Постанова № 12575200, 28.10.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.10.2010
Номер справи
2а-1905/10/2670
Номер документу
12575200
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

28 жовтня 2010 року 16:49 № 2а-1905/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Хижняк І. В. та представників:

прокурора:Радзівіла Б.В.;

позивача: Литвинчук В.О.;

відповідача: Процюка В.А.

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовомЗаступника прокурора Дарницького району міста Києва в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва

доДержавного підприємства “Київський державний завод “Буревісник”

простягнення заборгованості

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 28жовтня2010року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

11лютого2010року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) Заступник прокурора Дарницького району міста Києва в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва (далі по тексту позивач, Заступник прокурора Дарницького району м. Києва в інтересах держави в особі ДПІ у Дарницькому районі міста Києва) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державного підприємства “Київський державний завод “Буревісник” (далі по тексту відповідач, ДП “Київський державний завод “Буревісник”), в якій просить стягнути податковий борг на загальну суму 1030081,92грн., в т. ч.: податку на прибуток підприємств на суму 60544,85грн., земельного податку з юридичних осіб на суму 869586,87грн., податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин на суму 22083,19грн. та орендної плати з юридичних осіб на суму 77867,01грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12лютого2010року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-1905/10/2670, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 15квітня2010року. В судовому засіданні 15квітня2010року винесено ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва про зупинення провадження в адміністративній справі №2а-1905/10/2670 до 02серпня2010року, через заявлене клопотання представника відповідача про узгодження графіку погашення зазначеної заборгованості строком до 31липня2010року, відповідно до листа ДПІ у Дарницькому районі міста Києва від 03лютого2010року №693/10/20-415. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03серпня2010року, керуючись вимогами частини пятої статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи відсутність обставин, які були підставою для зупинення провадження, поновлено провадження в адміністративній справі №2а-1905/10/2670 та призначено справу до розгляду на 28жовтня2010року.

В судовому засіданні на 28жовтня2010року представники позивачів позовні вимоги підтримали в повному обсязі, представник відповідача адміністративний позов визнав в повному обсязі.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство “Київський державний завод “Буревісник” зареєстровано Харківською районною державною адміністрацією у місті Києві 06травня1997року (ідентифікаційний код 14312358) в якості субєкта підприємницької діяльності юридичної особи і є платником податків і зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування” (тут і далі по тексту нормативно-правові акти в редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до даних облікової картки ДП “Київський державний завод “Буревісник” має заборгованість зі сплати до бюджету суми податків і зборів у розмірі 1030081,92грн., в т. ч.: 1) податку на прибуток підприємств на суму 346117,85грн., яка виникла на підставі самостійно поданих декларацій: за 2008рік від 05лютого2009року №180625, якою відповідачем самостійно визначено суму податкового зобовязання на суму 320603,00грн.; за перший квартал 2009року від 30квітня2009року №66201, якою відповідачем самостійно визначено суму податкового зобовязання на суму 978,00грн.; за перше півріччя 2009року від 31липня2009року №143778, якою відповідачем самостійно визначено суму податкового зобовязання на суму 1680,00грн.; за три квартали 2009року від 06листопада2009року №225439, якою відповідачем самостійно визначено суму податкового зобовязання на суму 2414,00грн.; прийнятого ДПІ у Дарницькому районі м. Києва податкового повідомлення-рішення від 29травня2009року №0060501501/0, яким відповідачу визначено суму штрафних (фінансових) санкцій на у розмірі 288,57грн.; прийнятого ДПІ у Дарницькому районі м. Києва податкового повідомлення-рішення від 03липня2009року №0061801501/0/29755, яким відповідачу визначено суму штрафних (фінансових) санкцій на у розмірі 18694,00грн., крім того обліковується пеня на суму 1460,28грн. З матеріалів справи вбачається, що за відповідачем значиться переплата за минулі звітні періоди, а також ним була частково погашена заборгованість по податку на прибуток підприємств на суму 285573,00грн., тому на момент розгляду адміністративної справи загальна сума заборгованості по податку на прибуток підприємств складає 60544,85грн.; 2) по земельному податку з юридичних осіб на суму 2326312,94грн., яка виникла на підставі: самостійно поданого розрахунку на 2008року від 31січня2008року №1230, у якому відповідачем самостійно визначено суму податкового зобовязання на суму 716437,00грн.; самостійно поданого уточнюючого розрахунку на 2009року від 31січня2009року №1712, у якому відповідачем самостійно визначено суму податкового зобовязання на суму 810245,00грн.; самостійно поданого уточнюючого розрахунку на 2008року від 05лютого2009року №180635, у якому відповідачем самостійно визначено суму податкового зобовязання на суму 799580,00грн.; крім того обліковується пеня на суму 50,94грн. З матеріалів справи вбачається, що за відповідачем значиться переплата за минулі звітні періоди, а також ним була частково погашена заборгованість по земельному податку з юридичних осіб на суму 1456726,14грн., тому на момент розгляду адміністративної справи загальна сума заборгованості по земельному податку з юридичних осіб складає 869586,87грн.; 3) по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин на суму 22105,00грн., яка виникла на підставі: самостійно поданого розрахунку на 2009року від 19лютого2009року №9186, у якому відповідачем самостійно визначено суму податкового зобовязання на суму 22105,00грн., враховуючи переплату відповідача за минулі звітні періоди на суму 21,81грн., тому на момент розгляду адміністративної справи загальна сума заборгованості по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин складає 22083,19грн.; 4) по орендної плати з юридичних осіб на суму 103264,71грн., яка виникла на підставі самостійно поданих декларацій: за 2008рік від 30січня2008року №1182, якою відповідачем самостійно визначено суму податкового зобовязання на 2008рік на загальну суму 23989,44грн.; за 2009рік від 30січня2009року №1713, якою відповідачем самостійно визначено суму податкового зобовязання на 2009рік на загальну суму 55271,69грн.; на підставі самостійно поданого уточненої декларації за 2008рік від 05лютого2009року №180638, якою відповідачем самостійно уточнено суму податкового зобовязання на 2008рік на загальну суму 47978,90грн., крім того обліковується пеня на суму 14,12грн. З матеріалів справи вбачається, що за відповідачем значиться часткове погашення боргу по орендній платі з юридичних осіб на суму 25397,70грн., тому на момент розгляду адміністративної справи загальна сума заборгованості по податку на прибуток підприємств складає 77867,01грн.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно зі статтею 9 Закону України “Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів), сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни, допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи повязані з утриманням обєктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обовязкових платежів).

Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобовязання зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Пунктом 1.3 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Відповідно до підпункту 16.4.1. пункту 16.4. статті 16 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Детально вивчивши матеріали адміністративної справи, суд звертає увагу відповідача також на наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України “Про плату за землю”, використання землі в Україні є платним; плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель; розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом; за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Частиною 1 статті 5 Закону України “Про плату за землю” визначено, що обєктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, в т.ч. на умовах оренди.

Відповідно до статті 13 Закону України “Про плату за землю”, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, договір оренди такої земельної ділянки.

Статтею 17 Закону України “Про плату за землю” встановлено, що податкове зобовязання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власника та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Згідно з підпунктом 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкові повідомлення надсилаються в порядку передбаченому для податкових вимог та вважаються надісланими (врученими) юридичній особі, якщо їх передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Відповідно до наявних в матеріалах справи доказів податкові повідомлення-рішення ДПІ у Дарницькому районі м. Києва від 29травня2009року №0060501501/0 (отримано уповноваженою особою відповідача 19червня2009року, про що є підпис уповноваженої особи на звороті повідомлення про вручення), від 03липня2009року №0061801501/0/29755 (отримано уповноваженою особою відповідача 15липня2009року, про що є підпис уповноваженої особи на звороті повідомлення про вручення).

Таким чином, судом встановлено, що податкові повідомлення-рішення надіслано (вручено) відповідачу у встановленому чинним законодавством порядку та не оскаржені.

В матеріалах справи відсутні докази сплати податкових зобовязань визначених податковими повідомленнями-рішеннями від: від 29травня2009року №0060501501/0 та від 03липня2009року №0061801501/0/29755, а також відсутні докази повного погашення зобовязань по податках у самостійно визначених (узгоджених) відповідачем звітних документах: 30січня2008року №1182, від 31січня2008року №1230, від 30січня2009року №1713, від 31січня2009року №1712, від 05лютого2009року №180625, від 05лютого2009року №180635, 05лютого2009року №180638, 19лютого2009року №9186, від 30квітня2009року №66201, від 31липня2009року №143778, від 06листопада2009року №225439, як і відсутні докази того, що платником розпочато процедуру апеляційного оскарження.

Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах “а” “в” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

В матеріалах справи, як зазначено, відсутні докази сплати самостійно визначеної суми податкового зобовязання з податку на додану вартість.

Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Оскільки судом встановлено, що податкове зобовязання відповідача не сплачено в установлені строки, таке податкове зобовязання визнається податковим боргом.

Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.1 статті 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно з підпунктом 6.2.1 пункту 6.1 статті 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобовязань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.

Підпунктом 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Відповідно до підпункту 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення. У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

Підпунктом 6.3.2 пункту 6.3 статті 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що у разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового податкового боргу не виставляється. Консолідованим вважається борг, визначений у першій податковій вимозі, збільшений на суму нового податкового боргу, що виник до виставлення другої податкової вимоги.

Судом встановлено, що у звязку з несплатою податкових зобовязань позивачем направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення першу податкову вимогу від 18грудня2008року №1/2515 на суму 8025,68грн., яка була отримана уповноваженою особою відповідача 05лютого2009року, про що є підпис на звороті повідомлення про вручення поштового відправлення.

Оскільки після направлення першої податкової вимоги, податковий борг залишився непогашеним, позивачем на адресу відповідача була направлена друга податкова вимога від 13березня2009року 2/843 на суму 307511,66грн, яка також була отримана уповноваженою особою відповідача 24квітня2009року, про що є підпис на звороті повідомлення про вручення поштового відправлення.

Таким чином, судом встановлено, що податкові вимоги надіслано (вручено) відповідачу у встановленому чинним законодавством порядку та не оскаржені.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи адміністративного позову, відповідач суду не надав, визнавши позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Враховуючи вищевикладене суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Заступника прокурора Дарницького району міста Києва в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Дарницькому районі міста Києва задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства “Київський державний завод “Буревісник” (02081, м. Київ, вул. Здолбунівська, 2, ідентифікаційний код 14312358) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок №31111002700003, до УДК у Дарницькому районі міста Києва, код 26077885 в банку ГУДК України у місті Києві, МФО 820019, код бюджетної класифікації 11020100) заборгованість зі сплати податку на прибуток підприємств у розмірі 60544,85грн. (шістдесят тисяч пятсот сорок чотири гривні вісімдесят пять копійок).

3. Стягнути з Державного підприємства “Київський державний завод “Буревісник” (02081, м. Київ, вул. Здолбунівська, 2, ідентифікаційний код 14312358) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок №33214800700003, до УДК у Дарницькому районі міста Києва, код 26077885 в банку ГУДК України у місті Києві, МФО 820019, код бюджетної класифікації 13050100) заборгованість по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 869586,87грн. (вісімсот шістдесят девять тисяч пятсот вісімдесят шість гривень вісімдесят сім копійок).

4. Стягнути з Державного підприємства “Київський державний завод “Буревісник” (02081, м. Київ, вул. Здолбунівська, 2, ідентифікаційний код 14312358) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок №34215381700003, до УДК у Дарницькому районі міста Києва, код 26077885 в банку ГУДК України у місті Києві, МФО 820019, код бюджетної класифікації 12020500) заборгованість по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин у розмірі 22083,19грн. (двадцять дві тисячі вісімдесят три гривні девятнадцять копійок).

5. Стягнути з Державного підприємства “Київський державний завод “Буревісник” (02081, м. Київ, вул. Здолбунівська, 2, ідентифікаційний код 14312358) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок №33213812700003, до УДК у Дарницькому районі міста Києва, код 26077885 в банку ГУДК України у місті Києві, МФО 820019, код бюджетної класифікації 13050200) заборгованість по орендній платі з юридичних осіб у розмірі 77867,01грн. (сімдесят сім тисяч вісімсот шістдесят сім гривень одна копійка).

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Кузьменко