Ухвала суду № 126032211, 20.03.2025, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2025
Номер справи
580/485/25
Номер документу
126032211
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

У Х В А Л А

20 березня 2025 року Справа № 580/485/25 м. Черкаси Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглядаючи у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі-позивач) з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі комісії з розгляду питань щодо надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_2 у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 ;

- скасувати рішення комісії з розгляду питань щодо надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_2 оформлене витягом з протоколу №26 від 05.12.2024 року;

- скасувати наказ ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10.12.2024 року №332 про мобілізацію ОСОБА_1 та направлення його до військової частини НОМЕР_1 ;

- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути питання про надання відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_1 , із врахуванням п.13 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та висновків суду з подальшим відображенням вказаної інформації у відповідних державних реєстрах;

- визнати таким, що не має правових підстав та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 до списків військової частини НОМЕР_1 , та виключити солдата ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Представником відповідача подано до суду відзив, в якому зокрема заявлено клопотання, наступного змісту:

- залучити відповідачем у справу №580/485/25 Комісію з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 );

- залучити в якості третьої особи без самостійних вимог Кабінет Міністрів України (КОД ЄДРПОУ - 00019442, вул. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008, к.т.: (044)

256-63-33, електронна сторінка: https://www.kmu.gov.ua ).

- залучити в якості третьої особи без самостійних вимог ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Клопотання вмотивоване, тим що належним відповідачем в частині позовних вимог про визнання протиправною відмови у наданні позивачу відстрочки під час мобілізації є комісія з розгляду питань щодо надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка є незалежним колегіальним органом. Адже, до повноважень ІНФОРМАЦІЯ_2 не належить розгляд заяв і надання відстрочки та відповідно рішення про відмову позивачу у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_6 не приймалося. Також вказує, що саме Кабінет Міністрів України визначив незалежний колегіальний орган, уповноважив його на прийняття рішень, унормував діяльність Комісії з розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, тому питання судових витрат може бути покладено на Кабінет Міністрів України.

Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 57, 60 постанови КМУ №560 від 16.05.2024 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», для розгляду питань надання військовозобов`язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров`я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов`язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

З наведеного вбачається, що комісія ІНФОРМАЦІЯ_2 є колегіальним органом, який уповноважений розглядати питання та приймати рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Як вбачається з матеріалів справи питання про надання позивачу відстрочки розглянуто комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка протокольним рішенням №26 від 05.12.2024 відмовила позивачу в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

Зважаючи, що станом на час розгляду справи повноваження щодо розгляду питань та прийняття рішень про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації покладено на комісію з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_7 , суд дійшов висновку залучити до участі у справі другим відповідачем вказану комісію.

При цьому, клопотання відповідача в частині його заміни на вказану комісію суд вважає необґрунтованим, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_8 є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_2 і не наділений повноваженнями окремого органу військового управління. Комісія створена наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно, твердження представника відповідача про відсутність участі ІНФОРМАЦІЯ_2 у прийнятті рішення про надання відстрочки від призову на військову службу, є необґрунтованим.

Щодо залучення в якості третьої особи без самостійних вимог Кабінет Міністрів України, суд зазначає наступне.

Згідно із частиною 2 статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

За змістом наведеної норми, залучення до участі в справі третіх осіб можливе у разі, коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки.

Водночас, представником відповідача не доведено, що рішення у цій справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки Кабінету Міністрів України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для залучення Кабінету Міністрів України в якості третьої особи по справі.

Керуючись ст. 48, 52, 77, 241-243, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання відповідача про залучення у справу відповідача та третіх осіб - задовольнити частково.

Залучити до участі у справі в якості співвідповідача комісію з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_1 ).

Зобов`язати позивача направити комісії з розгляду питань щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_7 позовну заяву з додатками та докази направлення надати до суду.

Розгляд справи розпочати спочатку.

Запропонувати залученому відповідачу в разі не визнання адміністративного позову, надіслати у строк протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі:

- до суду - відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), що підтверджують фактичні обставини;

- позивачу - копію відзиву та доданих до нього документів.

Попередити залученого відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та оскарженню не підлягає.

СуддяСергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ