ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 вересня 2010 року 10:26 № 2а-2384/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Очколясу О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва
до Державного комунального підприємства Кінотеатр "Краків"
простягнення заборгованості за рахунок майна боржника За участю представників:
позивача:Оксененко К.П.
відповідача:Пашинський А.Л., Рибальченко Л.Ю.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 13.09.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державна податкова інспекція у Дніпровському районі м. Києві звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державного комунального підприємства Кінотеатр «Краків»про стягнення податкового боргу у розмірі 205554,36 грн.
В обґрунтування позову представник позивача зазначає, що ДКП Кінотеатр «Краків»має податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 205554,36 грн., який виник через несплату в установлені законом строки самостійно визначеного зобовязання в податкових деклараціях з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2007, 2008 , 2009 роки .
Відповідач в судовому засіданні суму позову визнав частково та в своїх запереченнях проти позову зазначає, що з 01.03.2007 року право користування земельною ділянкою по Русанівській набережній, 12 в м. Києві передано на підставі акту прийому передачі обєкту оренди ТОВ «Муніципальний театр «Київ», на виконання Рішення Київської міської ради від 08.12.2005р. №568/3029 «Про передачу цілісного майнового комплексу ДКП Кінотеатр «Краків». Отже, відповідач вважає, що в разі втрати права на землю, відповідно положень ст. 15 Закону України «Про плату за землю», з 01.03.2007р. припиняються підстави для нарахування та сплати земельного податку за користування вказаною земельною ділянкою.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Державне комунальне підприємство Кінотеатр «Краків»зареєстроване Дніпровською районною у м. Києві державною адміністрацією 03.11.1998р., ідентифікаційний код юридичної особи 14294057, адреса реєстрації: 02154, м. Київ, Русанівська набережна, буд. 12.
Як платник податків та зборів взяте на облік у Державній податковій інспекції у Дніпровському районі м. Києва.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю»платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій
Зокрема, позивачем подані податкові декларації з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності із самостійно визначеними податковими зобовязаннями, а саме:
1. податковий розрахунок земельного податок на 2007 рік №4253 від 15.02.2007р. з самостійно визначеним податковим зобовязанням 19620,50 грн.;
2. уточнюючий податковий розрахунок земельного податку на 2007 рік №130642 від 13.11.2007р. з самостійно визначеним податковим зобовязанням 15895,21 грн. та сумою штрафу 198,69 грн.;
3. податковий розрахунок земельного податку на 2006 рік №163158 від 15.02.2007р. з самостійно визначеним податковим зобовязанням 19620,50 грн. та сумою штрафу в розмірі 981,03 грн.;
4. уточнюючий податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік №15591 від 25.03.2008р. з самостійно визначеним податковим зобовязанням 1884,57 грн.;
5. податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік №1769 від 31.01.2008р. з самостійно визначеним податковим зобовязанням 67306,15 грн.;
6. податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік №3370 від 31.01.2009р. з самостійно визначеним податковим зобовязанням 79707,71 грн.
Згідно п.5.1. статті 5 Закону №2181-ІІІ, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону №2181-ІІІ, яким встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Статтею 17 Закону України «Про плату за землю»встановлено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Крім того, згідно акту перевірки №606-15/142940657 від 15.02.2007р. щодо своєчасності подання розрахунку по податку за землю встановлено порушення ДКП Кінотеатр «Краків»граничних строків подання розрахунків земельного податку , в результаті чого, ДПІ у Дніпровському районі м. Києва , відповідно до пп .17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», винесено податкове повідомлення рішення №0003111540/0 від 21.02.2007р. про нарахування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 340,00 грн., яке було вручено відповідачу 21.02.2007р.
Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону №2181-ІІІ у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
У визначений термін сума штрафної (фінансової) санкції не була сплачена, в адміністративному та судовому порядку вказане податкове повідомлення не оскаржене.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України № 2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
На вимогу абзацу першого п. п. 6.2.3. та абзацу другого п. 6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону України № 2181-ІІІ, з моменту виникнення податкового боргу ДКП Кінотеатр «Краків» податковим органом було направлено першу податкову вимогу №1/212 від 12.12.2001р. на загальну суму податкового боргу за узгодженими податковими зобовязаннями 5145,30 грн., яка була надіслана поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримана адресатом 25.12.2001р.
Якщо у платника податків, якому надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу.
ДПІ у Дніпровському районі м. Києва направлено другу податкову вимогу №2/164 від 04.02.02р. на загальну суму податкового боргу 153635,87 грн., яка також була направлена рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримана уповноваженою особою товариства 04.03.2002р.
Сума податкового боргу не сплачена, в адміністративному та судовому порядку податкові вимоги не оскаржені, все майно та майнові активи відповідача знаходяться в податковій заставі.
Таким чином, позивач просить стягнути з ДКП Кінотеатр «Краків»податкову заборгованість з орендної плати за земельні ділянки на загальну суму 205554,36 грн.
Згідно з п.п 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону № 2181-ІІІ, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Примусове стягнення - це звернення стягнення на активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності) в рахунок погашення його податкового боргу (п. 1.6 ст. 1 Закону № 2181-ІІІ).
Проте, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.
Як свідчать матеріали справи, ДКП «Кінотеатр «Краків»втратило право користування земельною ділянкою по Русанівській набережній , буд. 12 у м. Києві в звязку з тим, що згідно Рішення Київської міської ради від 08.12.2005р. №568/3029 цілісний майновий комплекс ДКП Кінотеатр «Краків»був переданий в оренду ТОВ «Муніципальний театр «Київ»
Пунктом 3 цього ж Рішення передбачено припинити діяльність ДКП кінотеатру «Краків»шляхом його реорганізації через приєднання до орендаря. Договір оренди цілісного майнового комплексу ДКП кінотеатр «Краків»між Головним управлінням комунальної власності КМДА та орендарем був укладений 01.03.2007 року. В той же день був підписаний акт приймання - передачі об'єкту оренди.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»цілісним майновим комплексом визнається господарський об'єкт з завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений, автономними інженерними комунікаціями, системою енергопостачання. При цьому згідно ст. 15 цього ж Закону орендар цілісного майнового комплексу стає правонаступником прав та обов'язків підприємства відповідно до договору оренди. Отже, в зв'язку з переданням ЦМК ДКП Кінотеатр «Краків»в оренду до нового орендаря в порядку правонаступництва перейшли всі права та обов'язки ДКП Кінотеатр «Краків».
Оскільки об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, то у випадку втрати права на землю, відповідно положень ст. 15 Закону України «Про плату за землю», припиняються підстави для нарахування та сплати земельного податку. Фактичний період перебування земельної ділянки по Русанівській набережній, 12, в м. Києві в користуванні ДКП кінотеатр «Краків»припинився з 01.03.2007 року, одночасно з прийманням цілісного майнового комплексу ДКП Кінотеатр «Краків»новим орендарем з 01.03.2007 року зникли підстави для нарахування та сплати ДКП Кінотеатр «Краків»земельного податку.
Згідно пояснень відповідача, розрахунки земельного податку за 2007- 2009 роки були подані до ДПІ у Дніпровському районі м. Києва помилково, оскільки на день їх подання зник об'єкт оподаткування, а отже не виникли підстави для нарахування та сплати земельного податку.
Згідно п. 4.1.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації. Згідно п. 5.1. ст. 5 цього ж Закону, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Оскільки ДКП Кінотеатр «Краків»було самостійно виявлено помилки у показниках раніше поданих податкових декларацій по сплаті земельного податку за 2007-2009 роки, то 14.06.2010 року до ДПІ у Дніпровському районі м. Києва було надано відповідний уточнюючий розрахунок.
Протягом 2007 - 2008 року вже було подано уточнюючий розрахунок в зв'язку з проведенням індексації ставок земельного податку та грошової оцінки землі. Такі уточнюючі розрахунки надавались не в звязку з виявленими помилками, а відповідно до змін в чинному законодавстві, що встановлює розмір ставок земельного податку з врахуванням індексу, встановленого Законом України про державний бюджет на відповідний рік. Отже, такий уточнюючий розрахунок не відноситься до випадків, передбачених п. 5.1. ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Також необхідно відзначити, що цей Закон не встановлює ліміту подання уточнюючих розрахунків, а визначає лише максимальний строк, протягом якого платник податку може його подати.
У звязку з викладеним та з врахуванням того, що право користування ДКП Кінотеатр «Краків»земельною ділянкою по Русанівській набережній, буд. 12 в м. Києві припинилось 01.03.2007 p., а також уточнюючих розрахунків земельного податку за 2007-2009 роки, поданих відповідачем 14.06.2010 р. до податкового органу, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ДПІ у Дніпровському районі м. Києва в частині вимог про стягнення з ДКП Кінотеатр «Краків» податкової заборгованості по сплаті земельного податку за 2007 - 2009 роки підлягають задоволенню лише в частині заборгованості, що виникла до 01.03.2007 року , а саме 3 464,39 грн.
Крім того, представником відповідача надано докази сплати штрафних (фінансових) санкцій по податку за землю, нарахованих згідно податкового повідомлення - рішення №0003111540/0 від 31.02.2007р. у розмірі 340,00 грн.,(копія платіжного доручення №86 від 29.11.2007р. з відміткою банку про виконання наявна в матеріалах справи).
У відповідності до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують функції, зокрема подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.
З огляду на зазначене, Окружний адміністративний суд м. Києва прийшов до висновку про можливість в даному випадку задовольнити позовні вимоги частково та стягнути з ДКП Кінотеатр «Краків»податкову заборгованість в розмірі 3464,39 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ :
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Державного комунального підприємства Кінотеатр «Краків»(код ЄДРПОУ 14294057, адреса реєстрації: 02154, м. Київ, Русанівська набережна, буд. 12) з будь-яких розрахункових рахунків, які будуть виявлені державним виконавцем під час виконання судового рішення, суму податкової заборгованості за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 3464,39 грн. (три тисячі чотириста шістдесят чотири грн. 39 коп.) на користь Держави (рахунок №34129999700005, одержувач: УДК у Дніпровському районі м. Києва, код 26077906, банк одержувача: ГУ УДК у м. Києві, МФО 820019). Стягувач: ДПІ у Дніпровському районі м. Києва
3. В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя П.О. Григорович