Рішення № 125695765, 10.03.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2025
Номер справи
420/38494/24
Номер документу
125695765
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/38494/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Попова В.Ф.

секретар Церковний В.Я.,

за участю:

представниці позивача Грицак К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «А.Л.Ь.Я.Н.С.» до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради про визнання дій протиправними та скасування наказів,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ТОВ «А.Л.Ь.Я.Н.С.» до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради (відповідач 2), в якій позивач просить суд:

визнати протиправними та скасувати Накази Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, а саме:

- наказ № 01-08/974 від 29.10.2021 року Про анулювання паспорту прив`язки стаціонарної тимчасової споруди від 14.09.2020 № 01-08/974, за адресою: м. Одеса, вул. Ольгіївська, 4, заявник: ТОВ БАЮР;

- наказ № 01-08/963 від 29.10.2021 року Про анулювання паспорту прив`язки стаціонарної тимчасової споруди від 14.09.2020 № 01-08/963, за адресою: м. Одеса, вул. Дідріхсона, 4, заявник: ТОВ БАЮР;

- наказ № 01-08/972 від 29.10.2021 року «Про анулювання паспорту прив`язки стаціонарної тимчасової споруди від 14.09.2020 № 01-08/972, за адресою: м. Одеса, вул. Ольгіївська, 4/1, заявник: ТОВ БАЮР;

- наказ № 01-08/961 від 29.10.2021 року Про анулювання паспорту прив`язки стаціонарної тимчасової споруди від 14.09.2020 № 01-08/961, за адресою: м. Одеса, Грецька площа, 2, заявник: ТОВ БАЮР;

- наказ № 01-08/968 від 29.10.2021 року Про анулювання паспорту прив`язки стаціонарної тимчасової споруди від 14.09.2020 № 01-08/968, за адресою: м. Одеса, вул. Буніна, 35 / пр. Олександрівський, заявник: ТОВ БАЮР.

Відповідно до ухвали від 17.12.2024 року відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідно до ухвали від 26.12.2024 року суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Відповідно до ухвали від 29.01.2025 суд поновив строк звернення до суду, закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.

Щодо вимог про визнання протиправними дій по розірванню договорів та їх поновлення, в цій частині ухвалою суду провадження по справі закрите з підстав передбачених п.1 ч. 1 ст. 238 КАС України, оскільки справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

В судовому засіданні представниця позивача підтримала позовні вимоги і зазначила, що між ТОВ «Баюр», яке змінило назву на ТОВ «А.Л.Ь.Я.Н.С.» та Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради, 17 вересня 2020 року були укладені договори на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності. Паспорти прив`язки видано Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради. На виконання вказаних договорів позивач, встановив ТС та впродовж чотирьох років в повному обсязі сплачував вартість користування місцями згідно договорів. 22 листопада 2024 року позивач звернулись до Управління розвитку з проханням провести звірку нарахувань та платежів, які здійснювали на виконання укладених договорів. З відповіді на зазначений запит дізнались, що договори були розірвані в односторонньому порядку 26.10.2021 року з підстав не розміщення тимчасових споруд більше ніж один місяць.

Рішення відповідачів, або повідомлення щодо прийняття наказів про анулювання паспортів прив`язки та про розірвання договорів не отримували, перевірки не проводились, акти про не встановлення споруд у присутності представника не складались. Оскільки споруди були встановлені своєчасно, використовувались за призначенням та відповідно до норм чинного законодавства, то прийняті накази та рішення про розірвання договорів є протиправними. Просять задовольнити позовні вимоги.

В судові засідання представники Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради не з`явились, про дату слухання повідомлені належним чином, заяв, клопотань щодо відкладення розгляду не надходило.

Департамент архітектури подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги не визнали та зазначили, що анулюючи паспорти прив`язки діяли виключно в межах наданих повноважень та відповідно до вимог законодавства, що регулюють ці правовідносини.

Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради відзив не надало, ухвала про відкриття провадження отримана відповідачем 18.12.2024 року (доставлено до електронного кабінету).

Судом встановлені такі обставини по справі.

ТОВ "Баюр" змінило назву на ТОВ "А.Л.Ь.Я.Н.С".

Позивачем, на підставі поданих у 2020 році заяв до Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради (далі Управління розвитку) про надання послуги щодо укладення договору на право тимчасового користування місцями для розташування ТС, запитів на надання висновку щодо можливості установки тимчасових споруд за конкретною адресою, висновків Управління розвитку, якими підтверджено можливість установки тимчасової споруди та укладення договору на право тимчасового користування місцем для розміщення ТС, паспортів прив`язки виданих Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради (далі Департамент архітектури) було укладено з Управлінням розвитку договори на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності від 21.09.2020 року, а саме: договір № TC-1071/20; договір № TC-1077/20 договір № TС-1080/20; договір № TC-1122/20; договір № TC-1123/20;

На виконання вказаних договорів, позивач впродовж чотирьох років в повному обсязі сплачував вартість користування місцями під розташованими тимчасовими спорудами.

21.11.2024 року Позивач звернувся із заявою до Управління розвитку, в якій просив провести звірку нарахувань та платежів, що здійснював на виконання договорів.

У відповідь на запит, Управління розвитку зазначило, що переплата ТОВ "Баюр" станом на 21.11.2024 р. складає 108582,84 грн., яка виникла у зв?язку із тим, що Договори № ТC-1071/20 від 17.09.2020 р., № ТС-1077/20 від 17.09.2020 р., № TC-1080/20 від 17.09.2020 р., № TC-1122/20 від 21.09.2020 р., № TC-1123/20 від 21.09.2020 р. було розірвано в односторонньому порядку з 26.10.2021 p.. Підстава для розірвання - п. 3.1.2 та 8.7.4 Договорів - не розміщення тимчасових споруд більше ніж один місяць поспіль.

Після встановлення факту не розміщення ТС, Управління розвитку подало до Департаменту архітектури висновки про підтвердження можливості анулювання паспортів прив?язки ТС.

Департамент архітектури на підставі вказаних висновків видав накази:

- наказ № 01-08/974 від 29.10.2021 року "Про анулювання паспорту прив?язки стаціонарної заявник: ТОВ "БАЮР"тимчасової споруди від 14.09.2020 Ло 01-08/974. за алресою: м. Одеса, вул. Ольгіївська;

??- наказ № 01-08/963 від 29.10.2021 року "Про анулювання паспорту прив?язки стаціонарної тимчасової споруди від 14.09.2020 №01-08/963, за адресою: м. Одеса, вул. Дідріхсона, 4, заявник: ТОВ "БАЮР";

- ??наказ № 01-08/972 від 29.10.2021 року «Про анулювання паспорту прив?язки стаціонарної тимчасової споруди від 14.09.2020 №01-08/972, за адресою: м. Одеса, вул. Ольгіївська, 4/, заявник: ТОВ "БАЮР";

??- наказ № 01-08/961 від 29.10.2021 року "Про анулювання паспорту прив?язки стаціонарної тимчасової споруди від 14.09.2020 №01-08/961, за адресою: м. Одеса, Грецька площа, 2, заявник: ТОВ "БАЮР";

- наказ № 01-08/968 від 29.10.2021 року "Про анулювання паспорту прив?язки стаціонарної тимчасової споруди від 14.09.2020 №01-08/968, за адресою: м. Одеса, вул. Буніна, 35/ пр. Олександрівський, заявник: ТОВ "БАЮР".

Не погоджуючись із прийнятими наказами позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з таких приписів законодавства.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності регулюється Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 244 від 21.10.2011 (далі Порядок №244).

Відповідно до вказаного Порядку, підставою для розміщення ТС є паспорт прив`язки ТС. (п. 2.1)

Пунктом 2.26 передбачено, що дія паспорта прив`язки ТС анулюється за таких умов:

- недотримання вимог паспорта прив`язки ТС при її встановленні;

- невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив`язки ТС;

- надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив`язки ТС.

09.10.2013 Одеською міською радою було прийнято рішення №3961-VI «Про розгляд подання заступника прокурора міста Одеси від 19.07.2013 № 07/1- 7690вх13 про скасування рішення Одеської міської ради від 18.07.2013 № 3646-VI «Про затвердження Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та елементів вуличної торгівлі у місті Одесі».

Пунктом 2 зазначеного рішення були затверджені Правила розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі (далі Правила).

Правила розроблені на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства №244 від 21.10.2011 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» та врегульовує питання розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та елементів вуличної торгівлі на території міста Одеси.

Правила регулюють відносини між органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання, незалежно від форм власності, які виникають в процесі розміщення та експлуатації тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та елементів торгівлі.

Згідно п 3.1. розділу 3 Правил, Департамент видає повідомлення про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС або відмовляє у його видачі, видає паспорти, вносить у них зміни, переоформлює, анулює та/або продовжує строки їх дії, в порядку, встановленому чинним законодавством та цими Правилами, реєструє та веде облік виданих паспортів.

Відповідно до розділу 2 Правил, Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради (надалі Уповноважений орган) є Уповноваженим органом зі здійснення контролю за дотриманням суб`єктами господарювання цих Правил, у зв`язку з чим, укладає договори на право тимчасового користування місцями для розташування тимчасових споруд, здійснює інвентаризацію, а також обстеження і фіксацію недотримання фізичними і юридичними особами вимог Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі і внаслідок виявлення фактів недотримання вимог цих Правил складає акти фіксації, надає фізичним та юридичним особам обов`язкові до виконання приписи про усунення порушень цих Правил, контролює виконання цих приписів та вживає заходи з демонтажу у разі їх протиправного розміщення.

Підставою для встановлення ТС є паспорт (додаток 1) та відповідний договір на право тимчасового користування місцем під розміщення ТС, укладений з Уповноваженим органом. (п.7.1)

У разі отримання позитивного висновку Уповноваженого органу щодо можливості установки ТС за конкретною адресою, укладенні (продовженні) договору на право тимчасового користування місцем під розміщення ТС, Заявник, який має намір встановити ТС, укласти (продовжити) договір на право тимчасового користування місцем під розміщення ТС, звертається до Управління шляхом подачі заяви про намір встановити ТС до управління надання адміністративних послуг. Заява про намір встановити ТС подається у довільній формі із зазначенням в ній товарної спеціалізації ТС. (7.4)

Відповідно до п. 9.8 Правил, паспорт анулюється згідно з рішенням, оформленим наказом Управління, на підставі відповідного висновку Уповноваженого органу до закінчення строку його дії у наступних випадках:

- за письмовою заявою власника ТС;

- у разі припинення юридичної особи;

- у разі припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем;

- у випадку встановлення факту надання в заяві та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

- за необхідності, у випадку невикористання місця розташування ТС безперервно протягом шести місяців, окрім літніх майданчиків;

- у випадку розірвання договору на право тимчасового користування місцями для розташування ТС;

- у випадку виявлення невідповідності товарної спеціалізації ТС, що зазначалась у заяві про намір встановлення ТС.

Заслухавши представницю позивача, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ «А.Л.Ь.Я.Н.С» щодо визнання протиправними та скасування Наказів Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради про анулювання паспорту прив`язки стаціонарної тимчасової споруди підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Як встановлено судом, підставою скасування наказів про анулювання паспорту прив`язки стаціонарної тимчасової споруди стали висновки Управління розвитку по кожному об`єкту ТС.

Відповідно до цих висновків, Управління розвитку, з посиланням на п. 9.8 «Правил розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та елементів вуличної торгівлі у місті Одесі» підтверджує можливість анулювання паспорту прив`язки по кожній адресі встановлених ТС. (а.с. 43, 54, 65, 76, 87)

Направляючи вищезазначені висновки до Департаменту архітектури, Управління розвитку як підставу анулювання паспорту прив`язки зазначає - розірвання договору на право тимчасового користування місцями для розташування ТС (п. 9.8 Правил).

Заперечуючи проти заявлених позовних вимог, Департамент архітектури, свою позицію обґрунтовує лише висновками Управління розвитку по кожному об`єкту ТС з посиланням на п. 9.8 Правил.

Суд вважає що така позиція та рішення відповідача не відповідають вимогам частини другої статті 19 Конституції України відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства № 244 від 21.10.2011 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», які вимагають прийняття обґрунтованих та правомірних рішень.

Суд вважає, що Департамент зобов`язаний був перевірити наявність підстав для анулювання паспортів прив`язки необмежуючись лише висновком Управління розвитку.

Так, зі змісту вказаних висновків по кожному об`єкту розташованих ТС, Управління розвитку вказує, що на підставі обстеження ТС Уповноваженим органом по договору, згідно п. 3.1. договору, підтверджує можливість анулювання паспорту прив`язки ТС.

Але, ні до Департаменту архітектури, ні до суду, Управління розвитку не надало жодного доказу на підтвердження вказаних висновків, а саме: актів обстеження, перевірки, чи інших доказів, що підтверджують невстановлення позивачем ТС, які стали підставою розірвання в односторонньому порядку договорів.

Позивач зазначає, що лише у відповіді на звернення від 21.11.2024 року, Управління розвитку вказало на те, що договори розірвано в односторонньому порядку з підстав передбачених п.3.1.2 та 8.7.4 через нерозміщення ТОВ «А.Л.Ь.Я.Н.С» тимчасових споруд протягом більше ніж один місяць.

При цьому, позивач заперечує проти цього і вказує, що всі тимчасові споруди були розміщені своєчасно і плата вносилась у строки визначені договорами на протязі декількох років, перевірки чи обстеження не проводились.

Суд, ухвалою від 26.12.2024 року витребовував у відповідачів докази, щодо підтвердження повідомлення позивача про розірвання договорів та щодо прийняття оскаржуваних наказів, але такі докази суду надані не були, що дає підстави суду прийти до висновку про їх відсутність.

Таким чином, ні Управління розвитку, ні Департамент архітектури не надали суду доказів порушення строків встановлення ТС, а відповідно і підстав для анулювання паспортів прив`язки.

В той же час, позивач надав суду фотодокази того, що вказані ТС і сьогодні знаходяться на визначених у паспортах прив`язки місцях і через них здійснюється господарська діяльність товариства.

Суд погоджується також з позицією позивача, що Порядок № 244 має вищу юридичну силу порівняно із Правилами розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Одесі.

Так, Порядок № 244 визначає 3 окремі підстави для анулювання паспорту прив`язки (п. 2.26) тоді як п. 9.8. Правил визначає підстави для анулювання паспорту прив`язки, перелік яких є розширеним, порівняно із Порядком, який не передбачає можливості розширеного тлумачення підстав для анулювання паспорту прив`язки, що на думку суду свідчить про невідповідність Правил нормативному акту вищого порядку.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо скасування наказів Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, про анулювання паспорту прив`язки стаціонарної тимчасової споруди підлягають задоволенню, оскільки вони прийняті без врахування приписів ч. 2 ст. 2 КАС України, тобто необґрунтовано - без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, з порушенням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Суд зазначає, що у відповідності до ч. 1. ст. 77 КАС України позивачем доведені ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги та заперечення.

В той же час, відповідач не надав суду належні та допустимі докази, не виклав правові обґрунтування правомірності прийнятого рішення, яке не відповідає вимогам зазначеним у ч. 2 ст. 2 КАС України.

Щодо судових витрат у вигляді сплаченого судового збору, суд зазначає, що при подачі адміністративного позову позивачем було сплачено 18 000,00 грн.

За результатами розгляду позову, задоволено п`ять вимог немайнового характеру щодо визнання протиправними та скасування наказів Департаменту архітектури, судовий збір за які становить 15 140,00 грн.

Інша частина судового збору в сумі 2860,00 грн підлягає поверненню позивачу на підставі п.5 ч.1 ст. 7 ЗУ "Про судовий збір", оскільки в іншій частині позовних вимог провадження по справі закрите.

Судові витрати у вигляді судового збору підлягають стягненню на користь позивача.

Керуючись ст. 242- 246 КАС України, суд

вирішив:

Позовні вимоги ТОВ "А.Л.Ь.Я.Н.С" задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати Накази Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради:

- наказ № 01-08/974 від 29.10.2021 року Про анулювання паспорту прив`язки стаціонарної тимчасової споруди від 14.09.2020 № 01-08/974, за адресою: м. Одеса, вул. Ольгіївська, 4, заявник: ТОВ БАЮР;

- наказ № 01-08/963 від 29.10.2021 року Про анулювання паспорту прив`язки стаціонарної тимчасової споруди від 14.09.2020 № 01-08/963, за адресою: м. Одеса, вул. Дідріхсона, 4, заявник: ТОВ БАЮР;

- наказ № 01-08/972 від 29.10.2021 року «Про анулювання паспорту прив`язки стаціонарної тимчасової споруди від 14.09.2020 № 01-08/972, за адресою: м. Одеса, вул. Ольгіївська, 4/1, заявник: ТОВ БАЮР;

- наказ № 01-08/961 від 29.10.2021 року Про анулювання паспорту прив`язки стаціонарної тимчасової споруди від 14.09.2020 № 01-08/961, за адресою: м. Одеса, Грецька площа, 2, заявник: ТОВ БАЮР;

- наказ № 01-08/968 від 29.10.2021 року Про анулювання паспорту прив`язки стаціонарної тимчасової споруди від 14.09.2020 № 01-08/968, за адресою: м. Одеса, вул. Буніна, 35 / пр. Олександрівський, заявник: ТОВ БАЮР.

Стягнути з Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради (ЄДРПОУ 02498820) на користь ТОВ "А.Л.Ь.Я.Н.С" (ЄДРПОУ 43751208, 65005, м. Одеса, вул. Бугаївська, 21/49, офіс 49) судовий збір в сумі 15 140,00 грн.

Судовий збір в сумі 2860,00 грн (дві тисячі вісімсот шістдесят) сплачений 10.12.2024 р. відповідно до квитанції №10-18703686/С 10-18703686 повернути ТОВ "А.Л.Ь.Я.Н.С" (ЄДРПОУ 43751208, 65005, м. Одеса, вул. Бугаївська, 21/49, офіс 49).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст виготовлений та підписаний 10.03.2025 р.

Суддя Попов В.Ф.