Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 375/77/25
Провадження № 3/375/226/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2025 року селище Рокитне
Суддя Рокитнянського районного суду Київської області Банах-Кокус О.В., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від Управління патрульної поліції у Київській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований на АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 130 та ч.5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
22 грудня 2024 року близько 01 год. 03 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи по провул. Круговий 1, у селищі Рокитне Білоцерківського району Київської області, керував транспортним засобом, керував транспортним засобом Mazda 323 з державним номерним знаком НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування. Вчинив дане правопорушення повторно протягом року, постанова серії ЕНА № 3555728 від 27.11.2024 за ч. 4 ст. 126 КУпАП, чим порушив п. 2.1.А ПДР України, керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Працівниками поліціїдії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Крім того, 22 грудня 2024 року близько 01 год. 03 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи по провул. Круговий 1, у селищі Рокитне Білоцерківського району Київської області, керував транспортним засобом Mazda 323 з державним номерним знаком НОМЕР_1 в стані алкогольного сп`яніння. Огляд проводився у встановленому законом порядку на місці зупинки за допомогою приладу газоаналізатор Драгер ARND-0045, тест № 796, результат 2,83 проміле. Водій з результатами згоден, чим порушив п. 2.9.А ПДР України, керування транспортним засобом особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Працівниками поліціїдії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з`явився. На розгляд справи з`явився захисник ОСОБА_1 - адвокат Лазар Ю.Д. та заявив клопотання про закриття провадження по справі. Клопотання мотивоване тим, що в діях його підзахисного відсутній склад адміністративного правопорушення, оскільки останній не керував транспортним засобом.
Вирішуючи питання про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, суд виходить з наступного.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суддя, відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП, повинен з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші факти, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність.
Відповідно до вимог п. 2.1А ПДР водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Диспозиція ч. 4 ст. 126 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортним засобом.
За ч. 5 ст. 126 КУпАП адміністративна відповідальність настає за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Відповідно до вимог п. 2.9 А ПДР водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Диспозиція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення у відповідності до положень ст. 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до рішення від 21 липня 2011 року по справі «Коробов проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що при оцінці доказів Суд, як правило, застосовує критерії доведеності «поза розумним сумнівом». Така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростованих презумпцій факту.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «О`Галлоран та Франці спроти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, яке з урахуванням положень ст.9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є частиною національного законодавства, зазначив що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі держави.
У рішенні по справі «O'Halloran and Francis v. The United Kingdom» [GC] no. 15809/02 і 25624/02ECHR 29 червня 2007 року, постановлено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.
Як роз`яснено в абз. 3, 4 п. 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року № 14 керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.
Для притягнення до відповідальності за ст. 130 КУпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп`яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважають закінченим з того моменту, коли він почав рухатись.
Касаційний адміністративний суд в складі Верховного Суду в рішенні №404/4467/16-а від 20.02.2019 року зазначив, що само по собі керування транспортним засобом розуміється як технічна дія водія з метою приведення транспортного засобу в рух, зрушення з місця і, як наслідок переміщення транспортного засобу в просторі. Експлуатація транспортного засобу передбачає його використання за призначенням, тобто з метою керування.
Судом досліджені докази, які містяться в матеріалах справи, а саме:
за частиною 5 статті 126 КУпАП: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 202326 від 22.12.2024; копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 202334 від 22.12.2024; довідку щодо кваліфікації адміністративного правопорушення від 23.12.2024; постанову серії ЕНА №3555728 від 27.11.2024 за ч. 4 ст. 126 КУпАП; копію направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп`яніня від 22.12.2024; копію акту огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів; копію роздруківки тесту Драгер № 796 від 22.12.2024; копію розписки ОСОБА_1 від 22.12.2024; рапорт працівника поліції від 22.12.2024; а також відеозапис з нагрудної камери поліцейського на підтвердження зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин.
за частиною 1 статті 130 КУпАП: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 202334 від 22.12.2024; копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 202326 від 22.12.2024; направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп`яніняї від 22.12.2024; акт огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів; роздруківка тесту Драгер № 796 від 22.12.2024; розписку ОСОБА_1 від 22.12.2024; рапорт працівника поліції від 22.12.2024; а також відеозапис з нагрудної камери поліцейського на підтвердження зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин.
Перевіркою матеріалів також не встановлено порушень при складанні протоколів про адміністративне правопорушення, оскільки дії особи, уповноваженої на складання адміністративних протоколів, відповідають вимогам КУпАП.
Так, за результатами перегляду відеозапису з нагрудної камери поліцейського, судом встановлено, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом Mazda 323 з державним номерним знаком НОМЕР_1 , на диску 2/2 clip 2 зафіксовано рух транспортного засобу, який переслідують працівники патрульної поліції та зупинка транспортного засобу на території СТО, інші транспортні засоби поряд відсутні. На диску 1/2 clip1 з 11 хв 45сек перегляду, пасажири, які перебували в транспортному засобі під час спілкування з поліцейським, підтвердили факт керування автомобілем саме ОСОБА_1 , та повідомили, що останній їх підвіз з м. Узина, та не зупинявся, коли їх переслідувала патрульна поліція. Також на диску 2/2 clip 1, під час спілкування з водієм та пасажирами, останні з 21 хв 15 сек відтворення відео, ще раз підтвердили факт керування транспортним засобом саме ОСОБА_1 .
В подальшому, у ОСОБА_1 працівниками патрульної поліції були виявлені ознаки алкогольного сп`яніння, після чого працівником поліції ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинення транспортного засобу, на що останній погодився, проба позитивна 2,83 проміле, з результатом водій погодився та поставив свій підпис на роздруківці тесту Драгер та в протоколі про адміністративне правопорушення.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про наявність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених за частиною 1 статті 130 КУпАП та частиною 5 статті 126 КУпАП, що підтверджується зібраними доказами, які, на переконання суду, є належними та допустимими, повністю узгоджуються між собою та відповідають дійсним фактичним обставинам справи встановленими у судовому засіданні.
Відповідно до вимог статті 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , суд враховує характер вчинених адміністративних правопорушень, ступінь вини, обставини, які пом`якшують відповідальність та відсутність обставин, які її обтяжують, та з урахування того, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобіганню вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суддя дійшла висновку, що з метою виховання ОСОБА_1 та запобігання вчиненню ним нових правопорушень, необхідним та достатнім є застосування до нього адміністративного стягнення за більш серйозне правопорушення з числа вчинених в межах санкції частини 5 статті 126 КУпАП у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 років.
Відповіднодо вимогстатті 40-1КУпАП тапункту 5частини 2статті 4Закону України«Про судовийзбір»,з правопорушника ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір, в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.
Керуючись статтями 33, 40-1, статтями 126, 130, 251, 256, 276- 279, 280, 283, 284, 307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення та п.5 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 5статті 126КУпАП тачастиною 1статті 130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 5 статті 126 КУпАП, у виді штрафу на користь держави (рахунок отримувача UA488999980313030149000010001; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989; код класифікації доходів бюджету: 21081300) урозмірідвох тисяччотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (пятьь) років.
У разі несплати штрафу у строк, встановлений статтею 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , штраф у подвійному розмірі в сумі 81600 (вісмдесят одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок, відповідно до статті 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в дохід держави (рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; код класифікації доходів бюджету: 22030106) у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст.7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області.
Суддя Олена БАНАХ-КОКУС
Постанова суду набирає законної сили ________
Постанову може бути пред`явлено до виконання до _______