вказане податкове повідомлення рішення було оскаржено позивачем в адміністративному порядку, за наслідками якого його скарги були залишені без задоволення, а Карлівська МДПІ прийняла податкові повідомлення рішення (за формою «Ш») від 29 червня 2010 року № 0000411501/1, від 23 липня 2010 року № 0000411501/2 на аналогічні суми.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 14 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин.
Згідно з ч. 1 ст. 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним.
Частиною другою ст. 28 Кодексу України про надра плата за користування надрами справляється у вигляді: платежів за користування надрами; відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету; збору за видачу спеціальних дозволів; акцизного збору.
Статтею другою Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року № 1251-XІІ, який визначає принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обовязкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обовязки і відповідальність платників, передбачено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Державні цільові фонди - це фонди, які створені відповідно до законів України і формуються за рахунок визначених законами України податків і зборів (обовязкових платежів) юридичних осіб незалежно від форм власності та фізичних осіб.
Частиною третьою ст. 1 цього ж Закону передбачено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обовязкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
В силу п. 13 ч. 1 ст. 14 Закону України від 25 червня 1991 року № 1251-XІІ до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів) належить збір за спеціальне використання природних ресурсів.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Бюджетного кодексу України нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, є: Конституція України; цей Кодекс; закон про Державний бюджет України; інші закони, що регулюють бюджетні правовідносини, передбачені статтею 1 цього Кодексу; нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання цього Кодексу та інших законів України, передбачених пунктами 3 та 4 частини першої цієї статті.
Згідно з п. 5 ст. 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року № 107-VІ, який набрав чинності 01 січня 2008 року, до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2008 рік належать платежі за користування надрами загальнодержавного значення.
Відповідно до Додатку № 1 до розділу І Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів»збори за спеціальне використання природних ресурсів відноситься до податкових надходжень.
Частиною другою ст. 9 Бюджетного кодексу України податковими надходженнями визнаються передбачені податковими законами України загальнодержавні і місцеві податки, збори та інші обовязкові платежі.
Статтею 43 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25 червн6я 1991 року № 1264-XІІ збір за спеціальне використання природних ресурсів встановлюється на основі нормативів збору і лімітів їх використання.
Нормативи збору за використання природних ресурсів визначаються з урахуванням їх розповсюдженості, якості, можливості відтворення, доступності, комплексності, продуктивності, місцезнаходження, можливості переробки, знешкодження і утилізації відходів та інших факторів.
Нормативи збору за використання природних ресурсів, а також порядок його стягнення встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 264 (далі Порядок). Цей Порядок встановлює єдині правила справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення на території України у межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони.
Відповідно до п. 2 Порядку платежі справляються із субєктів господарювання, які здійснюють видобування корисних копалин або геологічне вивчення надр з подальшою дослідно-промисловою розробкою (далі платник).
Згідно з п. 15 Порядку платник до закінчення визначеного Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за встановленою ДПА формою податкові розрахунки з платежів органу державної податкової служби:
- за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини;
- за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Пунктом 17 Порядку платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період виконує зобовязання щодо внесення платежів у сумі, визначеній в розрахунку з платежів, поданому ним органу державної податкової служби:
- за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини;
- за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Платник несе відповідальність за правильність обчислення суми платежів, повноту і своєчасність їх внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно із законодавством (п. 18 Порядку).
Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння платежів до бюджету здійснюють органи державної податкової служби (п. 19 Порядку).
Інструкція про порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр, Міністерства праці та соціальної політики України від 30 грудня 1997 року № 207/472/51/157 (у редакції наказу Міністерства екології та природних ресурсів України, Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Міністерства праці та соціальної політики Українивід 13 червня 2000 року № 51/128/307/128), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 січня 1998 року за № 20/2460 (далі Інструкція), розроблена на основі Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про систему оподаткування», «Про державну податкову службу в Україні», «Про підприємництво», «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними», «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Указу Президента України від 17 червня 1996 року № 433/96 «Про заходи щодо залучення інвестицій для дорозробки нафтових родовищ із важковидобувними та виснаженими запасами», Кодексу України про надра, Бюджетного кодексу України, постанов Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення», від 27 січня 1995 року № 59 «Про затвердження Положення про порядок надання гірничих відводів», від 14 лютого 1995 року № 114 «Про Порядок передачі розвіданих родовищ корисних копалин для промислового освоєння», від 2 серпня 1996 року № 899 «Про платежі за користування надрами», від 11 грудня 1996 року № 1499 «Про затвердження переліку водних обєктів, що відносяться до категорії лікувальних», від 5 травня 1997 року № 432 «Про затвердження Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр», від 12 вересня 1997 року № 1014 «Про затвердження базових нормативів плати за користування надрами для видобування корисних копалин та Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин»(із змінами і доповненнями), від 7 березня 2000 року № 456 «Про затвердження диференційованих нормативів плати за користування надрами для видобування мінеральних підземних вод»,від 11 липня 2001 року № 822 «Про затвердження диференційованих нормативів плати за користування надрами для видобування золоторудної (золото-поліметалічної) сировини», від 28 лютого 2002 року № 222 «Про затвердження диференційованих нормативів плати за користування надрами для видобування бурштинової, титанової та титано-цирконієвої руди».
Інструкція обовязкова до виконання усіма субєктами підприємницької діяльності незалежно від форм власності (включаючи підприємства з іноземними інвестиціями), які здійснюють видобуток корисних копалин на території України, у межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони (п. 1.2 Інструкції).
Інструкція встановлює єдиний порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, складання розрахунків плати та їх подання до органів державної податкової служби (п. 1.3 Інструкції).
Відповідно до абзаців першого третього п. 6.1 Інструкції базовий податковий (звітний) період для плати за користування надрами для видобування корисних копалин дорівнює календарному кварталу.
Розрахунки плати за користування надрами для видобування корисних копалин складаються користувачами надр та їх філіями, зазначеними в пункті 2.2 цієї Інструкції, щокварталу, накопичувальним підсумком з початку року, і подаються до органів державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Субєкт підприємницької діяльності, що обліковується в органі державної податкової служби іншого району (міста), ніж місцезнаходження родовища корисних копалин, додатково протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, подає (надсилає) копію розрахунку до органу державної податкової служби, у якому він зареєстрований, з відміткою органу державної податкової служби, яка прийняла оригінал розрахунку, а також копію платіжного документа.
Розрахунок плати за користування надрами для видобування нафти, конденсату, природного газу (у тому числі супутнього при видобутку нафти), титанової та титано-цирконієвої руди, підземних вод (термальних, промислових), ропи, мінеральних грязей та мулу складається платником за формою, що наведена в додатку 2. Методичні рекомендації із складання цього розрахунку наведено в додатку 3 (абзац перший п. 6.3 Інструкції).
Аналіз зазначених положень свідчить, що платіж за користування надрами для видобування корисних копалин відноситься до збору за спеціальне використання природних ресурсів і є загальнодержавним податком.
16 жовтня 2008 року Філія ДК «Укгазвидобування»НАК «Нафтогаз»ГПУ «Полтавагазвидобування»подала до Карлівської МДПІ податковий розрахунок з платежів за користування надрами для видобування корисних копалин (природний газ) (вх. № 13832), податковий розрахунок з платежів за користування надрами для видобування корисних копалин (конденсат) (вх. № 13833), податковий розрахунок з платежів за користування надрами для видобування корисних копалин (нафта) (вх. № 13834), де були самостійно визначені суми податкового зобовязання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин в розмірі 361279, 27 грн., в розмірі 24850, 00 грн., в розмірі 28400, 00 грн. відповідно.
Сплата зазначених сум податкового зобовязання відбулась 28 січня 2009 року платіжним дорученням № 900 в сумі 42864, 92 грн. та 02 лютого 2009 року платіжним дорученням № 969 в сумі 371664, 35 грн.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), до яких відносяться збір за спеціальне використання природних ресурсів, податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
В розумінні п. 1.11 ст. 1 цього ж Закону податкова декларація, розрахунок (податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обовязкового платежу).
Таким чином, суми податкових зобовязань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (природний газ, конденсат, нафта), самостійно визначені у розрахунках за ІІІ квартал 2008 року, вважаються узгодженими з дня подання таких податкових розрахунків позивачем.
Відповідно до підпункту 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Оскільки затримка сплати позивачем узгодженої суми податкових зобовязань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин була на 75 днів, то відповідачем було правомірно на підставі оскаржуваних рішень застосовано до позивача штраф в розмірі двадцяти відсотків суми податкового боргу.
В силу п. 3.2 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року № 253 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 27 травня 2003 року № 247), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 липня 2001 року за № 567/5758, податкове повідомлення за формою «Ш»складається податковим органом згідно з додатком 3 за порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання.
Таким чином, відповідач правомірно застосував до позивача суму штрафних (фінансових) санкцій на підставі підпункту 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» спірними податковими повідомленнями рішеннями.
За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, у звязку з чим адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності документально підтверджених витрат, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з позивача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
СуддяО.В. Дегтярьова
Дата виготовлення та підписання повного тексту постанови 19 листопада 2010 року.