Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.19
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 вересня 2010 року Справа № 2а-6480/10/1270 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Краснолуцька» про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 1700,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
31.08.2010 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Краснолуцька» про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 1700,00 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що 31.12.2008 відповідачу видано припис № 2-12-08-64807/П/ПП/0068, яким останнього зобовязано вжити заходи з усунення виявлених порушень.
07.12.2009 позивачем проведено перевірку виконання відповідачем вимог даного припису. Актом перевірки (протоколом) від 07.12.2009 № 02/26-0060 встановлено невиконання відповідачем 11-ти з 19-ти пунктів припису № 2-12-08-64807/П/ПП/0068 від 31.12.2008.
На підставі цього акту постановою від 17.12.2009 № 02/26-0060 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 1700 грн. Копію постанови відповідачем отримано 23.12.2009, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. До цього часу штраф відповідачем не сплачено. Прокурор просить стягнути з відповідача суму штрафу 1700 грн.
Ухвалою судді від 01.09.2010 поновлено строк на звернення до адміністративного суду, відкрито скорочене провадження за вказаним адміністративним позовом та відповідачу надано час для надіслання до суду письмових заперечень, у разі невизнання адміністративного позову.
У встановлений суддею строк відповідачем не подано ані заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах.
Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних і юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ст.60 КАС України прокурор звертається до адміністративного суду з адміністративним позовом про захист прав, свобод та інших інтересів держави.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі Держенергонагляд), функції якої визначено Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою КМУ № 929 від 07.08.1996р., яка діє у складі ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі ДП НЕК «Укренерго») та його структурних підрозділів.
Відповідно до п.п.1.1, 1.2 Статуту державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» підприємство створене відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Наказу Міністерства енергетики України та підпорядковується Міністерству палива та енергетики України.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області є структурним підрозділом відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» і створена відповідно до наказу ДП «НЕК «Укренерго» від 20.02.2006 № 63 «Про створення відокремлених підрозділів «НЕК «Укренерго».
Відповідно до положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області, метою та завданнями інспекції є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери постачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії. Інспекція Держенергонагляду у Луганській області здійснює контроль та застосовує до субєктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством.
Суддею встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 31.12.2008 позивачем ВП «Шахта «Краснолуцька» ДП «Донбасантрацит» видано припис № 2-12-08-64807/П/ПП/0068, яким зобовязано вжити заходи з усунення виявлених перевіркою порушень (а.с.7).
07.12.2009 позивачем проведено перевірку виконання відповідачем вимог припису № 2-12-08-64807/П/ПП/0068 від 31.12.2008, за результатами якої складено акт перевірки (протокол) № 02/26-0060 від 07.12.2009 (а.с.6).
Проведеною перевіркою встановлено, що споживачем - ВП «Шахта «Краснолуцька» ДП «Донбасантрацит» не виконано вимоги припису № 2-12-08-64807/П/ПП/0068 від 31.12.2008 щодо усунення порушень, виявлених у процесі обстеження технічного стану електроустановок та організації експлуатації електрогосподарства у встановлений термін до 31.03.2009, що є порушенням в електроенергетиці (стаття 26 Закону України «Про електроенергетику») і тягне за собою штрафні санкції.
Відповідно до ч.5 ст.9 Закону України «Про електроенергетику» Інспекція має право застосовувати в установленому порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Так, ч.3 ст.27 Закону передбачено, що субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, а саме: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій, штраф у розмірі до пяти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
На підставі акту перевірки начальником Інспекції Держенергонагляду в Луганській області старшим державним інспектором з енергетичного нагляду прийнято постанову від 17.12.2009 № 02/26-0060 про накладення штрафу на відповідача за порушення вимог Закону України «Про електроенергетику» на суму 1700 грн. у звязку з невиконанням пунктів припису від 31.12.2008 № 2-12-08-64807/П/ПП/0068 (а.с.5).
Відповідач отримав постанову 23.12.2009, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.9 - зворот), та до цього часу штраф не сплатив.
Постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в установленому законом порядку відповідачем не оскаржено та вона є чинною.
Відповідно до ч.4 ст.26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до п.2 ч.3 ст.27 Закону України «Про електроенергетику», субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензійу вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
З огляду на наведене, суддя дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст.ст.2, 9, 17, 18, 94, 158-163, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі інспекції держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до державного підприємства "Донбасантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Краснолуцька" про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в сумі 1700,00 грн., - задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства "Донбасантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Краснолуцька" (94506, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Косіора, 10, код ЄДРПОУ 32446546) на користь Державного бюджету України (п/р 31115106700039, одержувач - Держбюджет м. Красний Луч Луганської області, банк одержувача - ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, ін. код 24046797, код бюджетної класифікації - 21081100) штраф у сумі 1700 грн. (одна тисяча сімсот гривень).
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяК.О. Пляшкова