Постанова № 12603227, 09.11.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.11.2010
Номер справи
2а-12140/10/2670
Номер документу
12603227
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

09 листопада 2010 року 14:55 № 2а-12140/10/2670

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія

«Ельдорадо»

до Управління у справах захисту прав споживачів у Волинській області

про скасування постанови про накладення стягнень від 09.08.2010р. № 259

Суддя Смолій І.В.

Секретар Бузінова І.Ю.

Представники:

Від позивача: Бачевський Є.В. (довіреність № б/н від 25.01.10)

Від відповідача: не зявився

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 09.11.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «Ельдорадо»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Управління у справах захисту прав споживачів у Волинській області про скасування постанови про накладення стягнень від 09.08.2010р. № 259.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.08.2010р. відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду 15.09.2010р.

15.09.2010р. розгляд справи відкладався на 06.10.2010р. в звязку з необхідністю отримати додаткову інформацію від представників сторін.

В судовому засіданні 06.10.2010р. розгляд справи відкладено на 19.10.2010р. в звязку з неявкою представника відповідача.

19.10.2010р. розгляд справи відкладено на 09.11.2010р. для зясування додаткових обставин справи.

В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав та пояснив, що Управлінням у справах прав споживачів у Волинській області було проведено незаконну перевірку за результатами якої складено акт № 000810 від 03.08.2010р. та винесено постанову № 259 від 09.08.2010р. про накладення штрафу, передбаченого ст. 23 Закону України «Про захист прав споживачів»за реалізацію продукції, яка не відповідає вимогам нормативної документації, однак це не відповідає дійсним обставинам, в звязку з чим позивач просить суд скасувати постанову № 259 та задовольнити позов.

Представник відповідача проти позову заперечував, надавши суду письмові заперечення та пояснив, що в результаті проведеної перевірки ТОВ «Торгова компанія «Ельдорадо», встановлено невідповідність нормативним документам, а саме «ДСТУ 3187-95 (ГОСТ 20888-96) Технічні умови»кавоварок за довжиною шнура живлення, що зафіксовано актом перевірки. Тому позовні вимоги позивача є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Розглянувши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «Ельдорадо»зареєстроване Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією 10.06.2009р. та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи 36483471, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А01 № 214819.

Відповідно до довідки АА № 270565 з ЄДРПОУ видами діяльності за КВЕД є: роздрібна торгівля побутовими електротоварами, радіо- та телеапаратури, посередництво в торгівлі широкого асортименту, оптова торгівля електропобутовими приладами, оптова торгівля радіотелевізійною апаратурою та засобами звуко- та відеозапису, роздрібна торгівля іншими непродовольчими товарами, не віднесеними до інших угрупувань.

Працівниками Управління у справах захисту прав споживачів у Волинській області 03.08.10р. проведено перевірку торговельному комплексі «Ельдорадо»ТОВ «Торгова компанія «Ельдорадо»за адресою м. Луцьк, пр-т Волі, 31 з питань дотримання законодавства про захист прав споживачів. Перевірка проводилась по зверненню Волинської обласної організації всеукраїнської громадської організації «Союз споживачів України». За результатами перевірки складено акт № 000810 від 03.08.10р. (надалі - акт перевірки).

Вказаною перевіркою встановлено допущення позивачем порушень законодавства про захист прав споживачів, а саме : у торговому комплексі «Ельдорадо»споживачам не надається необхідна, доступна, достовірна та своєчасна інформація про: найменування підприємства-виробника електропобутових та телерадіотоварів, його місцезнаходження: дату випуску: сертифікацію, що не відповідає вимогам нормативної документації по маркуванню, Кавоварки не відповідають вимогам ГОСТ 27570.11 та ГОСТ 7399 за довжиною шнура живлення. Так кавоварки «Зелмер»- фактично 1.08 м. при нормі не менше 1.5 м: у кавоварки «Бош»- фактично 0.87 м, при нормі не менше 1.5 м.

На підставі акту перевірки № 000810 від 03.08.2010 року та у відповідності до ст. 26 Закону України «Про захист прав споживачів»Управлінням у справах захисту прав споживачів у Волинській області винесено Припис керівнику ТОВ «Торгова компанія «Ельдорадо», яким заборонено: продаж товарів зазначених у пунктах 10 та 11 таблиці до акта перевірки, а саме: кавоварки «ZELMER»та кавоварки «BOSH», що не відповідають вимогам та тимчасово припинено продаж товарів, зазначених у таблиці 1 до акта перевірки, а саме: Холодильник «LG»до надання необхідної інформації. Зобовязано усунути інші недоліки, що зазначені в акті перевірки, у тому числі привести торгівлю у відповідність діючих правил, в строк до 09.08.2010 року.

09.08.2010 року Відповідачем винесено постанову № 259 про накладення стягнень за порушення встановлені ст. 23 Закону України «Про захист прав споживачів», а саме штраф на загальну сум 27451,90 грн.

Позивач просить суд визнати протиправними дії Відповідача при проведенні перевірки та скасувати постанову № 259 від 09.08.2010р. про накладення стягнень.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Пунктом 10 Указу Президента «Про деякі заходи з регулювання підприємницької діяльності»№ 817/98 від 23.07.1998 року, закріплено, що державні органи у справах захисту прав споживачів здійснюють позапланову перевірку діяльності суб'єктів підприємницької діяльності виключно на підставі отриманих від споживачів скарг про порушення такими суб'єктами вимог законодавства про захист прав споживачів.

Щодо встановленого порушення про відсутності необхідної інформації, доступної, достовірної та своєчасною інформації про продукцію, суд звертаю увагу на наступне.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів»встановлено, що споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.

Частиною 2 ст. 15 даного Закону передбачено, що інформація, передбачена частиною першою цієї статті, доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі), прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування. Інформація про продукцію може бути розміщена у місцях, де вона реалізується, а також за згодою споживача доводитися до нього за допомогою засобів дистанційного зв'язку. Продукти харчування, упаковані або розфасовані в Україні, повинні супроводжуватись інформацією про їх походження.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме листів підприємств-виробників про системи кодування, дати виготовлення та іншої інформації про продукцію, спростовують доводи відповідача про встановлене порушення позивачем.

Щодо встановленого порушення позивача про реалізацію продукції, яка не відповідає вимогам нормативної документації, а саме кавоварки не відповідають вимогам ГОСТ 27570.11-88 та ГОСТ 7399-80Е за довжиною шнура живлення. Так у кавоварки «ZELMER»- фактично 1,08 м., при нормі не менше 1,5 м., у кавоварки «BOSH»- фактично 0,87 м., при нормі не менше 1,5 м., суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до ст. 14 Декрету Кабінету Міністрів України «Про стандартизацію і сертифікацію»визначено, що Державну систему сертифікації створює центральний орган виконавчої влади з питань технічного регулювання - національний орган України з сертифікації, який проводить та координує роботу щодо забезпечення її функціонування, а саме: визначає основні принципи, структуру та правила системи сертифікації в Україні; затверджує переліки продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації, та визначає терміни її запровадження; призначає органи з сертифікації продукції; встановлює правила визнання сертифікатів інших країн; розглядає спірні питання з випробувань і дотримання правил сертифікації продукції; веде Реєстр державної системи сертифікації; організує інформаційне забезпечення з питань сертифікації. Центральний орган виконавчої влади з питань технічного регулювання в межах своєї компетенції несе відповідальність за дотримання правил і порядку сертифікації продукції.

Відповідно до переліку продукції, що підлягає обовязковій сертифікації в Україні, затвердженого наказом Держспоживстандарту від 01.02.2005 року № 28, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.05.2005 року за № 466/10746, електричні кавоварки включені до зазначеного переліку.

Обовязкова сертифікація зазначеної продукції здійснюється на відповідність вимогам національних стандартів ДСТУ 3135.11-97 (ІЕС 335-2-15-95) «Безпека побутових та аналогічних електричних приладів. Додаткові вимоги до приладів для нагрівання рідин».

Твердження відповідача про невідповідність кавоварок вимогам ГОСТ 27570.11-88 та ГОСТ 7399-80Е, затверджено наказом Державного комітету України по стандартизації , метрології та сертифікації № 95 від 30.06.1993 року, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 серпня 1993 року за № 112, в частині довжини шнура живлення, не відповідає дійсності, оскільки зазначені стандарти скасовані Наказом Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації № 498 від 30.08.2002 року, тому посилання відповідача є безпідставними та необґрунтованими.

Національним стандартом ДСТУ 3135.11-97 (ІЕС 335-2-15-95) «Безпека побутових та аналогічних електричних приладів. Додаткові вимоги до приладів для нагрівання рідин», затвердженого Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 1 лютого 2005 року № 28 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 4 травня 2005 р. за № 466/10746, встановлено, що кавоварки включені до переліку і є обовязковими для виконання виробниками і постачальниками кавоварок (у тому числі іноземного походження) при введенні в обіг та розміщення на ринку.

Пунктом 25.8 даного стандарту, встановлено, що у переносних приладах, що мають номінальний струм до 10 А, дозволяється використовувати шнури живлення з номінальною площею поперечного перерізу 0,75 мм2 довжиною менше 2 м.

Інших національних стандартів з вимогами до побутових електричних приладів в Україні не встановлено.

Крім того, суд звертаю увагу на те, що Постанова № 259 від 09.08.2010 року про накладення стягнень, передбачених ст. 23 Закону України «Про захист прав споживачів»винесена з порушенням чинного законодавства.

Відповідно до п. 1 ст. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 року № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 21.12.2010 року», встановлено, що органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності до 21.12.2010 року: видавати суб'єктові господарювання припис про усунення протягом 30 діб виявлених порушень, підготовлений на підставі акта про проведення перевірки, якщо інший строк не передбачено законом; приймати рішення про застосування до суб'єктів господарювання фінансових і адміністративних санкцій лише у разі невиконання ними протягом 30 діб від дня одержання приписів про усунення виявлених порушень (крім порушень, що неможливо усунути); не застосовувати санкції за порушення, які усунуті на виконання припису.

Як вбачається з матеріалів справи, оскаржувану Постанову № 259 від 09.08.2010 року винесено з порушенням строків для усунення виявлених порушень передбачених Постановою КМУ від 21.05.2009 року № 502, оскільки припис про припинення порушень винесено 03.08.2010 року та надано строк для усунення порушень до 09.08.2010 року, тобто менше 30 діб на усунення виявлених порушень, що в свою чергу не відповідає вимогам Постанови КМУ від 21.05.2010 року № 502.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати Постанову Управління у справах споживачів у Волинській області № 259 від 09.08.210р. про накладення стягнень передбачених ст. 23 Закони України «Про захист прав споживачів».

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.185-187 КАС України.

Суддя Смолій І.В.

Суддя І.В. Смолій