Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 289/2725/23
Номер провадження 2/289/19/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.02.2025 м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Мельника О.В., з секретарем судових засідань Писаренко К.Л., начальника Радомишльського відділу Коростишівської окружної прокуратури Сенько В.О., відповідача ОСОБА_1 , розглянувши цивільну справу за позовною заявою Коростишівської окружноїпрокуратури Житомирськоїобласті (місце знаходження / місце проживання: вул. Шевченка,5, м. Коростишів Житомирський район Житомирська обл.,12501)в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області до ОСОБА_1 (місцезнаходження /місце проживання: АДРЕСА_1 ) про припинення права власності на земельну ділянку шляхом конфіскації, -
ВСТАНОВИВ:
Керівник Коростишівської окружної прокуратури Житомирської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області до ОСОБА_1 про припинення права власності на земельну ділянку шляхом її конфіскації та стягнення судових витрат.
В обґрунтування позову зазначив, що на підставі свідоцтва на про право на спадщину, за заповітом, серія та номер 19, видане 14.01.2022 на земельну ділянку ОСОБА_1 стала власником земельної ділянки площею 0.2239 га, кадастровий номер 1825084404:08:002:0005, також на підставі свідоцтва на про право на спадщину, за заповітом, серія та номер 18, видане 14.01.2022 власником земельної ділянки площею 0.1479 га, кадастровий номер 1825084404:08:001:0028, також на підставі свідоцтва на про право на спадщину, за заповітом, серія та номер 16, видане 14.01.2022 стала власником земельної ділянки площею 0.1518 га, кадастровий номер 1825084404:08:002:0004, також на підставі свідоцтва на про право на спадщину, за заповітом, серія та номер 17, видане 14.01.2022 власником земельної ділянки площею 0.25 га, кадастровий номер 1825084404:08:001:0029, що розташовані на території Радомишльської ОТГ Житомирського району.
У подальшому, 14.01.2022 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право власності на вищевказані об`єкти нерухомого майна за ОСОБА_1 (підстава внесення запису - рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за індексними номерами 42855978 від 14.01.2022, 46167239 від 14.01.2022, 46166909 від 14.01.2022 та номером 46166502 від 14.01.2022).
Так, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна та інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку станом на 21.08.2023 власником указаних земельних ділянок є ОСОБА_1 , яка є громадянкою рф.
Згідно інформації Радомишльського сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області, наданої у листі №1830-383/1830.1-23 від 07.09.2023 громадянка російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 06.10.2015 отримала посвідку на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1 , терміном дії безстроково.
Всупереч положенням ч. 4 ст. 81 Земельного кодексу України відповідач не відчужив дані земельні ділянки протягом року та продовжує ними володіти по цей час, що є підставою для їх конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.
10.07.2024 на адресу суду надійшло клопотання позивача про часткове закриття провадження в частині позовної вимоги про припинення права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку загальною площею 0,2500 га кадастровий номер 1825084404:08:001:0029, цільове призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться на території Радомишльської міської ради, Житомирського району, Житомирської області, шляхом її конфіскації у власність держави у зв`язку з відсутністю предмету спору.
Таким чином, з урахуванням уточнень, позивач просить припинити право власності ОСОБА_1 на земельні ділянки загальною площею 0.2239 га, кадастровий номер 1825084404:08:002:0005, загальною площею 0.1518 га, кадастровий номер 1825084404:08:002:0004, загальною площею 0,1419 га, кадастровий номер 1825084404:08:001:0028, цільове призначення яких для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходиться на території Радомишльської міської ради, Житомирського району, Житомирської області, шляхом її конфіскації у власність держави в особі ГУ Держгеокадастру у Житомирській області. Також вирішити питання про відшкодування сплаченого судового збору на користь Житомирської обласної прокуратури.
В судове засідання представник позивача - начальник Радомишльського відділу Коростишівської окружної прокуратури Сенько В.О. з`явився, заявлені позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання з`явилася, подала заяву про розгляд справи за її відсутності по наявним матеріалам. Позовні вимоги не визнає.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений судом належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги Керівника Коростишівської окружної прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі ГУ Держгеокадастр у Житомирській області до ОСОБА_1 , про припинення прававласності наземельну ділянкушляхом конфіскації та про стягнення судових витрат є обґрунтованим та підлягають задоволенню у повному обсязі з таких підстав.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави ( ч.1ст. 2 ЦПК України).
Суд при розгляді справи керується принципом верховенства права, розглядаючи справи відповідно доКонституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та застосовуючи при розгляді справ, зокрема,Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права (ч.1,2 та 4ст. 10 ЦПК України).
На підставі ч.1ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності до вимог п.4ст. 264 ЦПК Українипри виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладених у постановах Верховного Суду.
Згідно з ч.1ст. 3 ЗК Українивідносини щодо володіння земельними ділянками в Україні регулюютьсяКонституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Судом встановлено, що згідно повідомлення Радомишльського сектору Управління Державної міграційної служби України у Житомирській області, наданої у листі №1830-383/1830.1-23 від 07.09.2023 громадянка російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримала 06.10.2015 посвідку на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1 , видану УДМС України в Житомирській області терміном «БЕЗСТРОКОВО» на підставі п. 3 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про імміграцію» (народилася на території України). Паспортом громадянина України ОСОБА_1 Радомишльським сектором УДМС у Житомирській області не документувалася.
Згідно інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку право власності на земельну ділянку площею 0,2239 га з кадастровим номером 1825084404:08:002:0005 з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства належить ОСОБА_1 .
Згідно інформації № 343603110 від 21.08.2023 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, право власності на земельну ділянку площею 0,2239 га з кадастровим номером 1825084404:08:002:0005, яка знаходиться на території Радомишльської міської ради Житомирського (до ліквідації та утворення районівРадомишльського) району Житомирської області належить ОСОБА_1 .
Речові права земельної ділянки зареєстровані приватним нотаріусом Данчева Н.В. Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області 14.01.2022 року, за номером запису 46167516.
Також, право власності на земельну ділянку площею 0,1479 га з кадастровим номером 1825084404:08:001:0028, яка знаходиться на території Радомишльської міської ради Житомирського (до ліквідації та утворення районівРадомишльського) району Житомирської області належить ОСОБА_1 .
Речові права земельної ділянки зареєстровані приватним нотаріусом Данчева Н.В. Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області 14.01.2022 року, за номером запису 46167239.
Також, право власності на земельну ділянку площею 0,1518 га з кадастровим номером 1825084404:08:002:0004, яка знаходиться на території Радомишльської міської ради Житомирського (до ліквідації та утворення районівРадомишльського) району Житомирської області належить ОСОБА_1 .
Речові права земельної ділянки зареєстровані приватним нотаріусом Данчева Н.В. Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області 14.01.2022 року, за номером запису 46166909.
Також, право власності на земельну ділянку площею 0,25 га з кадастровим номером 1825084404:08:001:0029, яка знаходиться на території Радомишльської міської ради Житомирського (до ліквідації та утворення районівРадомишльського) району Житомирської області належить ОСОБА_1 .
Речові права земельної ділянки зареєстровані приватним нотаріусом Данчева Н.В. Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області 14.01.2022 року, за номером запису 46166502.
Також, право власності на житловий будинок загальною площею 72,9 кв.м., житловою площею 39,9 кв.м., який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 ., належить ОСОБА_1 .
Речові права земельної ділянки зареєстровані приватним нотаріусом Данчева Н.В. Житомирського районного нотаріального округу Житомирської області 14.01.2022 року, за номером запису 46166365.
На підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 14.01.2022 року ОСОБА_1 після смерті батька ОСОБА_2 , 1936 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є власником земельної ділянки площею 0,1518 га з кадастровим номером земельної ділянки 1825084404:08:002:0004, яка розташована за адресою: Житомирська область Житомирський район, с. Нова Юрівка, що належало померлому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК №227637 від 30.11.2011 року.
Згідно довідки Кичкирівського старостинського округу Житомирського району Радомишльської міської ради Житомирської області від 18.01.2024 за № 5/11 вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка являється громадянкою російської федерації, зареєстрована на постійне проживання в АДРЕСА_2 , постійно проживає за цією адресою з 09.10.2015 року та проводить догляд за матір`ю ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
На підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 14.01.2022 року ОСОБА_1 після смерті батька ОСОБА_2 , 1936 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є власником земельної ділянки площею 0,2500 га з кадастровим номером земельної ділянки 1825084404:08:001:0029, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , що належало померлому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК №227636 від 30.11.2011 року.
На підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 14.01.2022 року ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_2 , 1936 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є власником житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , що належало померлому на підставі Свідоцтва про право власності на житловий будинок, виданого Виконкомом Кичкирівської сільської ради Радомишльського району, Житомирської області 28 липня 2009 року.
На підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 14.01.2022 року ОСОБА_1 після смерті батька ОСОБА_2 , 1936 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є власником земельної ділянки площею 0,2239 га з кадастровим номером земельної ділянки 1825084404:08:002:0005, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , що належало померлому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК №227638 від 30.11.2011 року.
На підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 14.01.2022 року ОСОБА_1 після смерті батька ОСОБА_2 , 1936 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є власником земельної ділянки площею 0,1518 га з кадастровим номером земельної ділянки 1825084404:08:002:0004, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , що належало померлому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК №227637 від 30.11.2011 року.
Згідно Технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами виготовлений станом на 26 серпня 2021 рік, інвентаризаційна справа №20, вбачається, що будинок за адресою: АДРЕСА_2 , має загальну площу 72,9 кв. м., веранда площею 9,1 кв. м., веранда площею 3,8 кв. м., коридор площею 7,4 кв. м., приміщення кухня площею 9,7 кв. м., приміщення комора 3,0 кв. м., 1-ша кімната площею 12,8 кв. м., 2- га кімната площею 8,5 кв. м., 3- тя кімната площею 8,5 кв. м..
Згідно повторно виданого Свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 29 липня 2015 року батьками ОСОБА_4 є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Відповідно до повторно виданого свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 29 липня 2015 року вбачається, що 27 червня 1981 року між « ОСОБА_5 » та « ОСОБА_4 » було зареєстровано шлюб. Після реєстрації шлюбу дружині надано прізвище ОСОБА_6 .
Як вбачається з копії посвідки на постійне проживання НОМЕР_1 , виданої 06 жовтня 2015 року органом 1801, вказаний документ виписаний та належать особі, персональні відомості про яку зазначено як: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження Україна, місце постійного проживання якої зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно заяви від 13.09.2024 наданої відповідачкою ОСОБА_1 , слідує, що припинення права власності на земельну ділянку загальною площею 0,1419 га (кадастровий номер: 1825084404:08:001:0028), цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Радомишльської міської ради Житомирського району Житомирської області, шляхом її конфіскації у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області - вона не згодна, адже, такої земельної ділянки вже не існує. Та, згідно витягів з ДЗК про земельні ділянки від 09.04.2024 року № НВ-6300300392024 та № НВ -6300300382024 кадастровий номер: 1825084404:08:001:0028, що належав земельній ділянці площею 0,1419 га - скасований 09.04.2024 року. На даний час, за адресою: АДРЕСА_2 , розташовані дві земельні ділянки: площею 0.0740 га (кадастровий номер: 1825084404:08:001:0055) та площею 0,0739 (кадастровий номер: 1825084404:08:001:0056) цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Також, відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру на земельну ділянку №НВ-6300300392024 від 09.04.2024 року, вбачається, що земельна ділянка площею 0,0740 га з кадастровим номером 1825084404:08:001:0028 даний кадастровий номер скасований та визначено новий кадастровий номер 1825084404:08:001:0055 цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
Також, відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру на земельну ділянку №НВ-6300300382024 від 09.04.2024 року, вбачається, що земельна ділянка площею 0,0739 га з кадастровим номером 1825084404:08:001:0028 даний кадастровий номер скасований та визначено новий кадастровий номер 1825084404:08:001:0056 цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
Листом ГУ Держгеокадастр №10-6-0.6-3329/2-23 від 22.09.2023 року повідомлено, що на підставі частини 4 статті 81 Земельного кодексу землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню. Відповідно до наданих повноважень та з урахуванням Положення про Головне управління, затвердженим наказом Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 23.12.2021 №603 (у редакції наказу Держгеокадастру від 08,03.2023 №85) визначено, що одним із завдань Головного управління є подання позову про конфіскацію земельних ділянок у випадках, визначених законом. Стосовно причин неможливості самостійного, вжиття заходів щодо припинення порушення земельного законодавства повідомлено, що Наказом Міністерства Фінансів України №333 від 12.03.2012 року затверджено Інструкцію щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету. Головним управлінням платежі щодо сплати судового збору проводяться за кодом економічної класифікації видатків (КЕКВ) 2800 «Інші поточні видатки». Кошторисні призначення у 2023 році передбачені лише на часткове стягнення по виконавчих документах та безспірного списанню коштів, що в свою чергу позбавляє можливості Головному управлінню здійснювати сплату судового збору при подачі позовної заяви до суду. У зв`язку із обмеженим фінансуванням коштів на сплату судового збору, та враховуючи зазначені обставини, Головне управління не заперечує щодо звернення Коростишівською окружною прокуратурою з відповідним позовом в інтересах держави в особі Головного управління, про конфіскацію земельних ділянок з кадастровими номерами: 1825084404:08:002:0005, 1825084404:08:001:0028, 1825084404:-08:002:0004, 1825084404:08:001:0029, які належать на праві приватної власності громадянці російської федерації ОСОБА_1 .
Листом Виконавчого комітету Радомишльської міської ради за № 01-20/1987 від 07.11.2023 року повідомлено, що Коростишівського окружною прокуратурою встановлено, що ОСОБА_1 , яка є громадянкою російської федерації, з 14.01.2022 рову є власником 4 земельних ділянок, а саме: кадастровий номер 1825084404:08:002:0005 площею 0,2239 га, кадастровий номер 1825084404:08:001:0028 площею 0,1479 га, кадастровий номер 1825084404;08:002:0004 площею 0,1518 га та кадастровий номер 1825084404:08:001:0029 площею 0,2500 га. Відповідно до ч. 1 ст. 130 Земельного кодексу України набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть: а) громадяни України; б) юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України; учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади; в) територіальні громади; г) держава. Частиною 4 статті 81 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню. Згідно ст. 14:5 Земельного кодексі України, якщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може набуватися нею у власність, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права. У разі якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов`язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду. Виходячи з вищенаведеного, просять вжити заходів щодо продажу вказаних земельних ділянок згідно з вимогами ст. ст. 81, 130, 145 Земельного кодексу України.
Підставою звернення до суду з позовом про припинення права власності на земельну ділянку, про конфіскацію земельної ділянки є виявлені факти порушення статей13,14,41 Конституції України, статей80,81,145 Земельного кодексу Українипри використанні ОСОБА_1 спірної земельної ділянки.
Відповідно до ст.ст.13,14 Конституції Україниземля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цієюКонституцією. Земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.
Суб`єктами права приватної власності на землю згідно зіст.80 ЗК Українивизначено громадян України та юридичних осіб. Проте з урахуванням змісту частини другої ст.81 та інших нормЗК Українисуб`єктами права приватної власності на землю визнаються також іноземні громадяни та особи без громадянства.
Зокрема, іноземні громадяни та особи без громадянства відповідно до ч.2ст. 81 ЗК Україниможуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.
Відповідно до ч.3ст. 81 ЗК Україниіноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки відповідно до частини другої цієї статті у разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності; в) прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 4ст. 81 ЗК Україниземлі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.
Відповідно д ост. 125ЗК України, право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації таких прав.
У разі невиконання цих вимог настають наслідки, передбачені ч. ч. 2, 4ст. 145 ЗК України, у разі якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов`язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду. Позов про конфіскацію земельної ділянки подається до суду органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах.
Відповідно до п.10 ч. 1ст. 346 ЦК Українивизначено конфіскацію як одну з підстав припинення права власності.
Згідно ізст. 356 ЦК Українидо особи може бути застосовано позбавлення права власності на майно за рішенням суду як санкція за вчинення правопорушення (конфіскація) у випадках, встановлених законом.
Конфісковане майно переходить у власність держави безоплатно, крім випадків, визначених законом. Обсяг та порядок конфіскації майна встановлюються законом.
Відповідно до ч.5ст. 41 Конституції Українивизначено, що конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до ч.1 «Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року № 15Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади який реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) зокрема, в агропромисловому комплексі в частині дотримання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Таким чином, враховуючи зазначені положення законодавства саме ГУ Держгеокадастру у Житомирській області є уповноваженим органом щодо здійснення державного нагляду (контролю) в частині дотримання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності та в даному випадку, з урахуванням ч. ч. 2, 4ст. 145 ЗК України, звернення до суду із позовом про конфіскацію земельної ділянки.
Так,ст. 131-1 Конституції Українина прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру»прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
В даному випадку порушення інтересів держави полягає у тому, що відповідач ОСОБА_1 , яка є громадянином російської федерації порушила визначену статтями13,14,41 Конституції України, статтями80,81,145 Земельного кодексу Українипроцедуру використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення, та як іноземний громадянин не відчужила її упродовж року після набуття права власності. На даний час вона без перешкод використовує спірну земельну ділянку на території України.
Правовий висновок щодо застосування ч.3ст.23 Закону України «Про прокуратуру»викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права (ч. 6ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Відповідно до п. 76-77 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 року по справі № 912/2385/18 прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу. Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Відповідно до п. 80 зазначеної постанови Великої Палати Верховного Суду невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.
Прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченогост. 23 ЗУ «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого не звернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (п. 81 вказаної вище постанови).
У зв`язку із вищезазначеним, в даному випадку представництво інтересів держави в суді здійснюється прокурором, який виконує субсидіарну роль, щоб ці інтереси не залишились незахищеними.
Зазначене повністю відповідає практиці Європейського суду з прав людини та узгоджується із правовими позиціями Верховного Суду.
За таких обставин позовні вимоги Керівника Коростишівської окружної прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області до громадянина російської федерації ОСОБА_1 про припинення права власності на земельну ділянку, про конфіскацію земельної ділянки, про стягнення судових витрат підлягають задоволенню.
Відповідно дост..255ЦПК Українисуд своєюухвалою закриваєпровадження усправі,якщо: 2) відсутній предмет спору . Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з державного бюджету.
З урахуванням досліджених судом матеріалів та вимог законодавства, клопотання прокурора про закриття провадження в частині позовної вимоги про припинення права власності ОСОБА_1 , на земельну ділянку загальною площею 0.2500 га, кадастровий номер 1825084404:08:001:0029, цільове призначення землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться на території Радомишльської міської ради, Житомирського району, Житомирської області, шляхом її конфіскації у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, підлягає задоволенню за відсутності предмету спору, а сплачений судовий збір в цій частині поверненню.
Відповідно дост. 141 ЦПК України, у зв`язку з задоволенням позовних вимог, з урахуванням уточнень, підлягає стягненню з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача - Коростишівської окружної прокуратури Житомирської області судовий збір у розмірі 8025,75 гривень.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст.19,23,30,53,56,76-81,175-177,184,265 ЦПК України, ст.ст.13,131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», суд,-
УХВАЛИВ:
Позов керівникаКоростишівської окружноїпрокуратури Житомирськоїобласті (12501,вул. Шеченка,5,м. Коростишів,Житомирської області)в інтересахдержави вособі Головного управлінняДержгеокадастру уЖитомирській області (10002, м. Житомир, вул. Довженка, 45, код ЄДРПОУ 39765513) до ОСОБА_1 (місцезнаходження /місце проживання: АДРЕСА_1 ) про припинення права власності на земельну ділянку шляхом конфіскації - задовольнити.
Припинити право власності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспортом громадянина України не документувалась) на земельну ділянку загальною площею 0.2239 га, кадастровий номер 1825084404:08:002:0005, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Радомишльської міської ради, Житомирського району, Житомирської області, шляхом її конфіскації у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.
Припинити право власності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспортом громадянина України не документувалась) на земельну ділянку загальною площею 0.1518 га, кадастровий номер 1825084404:08:002:0004, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Радомишльської міської ради, Житомирського району, Житомирської області, шляхом її конфіскації у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.
Припинити право власності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспортом громадянина України не документувалась) на земельну ділянку загальною площею 0.0740 га, кадастровий номер 1825084404:08:001:0055, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться на території Радомишльської міської ради, Житомирського району, Житомирської області, шляхом її конфіскації у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.
Припинити право власності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспортом громадянина України не документувалась) на земельну ділянку загальною площею 0.0739 га, кадастровий номер 1825084404:08:001:0056, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться на території Радомишльської міської ради, Житомирського району, Житомирської області, шляхом її конфіскації у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , на користь Житомирської обласної прокуратури здійснені нею судові витрати в розмірі 8025,75 гривні на розрахунковий рахунок UА5901720343110001000011049, МФО 820172, ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 02909950.
Провадження в частині позовної вимоги про припинення права власності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспортом громадянина України не документувалась) на земельну ділянку загальною площею 0.2500 га, кадастровий номер 1825084404:08:001:0029, цільове призначення землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться на території Радомишльської міської ради, Житомирського району, Житомирської області, шляхом її конфіскації у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, закрити за відсутності предмету спору.
Повернути на користь Житомирської обласної прокуратури частково здійснені нею судові витрати, згідно платіжної інструкції № 2429 від 24.10.2023 (внутрішній номер 302269718 від 24.10.2023) в розмірі 2684 гривні на розрахунковий рахунок UА5901720343110001000011049, МФО 820172, ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 02909950.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення виготовлено 04 березня 2025 року.
Суддя Олександр МЕЛЬНИК