Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2025 року справа № 580/1425/25 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
10.02.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі відповідач), в якому позивач просить:
визнати протиправними дії відповідача та скасувати письмову відмову 18.11.2024 2300-0202-8/84113, Головного Управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області, щодо відмови у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком за загальним правилом передбаченим статтею 26 Закону № 1058 по досягненню віку 62 роки, за наявності розміру страхового стажу більше 40 років;
зобов`язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок призначеної пенсії за віком за загальним правилом передбаченим статтею 26 Закону №1058, по досягненню віку 62 років, за наявності страхового стажу більше 40 років, та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не призначив позивачу пенсію відповідно до вимог Закону №1058 за наявності необхідного стажу та досягнення віку.
Ухвалою суду від 14.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
07.03.2024 від Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Стверджує, що позивач з 12.12.2017 отримує пенсію за віком, призначену із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розмір пенсії обчислено згідно із Законом № 1058-IV.
Із 01.04.2024 автоматизованим способом без звернення Позивача проведено перерахунок його пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати до 29.02.2024.
Після перерахунку пенсію Позивача за віком обчислено з урахуванням страхового стажу 44 роки 7 місяців, заробітної плати за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 до 29.02.2024 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 1,31663, коефіцієнт страхового стажу 0,44583).
Загальний розмір пенсії Позивача становить 4823,38 грн, а саме: 4692,70 грн розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням стажу та заробітку згідно із статтею 27, 28 Закону № 1058-IV (3764,40 грн (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки) x 1,17 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2019 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,11 (коефіцієнт збільшення з 01.05.2020 середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,11 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2021 середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) x 1,14 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2022 середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,197 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2023 середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,0796 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2024 середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,31663 х 0,44583 (коефіцієнт стажу)); 130,68 грн доплата за стаж понад 35 років згідно із статтею 28 Закону № 1058-IV (1452,00 грн (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб на 12.12.2017) х 9%).
Пенсію обчислено відповідно до норм чинного законодавства та документів пенсійної справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Згідно з документами пенсійної справи позивач з 12.12.2017 отримує пенсію за віком, призначену із зниженням пенсійного віку як потерпілому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Розмір пенсії обчислено відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 18.11.2024 позивача повідомлено, що із 01.04.2024 автоматизованим способом без звернення позивача проведено перерахунок його пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати до 29.02.2024.
Після перерахунку, пенсію за віком обчислено з урахуванням страхового стажу 44 роки 7 місяців, заробітної плати за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 до 29.02.2024 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 1,31663, коефіцієнт страхового стажу 0,44583).
Загальний розмір пенсії позивача становить 4823,38 грн, а саме: 4692,70 грн розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням стажу та заробітку згідно із статтею 27, 28 Закону № 1058-IV (3764,40 грн (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки) x 1,17 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2019 середньої заробітної плати в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,11 (коефіцієнт збільшення з 01.05.2020 середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,11 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2021 середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) x 1,14 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2022 середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,197 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2023 середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,0796 (коефіцієнт збільшення з 01.03.2024 середньої заробітної плати (доходу) в Україні, яка враховується для обчислення пенсії) х 1,31663 х 0,44583 (коефіцієнт стажу)); 130,68 грн доплата за стаж понад 35 років згідно із статтею 28 Закону № 1058-IV (1452,00 грн (прожитковий мінімум для непрацездатних осіб на 12.12.2017) х 9%).
Пенсію обчислено відповідно до норм чинного законодавства та документів пенсійної справи.
Не погоджуючись із такою відмовою, а також порядком розгляду заяви, позивач звернулась з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Право призначення пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються Законом України від 28 лютого 1991 року №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон №796).
Статтею 14 Закону №796 передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Згідно зі статтею 49 Закону №796 пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.55 Закону №796 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - 2 роки*та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
* Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 №1058 (далі Закон №1058) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
При цьому, згідно з ч.3 ст.55 Закону №796 призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Суд враховує висновки Верховного Суду у постанові від 30 листопада 2023 року у справі № 580/3792/23 відповідно до яких аналіз статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дає підстави для висновку, що особи, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення мають пільгу, яка виражається у зниженні пенсійного віку, проте, вид пенсії, що їм призначається - це пенсія за віком, яка згідно вищенаведених положень законодавства призначається, перераховуються та виплачується у відповідності з положеннями Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Оскільки заява позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області фактично стосувалась призначення йому того самого виду пенсії (пенсії за віком), яка вже була призначена, то вона не може бути призначена повторно на підставі положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Отже, позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, а судові витрати розподілу згідно з вимогами ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
1. Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 .
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ